کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

جایی که عروس‌ها لباس سفید نمی‌پوشند +عکس

روزیاتو , 1 آذر 1400 ساعت 11:44

برعکس کشور‌های دیگر، عروس‌های هندی نمی‌توانند در جشن عروسی سفید بپوشند چرا که در فرهنگ هندو، این رنگ در سوگواری‌ها استفاده می‌شود


به گزارش جهان نیوز، عروسی‌های هندی فقط رویداد‌های پر از رنگ و لعاب نیستند بلکه در آن‌ها از آداب و رسوم بعضا عجیب و غریب پیشینیان پیروی می‌شود. در این گزارش نگاهی خواهیم انداخت به بعضی از عجیب‌ترین و در عین حال زیباترین رسومی که عروسی‌های هندی از آن‌ها پیروی می‌کنند.
 

۱- تاریخ عروسی توسط طالع بینی تعیین می‌شود
طالع بینی در فرهنگ هندو نقش مهمی بازی می‌کند، اما نه آن نوع از طالع بینی که در غرب مرسوم است بلکه نوعی که با ودا‌ها و کارما و دارما مرتبط است. طالع بینان در هند به مردم در تصمیم گیری‌های مهم کمک می‌کنند که یکی از این تصمیمات، تاریخ عروسی است. هندو‌ها معتقدند که اگر تاریخ عروسی بر اساس طالع عروس و داماد محاسبه شود، زندگی آن دو طولانی و شاد خواهد بود.

۲- عروس و داماد باید حلقه گل رد و بدل کنند
این یکی از مهم‌ترین آیین‌های عروسی‌های هندی است. در دوران باستان این تبادل به معنای پذیرفتن پیشنهاد ازدواج بوده است. عروس و داماد به هم حلقه گل‌های خوش‌رنگ و خوش‌رایحه می‌دهند. امروزه این کار نماد عشق و احترام بین طرفین است.


۳- یک دختر می‌تواند با یک درخت یا یک سگ ازدواج کند
در هند امکان این وجود دارد که فرد نه تنها با یک انسان بلکه با یک درخت یا حتی یک قابلمه ازدواج کند. این عمل عجیب یک توجیه فرهنگی دارد. اگر زنی در زمان خاصی ـ وقتی مریخ در نمودارش عیان باشد ـ متولد شود به او «مانگالیک» می‌گویند.

برخی معتقدند این زن‌ها نحس هستند و ممکن است برای همسران شان یا خانواده شان ایجاد مشکل کنند. به همین خاطر زن مانگالیک برای خنثی کردن این نحسی پیش از ازدواج اصلی اش، با یک درخت، سگ یا قابلمه ازدواج می‌کند. پس از مراسم ازدواج، قابلمه همراه با نحسی اش نابود می‌شود.

۴- پا‌های داماد با شیر و عسل شسته می‌شوند
در بعضی جوامع گجراتی، وقتی داماد به خانه‌ی عروس می‌آید، مادر عروس یک مناسک عجیب را انجام می‌دهد: او پای داماد را با شیر و عسل می‌شوید. این یکی از روش‌های باستانی برای خوشامدگویی به مهمان است.

۵- به موی عروس پودر قرمز مالیده می‌شود
وقتی یک زن ازدواج می‌کند، یک پودر قرمز آرایشی به نام «سیندور» به فرق وی مالیده می‌شود. این علامتی است که از دوران باستان به جا مانده و تاییدی برای وضعیت تاهل به شمار می‌آید؛ و خیلی زن‌ها حتی بعد از مراسم ازدواج شان آن را به مو‌های خود می‌مالند.

۶- از داماد با پرتاب گوجه استقبال می‌شود
در ناحیه‌ی قبیله ایِ اوتار پرادش، مهمانان نه با گل که با پرتاب گوجه فرنگی از داماد و دوست هایش استقبال می‌کنند.

مردم بر این باورند که رابطه‌ای که با چنین وضعیت ناخوشایندی آغاز شود قطعا به عشقی عمیق منتهی خواهد شد.

۷- به دست‌ها و پا‌های عروس حنا زده می‌شود
حنانگاری احتمالا یکی از معروف‌ترین رسوم عروسی‌های هندی است. قبل از مراسم عروسی، عروس دست‌ها و پاهایش را با طرح‌های زیبای حنا تزئین می‌کند. حنانگاری زمانی انجام می‌شود که عروس و خانواده اش دور هم جمع می‌شوند. عموما عقیده دارند که حنا باروری را بهبود می‌بخشد و ارواح خبیثه را از زوج دور می‌کند.

۸- عروس نمی‌تواند لباس سفید بپوشد
برعکس کشور‌های دیگر، عروس‌های هندی نمی‌توانند در جشن عروسی سفید بپوشند چرا که در فرهنگ هندو، این رنگ در سوگواری‌ها استفاده می‌شود. در عوض آن، زن‌ها ساری‌هایی با رنگ‌های سرزنده می‌پوشند. غالباً رنگ قرمز به سایر رنگ‌ها ترجیح داده می‌شود چرا که این رنگ معانی مثبت بسیاری در فرهنگ هندی دارد.

۹- مادر عروس بینی داماد را می‌کشد
در عروسی‌های گجاراتی، یک رسم بامزه وجود دارد: مادر عروس بینی داماد را از سر شوخی می‌کشد. با این کار مادر عروس به عضو جدید خانواده یادآوری می‌کند که باید متواضع باقی بماند. از سوی دیگر داماد نیز باید از این کشیدن فرار کند.


۱۰- عروس روی سر خودش برنج می‌پاشد
در پایان مراسم عروسی، عروس باید آخرین آیین را به جا بیاورد: «وداع» یا همان خداحافظی با پدر و مادر. در طول وداع، عروس باید یک مشت برنج روی سر خودش برید و مادرش که پشت سرش ایستاده باید آن را بگیرد. این کاری نمادین برای ابراز تشکر از والدین است به خاطر تمام زحماتی که برای دخترشان کشیده اند.


کد مطلب: 782829

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/news/782829/جایی-عروس-ها-لباس-سفید-نمی-پوشند-عکس

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com