چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - 17 Aug 2022
 
۱
۱۴
درباره یک دیدار

زاکانی و رئیسی؛ ۱۶۶ روز پس از آخرین مناظرات ریاست جمهوری/ آینده سیاسی جبهه انقلاب چگونه در حال شکل گیری هست؟

شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۷:۰۶
کد مطلب: 783285
طراحی بازپس گیری مدیریت کشور از دست جبهه انقلاب توسط جریان غرب گرای داخلی نیز با منطق فتح سنگر به سنگر خواهد بود.
زاکانی و رئیسی؛ ۱۶۶ روز پس از آخرین مناظرات ریاست جمهوری/ آینده سیاسی جبهه انقلاب چگونه در حال شکل گیری هست؟
گروه سیاسی جهان نيوز، مهدی جهان تیغی: در ماه های گذشته زاکانی و رئیسی دیدارهای رسمی و غیر رسمی متعددی داشته اند ولی جلسه کاری ویژه اخیر ۱۶۶ روز پس از آخرین مناظره  انتخابات ۱۴۰۰ در حالی برگزار شد که اینبار یکی در قامت شهردار تهران و دیگری در قامت رئیس جمهور کشور با یکدیگر دیدار کردند.

یک: زاکانی و رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری در یک جبهه واحد ضد جریان غرب گرا داخلی تعریف می شدند و نقش مکمل این دو در ایام مناظرات یکی از بیادماندنی ترین صحنه های سیاسی چند سال اخیر محسوب می شود. اما در یک جبهه واحد سیاسی بودن این دو،  پس از آغاز ریاست جمهوری رئیسی و شهردار شدن زاکانی نه تنها به پایان نرسیده بلکه وارد مرحله جدیدی شده است.

دو: جبهه رئیسی، زاکانی به این دو محدود نمی شود و مجلس یازدهم و به خصوص رئیس آن (دکتر قالیباف) و حتی به نوعی دیگر حجت الاسلام اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه در این جبهه بندی جدید سیاسی کشور در یک راستا دیده می شوند. اصلاح طلبان و ضد انقلاب تلاش می کنند از این جبهه به عنوان یکدست شدن حاکمیت نام ببرند و فعالین ارزشی نیز با ادبیاتی همچون جبهه واحد مدیریت انقلابی از آن یاد می کنند. یکی از مشخصه های اصلی این تقسیم بندی جدید سیاسی در کشور، هم سرنوشت بودن کل جبهه یا حداقل شراکت اعضای راهبردی این جبهه در سرنوشت یکدیگر است. اساسا موفق نبودن هر کدام از این چهره ها به اندازه قابل تاملی بر سبد محبوبیت دیگر اعضای و یا کل این جبهه نیز تاثیر خواهد داشت. در این میان جریان غرب گرای داخلی نیز برای ضربه زدن به کل این جبهه تلاش می کند و هر دفعه بخشی از این جبهه را مورد هدف قرار دهد و سپس آسیب وارده را به کل جبهه ارجاع می‌دهد. همچنانکه گاهی برای شهرداری تهران یک پروژه عملیات روانی را دنبال می کنند و سپس تلاش می کنند آن را به دولت تعمیم دهند و یا حتی به کارآمدی دولت حمله می کنند تا مجلس را تحت تاثیر قرار دهند! از سوی دیگر طراحی بازپس گیری مدیریت کشور از دست جبهه انقلاب توسط جریان غرب گرای داخلی نیز با منطق فتح سنگر به سنگر خواهد بود. یعنی اگر قرار است که دولت رئیسی را چهار ساله یا حداقل در مرحله اول تضعیف کنند، اول باید مجلس انقلابی را ابتدا چهار ساله یا تضعیف کنند و اگر موفق بشوند، بازپس گیری قوه مجریه نیز خود به خود وارد ریل دلخواه آنها خواهد شد. بر اساس آنچه گفته شد، طبیعی است که در این شرایط اختلاف اندازی میان دولت، مجلس، شهرداری و قوه قضائیه یک سیاست ثابت در تمام سالهای پیش رو نیز خواهد بود.

سه: حال دوباره برگردیم به جلسه اخیر زاکانی، رئیسی؛ دیداری پس از ۱۶۶ روز! با مقدمه گفته شده، این دیدار معانی گسترده تری پیدا می کند. رئیسی و زاکانی در واقع ماموریت های مشترکی دارند یکی در سطح ملی و دیگری ماموریت ویژه برای پایتخت ایران؛ هر دو باید کارآمدی جبهه انقلاب را به تصویر بکشند، خشکاندن فساد را در سیتسم اداری با جدیت پیگیری کنند، سرمایه اجتماعی جمهوری اسلامی را ترمیم کنند و... به همین دلایل همفزایی این دو بسیار بیشتر از ایام مناظرات انتخاباتی باید پیگیری شود و البته اخبار همراهی و همکاری این دو چهره موثر نیز تاکنون همواره تایید کننده این فهم مشترک راهبردی بوده است. برای رئیسی و زاکانی مناظرات انتخابات ریاست جمهوری تازه شروع کار برای انقلاب و مردم بوده و باید در بالاترین سطح ادامه پیدا کند.

چهار: برای برخی دوستان خودی که گاهی درک درستی از الزامات جبهه بندی جدید انقلاب ندارند یاددآوری برخی نکات لازم است، یادمان نباید برود که بازگشت جریان انقلابی به عرصه مدیریت کشور در دوران سخت اصلاحات از بازپس گیری شورای دوم در تهران آغاز شد و در ادامه به شکل گیری مجالس اصولگرا هفتم، هشتم، نهم و دولت نهم و دهم ختم شد. ضمن اینکه کنار گذاشته شدن جریان غرب گرای داخلی توسط مردم نیز پس از ناکامی و ناکارآمدی تاریخی دولت اعتدالی و اصلاح طلب حسن روحانی و شورای شهر اصلاح طلب پنجم تهران صورت گرفت و اینک به تشکیل دولت انقلابی به ریاست رئیسی، مجلس انقلابی به ریاست قالیباف و شهرداری انقلابی به ریاست زاکانی ختم شده است. اجازه تکرار بد تاریخ را با «وحدت خواهی» و «شکست اعضای راهبردی جبهه انقلاب را شکست خود و همه جبهه دیدن»، نباید داد و این وظیفه همگانی اعضای جبهه انقلاب از کف میدان تا بالاترین نوک هرم جبهه انقلاب است. در این زمانه اگر اهل حمایت تکلیف مدارانه نیستیم حداقل موقع مخالف خوانی، مواظب این شرایط راهبردی باشیم...

*مدیر مسئول جهان نيوز

بیشتر بخوانید:
چرا زاکانی پدیده دور اول مناظرات انتخاباتی ۱۴۰۰ بود؟

زاکانی چگونه چهره ادبیات ساز انتخابات ۱۴۰۰ شد؟!

سه مناظره، سه طرح جبهه غرب‌گرا و یک مرد در میدان

پشت‌پرده علاقه همتی به انصراف دکتر زاکانی از انتخابات
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


مسعود
Iran, Islamic Republic of
رئیسی و زاکانی باید شبانه روز کار کنند تا ان شاءالله خرابکاری های 8 سال گذشته را بازسازی و ترمیم نمایند.
علی
Iran, Islamic Republic of
یعنی این آقایان در هشت سال گذشته مسولیتی نداشتند!؟ در حوزه عملکردی خود به مردم گزارش دهند. .
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
من بجای این سه نقطه می نویسم که جبهه انقلاب برای موفقیت باید بتواند نیروهای متخصص و مومن را شناسایی و بکار گیری کند
Iran, Islamic Republic of
فعلا که بورس را به خاک سیاه نشسته
Iran, Islamic Republic of
سیاه بودن بورس ربطی به این دولت نداره چنان سیاه شده که جرمگیرهای زیادی باید استفاده بشه تا بتوان اون بورس را با رونق دید
اقتصاددان
Iran, Islamic Republic of
شاخص های بورسی به زودی بجای قبلی خود باز نمی گردد مسیر اشتباه قبلی باید اصلاح بشود.
Iran, Islamic Republic of
این دو عزیز باید مواظب نفوذی ها و حسودان باشند.
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
اقای رئیسی علاوه بر مسئولیت در سطح ملی باید در برای عوض کردن تفکر و انتخابهای اشتباه قاطبه مردم تهران هم کلی تلاش و برنامه اجرا کنه .آخه در بیشتر انتخاباتهای گذشته جماعت غربگدای لیبرال مسلک مثلا" اصلاح طلب بیشترین میزان آراء را از همین تهرانیها کسب کرده اند!!!!
Iran, Islamic Republic of
فعلا کار خاصی در وزه معیشت صورت نگرفته .
United States
چالش اصلی نظام فعلا مقابله با آمریکا و اسرائیل و ایادی منطقه ای آنها است...
Iran, Islamic Republic of
آقای رئیسی،
تنها راه ایجاد عدالت در پرداخت حقوق و مزایای کارکنان
در سازمان های مختلف این است که باید دریافتی ماهیانه ( مجموع حقوق پایه ، مزایا ، اضافه کار و کارانه و سایر مزایا ) کارکنان وزارت نفت را مبنای همسان سازی و یکسان سازی حقوق و مزایای دیگر کارکنان شاغل در سایر سازمانها قرارداده شود .
رضا
Iran, Islamic Republic of
....