يکشنبه ۱۲ تير ۱۴۰۱ - 3 Jul 2022
 
۱

چه واکسن‌هایی برای زیر ۱۸ ساله‌ها توصیه می‌شود؟

يکشنبه ۲۸ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۱۳
کد مطلب: 776529
به عقیده محققان واکسن‌های سینوفارم، فایزر و مدرنا و جانسون چهار واکسن مناسب برای تزریق به افراد زیر ۱۸ سال هستند. همچنین رییس انستیتو پاستور ایران، معتقد است پاستوکووک یکی از واکسن‌های ایمن و در دسترس برای تزریق به کودکان است.
چه واکسن‌هایی برای زیر ۱۸ ساله‌ها توصیه می‌شود؟
به گزارش جهان نيوز به نقل از فرادید، به تازگی رئیس جمعیت هلال احمر از واردات ۱۰ میلیون دز واکسن برای گروه‌های سنی زیر ۱۸ سال خبر داده است. محمدحسین قوسیان مقدم گفته که برای واکسیناسیون این افراد از واکسن تک‌دوزی سوبرانا ۲ و سینوفارم از کشور‌های کوبا و چین استفاده می‌شود.

واکسن سوبرانا ۲ همان واکسن پاستوکووک ایرانی و محصول مشترک انستیتو فینلای کوبا و انستیتو پاستور ایران است که برای تزریق به افراد زیر ۱۸ سال استفاه می‌شود. این واکسن همچنان منتظر دریافت مجوز از سوی سازمان غذا و دارو برای تزریق در ایران است.

دکتر علیرضا بیگلری، رییس انستیتو پاستور ایران، معتقد است پاستوکووک یکی از واکسن‌های ایمن و در دسترس برای تزریق به کودکان است.

به گفته او مجوز مصرف اضطراری سوبرانا۲ در کوبا اخذ شده و واکسن تک‌ دوزی سینوفارم هم تا به حال بیش از ۱۰۰ میلیون دوز آن به شهروندان زیر ۱۸ سال کشور چین تزریق شده است.  

علاوه بر این دو واکسن، سازمان تنظیم کننده مقررات دارویی اتحادیه اروپا هم مجوز واکسیناسیون نوجوانان ۱۲ تا ۱۷ ساله با محصول دارویی شرکت مدرنا را صادر کرده است.

واکسن فایزر/بیون‌تک هم پیش از مدرنا مجوز تزریق به افراد بالای دوازده سال در ایالات متحده آمریکا، کانادا و بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا را دریافت کرده بود.

بااین حال تاکنون مجوز تزریق واکسن‌های فایزر و مدرنا به افراد زیر ۱۲ سال صادر نشده و دو واکسن سوبرانا ۲ و سینوفارم هم تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را ندارند.

اما شرکت دارویی «فینلای» که واکسن سوبرانا را تولید کرده، اثر‌بخشی این واکسن را پس از دریافت دو دوز آن ۶۲ درصد اعلام کرده است.

واکسن‌های مورد استفاده برای کودکان
رئیس انستیتو پاستور ایران از واکسن سوبرانا که به تازگی برای تزریق به افراد زیر ۱۸ سال توصیه شده با عنوان قابل دسترس‌ترین و مطمئن‌ترین واکسن‌های موجود برای کودکان یاد کرده است.

براساس گفته‌های بیگلری، نتیجه مطالعات نشان داده که این واکسن در بزرگسالان باید همراه با دز یادآور تزریق شود، اما در کودکان دز سوم نیازی نیست و ۲ دز برای رسیدن به ایمنی مطلوب کافی است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو هم ۱۵ شهریور، در توئیتی از صدور مجوز واکسن کوبایی «سوبرانا۰۲» (Soberana ۰۲) برای مصرف اضطراری گروه سنی ۲ تا ۱۸ سال در این کشور خبر داده بود.

همچنین مصطفی قانعی عضو کمیته ملی واکسن کرونا واکسیناسیون افراد زیر ۱۸ سال با واکسن نورا و مطالعه بالینی در این خصوص خبر داده و گفته که واکسن نورا این ظرفیت را دارد که به دلیل پلتفرم ساخت آن بتوانیم در سنین پایین کارآزمایی بالینی را انجام دهیم.

بااین حال رضا حاجی‌پور، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفته که برنامه‌ای برای تزریق واکسن به دانش‌آموزان بین ۷ تا ۱۲ سال در کشور وجود ندارد هرچند که چنین چیزی هم در دنیا مرسوم نیست.

بعلاوه آژانس دارویی اروپا هم استفاده از واکسن مدرنا برای نوجوانان زیر هجده سال را تایید کرده است. همچنین استفاده از واکسن کرونای فایزر/بایوان تک هم برای افراد ۱۲ سال به بالا تایید شده است.

براساس اعلام این سازمان، این واکسن برای نوجوانان ۱۲ تا ۱۷ ساله توصیه شده و تزریق آن هم، چون افراد بالای هجده سال با دو تزریق به عضلات بازو و با فاصله چهار هفته‌ای تحویز شده است.

تحقیقاتی که در زمینه این واکسن انجام شده نشان می‌دهد که تزریق این واکسن، واکنش آنتی‌بادی قابل مقایسه‌ای در سنین ۱۲ تا ۱۷ سال با آنچه در افراد بزرگسال ۱۸ تا ۲۵ سال ایجاد می‌کند، برمی‌انگیزد.

بااین حال شرکت فایزر و شریکش بایو‌ان تک، و نیز شرکت مدرنا درحال تلاش برای تاییدیه گرفتن از سازمان غذا و دارو برای مصرف اضطراری این واکسن‌ها برای گروه سنی زیر ۱۲ سال هستند.

تزریق واکسن به کودکان زیر ۱۲ سال خطرناک است؟
تصمیم‌گیری درباره تزریق واکسن به کودکان به خصوص دانش آموزان زیر ۱۲ سال از اهمیت زیادی برخوردار است، چراکه بسیاری از کشور‌ها از جمله ایران به دنبال بازگشایی مدارس هستند. اما بسیاری از کارشناسان تزریق واکسن برای این گروه سنی را توصیه نمی‌کنند.

در همین رابطه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) اعلام کرده که کودکان زیر ۱۲ سال نباید واکسن کرونا را دریافت کنند.

در بیانیه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) آمده است: «تا زمانی که سازمان‌های بهداشتی مربوطه واکسن‌های مربوط به کودکان کمتر از ۱۲ سال را تأیید نکرده است، این گروه از افراد نباید واکسن را دریافت کنند. انتظار می‌رود که واکسن برای کودکان در ماه‌های آینده مورد تأیید قرار بگیرد، اما هنوز زمان دقیق آن مشخص نشده است.».

اما بر این گفته‌ها تا زمانی که تاثیر شدید کرونای دلتا بر کودکان مشخص نشده بود تاکید می شد.   

اما حالا که جهان با شیوع گسترده گونه دلتا ویروس مواجه شده است، کارشناسان لازم دانسته اند سرعت واکسیناسیون افراد افزایش پیدا کند؛ بنابراین لازم است فرآیند واکسیناسیون کودکان کمتر از ۱۲ سال هر چه سریع‌تر آغاز شود.  

مقامات ارشد بهداشت آمریکا هم انتظار دارند که واکسن فایزر تا انتهای اکتبر برای تزریق به کودکان ۵ تا ۱۱ سال مجوز بگیرد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *