پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰ - 9 Dec 2021
 
۱
۲۰

واکنش کیهان به بیانیه بی‌شرمانه اصغر فرهادی

دوشنبه ۱ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۴۹
کد مطلب: 782841
بیانیه آقای فیلمساز نه نشانه اقتدار و ثبات هنری و استحکام محبوبیت او در خارجه؛ بلکه نمایانگر آشفتگی ذهنی اوست.
واکنش کیهان به بیانیه بی‌شرمانه اصغر فرهادی
به گزارش جهان نيوز، روزنامه کیهان در واکنش به بیانیه بی شرمانه اصغر فرهادی نوشت:

این بیانیه که سست از حیث استدلال و لق از بعد ادبی، گواه روشنی بر مرزبندی ذاتی طیف هدف، با ارزش‌های اسلامی و انقلابی و ایرانی بود، چند نکته اساسی را به نمایش گذاشت:

اول اینکه؛ آقای فیلمساز یک بار دیگر اما، این بار صریح‌تر و به دور از زبان هنر و سینما، پیام عناد با ارزش‌های الهی و کینه نسبت به نظام دینی را رو به معاندین داخلی و خارجی فرستاده است. این یعنی، محکم کردن ریسمان پیوند خود با معاندان! از این رو این پرسش مطرح می‌شود که آیا او به تاریخ انقضای بازیگری یا ابزار بودن خود برای اراده‌های معاندان پی برده است؟ کم نبوده‌اند امثال او که پس از مدتی به دلیل از دست دادن جذابیت، به انزوا رانده شده‌اند و دیگر نامی و یادی از آنها در کار نیست؛...این یک نکته اساسی!

دوم:در این بیانیه، آقای فیلمساز اتهاماتی به نظام دینی نسبت می‌دهد و در نهایت- با سطحی تلقی کردن مخاطب- به حمایت خود از مردم تاکید می‌کند. او در واقع، اتهاماتی را به نام نظام دینی الصاق می‌کند که در قالب عمل مجرمانه، برشده معاندین است. بطور مثال؛ بانی و عامل تحریم دارویی ایران، جمهوری اسلامی است یا دشمنان جمهوری اسلامی؟
 
سوم: آقای فیلمساز ناشیانه تضاد مشی و ادعای خود را به نمایش می‌گذارد. اگر آقای فیلمساز نگران مردم ایران و آزرده از جنایت در حق مردم ایران است؛ چرا نسبت به سرنگون شدن هواپیمای ایرباس ایرانی در۱۲تیر سال ۱۳۶۷ زبان در قفا کرده است؟ چرا درباره هشت سال دفاع مقدس دیدگاهی منتشر نمی‌کند؟ اگر مسئله او انسانیت است؛ چرا درباره قتل عام مردم بی‌دفاع سوریه و افغانستان وکودکان یمنی و... کلامی نگفته و نمی‌گوید؟...جالب است... ایشان چشم بسته است و انگار که هیچ روی نداده است و روی نمی‌دهد!
 
البته آقای فیلمساز نباید هم در بیانیه خود و غیر از آن؛ پیرامون دشمنان واقعی ایران و ایرانی سخن بگوید؛ باید هم جنایتهای استکباریون را در نقاط مختلف دنیا نبیند، چون در غیر این صورت تمام راه‌ها، برای درخشش مصنوعی وی در جشنواره‌های رنگارنگ سیاسی دنیا بسته می‌شود!
 
چهارم: آقای فیلمساز در بیانیه خود منت گذاشته که در ایران فیلم می‌سازد و در ایران زندگی می‌کند در حالی که می‌تواند در هر کجای دنیا ساکن شود و روزگار سپری کند! بله ایشان می‌تواند! اما این را هم ‌می‌داند که به گفته ای:« او قرار نیست در ایران زندگی نکند و فیلم بسازد و جایزه بگیرد. او باید در ایران بماند، به رغم ادعای غیر سیاسی بودن؛ حرف سیاسی و شبه سیاسی بزند و جایزه بگیرد.» زیرا تنها به‌شرط در ایران ماندن و در فضای جامعه ایرانی نفس کشیدن است که می‌توان به داشتن مخاطب ایرانی و مهندسی اذهان ایرانی - اگرچه ساده‌لوحانه-دل بست. ضمن اینکه «بالیدن به زندگی در ایران و در ایران فیلم ساختن» برای کسی که به دور از باورها و خواست ایرانیان و با پول کمپانی خارجی و جایزه نقدی اتحادیه اروپا فیلم می‌سازد، مضحک و مجال سخریه و نیشخند است!
 
