چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - 17 Aug 2022
 
۳
۱۴

نکته‌ای که رهبرانقلاب به مجری سمت خدا گوشزد کردند

چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۴:۰۰
کد مطلب: 783764
مجری "سمت خدا" در اولین نشست خبری این برنامه تلویزیونی تأکید کرد که رهبر معظم انقلاب فرمودند «تلویزیون عصای موسی است و معجزه می‌کند مبادا از آن به عنوان چوب‌دستی استفاده کنید.»
نکته‌ای که رهبرانقلاب به مجری سمت خدا گوشزد کردند
به گزارش جهان نيوز، اولین نشست خبری برنامه "سمت خدا"  برگزار شد. در این نشست، سیدعبدالمجید رکنی تهیه‌کننده برنامه "سمت خدا"، نجم الدین شریعتی مجری و سیدمحمدحسین میری مدیر گروه معارف شبکه سه سیما حضور پیدا کردند. مدیر گروه معارف شبکه سه در ابتدای این نشست درباره وجه تمایز این برنامه با سایر برنامه‌های معارفی تلویزیون و دلیل اقبال عمومی‌اش، گفت: به نظرم مهمترین دلیل اقبال مردم به "سمت خدا"، سادگی، صداقت و روراستی‌اش با مردم است. بدون هیچ‌گونه آلایشی با مردم با صراحت مطالب‌شان را منتقل می‌کند. بدون اینکه به مردم امر و نهی کند، معارف اسلامی را در واقع از زبان کارشناسان مختلف منتقل می‌کند.

وی تأکید کرد: من بارها به بچه‌های جوان خانه تولیدات جوان که می‌آمدند، گفتم اگر بخواهید تهیه‌کنندگی یاد بگیرید بروید خدمت آقای رکنی؛ واقعاً پیگیری و احترام به نظرات مردم و جزئیات برنامه، به نظرم زبانزد است. بچه‌های جوان امروز اگر یک برنامه مثل "سمت‌خدا" داشتند و همیشه گفتم مطمئناً سه برنامه دیگر کنار آن می‌گرفتند و برنامه "سمت خدا" اولویت دوم یا سوم‌شان بود. کما اینکه ما داریم. اگر مقایسه‌ای داشته باشیم، برنامه "سمت خدا" اگر دستِ تهیه‌کننده‌ای باشد دو المان دارد، کارشناس و یک مجری. اما اینجا آقای شریعتی و‌ آقای رکنی همه زندگی‌شان را برای "سمت خدا" گذاشتند. صراحتاً می‌گویم همین که مهمترین اضلاع "سمت خدا"، جزء زندگی‌شان است، از عوامل موفقیت آن به شمار می‌رود.

میری با اشاره به پیگیری‌ مسائل مردم توسط برنامه "سمت خدا"، خاطرنشان کرد: من خودم می‌بینم که چقدر مجری و تهیه‌کننده این برنامه نسبت به همه‌چیزِ "سمت خدا" دغدغه‌ دارند؛ حتی پیامک‌های مردم و مسائل‌شان را پیگیری می‌کنند. به نظرم این ارتباط دو سویه است. نکته دوم رابطه بین عوامل و مخاطبین برنامه و همچنین در وهله بعدی، آن‌چیزی که کامل‌کننده است، اعتمادی است که مردم به برنامه "سمت خدا" پیدا کردند. لحن رسانه‌ای برنامه "سمت خدا" با برنامه‌های دیگر متفاوت است و این ظرافت‌ها و ریزه‌کاری‌هایی را دارد که در واقع باعث شده اعتماد مردم به این برنامه جلب شود. 

مدیر گروه معارف شبکه سه، افزود: برنامه بسیار سختی‌ها و پیچیدگی‌هایی دارد شاید به چشم کسی نیاید. اتفاقاً از جوانب مختلف این برنامه، بسیار دشواری است. شما ببینید در طول این سیزده سال، چطوری توانسته در مقابل گروه‌های معارضِ تلویزیون و اتفاقات مختلف رسانه‌ای و حتی موقعی که برنامه‌های ترکیبی افت داشت، همواره جزء 5 برنامه پربیننده سیما باشد. واقعاً اتفاق مهمی است که باید مورد بررسی قرار بگیرد. طبیعتاً نوآوری‌هایی که اتفاق می‌افتد و همین روابط دو سویه با مردم که مردم "سمت خدا" را دلسوز خودشان می‌دانند و جزء برنامه‌های مورد وثوق مردم است. 

سیدعبدالمجید رکنی تهیه‌کننده برنامه "سمت خدا" در این نشست خبری تأکید کرد:  اصلی که در برنامه "سمت خدا" دنبال می‌کنیم اعتماد و صمیمیت است. این موضوع فراتر از دینی یا غیر دینی‌بودن یک برنامه است. بنده معتقدم که هر برنامه‌ای در هر ژانری باید این دو ویژگی را داشته باشد. بر همین اساس یکسری پویش‌هایی را در برنامه "سمت خدا" برگزار می‌کنیم که از آن جمله می‌توان به نذر قربانی اول هر ماه، فرزندان غدیر و... اشاره کرد. در این سال‌ها بیش از 20 پویش در برنامه "سمت خدا" برگزار شده است.

وی ادامه داد: "سمت خدا" دنبال این نیست که برنامه خیریه باشد بلکه برنامه دینی هستیم که در کنارش کار خیریه نیز انجام می‌دهیم. دقیقاً مانند مسجد محله که اولویتش انجام کارهای دینی است اما به موضوعات دیگر نیز می‌پردازد. باید دقت داشت که برنامه "سمت‌خدا" برای نذر قربانی ایجاد نشده بلکه برای تعالی دینی است و در کنارش نذر قربانی نیز انجام می‌دهد.

وی با اشاره به پویش قربانی اول هر ماه گفت: با مشارکت مردم و خیرین ماهانه 2 هزار رأس قربانی انجام می‌‌شود که البته در ماه‌هایی مانند محرم یا ذی‌الحجه که مصادف با عید قربان است این عدد به چهار هزار رأس نیز می‌رسد. باز هم تأکید می‌کنم که "سمت خدا" قرار نیست کمیته امداد باشد. تنها هدفش تقویت دین است.

تهیه‌کننده برنامه "سمت خدا" همچنین درباره پویش فرزندان غدیر گفت: ما هر روز پیام‌های مردمی را رصد می‌کنیم. در این بین به مشکلات کسانی پی بردیم که صاحب فرزند نمی‌شوند؛ بر همین اساس از سال گذشته تصمیم گرفتیم با راه‌اندازی پویش فرزندان غدیر یک زوج شیعه امیرالمومنین(ع) را خوشحال کنیم. در این پویش کسانی که برای تأمین هزینه‌های ناباروری دچار مشکلاتی‌اند تحت پوشش قرار می‌گیرند تاکنون براساس فراخوانی که منتشر شده بیش از 3550 زوج را تسهیلات داده‌ایم. البته درخواست‌های مردمی بسیار بیشتر است اما بضاعت ما ناچیز؛ اکنون در دور جدید ثبت‌نام‌ها قرار داریم.

نجم‌الدین شریعتی مجری این برنامه تلویزیونی در پاسخ به این سؤال که بازخوردهای مثبت این برنامه از مردم به همراه داشته و تأثیرات اجتماعی برنامه،  گفت: خاطرم هست اولین دوره ختم قرآن کریم در برنامه "سمت خدا" بود که اختتامیه آن را در حرم حضرت فاطمه معصومه(س) برگزار کردیم. در همان جلسه یک جوان پیش من آمد و گفت به برنامه شما بسیار مدیونم.

توضیح می‌داد: «15 سال است ساکن قم‌ام، اما تاکنون به حرم نیامده‌ام. به عبارت دیگر با دین و دیانت قهر کرده بود اما یک روز در برنامه شما به واسطه یک کلام نورانی از اهل‌بیت دلم شکست و عزم کردم به حرم حضرت معصومه(س) بیایم. او به من گفت که شما واسطه آشتی من با حضرت شدید. البته لازم است اشاره کنم که دورخوانی‌های ختم قرآن کریم در برنامه ما ادامه پیدا کرده و تاکنون 7 دور قرآن را خوانده‌ایم.

وی ادامه داد: همچنین خانمی را به یاد دارم که می‌گفت شوهرم از شوهری کردن فقط کتک زدن را بلد بود؛ یک بار در یکی از برنامه‌های شما حرفی را شنید که کاملاً تغییر کرد و اکنون ماه‌هاست که تازه فهمیدم شوهر دارم. دقت داشته باشید که این‌ها قدرت رسانه و تلویزیون است و ما همیشه باید به این ظرفیت و قدرت توجه داشته باشیم.

مجری "سمت خدا" درباره دیدار عوامل این برنامه تلویزیونی با رهبر معظم انقلاب، گفت: به یاد دارم زمانی که خدمت رهبر معظم انقلاب رسیدیم ایشان فرمودند «تلویزیون عصای موسی است و معجزه می‌کند مبادا از آن به عنوان چوب‌دستی استفاده کنید.» ما این رسالت را در برنامه "سمت خدا" روی دوش خود احساس می‌کنیم. به عبارت دیگر یک ساعت برنامه‌ای که در اختیار ما قرار گرفته، بیت‌المال است و باید به بهترین نحو از آن استفاده کنیم. اکنون 13 سال است که در برنامه "سمت خدا" در کنار مردم هستیم و هویت پیدا کرده‌ایم "سمت خدا" تبدیل به مرجع رسانه‌‌ای دینی در بین مردم شده است.

