يکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ - 28 Nov 2021
 
۰
۲۲
یادداشت حسین شریعتمداری//

برادرانه با دکتر باقری

سه شنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۲۳
کد مطلب: 782223
مدیرمسئول روزنامه کیهان با اشاره به اظهارات باقری مبنی بر اینکه «لغو مؤثر تحریم‌های غیرقانونی آمریکا یک ضرورت و اولویت اصلی مذاکرات پیش‌رو است»! نوشت: انتظار آن است که جناب دکتر باقری نیز از عبارت لغو همه تحریم‌ها استفاده کنند تا راه بر سوءاستفاده حریف بسته باشد.
برادرانه با دکتر باقری
به گزارش جهان نيوز، حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان در مطلبی تحت عنوان «برادرانه با دکتر باقری» نوشت:

۱- این روزها برخی از مسئولان وزارت امور خارجه کشورمان درباره مذاکرات هسته‌ای از واژه‌ها و عباراتی استفاده می‌کنند که در معنا و مفهوم می‌توانند بیش از یک مصداق داشته باشند. این واژه‌ها که در ادبیات سیاسی به «واژه‌های دو پهلو» شهرت دارند، زمینه مناسبی برای تحریف در اختیار حریف می‌گذارد و از این روی، دقت در انتخاب واژه‌ها و کلمات، مخصوصاً در جریان مذاکرات از ضرورت و اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و از آنجا که آمریکا در محافل و مجامع حقوقی، به بهره‌گیری گسترده از واژه‌های دو پهلو (جنگ کلمات) شهرت دارد، توجه به این نکته و دقت در استخدام واژه‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. آمریکایی‌ها در مذاکرات منتهی به برجام، بارها از این ترفند استفاده کرده و از همین رهگذر کلاه گشادی برای برنامه هسته‌ای کشورمان تدارک دیده و در متن برجام گنجانده‌اند! به عنوان نمونه،خانم وندی شرمن، مذاکره‌کننده ارشد آمریکا ۲۱ ماه بعد از تصویب برجام، طی سخنانی در ‌اندیشکده «وودروویلسون» و در حضور کاترین اشتون با افتخار! می‌گوید، طرف ایرانی خواستار لغو تحریم‌ها بود و ما در متن توافق از کلمه LIFT که به معنی «توقف موقت» است استفاده کردیم اما طرف ایرانی LIFT را به معنای «خاتمه دادن» تلقی می‌کرد و اینطور بود که تحریم‌ها فقط تعلیق می‌شد و آن‌هم نه همه تحریم‌ها بلکه تحریم‌های مربوط به مقابله با تروریزم و یا تحریم‌های مربوط به نقض حقوق بشر و یا تحریم‌های مربوط به اشاعه و یا انتقال تسلیحات باقی می‌ماند. وندی شرمن سپس درحالی که لبخند موذیانه‌ای بر لب دارد می‌گوید «یکی از کارهایی که شخص در دیپلماسی انجام می‌دهد این است که توجه کند زبان اهمیت دارد».

۲- دیروز جناب آقای دکتر باقری، معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان در تشریح اهداف ایران در مذاکرات پیش روی (۸ آذر) تاکید داشتند که «لغو مؤثر تحریم‌های غیرقانونی آمریکا یک ضرورت و اولویت اصلی مذاکرات پیش‌رو است»! استفاده جناب ایشان از عبارت «تحریم‌های غیرقانونی آمریکا»! می‌تواند این تلقی و برداشت غلط و مورد سوءاستفاده حریف را در پی داشته باشد که انگار تحریم‌های آمریکا علیه ایران شامل دو بخش «قانونی»! و «غیر‌قانونی» است! چرا که وقتی از قید «غیر قانونی» استفاده می‌شود، معنای دیگر آن می‌تواند، این باشد که بخشی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، قانونی! است و لغو آنها در دستور کار تیم هسته‌ای کشورمان نیست! بی‌تردید جناب دکتر باقری چنین منظوری نداشته‌اند و با توجه به تصریح چند‌باره رهبر معظم انقلاب بر لغو همه تحریم‌ها، نمی‌توانند منظور دیگری داشته باشند. با این حال، انتظار آن است که جناب دکتر باقری نیز از عبارت لغو همه تحریم‌ها استفاده کنند تا راه بر سوءاستفاده حریف بسته باشد.

۳ - و بالاخره اشاره به بخشی از نظرات صریح حضرت آقا در این خصوص ضروری و راهگشاست. ایشان می‌فرمایند:
« آن طرفی که حق دارد برای ادامه‌ کار برجام شرط معیّن کند ایران است. علّت هم این است که ایران از اوّل به تمام تعهّدات برجامی خودش عمل کرد، جمهوری اسلامی به تمامی تعهّدات برجامی عمل کرد؛ آنها نقض کردند. ما حق داریم برای ادامه‌ برجام شرط بگذاریم و این شرط را هم گذاشتیم و گفتیم و هیچ ‌کس هم از آن عدول نخواهد کرد؛ و آن این است که اگر می‌خواهند ایران به تعهّدات برجامی -که چند تعهّد آن را لغو کرده- برگردد، باید آمریکا تحریم‌ها را کلاً لغو بکند؛ آن هم نه به زبان و روی کاغذ که بگوید لغو کردیم؛ نه، بایستی در عمل تحریم‌ها را لغو کنند و ما راستی‌آزمایی کنیم و احساس کنیم که درست تحریم‌ها لغو شده، آن وقت ما هم به این تعهّدات برجامی برمی‌گردیم؛ این سیاست قطعی جمهوری اسلامی است و مورد اتّفاق مسئولان کشور هم هست و از این سیاست بر‌نخواهیم گشت».

« آن طرفی که حق دارد برای ادامه‌ کار برجام شرط معیّن کند ایران است. علّت هم این است که ایران از اوّل به تمام تعهّدات برجامی خودش عمل کرد، جمهوری اسلامی به تمامی تعهّدات برجامی عمل کرد؛ آنها نقض کردند. ما حق داریم برای ادامه‌ برجام شرط بگذاریم و این شرط را هم گذاشتیم و گفتیم و هیچ ‌کس هم از آن عدول نخواهد کرد؛ و آن این است که اگر می‌خواهند ایران به تعهّدات برجامی -که چند تعهّد آن را لغو کرده- برگردد، باید آمریکا تحریم‌ها را کلاً لغو بکند؛ آن هم نه به زبان و روی کاغذ که بگوید لغو کردیم؛ نه، بایستی در عمل تحریم‌ها را لغو کنند و ما راستی‌آزمایی کنیم و احساس کنیم که درست تحریم‌ها لغو شده، آن وقت ما هم به این تعهّدات برجامی برمی‌گردیم؛ این سیاست قطعی جمهوری اسلامی است و مورد اتّفاق مسئولان کشور هم هست و از این سیاست بر‌نخواهیم گشت».
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


امید
Iran, Islamic Republic of
برادر حسین مگر امریکا با تحریم تورمش ۵۰ درصد شده که شما شرط میگذارید.
مهدی
Iran, Islamic Republic of
امید عزیزم اولا تورم ما همه اش برای تحریم نیست و قسمت عمده ای اش گل به خودی است. ثانیاً شما می توانی آدم فقیری باشی اما نباید آدم ....هم باشی.
Iran, Islamic Republic of
....
مسعود دیپلمات
Iran, Islamic Republic of
جناب آقای شریعتمداری ، عرض بنده این است که زمان به عقب بر نمی گردد. یعنی لغو تحریم ها، ضررهای ایران را که ناشی از بازگشت تحریم ها بود جبران نمی کند لذا آنچه ما در عوض عدم اجرای تعهدات طرف مقابل در موضوع هسته ای انجام داده ایم نباید به عقب برگردد..
Iran, Islamic Republic of
صحیح است. احسنت!
United States
.....
کامل
Iran, Islamic Republic of
امیدواریم اقای باقری بتونه کشورهای غربی رو واردار کنه به تعهدات برجامی خودشون عمل کنند اما ایشون حتما باید تاکید کنند که امکان مذاکره دیگه وجود نداره
Iran, Islamic Republic of
برادرانه ای با اقای شریعتمداری
ای عزیز مردم‌ایران‌بخوبی آگاهم و می توانند پیش بینی کنند که با داشتن هر ادبیاتی ولو اینکه بهانه دست رقیب بدهد نمی تواند خواسته های خود را که همان لغو کامل تحریمها باشد دست یابد و جز وقت تلف کردن چیزی عاید مردم ایران نخواهد شد شاید برای شما مسئولین بشود وای برای مردم نه؛ پس بجای توصیه برادرانه به این و آن بر عقیده خود بمانید که باید خارج‌شویم چون مردم شاهد بیانات جنابعالی بودند که اعتقاد داشتید باید از برج ام خارج شویم ولی الان ۱۸۰ درجه از اعتقاد خود دست کشیده اید جای تفکر دارد
Iran, Islamic Republic of
آن وقتی که ایشان اعتقاد به خروج داشت زمانی بود که تیم ایرانی با انفعال و نابلدی زبان و خوش خیالی محض روز به روز بر آسیب ها و خسارت های محض می‌افزود؛.
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
به امید روزی که شما مذاکره کننده ارشد ما شوید.... اونوقت همه چیز درست میشه
جانباز
Iran, Islamic Republic of
برادر حسین شما و دوستانتان که برجام را در مجلس آتش زدید ،خاکستر شد و تمام دنبال چی هستید دیگه دود خاکسترش هنوز که هنوزه چشم مردم ایران را میسوزاند!!
Iran, Islamic Republic of
برجام رو خوندی ؟ درست بعد از انعقاد برجام مجددا تحریم شدیم . خواهشا برو ببین تو این مدت طولانی بعد انعقاد برجام ....چه ثمره ای برای مردم داشت .
محمد.قم
Iran, Islamic Republic of
چرا بین خودمون میجنگیم؟حرف آقا فصل الخطاب است.«لغو همه تحریم ها و سپس راستی آزمایی»..
Iran, Islamic Republic of
برقرار باشید جناب آقای شریعتمداری
مثل همیشه عالی
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
ان چه برجامی بود که گریبان ما شده ..../!!
Iran, Islamic Republic of
کنارمون صهیونیسمها دشمن اسلام وایران بالای سیصدتاکلاهک هسته ای دارن ....بایدماهم داشته باشیم .
United States
اگر ویدئوی صحبت باقری با نماینده ی روسیه در مسکو را دیده باشید همه چیز برایتان روشن میشود!!...
Iran, Islamic Republic of
چون از اول درست عمل نکردیم و یکطرفه تعهدات خودمون را اجرا کردیم، ...
Iran, Islamic Republic of
کاش‌آقای‌شریعتمداری‌هم‌جزو‌تیم‌بود‌.
کاظم
Iran, Islamic Republic of
ایشون اگر واقعا به فکر مردم هستند در نوشته هاشون به اقتصاد و دلایل بدبختی مردم بپردازند. .