کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

جزئیات فصل دوم «بانوی عمارت»

30 شهريور 1400 ساعت 8:18

پس از کش و قوس های فراوان سرانجام تولید فصل دوم مجموعه تلویزیونی «بانوی عمارت» آغاز شد.


به گزارش جهان نیوز به نقل از فارس، در همان سال های ابتدایی سریال سازی در ایران، سریال های تاریخی از جمله آثار مهم و پر مخاطب تلویزیون به شمار می رفتند. عده ای از برهه زمانی خاصی که در سریال روایت می شد راضی بودند و دیگر مخاطبان با وجود اینکه در آن فضا حضور نداشتند با تماشای این سریال ها خود را در آن حال و هوا متصور می شدند و از دیدن آنها لذت می بردند.

سریال های پس از باران، خانه ای در تاریکی، تبریز در مه، امیرکبیر و ... از جمله این آثارند. اما در سال ۹۷ سریالی به نام «بانوی عمارت» از شبکه سه سیما بروی آنتن رفت و بعد از مدت ها توانست توجه مخاطبان را به سریال های تاریخی جلب کند.

بعد از تولید و پخش این سریال تلویزیونی بنا بود تا ادامه آن نیز در قالب فصل دو ساخته و پخش شود، اما این سریال با حواشی مواجه شدو از تغییر نویسنده تا انصراف کارگردان و ... که با این شرایط و اما و اگرها تولید ادامه آن در هاله ای از ابهام قرار بگیرد.

** سریالی عاشقانه در بستر تاریخ قاجار
این سریال روایتی عاشقانه را در بستر تاریخ سال های حکومت قاجار بر ایران نشان می داد. قصه ای خانوادگی، عاشقانه در دل تاریخ قاجار. بانوی عمارت قصه نوادگان خان قاجار بود و چگونگی زندگی، معیشت، آداب و رسوم و هر آنچه به آنها مرتبط بود را تصویر کرده بود.

** بازیگرانی که با این سریال به شهرت رسیدند
نقش اصلی این سریال را «حسام منظور» ایفا کرد که تا قبل از این سریال تجربه شاخص تصویری نداشت و بانوی عمارت اولین گام جدی او در عرصه تصویر به شمار آمد. او با ایفای نقش در قامت «ارسلان میرزا قوانلوی قاجار» یکی از نوادگان خان قاجار به خوبی ظاهر شد و بعد از بازی در این سریال رشد قابل قبولی در بازیگری و انتخاب هایش داشت.

همچنین در کنار او، مریم مومن نیز دیگر بازیگر اصلی سریال بود که با بازی در نقش فخر الزمان به شهرت رسید.

** حمیدنژاد و دومین تجربه کارگردانی
حمیدنژاد کارگردان این سریال برای بار دوم سریالی را برای تلویزیون کارگردانی کرد. او ابتدا چند اپیزود از سریال چرخ فلک و سپس بانوی عمارت را ساخت. همچنین حمیدنژاد در سینما فیلم های اشک سرما، آناهیتا، شکوفه های سنگی، قله دنیا، ستارگان خاک و ...

** مهمترین اتفاق های سیاسی زمان قاجار
یکی از مهمترین اتفاق های سیاسی زمان قاجار، ترور شخصیت ناصرالدین شاه است که در بستر این سریال بازسازی و نشان داده شد. این اتفاق های سیاسی با درام شکل گرفته در قصه بانوی عمارت گره خورده بود و به طبع آن نیز با رخ دادن این اتفاق ها سرنوشت شخصیت ها نیز دستخوش تغییراتی قرار گرفت.

** نگارش فصل دو و شروع حاشیه سازی ها
بلافاصله بعد از تولید فصل اول این سریال و بازخوردهای خوبی که از سمت مخاطبان تلویزیونی دیده شد، سازمان صداوسیما تقاضای ساخت ادامه این سریال را به تولیدکنندگان آن داد.

** ماجرای انصراف جوانمرد از نگارش فصل دوم
در همین زمینه احسان جوانمرد نویسنده این سریال در گفت و گو با خبرنگار فارس، گفت: بعد از پایان نگارش فصل یک، آماده بودم تا نگارش فصل دو را شروع کنم اما سازمان صداوسیما اطمینانی به موفقیت کار نداشت. یکسالی صبر کردم تا کار که به زمان پخش رسید از دوستان سازمان پرسیدم که کار نگارش را ادامه دهم؟ و گفتند نه باید پخش شود و بازخوردها را ببینیم! و در حقیقت من ناراحت شدم.

وی اشاره کرده: یکسال هیچ درآمدی نداشتم و منتظر بودم بگویند شروع کن. مدام به خودم گفتم سر کار دیگری نروم بانوی عمارت حیف است اما یکباره به خودم آمدم و دیدم عمرم دارد می رود. با اینکه دلم نمی خواست اما کلا قیدش را زدم.

این نویسنده افزود: از طرفی مدت ها بود با آقای فتحی برای سریال جیران صحبت می کردیم و همان زمان قرارداد این سریال را بستیم. در ادامه در جلسه ای گفتند بیا شروع کن و من گفتم شرمنده ام و با سریال دیگری قرارداد نوشتم و عذرخواهی کردم و گفتم که سریالی که دارم می نویسم طولانی است. گفتم از دستم همین برمی آید که اجازه ادامه دادنش را به عنوان مالک معنوی اثر به شما بدهم.

** انتقاد کارگردان از فیلم‌نامه فصل دو/ طرح مبسوطی از تخیلات نویسنده!
اما مدتی بعد و با اینکه جوانمرد از نگارش این سریال کناره گیری کرد، همچنان سازمان برای تولید فصل دو بانوی عمارت تمایل بسیاری داشت و از طرفی نیز مجید مولایی تهیه کننده نیز در گفت و گوها اذعان داشت که این سریال را می سازد.

مدتی بعد نگارش به محسن قرایی و محمد داودی سپرده شد که آخرین کار مشترک این دو سینمایی قصر شیرین بود.

با اعلام این خبر در مهرماه ۹۸ «عزیز الله حمیدنژاد» در نامه ای که در اختیار رسانه ها قرار داد، گفته بود: به دلایل اختلاف سلیقه حرفه ای در کم وکیف نگارش متن فصل دوم این سریال نبوده‌ام و آنچه اخیراً پس از نه ماه برای نظرخواهی و تصمیم‌گیری به دست من رسیده است برخلاف خبرهای منتشر شده از طریق تهیه‌کننده و نویسنده محترم،... فیلمنامه نیست بلکه طرح مبسوطی از تخیلات نویسنده با وام گرفتن سطحی از برخی حوادث و بعضی دیگر از شخصیت‌های سریال است؛ متاسفانه از زاویه دید تولید، نوشته‌ای بسیار سفارشی و غیرنمایشی است به‌طوری که دو تا از آدم‌های سریال حدود ۱۰ قسمت در یک کاه‌دونی بسر می‌برند و دیالوگ می‌گویند و این گونه پرداخت‌ها چیزی جز تحقیر مخاطب و پس زدن او را به دنبال ندارد.

** آغاز تولید فصل دوم
با گذشت دو سال و اندی بالاخره چرخ تولید فصل دوم این سریال به راه افتاده و بناست که به زودی مراحل پیش تولید این سریال با حساسیت بسیار بالاتری تهیه شود و کار تصویربرداری آغاز شود.

**تغییر نام فصل دوم به «گندم»
طبق توافقی که صورت گرفته، بناست فصل دوم سریال «بانوی عمارت» با عنوان «گندم» ساخته شود. اینکه شخصیت ها در طول سریال چه تغییری کرده اند و آیا گندم هم نام یک شخصیت در این سریال خواهد بود یا خیر، مشخص نیست.

**سکان فصل دوم در دست «بهروز شعیبی»
طبق توافقات اولیه مجید مولایی تهیه کننده سریال، کارگردانی این مجموعه را به «بهروز شعیبی» سپرده است. او در کنار کارگردانی آثاری نظیر روز بلوا، دهلیز، دارکوب، سیانور و ... در سینما، کارگردانی مجموعه «پرده نشین» را هم در تلویزیون تجربه کرده است. این سریال که در سال 93 تولید شد، توانست مخاطبان بسیاری را به خود جذب کند.

به گزارش فارس، فصل نخست این سریال در دی ماه ۹۷ از شبکه سه سیما پخش شد. در این سریال حسام منظور، پانته آ پناهی ها، علیرضا شجاع نوری، شبنم فرشادجو، مریم مومن، اندیشه فولادوند از بازیگران این مجموعه تلویزیونی بودند.


کد مطلب: 776690

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/news/776690/جزئیات-فصل-دوم-بانوی-عمارت

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com