پنجشنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰ - 27 Jan 2022
 
۰
۳۳
یادداشت حسین شریعتمداری//

امروز چه روزی است؟!

شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۲۰
کد مطلب: 783401
شریعتمداری با بیان اینکه روز دوشنبه مذاکرات متوقف شده وین درحالی از سر گرفته می‌شود که روزهای هفتم و هشتم آذرماه به ترتیب با سالگرد ترور و شهادت دو تن از دانشمندان بزرگ هسته‌ای کشورمان، شهید مجید شهریاری و شهید محسن فخری‌زاده همزمان است، نوشت: تیم هسته‌ای کشورمان نباید فراموش کند که با چه گرگ‌های درنده‌ای رو‌به‌روست.
امروز چه روزی است؟!
به گزارش جهان نيوز، حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان در یادداشتی تحت عنوان «امروز چه روزی است؟!» نوشت:

۱- دو روز بعد از مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ که در بغداد برگزار شده بود، یادداشتی به همان مناسبت در کیهان داشتیم که بخشی از آن وصف‌الحال است. در مطلع آن یادداشت آورده بودیم؛ «خانم‌ها و آقایان! می‌دانید امروز چه روزی است»؟

این پرسشی بود که دکتر جلیلی مسئول تیم هسته‌ای کشورمان در آغاز یکی از نشست‌های کاری اجلاس بغداد از نمایندگان 1+5 پرسید.

سؤال غیرمنتظره بود و اعضا و نمایندگان تیم‌های مذاکره‌کننده 1+5 که نمی‌دانستند این سؤال چه ربطی به موضوع مذاکرات دارد، با تعجب پاسخ دادند «امروز چهارشنبه 23 می‌2012 است» و دکتر جلیلی گفت « و سوم خرداد، یعنی دقیقا همان روزی که 30 سال پیش خرمشهر را از اشغال عراق دوران صدام آزاد کردیم» و سپس توضیح داد که چگونه در آن جنگ 8 ساله کشورهای متبوع گروه 1+5 و همه قدرت‌های ریز و درشت در دنیای بلوک‌بندی شده آن روزها، با تمامی تجهیزات و ماشین‌های جنگی و سیاسی و تبلیغاتی خود به حمایت از صدام وارد کارزار شده بودند، ‌تانک‌های لئو‌پارد آلمانی، چیفتن‌های انگلیسی، موشک‌های اگزوسه و جنگنده‌های میراژ و سوپراتاندارد فرانسوی، هواپیماهای میگ و موشک‌های اسکادبی روسی، بمب‌های شیمیایی آلمانی و انگلیسی، موشک‌های سایدبایندر و هواپیماهای آواکس آمریکایی، دلارهای سعودی و کویتی و اماراتی و... در اختیار رژیم بعثی صدام بود و ما به قول حضرت امام راحلمان(ره) تنهای تنها بودیم ولی می‌بینید که آن عقبه سخت و نفس‌گیر را با پیروزی پشت سر گذاشته‌ایم و امروزه صدام کجاست؟ و ما در کدام نقطه ایستاده‌ایم؟...

امروز در سالروز آزادی مقتدرانه خرمشهر و درحالی که حاکمیت عراق به مردم مظلوم آن و دوستان استراتژیک ما بازگشته است در قصر صدام با شما به مذاکره نشسته‌ایم» دکتر جلیلی در ادامه می‌گوید؛ « آن روزها که همه دنیا در یکسو و ایران اسلامی در سوی دیگر ایستاده بود، تسلیم زورگویان غربی و شرقی و حامیان منطقه‌ای آنها نشدیم بنابراین نباید انتظار داشته باشید امروز که در اوج اقتدار هستیم به کسی باج بدهیم و در مقابل خواسته‌های غیرقانونی و زورگویانه آنان تسلیم شویم «نقل به مضمون».

