سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - 7 Dec 2021
 
۰

عربستان سعودی در صدد تخریب قبور شهدای شیعه

سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۳۱
کد مطلب: 778652
دولت عربستان سعودی به خانواده شهدای شیعه در شرق این کشور گفته است که باید آرامگاه آن‌ها را تخریب کرده و طبق قوانین و تعالیم وهابیت عمل کنند.
عربستان درصدد تخریب قبور شهدای شیعه
به گزارش جهان نيوز به نقل از فارس، دولت سعودی جنگ جدیدی را علیه خاطره جمعی شیعیان شرق این کشور به راه انداخته و تلاش دارد هرچه رنگ و بوی اعتراضات شیعیان می‌دهد را از بین ببرد و در حکمی از خانواده‌های شهدا خواسته است که قبور شهدایشان را تخریب کنند.

به نوشته سعودی‌لیکس، دولت عربستان تلاش دارد تا این طرح را در شهرک «العوامیه» در استان قطیف که منزل شهید «نمر باقر النمر» در آن‌جا قرار دارد به اجرا بگذارد و بیم این دارد که قبور شهدا به محلی برای حضور دائمی مردم تبدیل شود.

طبق این طرح باید در عرض یک هفته بنای ساخته شده بر روی قبور، سایبان، پرچم، تجهیزات تلاوت قرآن و هرگونه اقلامی که در کنار قبور تعبیه شده برداشته شود و فقط سنگ مراز باقی بماند، در غیر این صورت مأموران امنیتی سعودی به زور وارد عمل می‌شوند.

مقامات محلی شهرک العوامیه گفته‌اند که قبور شهدا باید طبق اصول شرعی و قانونی مورد ادعای عربستان باشد.

سعودی‌لیکس در ادامه نوشت که تصمیم مقامات سعودی با هدف مبارزه با میرات و خاطره جمعی اهالی قطیف و احساء صورت می‌گیرد و ریاض تلاش دارد هرچه که رنگ و بوی هویت اعتراض‌گونه شیعیان را می‌دهد را پاک کند. همچنان که در سال گذشته حسینه امام حسین (ع) که محل سخنرانی «شیخ نمر» بود را تخریب کرد. تعدادی از قبور شهدای شهر قطیف نیز در آوریل سال گذشته، تخریب شد.

طبق تعالیم فرقه وهابیت ساخت بارگاه و هر اقدامی بر روی قبور ممنوع است. در این خصوص تخریب قبور ائمه اطهار در قبرستان بقیع از بدترین جنایات آل سعودی در قرن گذشته محسوب می‌شود.

اعتراضات شیعیان در شرق عربستان در شهرهای قطیف و الاحساء و روستاها و شهرهای اطراف همزمان با دیگر کشورهای عربی در سال ۲۰۱۱ نیز آغاز و سپس به شدت سرکوب شد. هنوز آماری از شهدای این اعتراضات اعلام نشده و به طور دقیق مشخص نیست.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *