يکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - 7 Aug 2022
 
۰
۱

ایران استفاده از سانتریفیوژهای IR-6 را آغاز کرد

چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۰۶
کد مطلب: 783880
نهاد دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل متحد مدعی شده ایران استفاده از آبشار سانتریفیوژهای پیشرفته IR-6 در سایت فردو را آغاز کرده است.
ایران استفاده از سانتریفیوژهای IR-6 را آغاز کرد
به گزارش جهان نيوز، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی مدعی شده ایران استفاده از زنجیره‌ای از سانتریفیوژهای پیشرفته IR-6 به منظور غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در سایت فردو را آغاز کرده است.
 
یک سخنگوی آژانس اتمی ادعا کرده است: «ایران فرایند تزریق گاز UF6 غنی‌شده به ایزوتوپ ۲۳۵ اورانیوم با غنای ۵ درصد به زنجیره‌ای متشکل از ۱۶۶ سانتریفیوژ IR-6 به منظور تولید UF6 غنی‌شده به اورانیوم ۲۳۵ بیست درصدی را آغاز کرده است.»
 
این سخنگوی آژانس علاوه بر این تصریح کرده ایران کماکان از ۱۰۴۴ سانتریفیوژ IR-1 در ۶ آبشار به هم پیوسته در فردو به منظور غنی‌سازی اورانیوم ۲۰ درصدی استفاده می‌کند و ۹۴ سانتریفیوژ نسل اول در آبشار جداگانه‌ای که هنوز عملیاتی نیستند نصب شده‌اند.
 
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین گفته این نهاد بین‌المللی قصد دارد بعد از شروع ایرانی به غنی‌سازی با دستگاه‌های پیشرفته‌تر در فردو دفعات بازرسی‌های خود از این مرکز را افزایش دهد.
 
طبق گزارش خبرگزاری رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این ادعاها را در گزارشی که برای اعضای عضو این سازمان ارسال کرده مطرح کرده است.
 
گزارش قبلی آژانس اتمی حدود دو هفته پیش منتشر شد. آژانس در آن گزارش مدعی شده بود ایران میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده با خلوص بالا را افزایش داده است. 
 
در آن گزارش تصریح شده بود: « ذخایر ایران شامل حدود ۱۱۳.۸ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده به شکل ترکیب UF6 با خلوص تا ۲۰ درصد بعلاوه ۳۴.۲ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده با خلوص تا ۲۰ درصد در قالب سایر ترکیبات است»
 
آژانس اتمی در آن گزارش درباره سانتریفیوژهای IR-6 در تأسیسات فردو تصریح کرده بود: «۱۶۶ سانتریفیوژ IR-6 با ساب‌هِدِرهای اصلاح نشده در آبشار نصب شد و یک سیلندر حاوی UF6 غنی شده به میزان U-235 دو درصد، برای اهداف غیرفعال سازی متصل شد (که در آنجا دنباله‌ها و محصول دوباره با هم ترکیب می‌شوند)».
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


United States
برید سراغ 90 درصد....20 درصد که چیزی نیست...