۲- فردا (۸ آذر ۱۴۰۰) مذاکرات متوقف شده وین درحالی از سر گرفته می‌شود که روزهای هفتم و هشتم آذرماه به ترتیب با سالگرد ترور و شهادت دو تن از دانشمندان بزرگ هسته‌ای کشورمان، شهید مجید شهریاری و شهید محسن فخری‌زاده همزمان است. تیم هسته‌ای کشورمان نباید فراموش کند که با چه گرگ‌های درنده‌ای رو‌به‌روست. دیروز رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران از اینکه تیم هسته‌ای کشورمان حاضر به مذاکره جداگانه با تیم هسته‌ای آمریکا نیست، بر آشفته و گفته بود «ما در یک هتل اقامت خواهیم داشت و باید صبر کنیم ببینیم دیگران که با ایران بر سر میز (مذاکره) صحبت می‌کنند چه چیزی (به ما) گزارش می‌دهند. البته نباید این‌گونه باشد زیرا ما بارها به ایران گفته‌ایم که اگر خواهان حصول نتیجه و رسیدن هرچه سریعتر به نتیجه هستید بهتر است که رو در روی ما بنشینید». رابرت مالی به‌گونه‌ای تلویحی، خودداری تیم ایران از نشست رو در رو با تیم آمریکا را تحقیر کشورش دانسته و اعلام کرده بود این اقدام ایرانی‌ها، حصول نتیجه را به تاخیر می‌اندازد که باید گفت؛ انتقام خون شهدای بزرگوارمان اگرچه هرگز نباید به فراموشی سپرده شود ولی ادامه تحقیر آمریکا و مخالفت با نشست رو در رو با تیم هسته‌ای آن کشور، کمترین اقدامی است که از تیم هسته‌ای کشورمان انتظار می‌رود. چگونه می‌توان با قاتلان شهید سلیمانی و ابو مهدی و شهریاری و فخری‌زاده و علی محمدی و احمدی‌روشن و رضائی‌نژاد و ... در دو سوی یک میز به مذاکره نشست؟!

۳- بدیهی است که این فقط جزء بسیار کوچکی از ماجراست و آتش مقدسی که از شهادت شهیدانمان در دل ملت زبانه می‌کشد حتی با انتقام و قصاص قاتلان آن شهدای عزیز هم خاموش شدنی نیست
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
.
آقای شریعتمداری
طرف گفتگوی ما امریکاست نه اروپا. این امریکاست که باید تحرینهای ایران را لغو کند .اروپاییان هیچکاره اند و اصل داستان ما با امریکاست. بنابراین تیم مذاکره باید اینقدر اعتماد بنفس و توانایی و شجاعت و شهامتش را داشته باشند که ضمن حفظ منافع ملی با امریکا رودررو شوند..
Iran, Islamic Republic of
اگر این هشت سال گذشته به جای تمرکز بر لغو تحریم به دنبال خنثی سازی تحریم بودیم الان خیلی وضع بهتری داشتیم. تصور این که تنها سلاحش یعنی تحری را کنار بگذارد اشتباه است.
Romania
اگر جای تمرکز روی انرژی هسته‌ای که کاملا داشتنش حق ماست! روی انرژی خورشیدی سرمایه‌گذاری می کردیم اونوقت زبون همه ی این غربی ها کوتاه بود
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
هنوز برنامه انرژی جامعی نداریم که سبد بهینه منابع مختلف را نشان دهد در نتیجه اولویت‎های انرژی کشور به روشنی مشخص نیست
Iran, Islamic Republic of
خیر، آمریکا اساسا با پیشرفت و استقلال و قدرتمند شدن ما در همه زمینه ها مخالف است و اگر میتوانست تمام کتابهای پزشکی و فیزیک و شیمی را از دانشگاههای ما جمع میکرد و رشته های علوم پایه را نیز تعطیل میکرد.
اگر از انرژی خورشیدی هم استفاده میکردیم، بهانه ای برای تحریم و صدور قطعنامه علیه ما در شورای امنیت جور میکرد.
انرژی هسته ای یکی از شاخه های علم است و علم نباید در انحصار کسی باشد.
مجید
Iran, Islamic Republic of

