کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

ثبت نام قطعی ۵۲ هزار نفر برای اعزام به اربعین

29 شهريور 1400 ساعت 12:11

به گفته رئیس سازمان حج و زیارت ۵۲ هزار نفر برای اعزام اربعین ثبت‌نام قطعی کرده‌اند و تاکنون ۳۴ هزار ویزای اربعین صادر شده است.


به گزارش جهان نیوز، علیرضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت، صبح امروز در نشست خبری کمیته اعزام ستاد اربعین در پاسخ به سوال میزان مبنی بر اینکه آیا تزریق دو دز از واکسن‌های ایرانی نظیر واکسن برکت برای ورود عراق مورد قبول است؟، توضیح داد: بر اساس توافقی که با طرف عراقی داشته ایم، همه واکسن‌ها از جمله واکسن برکت برای ورود به عراق مورد قبل هستند، اما باید کارت واکسیناسیون برای زائر صادر شده باشد که طی هماهنگی‌هایی که با وزارت بهداشت و هلال احمر  صورت گرفت، کارت واکسیناسیون برای این افراد طراحی و چاپ شد.

وی ادامه داد: کارت واکسن با مهر و امضای هیات پزشکی و هلال احمر به عنوان یک کارت معتبر برای طرف عراقی ارسال و معرفی شده است و تمامی زائران ما که سامانه وزارت بهداشت تزریق دو دز واکسن آن‌ها را تایید کرده است، کارت واکسن را دریافت می‌کند و این کارت برای طرف عراقی معتبر است.

وی گفت:  سازمان حج و زیارت مجری سیاست‌های ستاد اربعین در زمینه اعزام زوار اربعین است و در زیارت اربعین شاید تا زمان سفر الکاظمی، نخست وزیر عراق به ایران، سفارت عراق دستورالعملی در زمینه ویزا اعلام نکرده بود و وضعیت اربعین روشن نبود. بعد از سفر نخست وزیر در بیانیه‌ای که دولت عراق صادر کرد، به اعزام زوار خارجی از مرز هوایی اشاره کرد.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: عراق سه شرط برای ورود زائران خارجی اعلام کرده که شامل داشتن ویزای معتبر، کارت واکسیناسیون و داشتن جوابیه منفی کرونا است و با توجه به شرایطی پیش ثبت‌نام را آغاز کردیم که بیش از ۱۵۶ هزار نفر در سامانه سماح اعلام آمادگی کرده بودند.

وی با بیان اینکه تزریق دو دوز واکسن کرونا شرط ثبت‌نام بود و چهارشنبه ما پیش ثبت‌نام را متوقف کردیم تا به افرادی که تایید واکسیناسیون شدند، اعلام کنیم ثبت‌نام خود را قطعی کنند، اظهار کرد: در مرحله نخست ۴۲ هزار نفر واجد شرایط اعزام زیارت اربعین بودند و پس از آن دوباره سامانه سماح برای پیش ثبت‌نام و تکمیل ظرفیت باز شد و تاکنون ۵۲ هزار و ۸۱۷ نفر ثبت‌نام قطعی کرده‌اند.

رشدیان افزود: تا این لحظه ۳۴ هزار نفر با همکاری عراق و کنسولگری تهران، مشهد و اهواز ویزا گرفته‌اند و به دلیل استعلام از سامانه واکسیناسیون برخی افراد اجازه ثبت‌نام نداشتند که با برنامه‌ریزی صورت گرفته ۴ هزار سهمیه را برای اعزام گروهی به ویژه زوج‌ها پیش‌بینی کردیم که بتوانند ثبت‌نام‌خود را در سامانه تکمیل کنند.

رییس سازمان حج و زیارت توضیح داد: با توجه به شرایط حداکثر تا ۴۸ ساعت آینده سهمیه ۶۰ هزار نفری تکمیل می‌شود و پس از ثبت‌نام قطعی زائران و اخذ ویزا، مشخصات افراد واجد شرایط در سازمان هواپیمایی بارگذاری می‌شود تا بتوانند بلیط تهیه کنند.

وی  با اشاره به مشکلاتی که در زمینه صدور بلیت پرواز اربعین بود، عنوان کرد: برخی دفاتر فروش بلیط هزینه بالایی از زائران اخذ کردند و برخی دیگر هم فقط بلیط رفت را ارائه دادند که خلاف دستورالعمل سازمان هواپیمایی است. بر همین اساس، مشکل برطرف شد و سامانه رسیدگی به مشکلات سازمان هواپیمایی پاسخگوی زائران خواهد بود.

رشیدیان ضمن اشاره به اینکه اینکه دفاتر و آژانس‌های هواپیمایی در زمان پیک پروازی قیمت را عمدا بالا می‌برند، افزود: در این بازه زمانی شرکت‌ها هماهنگی کردند که هزینه پروازهای اربعین از نرخ عادی هم پایین‌تر رود که امیدواریم مورد رضایت زوار باشد.

وی با اشاره به برخی تخلفات از سوی شرکت هواپیمایی العراقیه ادامه داد: ما محدودیتی برای شرکت هواپیمایی عراقیه به منظور اعزام ۶۰ هزار زائر اربعین با رعایت کرامت ایرانیان نداریم. اما با توجه به اینکه صدور ویزا با بلیت را دولت عراق لغو‌ کرده بود، امکان اعزام بدون اخذ ویزا آن هم قبل از سفر وجود ندارد.

رییس سازمان حج و زیارت گفت: در روزهای گذشته دفتر نخست وزیری دولت عراق دو بیانیه صادر کرد و شرط آن‌ها برای ورود زوار ایرانی صدور ویزای معتبر بود. علاوه بر این، فروش ویزا همراه با بلیط منجر به مشکلاتی شد تا جایی که در برخی پروازها حتی تا ۲۴ ساعت مسافران در فرودگاه‌ها معطل بودند.

وی اشاره کرد: برای ما حفظ کرامت زوار اهمیت دارد و به زوار اربعین توصیه می‌کنیم از ظرفیت‌های موجود استفاده کرده و از شرکت‌های هواپیمایی داخلی بلیت تهیه کنند.

رییس سازمان حج و زیازت اظهار کرد: تلاش ما برقراری سفرهای زیارتی است و امسال عربستان حتی برای مناسک حج تمتع زائر خارجی نپذیرفت و عراق هم سال گذشته هیچ زائر خارجی پذیرش نکرد. با این وجود سفیر ایران در عراق در تلاش بود تا سهمیه ایران در اربعین به ۵۰۰ هزار نفر برسد، اما در نهایت سهمیه ایران ۶۰ هزار نفر شد.

رشیدیان درباره نگرانی موج‌ ششم‌ کرونا در آبان ماه توضیح داد: برای موج‌ بعدی آمادگی‌ وجود دارد و ما اعلام می‌کنیم این موج‌ هیچ ربطی به سفر اربعین ندارد. البته ما توصیه‌هایی برای جلوگیری از شیوع کرونا داشتیم و‌ برای این امر هم همه اقدامات را به صورت غیرحضوری انجام دادیم. علاوه بر این در ثبت‌نام زائران اربعین هم، تزریق دو دوز واکسن عملیاتی کردیم و تا پایان سفر هم به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی اهمیت می‌دهیم.

وی از آمادگی برای افزایش ایستگاه‌های پروازی خبر داد و متذکر شد: در صورتی که استانی آمادگی داشته باشد و تعداد زوار هم به اندازه یک پرواز برسد، این امکان فراهم خواهد شد.

