جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ - 28 Jan 2022
 
۰

تأکید مشاور رئیسی بر توجه به حقوق اقلیت‌های دینی

شنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۴۰
کد مطلب: 782631
مشاور رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی بر توجه به حقوق اقلیت‌های دینی و مذهبی تأکید کرد.
تأکید مشاور رئیسی بر حقوق اقلیت‌های دینی
به گزارش جهان نيوز، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، ماموستا عبدالسلام کریمی مشاور رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی عصر روز گذشته، با نمایندگان اقلیت‌های دینی در مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌و گو کرد.

در این دیدار که در نهاد ریاست‌جمهوری انجام شد، ماموستا عبدالسلام کریمی بیان داشت: تمام پیام‌آوران بزرگ آسمانی آمده‌اند تا بشر را به اخلاق و تسلیم امر خدا شدن، دعوت نمایند.

بدین جهت، همه ما پیروان ادیان توحیدی باید تسلیم امر خدا باشیم. همانگونه که همه پیامبران ادیان الهی در اصول و رعایت اخلاق متحد و یگانه بودند شایسته است ما پیروان ادیان نیز زیست و تعامل مسالمت‌آمیز داشته‌ باشیم و با یکدیگر براساس عدل و انصاف و اخلاق حسنه رفتار نماییم.

ماموستا کریمی به پایین آمدن نرخ جمعیت ایرانیان پیرو ادیان توحیدی اشاره کرد و گفت: کاهش جمعیت ادیان توحیدی در سالیان گذشته قابل تأمل است که باید بدان توجه جدی داشت. رویکرد انقلاب اسلامی عدالت‌محوری و جهانشمولی است، بنابراین باید براساس عقلانیت و عدالت اجتماعی حرکت کنیم نه احساسات و تعصبات قومی و فرقه‌ای.

وی با اشاره به اینکه اقلیت‌های دینی در انقلاب‌ اسلامی و دوران دفاع مقدس در کنار برادران مسلمان خود حضور داشتند و شهیدان عزیزی را تقدیم جمهوری‌اسلای ایران کردند، بیان داشت: همانگونه که خون تمام اقوام ایرانی و پیروان ادیان توحیدی در انقلاب و دوران دفاع مقدس از مرزهای این میهن اسلامی دفاع کرد، ما نیز اعتقاد کامل داریم در چارچوب قانون اساسی، همه ایرانیان عزیز از هر قوم، دین و مذهبی می‌بایست در اداره کشور شریک، سهیم و دخیل باشند.

کریمی با بیان اینکه قانون اساسی میثاق ملی همه ایرانیان است، افزود: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران میثاق همه کسانی است که دل در گرو این میهن سرافراز و تمدن نوین اسلامی دارند. بنابراین باید مشارکت همه ایرانیان براساس قانون اساسی رعایت شود و از طرفی همه اقوام، ادیان و مذاهب نیز باید تابع قانون اساسی کشور باشند. مشاور رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی افزود: مطالبات و خواسته‌های به حق و قانونی همه ایرانیان براساس مفاد قانون اساسی و بیانات مکرر رهبر فقید انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری باید پیگیری شود و ما در این مشاورت از طرف ریاست محترم جمهور، موظف هستیم که آن مطالبات قانونی را پیگیری کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: مشکلات و دغدغه‌های ایرانیان عزیز پیرو ادیان توحیدی را با مشورت شما نمایندگان ایرانیان عزیز پیرو ادیان توحیدی، استخراج خواهیم کرد و با همفکری و همدلی فرهیختگان و نخبگان جامعه، راهبرد و راهکار مناسبی برای حل آنان خواهیم یافت.

روبرت بگلریان نماینده ارامنه اصفهان و جنوب ایران در این ملاقات گفت: بنده وقتی متوجه شدم که ریاست محترم جمهور یک شهروند فرهیخته از اقلیت‌های مذهبی را به عنوان مشاور خویش برگزیده، بسیار خرسند شدم.

بگلریان افزود: نوع نگاه پیروان ادیان توحیدی به دولت، نیازمند بازآفرینی است.

وی گفت: این جمله که اقلیت‌های دینی برای ما یک فرصت هستند نیازمند باز تعریف و ایضاح مفهومی است.

همایون سامه‌یح نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی به مشاور رئیس‌جمهور گفت: ما جامعه کلیمیان چند مطالبه اصلی داشتیم که به دو مطالبه مهم و اصلی‌مان، پاسخ مثبت داده شده و امیدواریم مابقی مطالباتمان توسط جنابعالی حل و فصل شود.

وی گفت: من از جنابعالی می‌خواهم که یکی از مشاوران خود را از میان اقلیت‌های دینی منصوب نمایید.

سامه‌یح افزود: پیگیری مسائل و مطالبات اقلیت‌های دینی هم انسجام‌آفرین است و هم رابطه جامعه ادیان با دولت را تقویت می‌کند. در ضمن این قبیل اقدامات در راستای منافع ملی است و در محافل بین‌المللی و مباحث حقوق بشری نیز به جمهوری اسلامی ایران کمک می‌کند.

مهندس آرا شاوردیان؛ نماینه ارامنه تهران و شمال ایران نیز در این جلسه بیان داشت: پرسش اصلی ما این است که این مشاورت چه کمکی به جامعه ارامنه و پیروان ادیان توحیدی خواهد کرد. آیا از مراکز فرهنگی ـ علمی پیروان ادیان توحیدی، حمایت‌های معنوی انجام می‌شود؟

وی افزود: اینکه شما از جامعه اقلیت‌ مذهبی هستید و به عنوان مشاور رئیس‌جمهور انتخاب شدید، بسیار خوشحال‌کننده است و امیدواریم در این دوران جدید اقدامات مثبت و تأثیرگذاری انجام گیرد.

«شاری انویه تکیه» نماینده مسیحیان آشوری ـ کلدانی در این دیدار گفت: انتظار ما از دولت و از این مشاورت اقوام و اقلیت‌ها آن است که کرامت انسانی و حقوق عمومی پیروان ادیان توحیدی به طور کامل مورد حمایت قرار گیرد.

اسفندیار اختیاری نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی نیز به مشاور رئیس‌جمهور، گفت: در کلیات بحث، همه ما نمایندگان پیروان ادیان توحیدی، همراه نظام هستیم. گرچه به لحاظ جمعیتی، جمعیت ما رو به کاهش است و این خود زنگ خطر جدی است، اما همین جمعیت موجود نیز تأثیرگذار و نقش‌آفرین است.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *