پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - 18 Aug 2022
 
۵
۳
خداقوت پهلوان؛

پلنگ مازندران غول آمریکایی را زمین گیر کرد/ زارع هم طلایی شد

يکشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۳۶
کد مطلب: 777831
بعد از راهیابی چهار آزادکار جوان ایرانی به فینال، حسن یزدانی و امیرحسین زارع هم طلایی شدند.
پلنگ مازندران غول آمریکایی را زمین گیر کرد/ زارع هم طلایی شد
به گزارش جهان نيوز، در 4 وزن دوم مسابقات جهانی کشتی آزاد که امروز مراحل مقدماتی‌اش برگزار شد، علیرضا سرلک، امیرمحمد یزدانی، محمد نخودی و کامران قاسمپور، 4 آزادکار جوان ایرانی اتفاق بزرگی را رقم زدند و 4 فینالیست دیگر را به کشتی ایران تحویل دادند. روز دوم مسابقات برای ایران رویایی پیش رفت و همه رقبا برابر آزادکاران ایرانی بازنده بودند.

این پایان اتفاقات خوب و خوش کشتی ایران در روز دوم نبود. حسن یزدانی توانست در فینال وزن 86 کیلوگرم بالاخره طلسم دیوید تیلور را شکسته و به سومین طلای جهانی خود دست پیدا کند.

امیرحسین زارع نیز اتفاق بزرگی را در فینال وزن 125 کیلوگرم رقم زد و با شکست گنو پتریاشویلی دومین طلای ایران را دشت کرد.

در ادامه لحظه به لحظه با نتایج آزادکاران ایرانی در روز دوم مسابقات جهانی همراه باشید: 
 
57 کیلوگرم: 
* در وزن 57 کیلوگرم علیرضا سرلک پس از استراحت در دور اول، در دور دوم با نتیجه 11 بر صفرجوزپه ویلارو از اکوادور را مغلوب کرد و به مرحله یک چهارم نهایی راه یافت. سرلک کار دشواری برابر این کشتی گیر اکوادوری نداشت و بعد از خاک کردن او، با اجرای فن بارانداز امتیازات را به صورت متوالی کسب کرد. وی در دور بعد به مصاف برنده کشتی گیران بلاروس و مغولستان می‌رود.
 

* علیرضا سرلک در یک چهارم نهایی یک نبرد جذاب و تماشایی را برابر حریف بلاروسی برگزار کرد. او بعد از کسب یک امتیاز، با فن کمری که از سوی آریان تسیوترین اجرا شد، 4 بر یک عقب افتاد. کسب دو امتیاز دیگر توسط کشتی گیر بلاروسی در ابتدای تایم دوم، امیدها را برای پیروزی سرلک کمرنگ کرد. با این حال موتور کشتی گیر جوان ایرانی روشن شد و او دو امتیاز را با بیرون بردن پای حریف جبران کرد. در ادامه هم خاک کردن آریان تسیوترین و به پل زدن او باعث شد سرلک در ثانیه های پایانی 7 بر 6 پیش بیفتد. بدین ترتیب سرلک با یک بازگشت رویایی به نیمه نهایی راه پیدا کرد.

* علیرضا سرلک در مرحله نیمه نهایی مقابل سلیمان آتلی دارنده مدال نقره جهان از ترکیه قرار گرفت. با اینکه سرلک اولین تجربه جهانی خود را سپری می کند، اما در وقت اول خیلی خوب کشتی را مدیریت کرد. هم اخطار داوران و هم اجرای بارانداز از سوی کشتی گیر ترکیه ای باعث شد نتیجه کشتی در فاصله 30 ثانیه مانده به پایان 4 بر یک شود. علیرضا سرلک که در مرحله قبلی هم در ثانیه های پایانی کامبک زده بود، به زیبایی توانست حریفش را خاک کند و یک بارانداز نیز روی او اجرا کند. حتی در فاصله 4 ثانیه به پایان هم یک بار دیگر سرلک به پشت حریف رفت تا 7 بر 4 برنده این مسابقه شود و به فینال راه پیدا کند.
 
* علیرضا سرلک فردا شب در دیدار فینال به مصاف توماس گیلیمان دارنده مدال برنز المپیک و نقره جهان از آمریکا می‌رود.
 
