چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - 17 Aug 2022
 
۰
۱۴

ژست طلبکار بدهکاران برجام

پنجشنبه ۴ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۳۵
کد مطلب: 783186
تروئیکای اروپا در بیانیه‌ای مشترک خطاب به شورای حکام، با ابراز نگرانی نسبت به توسعه فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان مدعی شدند که توانایی آژانس برای نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران کاهش یافته است.
ژست طلبکار بدهکاران برجام
به گزارش جهان نيوز، انگلیس، آلمان و فرانسه شامگاه چهارشنبه بیانیه‌ای مشترک خطاب به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره اجرای تعهدات هسته‌ای ایران ذیل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) منتشر کردند و در آن به تکرار ادعا‌ها درخصوص ماهیت برنامه هسته‌ای کشورمان پرداختند.

این سه کشور در ابتدای بیانیه خود از جدیدترین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و همچنین کار حرفه‌ای و به گفته آنها، بی طرفانه آژانس در انجام وظایفش مبنی بر نظارت و راستی آزمایی در ایران قدردانی کردند.

آن‌ها در ادامه با طرح این ادعا که ایران طی دو سال گذشته به آنچه "تنش زایی نظام‌مند هسته ای" خوانده شده، ادامه داده است مدعی شدند که تهران با توسعه ظرفیت‌های هسته‌ای خود جامعه جهانی را در معرض خطر جدی قرار داده است.

تروئیکای اروپا مدعی شدند: ایران هیچ توجیه غیرنظامی برای غنی سازی ٢٠ و ٦٠ درصد ندارد و همچنین تولید اورانیوم با غنای بالا برای یک کشورِ بدون تسلیحات هسته‌ای بی سابقه است. به علاوه، اقدام اخیر ایران در نصب زیرساخت‌های سانتریفیوژ‌های پیشرفته تحولی نگران‌کننده است و این رویداد می‌تواند غنی‌سازی در سطوح بالاتر را برای ایران آسان‌تر کند.

آن‌ها در بیانیه مشترک خود مدعی شدند که اقدامات هسته‌ای اخیر ایران موجب کاهش ارزش‌های برجام در زمینه عدم اشاعه به شکلی بازگشت‌ناپذیر شده است.

این کشور‌ها همچنین مدعی کاهش همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی شدند و ادعا کردند: این امر باعث کمتر شدن توانایی آژانس برای نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران شده است.

آن‌ها با بیان این که ۹ ماه است که تهران تمامی اقدامات شفاف‌سازی و راستی‌آزمایی مورد توافق ذیل برجام و پروتکل الحاقی را به حالت تعلیق درآورده است از ایران خواستند که دسترسی‌های آژانس اتمی را مجددا برقرار و به طور کامل با آن همکاری کند.

آن‌ها به علاوه خواستار بازگرداندن دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی به مجتمع کرج شدند تا بررسی کند که آیا تولید لوله‌های روتور سانتریفیوژ و بیلوز‌ها از سر گرفته شده است، یا خیر و دوربین‌های جایگزین را نیز نصب کندّ.

انگلیس، فرانسه و آلمان در بخش پایانی این بیانیه به از سرگیری مذاکرات برجامی در وین اشاره کرده و آورده اند: ما به عنوان تروئیکای اروپا با حسن نیت به این مذاکرات بازمی گردیم و بر این باوریم که امکان دستیابی به یک تفاهم و اجرای آن به گونه‌ای که موجب بازگشت ایران به پایبندی کامل به برجام و بازگشت ایالات متحده به این توافق شود، وجود دارد. ما متقاعد شده ایم که به نفع تمام طرف هاست که هرچه سریعتر این کار انجام شود. در حقیقت بازگشت به اجرای کامل برجام در راستای امنیت ملی همگان، از جمله ایران است.
مرجع : پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


گزینه‌ای جز مبارزه با پاریس و متحدانش نمی‌بینیم
Iran, Islamic Republic of
گزینه‌ای جز مبارزه با پاریس و متحدانش نمی‌بینیم
Iran, Islamic Republic of
توافق هسته ای ثابت کرد که اعتماد به آمریکا کار عبثی است.
برجام ثابت کرد که اعتماد به اروپا کار عبثی است.
مردم ایران از سال 1357 تاکنون می‌داند اروپا جنایتکار مانند آمریکا جنایتکار جز زبان زور نمی‌فهمد.
Iran, Islamic Republic of
مردم ایران از سال 1357 تاکنون می‌داند اروپا جنایتکار مانند آمریکا جنایتکار جز زبان زور نمی‌فهمد.
Iran, Islamic Republic of
همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی از ابتدا غلط و اشتباه بود
Iran, Islamic Republic of
کشورهای اروپایی جنایتکار به جای محکوم نمودن آمریکا جنایتکار، از ایران می‌خواهند به تعهدات خود در برجام عمل کند.
Iran, Islamic Republic of
همه تحریم‌های ایران باید لغو شود/ خسارت ناشی از خروج آمریکا از برجام باید جبران شود
Iran, Islamic Republic of
بازی گروسی در زمین آمریکایی‌ها
Iran, Islamic Republic of
سران بی ادب سه کشور اروپایی جنایتکار با چراغ سبز آمریکایی ها جنایتکار در امور داخلی دخالت و مداخله می کنند.
Iran, Islamic Republic of
گروسی: آژانس خواهان دسترسی کامل به سایت‌های هسته‌ای ایران است/ آژانس حق صلاحیت دخالت و مداخله در سایت‌های هسته‌ای ایران را ندارد و تاکنون هم نداشته است.
Iran, Islamic Republic of
اگر ایران به ساخت بمب اتم نزدیک شود آمریکا چه کار می کند؟
Iran, Islamic Republic of
شورای حکام متاسفانه تاکنون شریک جرم جنایات آمریکا و متحدانش بوده است.
مقام آمریکایی در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیگر نمی تواند بر جنایات وحشیانه، وحشی گری وغیر انسانی آمریکا و متحدانش در سراسر منطقه خاورمیانه و جهان سرپوش بگذارد.
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۰/۰۹/۰۴ - ۲۲:۰۵
با توجه به لو رفتن چندین باره اطلاعات مراکز هسته‌ای کشورمان از سوی آژانس بین‌المللی کاش دیگر به امثال گروسی اجازه ورود به کشور داده نمی‌شد تا تداوم تحویل این اطلاعات به رژیم جعلی اسرائیل را شاهد نباشیم.
Iran, Islamic Republic of
سوال اصلی اینجا ست چرا آمریکا جنایتکار تاکنون [در مورد تأسیسات هسته‌ای خود] با شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری نکرده است و هنوز هم همکاری نمی کند.

سوال اصلی اینجا ست چرا کشورهای اروپایی جنایتکار تاکنون [در مورد تأسیسات هسته‌ای خود] با شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری نکرده اند و هنوز هم همکاری نمی کنند.

سوال اصلی اینجا ست چرا اسرائیل جنایتکار تاکنون [در مورد تأسیسات هسته‌ای خود] با شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری نکرده است و هنوز هم همکاری نمی کند.
Iran, Islamic Republic of
اگر ایران با آژانس همکاری نکند، ما همه جانبه دفاع، حمایت و استقبال می کنیم