با توجه بدان چه گفته شد، بیانیه آقای فیلمساز نه نشانه اقتدار و ثبات هنری و استحکام محبوبیت او در خارجه؛ بلکه نمایانگر آشفتگی ذهنی اوست. اویی که طبعا دوست ندارد، اعتنای فرامرزی را از دست بدهد و در مقام یک ورشکسته هنری بی‌وطن، ظاهر و باور شود! اگر چه ورشکستگی، بارز و غیرقابل کتمان است!
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
اضغر فرهادی چه منتی هم روی سر ما میذاره که در ایران زندگی می کنه
Iran, Islamic Republic of
اصغر فرهادی حامی دولت حسن روحانی و دولتش بخصوص برجام بود!!!!
اصغر فرهادی مردمی که در محلی به نام بورس زندگیشان نابود شد کجا بود؟!!.
Iran, Islamic Republic of
واقعا از اول با این نوع رفتارها برخورد می شد و لی لی به لا لای اقایون نمی دادند الان این همه مدعی د رجه یک بودن تولیداتشون نبودن
Iran, Islamic Republic of
.اضغر فرهادی افتخار مملکته و برای ما اسم و اوازه و شهرت اورده زیاد کیهان نباید عکس العمل نشون بده البته اصغر فرهادی هم طوری صحبت کرده که انگار لطف کرده تو ایران فیلم ساخته مرد حسابی تو رو به خاطر این به این جور فستیوال ها راه میدن و جایزه میدن که سیاه نمایی کنی و باب سیاست های استعماری اونها فیلم بسلزی وگرنه قیلمات که چنگی به دل نمی زنه
Iran, Islamic Republic of
فیلمات عزیز ، یکی به نعل زدی یکی به میخ!.!!
Iran, Islamic Republic of
چه شهرتی آورده؟جزاینکه ایرانیا رو وحشی و بی فرهنگ و مفلوک نشون میده!
Iran, Islamic Republic of
جایزه هایی مثل صلح نوبل و اسکار افتخار نیستن، ابزار استعمار هستن.
Iran, Islamic Republic of
الان خبر آنلاین و فرارو و انتخاب ناراحت میشن!
بهاری الاصل
United Arab Emirates
چه انتظاری دارید از اینا
Iran, Islamic Republic of
کیهان، رسانه نقطه زن
United States
چرا اکثر هنرمندانی که خود سیستم بزرگشان کرده اینجوری شده اند؟؟!!!
مسعود
Iran, Islamic Republic of
متن رو بذارید خودمون قضاوت میکنیم! تفسیر ندید خبر بدید!!!
Iran, Islamic Republic of
چشم وزارت فرهنگ روشن
Iran, Islamic Republic of
این فرد فکر کرده خیلی ادم مهمی شده .
Iran, Islamic Republic of
فرهادی فیلمسازی سیاه نما و دور از پیشرفت است. جایزه های فرهنگی و و هنری غرب ابزار سیاسی هستند و اغلب ارزش منفی دارند.
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
خدا ازش نگذره این کارگردان رو که در فیلم هاش جز سیان نمایی نداره تازه جالبه که مدعی هم هست
سعید
Iran, Islamic Republic of
پشتک و وارو زدن فیلمسازی نیست! و اغلب رفتار بشری مسخ شده را در ذهن متبادر میکند...
Iran, Islamic Republic of
چرا با اینها برخورد نمیشه که اینجوری با خون شهدا بازی می کنند
Iran, Islamic Republic of
.....