آمریکا از برجام خارج شده.
آمریکا برجام رو پاره کرد و اون مسئول آمریکایی موقع پاره کردن برجامی که خودشون امضا کرده بودند، روی برجام آب دهان انداخت. بعد با این کشور در مذاکرات برجام چه صحبتی بکنیم؟ اونهم رو در رو؟.
حمید
Iran, Islamic Republic of
چرا از برجام خارج نمیشین اگر مفید نیست؟
Romania
حرفت درسته. آمریکا هیچوقت به قول و قراراش پایبند نبوده. اما این مذاکرات با آمریکاست نه با اروپا.
Iran, Islamic Republic of
امریکا بدلیل اینکه از برجام خارج شده جزو کشورهای طرف مذاکره نیست مذاکرات فقط با 4+1 ادامه خواهد یافت.
United States
...
شاهین
Iran, Islamic Republic of
درود بر حاج حسین شریعتمداری سردار قلم.
United States
چند دهه با آمریکا مذاکره مستقیم نکردیم و به قول شما چند دهه تحقیرشان کردیم، برای ملت چه دستاوردی داشت؟
Iran, Islamic Republic of
دستاوردش اینست که امروز برای خرید یک اسکناس 500 دلاری باید 280 برگ اسکناس یا همان تراول 50هزار تومانی را پرداخت کنی !!!!!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
اتفاقا دستاورد مذاکره مستقیم و خنده رویانه با آمریکا، دلار 30 هزار تومانی دولت روحانی شد...
خسارت محض
Iran, Islamic Republic of
نتیجه برجام و مذاکره با امریکا 10 برابر شدن قیمت دلار و سکه و مسکن و خودرو و غیره شد.
Iran, Islamic Republic of
عزیز جان مثل اینکه خواب تشریف دارید . دوستان شما رفتند و مذاکره مستقیم هم کردند و با هم قدم هم زدند و نتیجه اش شد 1750 تحریم جدید و یک برجامی که بدون هیچ دستاوردی برای کشور تعهد جدید درست کرد . شما بفرمایید دستاورد مذاکره مستقیم چه بوده ، شاید ما متوجه نمیشویم
United States
....
ب
Iran, Islamic Republic of
شما چقدر ساده هستید انتظار دارید آمریکا بیاید و مشکلات کشور ما را حل کند زهی خیال باطل در حالی که حتی با چین در افتاده و چین را هم تحریم میکند و چین هم در مقابل امریکا را تحریم میکند.
United States
شما ولی به نظر خیلی پیچیده هستید که رابطه چین و امریکا را با رابطه ایران و آمریکا مقایسه می‌کنید.
Russian Federation
احسنت به حسین شریعتمدار
انسان بصیر ، هوشیار و ولایتمدار
Iran, Islamic Republic of
دکتر جلیلی و هوشمندی و رفتار عزت مندانه اش کم نظیر بود. یاد آن روزها و آن تدبیرها بخیر
Iran, Islamic Republic of
جناب شریعتمداری عزیز ما اخر نفهمیدیم برجام خوب است یا بد ؟ اینو کامل توضیح دهید .
مجید
Iran, Islamic Republic of
بزرگوار، برجام یک تعهد بین المللی است. ما مجبور به رعایت اون هستیم. ما مثل آمریکا نیستیم که به تعهدات پایبند نباشیم. بالاخره جمهوری اسلامی چیزی رو امضا کرده باید متعهد باشه. .
حمید
Iran, Islamic Republic of
مجبور نیستیم همانگونه که آمریکا مجبور نبود لطفا بهانه نیارین
Iran, Islamic Republic of
حتی با انتقام و قصاص قاتلان آن شهدای عزیز هم خاموش شدنی نیست
Iran, Islamic Republic of
....
مجید
Iran, Islamic Republic of
دم حاج حسین گرم
قرآنی باشیم
Iran, Islamic Republic of
برجام همان خسارت محض است. دوستان منطقی باشید ایران بر اساس برجام تعهد داده که اگر انجام نده مشمول مجازات سازمان ملل میشه. حالا برو تحقیق کن ببین برجام خوبه یا بده.؟!!!!!!!!÷
Iran, Islamic Republic of
خدا پدر ومادرت را بیامرزد که همیشه حرف حق را می زنی باید با دشمنان اسلام با قدرت روبرو شد وبا زیرکی بررسی کرد و حقوقی که تا حالا از طرف غربی ها انجام نشده حتما وصول شود این خواسته ملت بیدار ایران است
Iran, Islamic Republic of
این حسین شریعت مداری را بکنید وزیر امور خارجه. فکر کنم یک شبه همه مشکلات را حل می کند
تقی
Iran, Islamic Republic of
هزینه 40 نفر هیئت همراه برای مردم مظلوم چقدر یورو هزینه دارد.
علیرضا
United States
بارک الله به شما و درود به آن عزیزان .
.
Iran, Islamic Republic of
......