65 کیلوگرم:
* در وزن 65 کیلوگرم امیرمحمد یزدانی در دور اول به مصاف گابریل جاناتچ از اتریش رفت. این آزادکار جوان ایرانی که دومین تجربه جهانی خود را سپری می کند، مقتدرانه کار را آغاز کرد و با یک زیر دوخم حریف را در خاک خود نشاند. امیرمحمد یزدانی حتی روی زیرگیری حریف هم غافلگیر نشد و کنده کشتی گیر اتریشی را بالا کشید و در نهایت با اجرای چند بارانداز 10 بر صفر برنده شد. یزدانی در دور یک هشتم نهایی به مصاف ماکسیم ساکولتان از مولداوی می‌رود.
 
* امیرمحمد یزدانی در یک هشتم نهایی وزن 65 کیلوگرم مقابل سباستین ریورا از پورتوریکو قرار گرفت. با اینکه در تایم اول یزدانی کمی برابر این کشتی گیر به مشکل برخورده بود و 4 بر 2 پیروز شد، اما در تایم دوم، آزادکار ایرانی توانست با زیرگیری و اجرای فنون مختلف امتیازات را یکی پس از دیگری به حساب خود واریز کند و در نهایت با نتیجه 13 بر 3 به پیروزی رسید و‌ راهی مرحله یک‌چهارم نهایی شد. یزدانی در این مرحله به مصاف کرزیستوف بینکوفسکی از لهستان می‌رود.
 

* در مرحله یک چهارم نهایی وزن 65 کیلوگرم، امیرمحمد یزدانی مقابل کرزیستوف بینکوفسکی از لهستان قرار گرفت. امیرمحمد که با یک زیرگیری خوب و یک اخطار از حریف، سه امتیاز پیش افتاده بود، در فاصله یک دقیقه مانده به پایان توانست نتیجه را 4 بر صفر کند. با این حال یزدانی در یک غافلگیری در خاک حریف نشست و دو امتیاز را از دست داد. در لحظات پایانی هم نزدیک بود که کشتی گیر ایرانی در خاک حریف بنشیند و پیروزی را از دست بدهد، اما به خوبی دفاع کرد و 4 بر 2 برنده شد. بدین ترتیب یزدانی به مرحله نیمه نهایی رسید.
 
* امیرمحمد یزدانی در نیمه نهایی وزن 65 کیلوگرم مقابل علیبک عثمان اف از قرقیزستان قرار گرفت و در حالی که در تایم اول با اقتدار از حریف پیش افتاد، در وقت دوم اسیر آمادگی بالای بدنی حریف شد. یزدانی که دومین تجربه جهانی خود را سپری می کند، بعد از ثبت نتیجه 4 بر 4 می دانست به خاطر دادن امتیاز آخر بازنده است. تلاش او در ثانیه های پایانی به ثمر نشست و او با بیرون بردن حریف یک امتیاز گرفت تا 5 بر 4 برنده این نبرد جذاب لقب بگیرد. 

* این آزادکار وزن 65 کیلوگرم ایران فردا شب در دیدار فینال با ژاگیر شاکیف از روسیه مبارزه می‌کند.

79 کیلوگرم:
* در این وزن محمد نخودی در دور اول به مصاف کانوا از ایتالیا رفت. نخودی که سابقه قهرمانی در جوانان جهان را دارد، در این مبارزه کار دشواری برای پیروزی نداشت و به سرعت با خاک کردن حریف و اجرای چند بارانداز 11 بر صفر پیروز شد. در این میان اعتراض مربی حریف هم باعث شد یک امتیاز به حساب نخودی واریز شود. کشتی در یک دقیقه و 30 ثانیه به پایان رسید تا نخودی در دور بعدی به مصاف مبارزه میان رستم راسویف از اوکراین و آرمان آواگایان از ارمنستان برود.
 
 

* محمد نخودی در یک هشتم نهایی وزن 79 کیلوگرم مقابل آرمان آواگایان از ارمنستان قرار گرفت و با وجود اینکه شدیدا از سوی حریف تحت فشار بود، به خوبی توانست فنون خود را اجرا کند و 8 بر صفر پیش بیفتد. کنده کشی کشتی گیر ارمنستانی باعث کاهش اختلاف شد، اما نخودی توانست کشتی را مدیریت کرده و در نهایت 8 بر 4 به پیروزی برسد. او مرحله یک چهارم نهایی به مصاف سیف الدین آلکما از فرانسه می رود.
 
* در یک چهارم نهایی وزن 79 کیلوگرم محمد نخودی مقابل سیف الدین آلکما از فرانسه قرار گرفت و با یک نمایش تماشایی و با اقتدار به پیروزی دست یافت. محمد نخودی با خاک کردن حریف و اجرای بارانداز 9 بر صفر تایم اول را به سود خود ثبت کرد و در همان ثانیه های ابتدایی تایم دوم کشتی را 11 بر صفر کرد و پیروز شد. بدین ترتیب نخودی هم مثل سه کشتی گیر دیگر ایرانی 4 وزن دوم به نیمه نهایی رسید.
 
* محمد نخودی در نیمه نهایی وزن 79 کیلوگرم به مصاف نیکا کنتچادزه دارنده مدال طلای زیر 23 سال جهان از گرجستان رفت. نخودی در این کشتی پر کش و قوس در حالی که پیش افتاده بود و تا یک دقیقه به پایان 4 بر 2 پیش بود، در خاک حریف نشست و با 4 بر 4 شدن نتیجه، بازنده محسوب می شد. محمد نخودی در فاصله سی ثانیه به پایان به آب و آتش زد و یک امتیاز از داوران گرفت؛ در حالی که مربی حریف به این موضوع اعتراض کرد. این اعتراض هم مورد قبول واقع نشد و یک امتیاز دیگر هم نخودی در ثانیه های آخر گرفت و حتی فرار او از حریف هم باعث نشد بازنده شود. در نهایت کشتی 6 بر 5 به سود نخودی به پایان رسید تا او نیز به فینال راه پیدا کند.

* حریف نخودی در دیدار فینال جردن باروز قهرمان المپیک و جهان از آمریکا است.

92 کیلوگرم:
* در وزن 92 کیلوگرم کامران قاسم پور پس از استراحت در دور اول، در دور دوم با نتیجه 7 بر صفر از سد آندریل ولاسوف از اوکراین گذشت و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. کشتی برای کامران چندان راحت پیش نرفت و او به سختی و با زیرگیری های دیدنی و اخطارهای داوران توانست از ولاسوف عبور کند. وی در دور بعد به مصاف برنده کشتی گیران بلغارستان و گرجستان می‌رود.
 
* کامران قاسمپور در مرحله یک چهارم نهایی مقابل کشتی گیر گرجستانی قرار گرفت که دست و پا بسته هم نبود. در همان لحظات ابتدایی کامران با یک فن 4 امتیازی از حریف پیش افتاد، اما در ادامه بیشتر سعی کرد کشتی را مدیریت کند. قاسمپور در یک دقیقه پایانی به خوبی به حملات حریف خود پاسخ داد و روی ضد حمله ها زیرگیری کرد و امتیاز گرفت. در نهایت قاسمپور با حساب 10 بر یک پیروز شد و به مرحله نیمه نهایی صعود کرد.

* قاسمپور باید برای رسیدن به فینال عصر امروز به مصاف جی دن کاکس، کشتی گیر پرافتخار آمریکایی برود.


* جی دن کاکس، رقیب اصلی کامران قاسمپور برای کسب مدال طلا در اولین مبارزه خود با اقتدار 13 بر 2 رقیب مغولستانی خود را شکست داد.

* جی دن کاکس، مدافع عنوان قهرمانی در وزن 92 کیلوگرم در مبارزه دوم خود نیز مقتدرانه رقیب ایتالیایی را با نتیجه 10 بر صفر شکست داد.
 
* در نیمه نهایی داغ و فوق حساس وزن 92 کیلوگرم کامران قاسمپور به مصاف جی دن کاکس آمریکایی رفت و با وجود اینکه حریفش به سختی برای زیرگیری راه می داد، توانست دو امتیاز را به سختی از خاک کردن او بگیرد. در تایم دوم کاکس با استفاده از اخطاری که داوران به قاسمپور دادند یک امتیاز گرفت. بیرون بردن کاکس هم یک امتیاز برای آزادکار ایرانی داشت. با این حال کاکس که نمی خواست بازنده کشتی لقب بگیرد، در ثانیه های پایانی به دنبال جبران نتیجه 3 بر یک بود. او توانست با رای داوران و به شکلی نه چندان واضح دو امتیاز بگیرد، اما بازهم به خاطر اخطاری که دریافت کرده بود، بازنده شد. قاسمپور 3 بر 3 برنده این کشتی شد تا بالاخره طلسم کاکس شکسته شود و کامران به فینال برسد.

* قاسمپور فردا در دیدار پایانی به مصاف ماگومد کوربانوف قهرمان اروپا از روسیه می‌رود.
 

* انتقام تماشایی یزدانی از تیلور/ طلای ۲۴عیار؛ حسن اشک ملت را در آورد

لحظه ای که در پایان شش دقیقه کشتی نفس گیر حسن یزدانی و دیوید تیلور بغض پهلوان کشتی ایران روی تشک ترکید یک ملت با او گریه کردند.
 
این زیباترین پایان ممکن برای حسن یزدانی بعد از بغضی بود که به واسطه شکست در فینال بازی های المپیک گلویش را گرفته بود. او ماه‌ها در سکوت به شدت تمرین کرد و امروز با آماده ترین فرم ممکن رودروی حریف شایسته امریکایی قرار گرفت.
 
یزدانی کشتی را هجومی آغاز کرد و در همان ابتدا دیوید تیلور را از تشک بیرون برد تا امتیاز اول را به نام خود ثبت کند. پس از آن او دوباره حریف خود را از تشک به بیرون برد تا یک امتیاز دیگر را به نام خود ثبت بزند و سپس با اجرای یک زیرگیری و خاک کردن حریف فاصله را چهار بر صفر کرد.

اما تیلور که او نیز کاملا آماده و سرپنجه بود در وقت دوم شدت حملات خود را بیشتر کرد تا دو امتیاز از یزدانی بگیرد. شاهکار یزدانی در این لحظات زمانی بود که تیلور یک خم او را تا جای ممکن بالا برد اما او نه تنها خاک نشد بلکه می توانست دو امتیاز از خاک کردن حریف به دست بیاورد.
 
کشتی با همین وضعیت و فشار شدید تیلور در جریان بود که در ثانیه های پایانی یزدانی با یک یورش دیگر دو امتیاز دیگر هم از حریف گرفت و با پیروزی 6-2 شب درخشان ایران در قهرمانی نروژ را کامل کرد.
 
او با سوت پایان کشتی با چشمانی گریان پیروزی خود را جشن گرفت و پس از دیده بوسی با حریف و مربی اش با پرچم ایران در سالن رقابت های قهرمانی جهان به دور افتخار پرداخت تا اولین طلای ایران در نروژ به دست بیاید.

پیروزی یزدانی مقابل تیلور یک پیروزی ملی و نتیجه ای بود که همه ورزش دوستان ایرانی آن را دنبال می کردند. در این سال ها کمتر رقابتی در یک ورزش انفرادی چنین ایرانیان را به دنبال خود کشیده و به هیجان آورده بود. ورزش سه نیز موفقیت تاریخی را به این قهرمان با اراده و فوق العاده ایران تبریک می گوید.

**زارع به مدال طلای سنگین وزن جهان رسید
 امیر حسین زارع امشب در دیدار فینال رقابتهای وزن ۱۲۵ کیلوگرم کشتی آزاد قهرمانی جهان به مصاف گنو پتریاشویلی دارنده مدال نقره المپیک و قهرمان جهان از گرجستان رفت و با نتیجه ۹ بر ۲ به پیروزی رسید و به مدال طلا رسید.
مرجع : ورزش سه
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
به نازم
حسن
Iran, Islamic Republic of
بهتر است همیشه سعی کنیم که در اظهار نظرمان تعصب را کنار بگذاریم و منطقی نظر بدهیم .ضمن خوشحالی از پیروزی یزدانی و تبریک به مازندرانیهای خوب باید بگویم که اول اینکه تیلور امریکایی غول نیست و او هم مانند یزدانی 86 کیلو وزن دارد . دوم اینکه در دوره های گذشته ،چندین بار یزدانی را شکست داده بود و از تیتر زدنهایی مثل پلنگ مازندران خبری نبود .
رضایی
Iran, Islamic Republic of
مازندران آبروی ایران در فرهنگ ورزش سیاست و..