وی در واکنش به سؤالی درباره بازتاب‌های "سمت خدا" در میان علما، افزود: دایره ما فقط به کارشناسان روی آنتن محدود نمی‌شود و با علمای بسیار بیشتری ارتباط داریم که بعضاً ما را نقد یا تحسین می‌کنند و نکاتی را به ما گوشزد می‌کنند که بسیار راهگشاست. دقت داشته باشید که ما یک برنامه عمومی در تلویزیون هستیم. یعنی باید طوری حرف بزنیم که آن پیرزن روستایی، نیز سخن ما را بفهمد و در نقطه مقابل آن «آیت‌الله العظمی» نیز حرف ما را بپسندد؛ این کار توازن بسیار سختی است. 

نجم‌الدین شریعتی درباره سه دیدار با مقام معظم رهبری، گفت: ما سه دیدار با رهبر انقلاب داشتیم که یکی از آنها رسمی و دو دیدار دیگر غیر رسمی بود. خاطرم هست ایشان در یکی از این جلسات که مقارن با ساعت پخش برنامه "سمت خدا" بود گفت: «اگر در این ساعات جلساتی این‌چنینی نداشته باشم غالباً برنامه شما را نگاه می‌کنم.» حتی آقای رکنی (تهیه‌کننده) به ایشان گفته بود که خسته شده‌ایم اما رهبر انقلاب در پاسخ فرموده بودند «که خسته نشوید و به تعطیلی این برنامه اصلاً فکر نکنید و با قدرت به مسیر خود ادامه دهید».

وی در پایان خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری مثالی زدند و فرمودند: «مانند قطاری که نیاز به تعمیر دارد و در طول حرکت خودش را تعمیر می‌کند به راهتان ادامه دهید. ایشان علاوه بر این، در همان جلسه فرمودند که مجری برنامه، هم مجری خوب و هم مستمع خوبی است. این نکته بسیار مهمی است که مجری برنامه مستمع خوبی نیز باشد.» تأکید می‌کنم بازخوردهای مردمی و بازخوردهایی که از علما دریافت کردیم به ما نشان می‌دهد مردم علاقه‌مند به دین هستند و فقط ما باید آن را درست به مردم منتقل کنیم.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
چقدر جالب
Iran, Islamic Republic of
...
مهدی
خدا توفیق نشر معارف اهل بیت به تشنگان علم و معرفت و یقین را به هر کسی نمی دهد شکر کنید خدا را.
Iran, Islamic Republic of
الهی آمین و تمام زحمات این عزیزان رو ذخیره اخرتشون کنه ان شاء الله
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
برنامه سمت خدا از علمای فاضل استفاده می‌کند، ولی خیلی محدود. کاش از بزرگان اهل معرفت و شاگردان ایشان همچون حجت الاسلام شیخ محمد حسن وکیلی از شاگردان جوان علامه طهرانی از فضلای مشهد هم استفاده کنند
Iran, Islamic Republic of
از حاج آقای علیپور شاگرد آیت الله سعادت پرور هم در صدا و سیما مخصوصا شبکه چهار استفاده شود. حیف است که از چنین افرادی در زمان حیات استفاده نمی شود.
United Kingdom
جانم فداي رهبرم
احمد
Iran, Islamic Republic of
از نظر من چند موضوع باعث جا افتادن این برنامه شده است اول اینکه مدعوین به کار خود کاملاً مسلط هستند. مثلاً آقای فرح زاد مطالب خود را به نحوی بیان می کند که هم تحصیلکردگان و هم افرادی که تحصیلات بالایی ندارند بخوبی میتوانند استفاده کنند. همینطور آقای حامد کاشانی و ...
دوم اینکه وقت برنامه طولانی نبوده و منطقی است. سوم اینکه مطالب تکراری مطرح نمیشود. چهارم اینکه مطالب مطروحه کاربردی است و ببینده میتواند از همان لحظه مسائل دینی خود را دنبال کند و به ندرت مطالب فلسفی گفته میشود. ایراد این برنامه ساعت پخش آن است که آقایان قادر به استفاده نیستند.
Iran, Islamic Republic of
آقای نجم الدین شریعتی، خیلی دوستتان داریم و ان شاالله همینجوری(و بلکه بهتر از الان) بمونی
Iran, Islamic Republic of
واقعا برنامه بسیار اموزنده ای است تشکر می کنم از بانیان برنامه سمت خدا
Iran, Islamic Republic of
خدا خیرتان بدهد.
یا مهدی
Iran, Islamic Republic of
خدا اجرتون بده.برنامه تون عالیست با مجری و کارشناسهای خیلی عالی.فدای رهبرم هم بشم با این راهنمائیهای پدرانه و دلسوزانه شون
مهدی عسگری
Iran, Islamic Republic of
متشکر از برنامه خوب شما