دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ - 29 Nov 2021
 
۶
۷
ایران چگونه صاحب قوی‌ترین کشتی گیران جهان شد؟

غول‌های فوق سنگین ایران نمادهای فراتر از ورزش/ فعالین سیاسی و اقتصادی کشتی گرفتن ایرانی را آموزش ببینند!

سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۲۷
کد مطلب: 778562
در روزهای اخیر که مسابقات جهانی کشتی برگزار شد، ایران توانست دو مدال طلای سنگین وزن در دو رشته آزاد و فرنگی را به دست بیاورد؛ موضوعی که فراتر از ورزش باید مورد توجه و تحلیل قرار بگیرد.
غول‌های فوق سنگین ایران نمادهای فراتر از ورزش/ فعالین سیاسی و اقتصادی کشتی گرفتن ایرانی را آموزش ببینند!
گروه سیاسی جهان نيوز، مهدی جهان تیغی: کشتی از جمله ورزش ‌هایی هست که نماد مستقیم زور بازو و توان بدنی است، البته ورزش کشتی سرتاسر با تکنیک های ناب و پرمتعددی عجین است ولی در کشتی های فوق سنگین‌وزن چندان نمی شود انتظار اجرای بسیاری از فن هایی داشت که در اوزان کمتر قابلیت اجرایی شدن دارد.

کشتی وزن های 130 کیلو نماد قدرت زور و بازو محسوب می شود و همین مساله شاید اهمیت اول شدن در این وزن ها را برای همه کشورها بسیار ویژه تر کرده است. این موضوع در وزنه برداری نیز که نماد دیگری از ورزش هایی است که مستقیما زور و بازو در آن نقش دارد؛ نیز دیده می شود. به همین دلیل بسیاری از مردم دنیا که علاقه مند به ورزش هستند نام قهرمانان فوق سنگین وزنه برداری را بیش از دیگر وزنه برداران دیگر اوزان می شناسند. همچنانکه سالیان متمادی حسین رضازاده در عرصه بین المللی یکی از شناخته ترین ورزشکاران ایران محسوب می شود و همچنین تصاویر وزنه برداری او تا مدت ها نمادی از قدرت و غرور ایرانیان به طرق مختلف در داخل و خارج از ایران مورد توجه قرار می گرفت.

با این وجود این مساله را باید یادآوری کرد که تعداد محدودی از ورزش ها در جهان هستند که جنبه های قدرت در آن اینقدر مهم محسوب می شود، مسابقات وزنه برداری و یا مسابقات WSM (معروف ترین مسابقات قوی ترین مردان جهان) و البته ورزش کشتی که از زمان المپیک باستانی که از مسابقات کشتی برای تعیین قویترین مرد استفاده می شد؛ همچنان مورد توجه است.

نکته جالب توجه نیز اینجاست که این نوع ورزش ها که نماد زور و بازو در دنیا محسوب می شوند همواره مورد توجه کشورهای قدرتمند سیاسی و نظامی جهان نیز قرار دارد. عطش و اصرار آمریکایی ها و روس ها و کشورهایی با رویاهای بزرگ همانند ترکیه در این نوع مسابقات و میزان اهمیتی که به آن می دهند بسیار قابل توجه هست. به خصوص آمریکایی ها تصویر سازی های قدرتمندی از مردان آمریکایی از بدنسازی تا حتی این روزها حتی برای کشتی اصرار ویژه ای در این سالها داشته اند و اصرار به این تصویرسازی ها در هالیوود و ارتش آمریکا نیز در اوج قرار دارد. خلاصه آنکه قهرمان شدن در این نوع ورزش های خاص جنبه بسیار مهم نمادینی از قدرت و استقامت این ملت را در درون خود به صورت مستقیم دارد و به همین دلیل کشورهای قدرتمند اصرار دارند در این ورزش ها همواره در صدر باشند.

در روزهای اخیر که مسابقات جهانی کشتی برگزار شد ایران توانست دو مدال طلای سنگین وزن در دو رشته آزاد و فرنگی را به دست بیاورد؛ موضوعی که فراتر از ورزش باید مورد توجه و تحلیل قرار بگیرد.امیرحسین زارع و علی اکبر یوسفی قهرمان کشتی فوق سنگین وزن آزاد و فرنگی جهان امروز نماد زور و بازو و استقامت ایران در عرصه جهانی هستند. جالب آنکه ایران در حالی امپراطوری سنگین وزن جهان در ورزش مهم کشتی را در دست گرفته است که ورزش ایران نیز همانند عرصه سیاسی و اقتصادی بی تاثیر از تحریم ها و عملیات روانی کم سابقه خارجی در این سالها روبه رو نبوده است. جالب تر هم اینکه ایران در حالی بر یکی از بالاترین نماد زور و بازو جهانی تکیه زده که هم رهبری این موفقیت با مربیان دخلی بوده و هم مختصات این قهرمانی از مسیر تفکراتی همچون تکیه به درون، مدیریت جهادی مربیان داخلی، استقامت، خودباوری، اعتماد به نفس در برابر حریفان قدرتمند جهانی با دارا بودن کوهی از امکانات و پشتیانی، امیدواری به آینده، استفاده مطلوب از امکانات موجود کشور، جوانگرایی، اخلاق و مرام دینی و... گذشته است.

امروز افرادی همچون یزدانی ها، زارع ها، یوسفی ها و دیگر ورزشکاران قهرمان ایران، نه تنها نمادی از از روح استقامت و تاب آوری ملت ایران با وجود کم سابقه ترین دشمنی ها در طول تاریخ با یک ملت هستند بلکه نماد و نشانه ای از این هستند که ملت ایران با اصرار به یک مسیری گفتمانی مطلوب که این افراد را قهرمان کردند، در آینده ای نه چندان دور خواهند توانست بالاترین قله های جهان در عرصه های مختلف سیاسی، نظامی  و حتی اقتصادی دنیا را نیز فتح کنند. خوبست صاحب نظران و فعالین سیاسی و اقتصادی کشور این روزها به مسیر موفقیت این قهرمانان فوق سنگین کشور بیشتر فکر کنند و کشتی گرفتن با مشکلات و مسایل اساسی کشور را از این قهرمانان الگو بگیرند.

*مدیر مسئول جهان نيوز
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


حسن
Iran, Islamic Republic of
خيلي از كشتي گيران مطرح جهان تو اين مسابقات نبودن زياد شلوغش نكنيد
میلاد
Iran, Islamic Republic of
اتفاقا"مسابقات در سطح بالایی برگزار شد و همه کشورها با بهترین نفرات خود در مسابقات جهانی شرکت کرده بودند.
Iran, Islamic Republic of
......
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
خیلی از قهرمانان ما الان در سیستان وبلوچستان دارند جور دولت را میکشند.
گیلانی
Iran, Islamic Republic of
کم کاری و تعلل دولت قبل در حل مشکلات سیستان و بلوچستان قابل اغماض نیست.
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
تحلیل عالی است. .