‌رشیدیان بیان کرد: ما به زوار توصیه می‌کنیم که بلیط رفت و‌ برگشت تهیه کنند تا کمتر با یکدیگر در تماس باشند و هنگام ورود به ایران از زائران آزمایش کرونا گرفته می‌شود و افراد مشکوک هم قرنطینه خواهند شد. علاوه بر این، ما تلاش می‌کنیم به هر شیوه‌ای شده به سلامت زوار توجه داشته باشیم.

وی ‌در خصوص هزینه‌های ورودی در فرودگاه‌ نجف اعلام کرد: با مذاکرات صورت گرفته وجوهی که شرکت فرودگاهی نجف دریافت می‌کند، بالاتر است و‌ این مشکل پا برجاست. با این وجود، قرار شد برخی از شرکت‌های هواپیمایی که به فرودگاه نجف بدهکار بودند، بتوانند در ایام اربعین پروازهای خود به این فرودگاه را از سر بگیرند.

رشیدیان یاد آور شد: دفاتر زیارتی مجوز فروش بلیط ندارند، مگر اینکه مجوزهای دیگری هم داشته باشند، ما دفاتری داشتیم که فقط بلیط رفت را ارائه می‌کردند؛ چرا که بلیت رفت و برگشت ۵ میلیون تومان است؛ به جز‌ مشهد که ۶ میلیون تومان است. اما بلیط یک طرفه با توجه به شرایط قیمتی سه میلیون و ۲۰۰ پیش بینی شده است و‌ برخی دفاتر به همین دلیل حاضر به فروش بلیط دو طرفه نبودند که در این زمینه پیگیری شد و امیدواریم چنین مشکلی دیگر وجود نداشته باشد.

رییس سازمان حج و زیارت در خصوص مرزهای زمینی نیز توضیح داد: ‌مرزهای اقلیم باز است و اصلا متفاوت از قوانین اربعین است که در روز گذشته بیش از ۵۰ نفر دستگیر شدند و برخی ‌به کشور بازگردانده شدند؛ برخی هم زندانی شدند ‌‌که سفارت ایران پیگیر آزادی اتباع ایرانی است.

رشیدیان گفت: سلامت و عزت و‌ کرامت زائران مهم است و به همین دلیل از آن‌ها می‌خواهیم از تردد در مرزهای غیرمجاز یا حتی مرزهای زمینی دیگر که در اربعین باز نمی‌شود، خودداری کنند. تاکنون حدود ۷۰ درصد زائران اربعین آقایان و ۳۰ درصد بانوان هستند که به کمیته اسکان و تغذیه ستاد اربعین اعلام کردیم تا برای ارائه ‌خدمات این درصد را پیش‌بینی کنند. در سال‌های گذشته بیش از یک میلیون زائر اربعین را بانوان تشکیل می‌دادند. به لحاظ‌ سنی هم ۵۵ درصد زیر ۵۰ سال دارند و ۴۵ درصد هم بالای ۵۰ سال هستند که امیدواریم همه زوار به سلامت به این سفر معنوی مشرف شوند.

رییس سازمان حج و زیارت ادامه داد:‌ راهنمای زائر با سازمان حج و زیارت همکاری می‌کند. راهنمای زوار را در مسیر نجف ـ کربلا داریم. همچنین یک نرم‌افزار تهیه شده تا زائران بتوانند از این فضای معنوی به خوبی استفاده کنند. هلال احمر هم تجهیزات و‌ نیروهای خود را بسیج کرده تا در نجف و‌ کربلا خدماتی به زوار دهند. همچنین نظارت بر رعایت ‌دستورالعمل‌های بهداشتی هم در حوزه نظارت و‌ با‌زرسی در وزارت کشور خواهند داشت. ستاد نجف، کربلا و‌ کاظمین ما فعال شده است اما توصیه می‌کنیم زوار از سفر به سامرا و کاظمین بپرهیزند تا پس از پایان این سفر شرایط را برای برقراری سفر عتبات فراهم سازیم.


کد مطلب: 776626

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/news/776626/ثبت-نام-قطعی-۵۲-هزار-نفر-اعزام-اربعین

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com