سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ - 30 Nov 2021
 
۰
۱۷

متکی: ایران رفع گام به گام تحریمها را نمی‌پذیرد

شنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۲۹
کد مطلب: 782589
اگر غربی‎ها بخواهند برداشتن تحریم‌ها را به صورت گام به گام انجام دهند، ما نیز باید در خصوص اجرای محدودیت‌های هسته‌ای، گام به گام عمل کنیم.
متکی: ایران رفع گام به گام تحریمها را نمی‌پذیرد
به گزارش جهان نيوز، منوچهر متکی وزیر اسبق امور خارجه کشورمان در گفتگو با مهر در واکنش به آغاز دور جدید گفتگوها برای رفع تحریم‌های ظالمانه، گفت: روند پرونده برای افکار عمومی و مردم جهان روشن است. ما فکر می‌کنیم که اولین نکته لازم برای اینکه بتوانیم نسبت به مذاکرات جدید خوش‌بین باشیم، این است که در طرف‌های مذاکره‌کننده اراده سیاسی لازم وجود داشته باشد.

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها تقریباً در سال‌های بعد از برجام نشان دادند که اراده لازم را ندارند، افزود: اولین تحریم‌های بعد از برجام نیز در دوره‌ی اوباما شروع شد.

وزیر اسبق امور خارجه کشورمان تصریح کرد: ترامپ محصول شرایط جدیدی در سیاست داخلی و خارجی آمریکا بود و فکر می‌کرد که بتواند دوران رهبری آمریکا بر جهان را به این کشور برگرداند و به همین دلیل رویکرد خاصی را نیز در پیش گرفت.
متکی افزود: این رفتار ترامپ شاید در سیاست داخلی این کشور جواب می‌داد اما در سیاست خارجی نتوانست موفق شود و این شکست مشخصاً در قبال ایران نیز تحقق یافت.

وی تصریح کرد: همین شکست ترامپ در سیاست خارجی بود که موجب شد وی بعد از کارتر، دومین رئیس‌جمهور آمریکا باشد که در ۴۲ سال گذشته موفق نشد در دور دوم به کاخ سفید راه پیدا کند.

وزیر اسبق امور خارجه تاکید کرد: الان آمریکایی‌ها در مقابل یک تجربه شکست‌خورده هستند؛ ترامپ و هیئت حاکمه آمریکا گمان می‌کردند با افزایش فشارها و به تعبیر خودشان تحریم‌های کُشنده، موفق خواهند شد که ایران را تسلیم کنند.

متکی با اشاره به اینکه در خصوص برجام زمانی که آمریکایی‌ها احساس کنند تدابیر گذشته‌شان در رابطه با ایران شکست خورده است، اراده سیاسی برای ورود به یک مذاکره جدی پیدا می‌کنند، اظهار داشت: این یک واقعیت است که دولت بایدن باید آن را درک کند و اگر به این درک برسند، در مذاکرات نیز جدی می‌شوند.

وی گفت: ما یک بار دیگر نیاز داریم، مبانی منطق و مواضعمان را بیان کنیم؛ هدف‌گذاری ما برگرداندن آمریکا به برجام نیست بلکه آمریکایی‌ها جرمی مرتکب شده‌اند و باید نسبت به آن پاسخگو باشند.

وزیر اسبق امور خارجه کشورمان افزود: اگر قرار است آمریکایی‌ها به برجام برگردند، همانگونه که سخنگوی وزارت خارجه گفت، باید شرط اصلی ورود به این بازی را بپذیرند.

متکی تصریح کرد: شرط اصلی نیز این است که متعهد به اجرای تعهدات خودشان باشند. اگر آمریکایی‌ها و کشورهای دیگر عضو ۱+۵ سابق بپذیرند که همه تعهدات خودشان را عمل کنند، ما هم به اجرای برجام فکر می‌کنیم.

وی افزود: اگر غربی‌ها بخواهند برداشتن تحریم‌ها را به صورت گام به گام انجام دهند، ما نیز باید در خصوص محدودیت‌های ایجاد شده، گام به گام عمل کنیم. همان اصل مهمی که متأسفانه در بعد از برجام به دلیل ذوق‌زدگی و شتابزدگی اجرا نکردیم.

وزیر اسبق امور خارجه کشورمان در پایان گفت: برای دوستان دستگاه سیاست خارجی و تیم مذاکره‌کننده آرزوی موفقیت می‌کنم و فکر می‌کنم که رئیس‌جمهور با طمأنینه و صلابتِ منطق پذیرش مذاکره، رویکرد خوبی را در سه ماه گذشته نسبت به برجام نشان داده‌اند و امیدوار هستیم که در ادامه نیز موفق شوند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
مشکلات مردم و کشور از برداشتن تحریم‌ها حل نخواهد شد و حل نمی شود.
Iran, Islamic Republic of
مشکل اصلی مردم و کشور داخلی است، نه تحریم های خارجی.
Iran, Islamic Republic of
دولت حسن روحانی ضعیف ترین و ناکارآمدترین دولت بعد از انقلاب بود.
Iran, Islamic Republic of
اماده مذاکره در خصوص برنامه هسته‌ای آمریکا و متحدانش هستیم
Iran, Islamic Republic of
برجام اگر خوب بود که تحریم ها 10 برابر نمی شد !
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
مذاکره از سال 1392 تاکنون ثابت کرد که به خاطر لغو تحریم ها نبوده است و فقط یک نمایشی سیاسی بوده است..
Iran, Islamic Republic of
آمریکا قائل به دیپلماسی فشار در مقابله ایران است. .
Iran, Islamic Republic of
یکی از دلایل مشکلات ما با ایالات متحده آن است که آمریکایی‌ها خودشان را استثنا می‌بینند؛ یعنی معتقدند که حقوقی دارند که سایرین فاقد آن هستند..
United States
گام به گام دوطرفه هم بد نیست.... کاچی به از هیچی!!!
Iran, Islamic Republic of
گام به گام خوبه اما گام داریم .
Iran, Islamic Republic of
منافع ملت ایران با اجرای یک طرفه برجام در حال نابود شدن است و دولت رئیسی باید ۹۰ درصد به توان داخلی خودمان متکی باشد و فقط ۱۰ درصد از تمرکز خود را روی مذاکرات برجام بگذارد.
Iran, Islamic Republic of
برجام اگر خوب بود که مشکلات مردم و کشور100 برابر نمی شد !
Iran, Islamic Republic of
آمریکایی ها جنایتکار و اروپایی ها جنایتکار حق صلاحیت مذاکره در باره سلاح هسته ای را ندارند
Iran, Islamic Republic of
نتیجه مذاکره، توافق هسته ای، برجام و مذاکرات وین پژو ۲۰۶ به ۳۰۰ میلیون رسید
Iran, Islamic Republic of
آیا مذاکره و برجام ارزش تر از خون شهدای ایران است.
Iran, Islamic Republic of
نتیجه مذاکرات وین پژو ۲۰۷ در بازار ۴۹۱ میلیون تومان شد