سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - 9 Aug 2022
 
۱
۱

قیمت برنج در هر کیلو تا ۸ هزارتومان کاهش می‌یابد

يکشنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۱۲
کد مطلب: 781115
دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: قیمت برنج از اواسط آذرماه تا ۸ هزار تومان در هر کیلو کاهش می‌یابد.
قیمت برنج کاهش می‌یابد
به گزارش جهان نيوز، مسیح کشاورز دبیر انجمن واردکنندگان برنج در گفت‌وگو با فارس، افزود: با ورود نخستین محموله برنج به کشور، قیمت برنج خارجی تا 8 هزار تومان کاهش می‌یابد و قیمت برنج ایرانی هم به مرور افت خواهد داشت.

وی با بیان اینکه حباب 4 ماهه برنج از بین خواهد رفت، افزود: پیش‌بینی این است که قیمت برنج هندی 3 تا 4 هزار تومان و برنج پاکستانی 6 تا 8 هزار تومان در هر کیلو افت قیمت خواهد داشت.

به گفته این مسئول قیمت برنج خارجی اکنون در بازار در محدوده قیمت 28 تا 30 هزار تومان به فروش می‌رود و قیمت برنج ایرانی را از 45 هزار تومان تا بیش از 50 هزار تومان عنوان کرد.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج با بیان اینکه نیاز کشور به برنج داخلی ماهانه 100 تا 150 هزار تومان است، گفت: قیمت برنج ایرانی باید کاهش یابد و خود را به قیمت برنج خارجی نزدیک‌تر کند در غیر این صورت تقاضا برای برنج خارجی و نیاز به واردات بیشتر خواهد شد.

وی با بیان اینکه اکنون بخشی از برنج ایرانی دست یک سری دلال و واسطه‌گر غیرمنصف است، گفت: اینها تلاش می‌کنند که قیمت برنج ایرانی کاهش نیابد تا آنها سود بیشتری ببرند، حتی یک سری از اینها در قالب تشکل و انجمن خودشان را حامی تولید‌کننده معرفی می‌کنند، در حالی که به دنبال سود کلان خودشان هستند.

«کشاورز» درباره چشم‌انداز قیمت برنج در ماه‌های آینده گفت: قیمت تحت تاثیر سه مولفه، ارز، قیمت جهانی و تعرفه است و اگر اتفاقی در این سه مورد به ویژه در نرخ ارز رخ ندهد، قیمت در ماه‌های آتی ثبات خواهد داشت.

وی در پاسخ به اینکه چه میزان برنج در گمرک دپو شده و آیا کیفیت آنها کاهش نیافته است، گفت: 85 هزار تن برنج خارجی در گمرک دپو شده که آن زمان به ممنوعیت واردات خورد و از گمرک ترخیص نشد و از ابتدای آذر ترخیص می‌شود و از نیمه آذر روی قیمت بازار تاثیر خواهد گذاشت.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج در پاسخ به اینکه آیا مشکلی در زمینه واردات و انتقال ارز وجود ندارد و چرا با کشورهایی که بده بستان داریم مثل پاکستان و هند تهاتر انجام نمی‌دهید؟ گفت: فعلا مشکلی در زمینه واردات وجود ندارد و بانک مرکزی در زمینه اختصاص ارز و انتقال آن باید همکاری کند.

وی در زمینه تهاتر با کشورهای دیگر نیز افزود: بخش خصوصی تا به حال نتوانسته تهاتر داشته باشد، مگر اینکه دولت در این زمینه رایزنی کند با کشوری مثل پاکستان که برق می‌فروشیم، می‌توانیم تهاتر داشته باشیم.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
خوبه کاهش قیمت ولی زورتان به کشاورز بدبخت و فلک زده میرسه اگر می تونید قیمت خودرو و برخی دیگر اجناس که مثل قارچ رشد می کنند را پائین بیارید