سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - 9 Aug 2022
 
۰
۵

اسلامی: آمریکا تحریم‌ها را لغو کند

دوشنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۰۱
کد مطلب: 776654
آمریکا باید همه تحریم‌ها را به صورت عملی، موثر و قابل راستی آزمایی لغو کند.
اسلامی: آمریکا تحریم‌ها را لغو کند
به گزارش جهان نيوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، محمد اسلامی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی امروز (دوشنبه) در شصت و پنجمین کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حضور یافت و به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی گفت: بسیار خوشبختم که به عنوان رئیس جدید سازمان انرژی اتمی ایران، در شصت و پنجمین نشست سالیانه آژانس بین المللی انرژی اتمی حضور دارم.

اسلامی عنوان کرد: روند غیرقابل اجتناب و تقاضای روزافزون انرژی که برای توسعه پایدار یک الزام جدی به شمار می‌رود، با چالش‌هایی روبروست و جامعه جهانی می‌بایست با گام‌های دسته جمعی به مشکلات پیش رو در این زمینه رسیدگی کند.

وی بیان کرد: آژانس، بر اساس اساسنامه خود موظف به یاری رساندن بدون تبعیض به کشور‌های عضو، در توسعه بهره برداری صلح آمیز از انرژی هسته‌ای می‌باشد. با توجه به نیاز‌ها و اولویت کشورها، آژانس همچنین می‌بایست نسبت به تقویت حوزه‌های همکاری فنی مبادرت ورزد و بر این اساس، به کشور‌های عضو در رسیدن به اهداف توسعه پایدار از طریق توزیع دانش، تجربه و انتقال فن آوری و تجهیزات، بدون هرگونه تبعیض و سیاسی کاری، مساعدت و همراهی کند.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: برنامه جامع اقدام مشترک که با هدف رفع موانع پیشرفت توسط جمهوری اسلامی ایران مورد توافق قرار گرفت یک نمونه بارز از حسن نیت جمهوری اسلامی ایران است که ایالات متحده آمریکا با بی توجهی کامل نه تنها به آن عمل نکرد، بلکه با به کارگیری سیاست‌های یکجانبه گرایی مفاد برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرد و از آن خارج شد. سیاست به اصطلاح "فشار حداکثری" نیز به شکست انجامید و دولت آمریکا راهی ندارد به غیر از اینکه اعتیاد خود به تحریم‌های یکجانبه را ترک کند و به قوانین بین المللی احترام بگذارد.

وی گفت:‌در این زمینه، تنها پس از حدود دو سال و نیم از گسترش مداوم تحریم‌های فراگیر اقتصادی توسط ایالات متحده و عدم انجام اقدامات عملی از سوی سه کشور اروپایی و اتحادیه در اجرای تعهدات خود، مجلس شورای اسلامی ایران در دوم دسامبر ۲۰۲۰ قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن، دولت موظف شد در صورت تداوم عدم پایبندی مشارکت کنندگان توافق ظرف دو ماه پس از لازم الاجرا شدن قانون اجرای کلیه فعالیت‌های راستی آزمایی و نظارت فراتر از موافقتنامه جامع پادمان در ایران را متوقف کند.

اسلامی اضافه کرد: اکنون زمان آن فرا رسیده که ایالات متحده سیاست‌های غلط خود را اصلاح کرده و در ابتدا همه تحریم‌ها را به شیوه‌ای عملی، موثر و قابل راستی آزمایی لغو کند.

وی بیان کرد: جناب آقای سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرده اند که دولت خواهان مذاکرات نتیجه محور، با هدف برداشته شدن فشار‌ها و تحریم‌های ناعادلانه علیه ملت ایران است.

رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: ایران همواره با آژانس همکاری کرده است، در عین حال لازم است که آژانس بین المللی انرژی اتمی از سیاسی کاری بپرهیزد و استقلال، بی طرفی و حرفه‌ای بودن خود را حفظ کند.

وی گفت: همانطور که در چندین تصمیم و قطعنامه مصوب کنفرانس عمومی بیان شده است، حمله به تاسیسات هسته‌ای که برای اهداف صلح آمیز استفاده می‌شود، مغایر با قوانین بین المللی است و کلیه حملات مسلحانه به تاسیسات هسته‌ای دارای کاربرد صلح آمیز، باید به صراحت ممنوع شود. متأسفانه بی عملی سازمان ملل و آژانس بین المللی انرژی اتمی در برخورد با اقدامات تروریستی علیه تاسیسات صلح آمیز هسته ای، متجاوزان را تشویق به ادامه و حتی نقض اساسی‌ترین و بنیادی‌ترین اصول حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل متحد کرده است. بسیار ضروری است که آژانس فوراً به این موضوع توجه کند تا هم از تاسیسات هسته‌ای در برابر چنین اقدامات یا تهدید‌هایی محافظت نماید و هم از اعتبار خود صیانت کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: ما اعتقاد راسخ داریم که راه حل اصلی برای تهدید‌های موجود ناشی از سلاح‌های هسته ای، خلع سلاح هسته‌ای کامل و قابل راستی آزمایی است. ما خواستار اجرای کامل ماده ششم ان. پی. تی هستیم و از اینکه کشور‌های دارای سلاح هسته‌ای بر حفظ زرادخانه‌ها و سیستم‌های انتقال خود مصمم هستند و برخی از آن‌ها به طور جدی به دنبال بروزرسانی آن‌ها می‌باشند، عمیقا ابراز تاسف می‌کنیم.

وی ادامه داد: ایران به عنوان مبتکر ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه از سال ۱۹۷۴، نگرانی جدی خود را از برنامه هسته‌ای مخفی نظامی رژیم صهیونیستی بیان می‌دارد. متأسفانه، علی رغم تصویب قطعنامه کنفرانس بازنگری NPT در سال ۱۹۹۵ و همچنین برنامه‌های اقدام بعدی آن در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰، این رژیم هنوز فعالیت‌ها و تاسیسات هسته‌ای خود را ذیل موافقتنامه جامع پادمان آژانس قرار نداده، اقدامات تروریستی خود علیه تأسیسات صلح آمیز هسته‌ای را ادامه داده، دانشمندان هسته‌ای را ترور نموده و بدین طریق، ثبات و امنیت منطقه و یکپارچگی و اعتبار NPT و آژانس بین المللی انرژی اتمی را به خطر انداخته است.

اسلامی همچنین بیان کرد: ایمنی هسته‌ای همیشه جزو اولویت‌های ما بوده و از این رو، برای تقویت مقررات ایمنی مرتبط اهمیت زیادی قائل هستیم. جمهوری اسلامی ایران مجددا تأکید می‌کند که مسئولیت ایمنی و امنیت هسته‌ای به طور کامل بر عهده دولت‌های عضو است.

وی گفت: در مورد امنیت هسته ای، معتقدیم اقدامات اتخاذ شده نباید مانع همکاری بین المللی در زمینه فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای شود و مسئولیت‌های تعیین شده آژانس را ذیل برنامه همکاری فنی تضعیف کند.

اسلامی افزود: در خاتمه، امیدواریم به روزی برسیم که شعار "استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای برای همه و سلاح هسته‌ای برای هیچ کس" در سراسر جهان رسمیت یافته و محقق شود. تحقق این پیام، نقش انرژی هسته‌ای در ایجاد صلح، سلامتی و رفاه در سراسر گیتی را برجسته نموده و بدان شتاب بدهد.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: همچنین می‌خواهم به این نکته اشاره کنم که ایران مهد تمدن‌ها و کشوری دوستدار صلح است که به لحاظ تاریخی به فن آوری و علوم در سراسر جهان یاری رسانده است. در این چارچوب، ما برای دنبال نمودن فعالیت‌ها و برنامه هسته‌ای کاملا صلح آمیز خود مصمم هستیم و همانگونه که توسط رئیس جمهور کشورمان، در طی نشست سران شانگ‌های در ۱۷ سپتامبر ۲۰۲۱، بیان گردیده "هیچ موضوعی نمی‌تواند فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران را که در چارچوب مقررات بین المللی انجام می‌شود، دچار توقف نماید.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
آمریکا پرورش دهنده تروریست در سراسر جهان است
ائتلاف آمریکایی در عراق و سوریه مرتکب جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت شده است.
جنابات جنگی نیروهای خارجی در عراق و سوریه نباید بدون مجازات بماند.
Iran, Islamic Republic of
عامل اصلی مشکلات ایران؛ تحریم‌ها یا ناکارآمدی داخلی؟
ریشه همۀ مشکلات کشور، سوء مدیریت است نه تحریم.
Iran, Islamic Republic of
سیاست‌های بایدن باج خواهی سیاسی و غیرانسانی است
Iran, Islamic Republic of
انتظار برای حل مشکلات توسط آمریکا و اروپا اشتباه است
اگر انتظار داشته باشیم آمریکا و اروپایی که بر سر میز مذاکره به ما لبخند می زنند مشکل ما را حل کنند، در اشتباه هستیم
Iran, Islamic Republic of
دولت آقای روحانی از همان اول که حل تمام مسائل و مشکلات کشور را به آمریکا گره زد نشان داد که توانایی اداره کشور را ندارد. دیدیم که فرصت مذاکره را نیز سوزاند و امروز هم دستش خالی است.