چهارشنبه ۱۵ تير ۱۴۰۱ - 6 Jul 2022
 
۰
برای پذیرش از سوی جامعه جهانی؛

کرزی: طالبان اول باید مشروعیت ملی کسب کند

دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۲۳
کد مطلب: 779204
رئیس جمهور اسبق افغانستان می گوید طالبان باید بپذیرد که اولین قدم برای به رسمیت شناخته شدن از سوی جامعه جهانی این است که پیش از هر چیز، از سوی عموم مردم افغانستان پذیرفته شود.
کرزی: طالبان اول باید مشروعیت ملی کسب کند
گروه بین الملل جهان نيوز: «حامد کرزی» رئیس جمهور اسبق افغانستان می‌گوید دولت طالبان در قدم اول باید مشروعیت ملی را کسب کند تا به شناسایی بین‌المللی دست یابد.

وی در این باره افزود: در تمام کشورها داشتن مشروعیت ملی بنیاد رسمیت بین‌المللی است و در شرایط فعلی، مشروعیت ملی دولت طالبان از طریق انتخابات و یا از طریق لویه جرگه میسر خواهد شد.

این در حالی است که طالبان پس از تسلط بر کابل، مدعی تشکیل «امارت اسلامی افغانستان» شد و دولتی موقت ایجاد کرد اما تاکنون هیچ کشوری این گروه را به رسمیت نشناخته است.

کرزی در عین حال تاکید کرد که حکومت طالبان باید دارای یک قانون اساسی باشد. وی در این باره افزود: طالبان به قانون اساسی دوران پادشاهی افغانستان اشاره کرده اما نیاز است که این قانون از طریق یک فرمان نافذ شود و سپس طالبان زیر چتر پرچم سه رنگ به حکومت‌داری ادامه دهد.

یکی از دلایل تعلل جامعه جهانی برای به رسمیت شناختن طالبان، عدم برآورده شدن خواست آنها مبنی بر تشکیل دولت فراگیر عنوان می شود. این در حالی است که بلاتکلیف ماندن این مسئله که به عدم دسترسی طالبان به دارایی های افغانستان در سایر کشورها منجر می شود؛ وضعیت معیشتی مردم افغانستان را به شدت تحت الشعاع قرار می‌دهد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *