پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰ - 9 Dec 2021
 
۲
۲۳

چند درصد مردم به دولت رئیسی امید و اعتماد دارند؟

شنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۵۳
کد مطلب: 782539
حدود ۷۰ درصد به دولت اعتماد دارند و به آینده امیدوارند. نظرات مردم درباره برجام، اولویت در سیاست خارجی و رابطه با کشورها نکات جالبی دارد.
چند درصد مردم به دولت رئیسی اعتماد دارند؟
به گزارش جهان نيوز به نقل از روزنامه خراسان، با گذشت 100 روز از روی کار آمدن دولت سیزدهم، عملکرد این دولت در معرض ارزیابی از سوی کارشناسان و نخبگان حوزه‌های مختلف قرار گرفته است. اما ادراک عمومی چه تصویری از عملکرد 100 روزه دولت دارد؟ مرکز افکارسنجی کیو، پس از پیروزی سید ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری، نخستین نظرسنجی پساانتخابات را با هدف شناخت انتظارات و نگرش مردم راجع به دولت  سیزدهم  در دستور کار قرار داد   و اکنون با گذشت 100 روز از روی کار آمدن دولت، عملکرد بیش از 3 ماهه  آن را در معرض نقد و ارزیابی مردم قرار داده است که از نکات شاخص آن امیدواری و اعتماد حدود 70 درصدی مردم  به دولت رئیسی به رغم نارضایتی 50 درصدی از عملکرد 100 روزه و همچنین نارضایتی بیش از 70 درصدی در زمینه کنترل قیمت هاست . یکی دیگر از نکات قابل تامل  این  نظر سنجی تغییر چند  درصدی دیدگاه مردم راجع به اولویت گذاری بین تمرکز برای رفع تحریم ها و تکیه بر تولید داخلی است که داده به دست آمده نشان از تغییر این دیدگاه به نفع تکیه بر تولید داخلی است  . این نظرسنجی در هفته آخر آبان‌ماه 1400 انجام  شده و تلاش دارد با رعایت منطق و روش‌شناسی استاندارد نظرسنجی‌های علمی، تصویری دقیق و صادقانه از افکار عمومی را پیش روی مخاطبان خود قرار دهد.
 
میزان رضایت مردم  از عملکرد دولت
یافته‌های نظرسنجی کیو نشان می‌دهد، حدود 44درصد از مردم از عملکرد دولت در 100 روز گذشته رضایت دارند. با این حال این نسبت در گروه‌های مختلف، تفاوت دارد.

رضایت زنان بیش از مردان و رضایت ساکنان روستا به میزان کمی از رضایت شهرنشینان بیشتر است. همچنین حدود 70 درصد از پاسخگویان به نظرسنجی بیان کرده‌اند که به دولت اعتماد دارند.
 
 
 
امید مردم به دولت برای سامان دهی اوضاع کشور
برای سامان دهی اوضاع کشور یافته‌های نظرسنجی کیو نشان می‌دهد، بیش از 63   درصد از مردم، امید دارند که دولت، اوضاع کشور را سر و سامان دهد. این در حالی است که حدود 52درصد از مردم، مهم‌ترین عامل پدیدآمدن مشکلات فعلی کشور را سوءمدیریت‌های داخلی در طول سال‌های گذشته و 13.3 درصد نیز فشار تحریم‌ها را مهم‌ترین عامل به وجود آمدن مشکلات فعلی کشور می‌دانند.  25.5درصد نیز معتقدند هر دو عامل به یک اندازه در پدید آمدن مشکلات کشور موثر بوده‌اند.
 
 
 
عملکرد اقتصادی دولت
نظر مردم درباره اوضاع اقتصادی و عملکرد دولت در این 100 روز از جمله موضوعاتی است که شناخت آن اهمیت فراوانی خواهد داشت. نتایج نظرسنجی کیو نشان داد که به طور میانگین مردم در بازه یک تا  5، به عملکرد اقتصادی دولت نمره 2.4 داده‌اند که نمره‌ای پایین‌از نمره متوسط محسوب می‌شود. همچنین حدود 78درصد از مردم از عملکرد دولت در کنترل قیمت‌ها رضایت نداشته‌اند.
 
 
 
سیاست خارجی
یافته‌های نظرسنجی کیو   پس از انتخابات ریاست جمهوری نشان داد 56 درصد از مردم، معتقدند اولویت اصلی کشور در سیاست خارجی باید تلاش برای رفع تحریم‌ها و توسعه تجارت خارجی باشد.   تکرار این پرسش 100 روز پس از روی کار آمدن دولت جدید نشان می‌دهد حدود نیمی از پاسخگویان همچنان تلاش برای رفع تحریم و توسعه تجارت خارجی را اولویت اصلی دولت می‌دانند و در مقابل نیمی دیگر، بی اعتنایی به تحریم‌ها و تکیه بر تولید داخلی را ترجیح می‌دهند. همچنین حدود نیمی از پاسخگویان به نظرسنجی کیو، معتقدند دولت باید تلاش کند برجام را احیا کند. حدود 13درصد معتقدند باید از آن خارج شود و حدود 6 درصد نیز بیان کرده‌اند که دولت باید راجع به برجام بی تفاوت باشد. درحوزه سیاست خارجی و روابط با کشو رهای مختلف نیز پاسخ دهندگان، کشو رهای همسایه را به عنوان  گزینه اول و چین و روسیه را به عنوان    گزینه های آخر انتخاب کردند.
 
 
 
کابینه دولت سیزدهم و سفرهای استانی
مردم از سفرهای استانی و بازدیدهای میدانی رئیس جمهور راضی بودند و طبق یافته های نظرسنجی کیو بیش از 78 درصد پاسخ دهندگان از این که رئیس جمهور به سفر می روند اعلام رضایت کرده اند ودرباره بازدیدهای میدانی مسئولان این رضایت به بیش از 79 درصد می رسد. همچنین درباره ارزیابی ترکیب دولت طبق یافته های کیو بیش از 55 درصد از کابینه راضی هستند و به کابینه از 5 نمره 3.1 داده اند.
 

 
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
آمار اشتباه است!!!!
Iran, Islamic Republic of
آهان آمار اون چیزیه که فقط تو قبول داشته باشی!
Iran, Islamic Republic of
حالا چرا دعوا که کی راست میگه یه کم تحمل کنیم نتیجه مشخص خواهد شد.د
دروغ ممنوع
Iran, Islamic Republic of
آمار به خوبی از کف خیابون، مغازه، بورس و مسکن مشخصه
Iran, Islamic Republic of
مشکل مردم ما اینکه خودمون هشت سال با انتخاب اشتباهمون خرابی به کشور و از دولت بعدی میخوایم یه شبه همه خراب کاریمون رو که خودمون انجام دادیم رو درست کنه
Iran, Islamic Republic of
روحانی هم همین توجیهات رو داشت ...
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
مشکل مردم ما اینکه خودمون هشت سال با انتخاب اشتباهمون !!!!!!
ما اشتباه كرديم .
Iran, Islamic Republic of
با توجه به وضعیت فعلی وخرابکاریهای روحانی بازهم خدا پدر روحانی را بیامرزه .!!
Iran, Islamic Republic of
.....
منصف
Iran, Islamic Republic of
وضعیت فعلی اقتصاد کشور دستپخت دولت روحانی است.
United States
اگر تحریم ها را بردارید و رونق اقتصادی ایجاد کنید ۱۰۰ اعتماد مردم جلب خواهد شد.... نیازی به آمار هم نخواهد بود!!!!
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
....
جوادی
Iran, Islamic Republic of
مردم70درصدبه ایشان اعتماد دارند.
Iran, Islamic Republic of
آمار را ولش کنید، اگر با همین فرمان که تا الان 30 در صد افزایش قیمت کالاهای دولی در سه ماه اول دولت رییس تفاق افتاده قابل قیاس با سه ماه اول دولت رییسی نیست آون وقت این آمار را از کجا درست کردید؟ این همان علی برکت الله شده
Iran, Islamic Republic of
مردم رضایت صد در صدی دارند
Iran, Islamic Republic of
آمار الکی است کدام مردم صد روز ریسی همه چیز 40 درصد گران شده ....!!!؟
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
حدود ۷۰ درصد به دولت اعتماد دارند.
Iran, Islamic Republic of
...
نا شناس
Iran, Islamic Republic of
این امار از کجا در میاد؟ امروز که مثل قبل بورس افتضاح بود مگه رئیسی نمی گفت که در بورس و سرمایه مردم باید حفظ شود پس چی شد؟
Iran, Islamic Republic of
در عمل کردن به قول ها درست انجام داده انشا الله درست می شود
Iran, Islamic Republic of
با این همه بدهی که دولت روحانی درست کرد و یه مملکت ویرانه تحویل داد و رفت خیلی سخت می شه درستش کرد . تو این چند ماه که گذشت اقای رئیسی شب و روزش را گذاشته و داره کار می کنه . ما امید داریم درست بشود.
Iran, Islamic Republic of
از بورس بپرس