کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

در وین چه می‌گذرد؟

درخواست اروپایی‌ها برای پایان سریع این دور از مذاکرات وین/ آمادگی تیم ایرانی برای ادامه گفتگوها +جزئیات

10 آذر 1400 ساعت 13:25

مذاکره‌کنندگان ایرانی ضمن تشریح دیدگاه‌‌های جمهوری اسلامی ایران و ارائه پیشنهاداتی تازه در خصوص نحوه پیشبرد گفت‌وگوها، بر لزوم رفع مؤثر تحریم‌ها علیه ملت ایران تأکید کرده و دیگر اعضا را به مشارکت سازنده در گفت‌وگوها تشویق کردند.


به گزارش جهان نیوز، تسنیم نوشت: یک منبع گفت که طرف‌های اروپایی در وین درخواست پایان سریع این دور از گفتگوها را مطرح کرده‌اند.

یک منبع دیگر نزدیک به تیم مذاکره کننده در این خصوص گفت که «تیم ایرانی ترجیح می‌دهد به ادامه گفتگوها تا زمانی که نیاز باشد، ادامه دهد.»

خبرنگار تسنیم همچنین اطلاع یافت که مهمترین مانع در مسیر تفاهم حداکثری در نشست روز گذشته، اصرار طرف‌های اروپایی بر لزوم نظرخواهی مورد به مورد آن‌ها از آمریکا بود. هیأت ایرانی در نشست دیروز تأکید کرد که کشورهای اروپایی باید استقلال خود را حفظ کرده و ضمنا به خاطر داشته باشند که آمریکا به تصمیم خود، با خروج یکجانبه از توافق هسته‌ای، خود را از حضور در اتاق محروم کرده است.

جلسه کارگروه رفع تحریم در سطح کارشناسان و با حضور نمایندگان ایران، 1+4 و اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه در هتل کوبورگ برگزار شد.

در این نشست، مذاکره‌کنندگان ایرانی ضمن تشریح دیدگاه‌‌های جمهوری اسلامی ایران و ارائه پیشنهاداتی تازه در خصوص نحوه پیشبرد گفت‌وگوها، بر لزوم رفع مؤثر تحریم‌ها علیه ملت ایران تأکید کرده و دیگر اعضا را به مشارکت سازنده در گفت‌وگوها تشویق کردند. در این جلسه، نمایندگان سایر کشورها نیز  آمادگی و جدیت خود را برای تعامل در موضوع رفع تحریم‌ها، ابراز داشتند.

در روز دوم مذاکرات وین چه گذشت؟
به گزارش دانشجو، اکثر قریب به اتفاق دیپلمات‌های شرکت کننده در مذاکرات، فضای گفتگو‌ها را مثبت ارزیابی کرده اند و با وجود اینکه برای دستیابی به توافق، هنوز راه دشواری در پیش است، اما کارشناسان و اعضای هیات‌های مذاکره کننده حصول توافق را دور از دسترس نمی‌دانند.

ادامه دار بودن این دور از مذاکرات و برگزاری نشست کارگروه‌های لغو تحریم‌ها و مسائل مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای ایران، خود یکی از نشانه‌های مثبت بودن روند گفتگو‌های جاری در وین است.

صبح دیروز جلسه کارگروه رفع تحریم در سطح کارشناسان و با حضور نمایندگان ایران، گروه ۱+۴ و اتحادیه اروپا در هتل کوبورگ وین برگزار شد.

در این نشست، مذاکره‌کنندگان ایرانی ضمن تشریح دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران و ارائه پیشنهاد‌های جدید، بار دیگر بر موضع اساسی تهران مبنی بر لزوم رفع مؤثر تحریم‌ها علیه ملت ایران تأکید کرده و دیگر اعضا را به مشارکت سازنده در گفتگو‌ها تشویق کردند.

در این جلسه، نمایندگان سایر کشور‌ها هم آمادگی و جدیت خود را برای تعامل در موضوع رفع تحریم‌ها، ابراز کردند.

عصر دیروز هم نشستی دوجانبه میان علی باقری کنی رئیس هیأت مذاکره‌کننده ایرانی و انریکه مورا معاون دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا برگزار شد. دو طرف در این جلسه، با بررسی نتایج جلسه دوشنبه و نشست امروز کارگروه رفع تحریم، در خصوص نحوه ادامه گفتگو‌ها به بحث و رایزنی پرداختند.

امروز هم جلسه کارگروه مسائل هسته‌ای آغاز خواهد شد و مذاکرات در قالب این دو کارگروه در روز‌های آینده پیگیری خواهد شد. اما نفس این مساله که رفع تحریم‌ها در دستور کار نخست مذاکرات وین قرار دارد بر اراده و عزم قوی تیم مذاکره کننده ایرانی برای پیگیری منافع به حق جمهوری اسلامی ایران دلالت دارد.

«انریکه مورا» می‌گوید که جمهوری اسلامی ایران برای لغو تحریم‌ها مصمم است و در وین حضور دارد تا در این زمینه رایزنی کند. سفرای چین و روسیه هم که ریاست تیم‌های دو کشور را مذاکرات وین برعهده دارند، تاکید می‌کنند که اولویت با رفع تحریم‌ها علیه ایران است.

در همین حال برخی رسانه‌های غربی تلاش دارند با خبرسازی و اظهارنظر‌های خاص بر روند مذاکرات تاثیر بگذارند. خبرگزاری رویترز دیروز به نقل از دیپلمات‌های اروپایی گزارش داد که ۷۰ تا ۸۰ درصد پیش‌نویس مربوط به توافق ازسرگیری اجرای برجام از دور قبل آماده است و قدرت‌های جهانی منتظرند که تائید ایران را برای ادامه مذاکره در این رابطه دریافت کنند.

جمهوری اسلامی ایران هم تاکید دارد که تبدیل پیش‌نویس به توافق نیازمند مذاکره است؛ کاری که در چارچوب دو کارگروه رفع تحریم و مسائل هسته‌ای در حال پیگیری است. در واقع رسالت هیات اعزامی جمهوری اسلامی ایران به وین نیز، رسیدن به یک متن مورد توافق است که مورد رضایت تمام طرف‌ها باشد.

اینکه دولت جدید نسبت به برخی از بخش‌های پیش‌نویس دور قبل نکاتی دارد بر خلاف گزارش‌های ادعایی و شیطنت‌امیز رسانه‌های غرب نباید ملاک ارزیابی گفتگو‌ها قرار گرفته و اصل، مذاکره برای دستیابی به متن مورد توافق است. گفته می‌شود طرف مقابل هم این مساله و اینکه موضوع رفع تحریم‌ها محور گفتگو‌ها باشد را پذیرفته است.

باقری در این زمینه به خبرنگاران ایرانی گفت که جمهوری اسلامی ایران برای مذاکره اراده جدی و برای دستیابی به توافق امادگی عملی دارد و نسبت به آینده خوش‌بین است.

بر اساس این گزارش طرف‌های شرکت کننده در مذاکرات وین تاکید دارند که رایزنی‌ها تا زمان رسیدن به جمع بندی ادامه دارد و در پایان که هنوز زمان آن مشخص نیست، یک نشست اختتامیه با حضور مذاکره کنندگان ارشد گروه ۱+۴، ایران و اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد.

 


کد مطلب: 783844

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/news/783844/درخواست-اروپایی-ها-پایان-سریع-این-دور-مذاکرات-وین-آمادگی-تیم-ایرانی-ادامه-گفتگوها-جزئیات

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com