کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

راهکار‌هایی برای رفع خواب آلودگی در رانندگی

27 شهريور 1400 ساعت 10:44

بر اساس یک نظرسنجی که توسط بنیاد ملی خواب ایالات متحده انجام شده است، ۶۰ درصد از رانندگان بزرگسال اعلام کرده اند که در حین رانندگی دچار کسلی و خستگی شده اند. راهکارهایی برای حل این مشکل ارائه شده است.


به گزارش  جهان نیوز به نقل از ایرنا، محرومیت از خواب شبانه و دریافت خواب کمتر از ۶ ساعت منجر به افزایش میزان تصادفات ناشی از خواب آلودگی می‌شود. با این حال شما ممکن است قادر به جلوگیری از خستگی تمام وقت حین رانندگی باشید و آنهم از طریق ۶ روش موثر:

استراحت کنید
اگر می‌توانید، قبل از شروع رانندگی استراحت کنید. در طول رانندگی و به ازای هر ۱۰۰ مایل راندن اتومبیل باید برای چند دقیقه استراحت کنید. در غیر این صورت اشکال در تمرکز و گم کردن علائم راهنمایی و رانندگی باعث بروز حوادث می‌شود.

کافئین مصرف کنید
کارشناسان اغلب در مورد نوشیدن مایعات کافئین دار قبل از خواب هشدار می‌دهند. اما در مورد رانندگی، اغلب نوشیدن معادل دو فنجان قهوه می‌تواند سطح هوشیاری را بالا برده و منجر به افزایش تمرکز برای چند ساعت شود.

از مصرف برخی دارو‌ها اجتناب کنید
مصرف برخی دارو‌های بدون نسخه بخصوص با معده خالی می‌تواند تمرکز شما را حین رانندگی دچار اختلال کند. تا رسیدن به مقصد از مصرف هر کدام از دارو‌ها اجتناب کنید.

به وضعیت نشستن خود توجه کنید
با سر بالا و شانه‌های رو به عقب رانندگی کنید. به پشتی صندلی تکیه بدهید. پا‌ها نباید کامل کشیده شود و توصیه می‌شود حدود ۴۵ درجه جای حرکت داشته باشد.

برای میان وعده‌ها نیز توقف داشته باشید
ساندویچ و میوه میان وعده‌ای مناسب برای رانندگی هستند. از خوردن غذا‌های چرب و سنگین خودداری کنید. مصرف زیاد شکلات نیز قندخون را به مدت کوتاهی بالا می‌برد، اما پس از آن ایجاد خستگی می‌کند.

رانندگی را متوقف کنید
اگر این توصیه‌ها تاثیری نداشت و علایم خطرناک خستگی در شما ظاهر شد، فقط یک راه حل وجود دارد: «خواب». یک محل استراحت مناسب پیدا کنید. حتی یک چرت ۲۰ دقیقه‌ای شما را سرحال می‌کند تا به یک مکان مناسب برای استراحت برسید. این کار یک اقدام اورژانسی است و نباید از آن به عنوان یک روش معمول در رانندگی استفاده کرد. رانندگی ایمن نیاز به توجه کامل دارد.


کد مطلب: 776397

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/news/776397/راهکار-هایی-رفع-خواب-آلودگی-رانندگی

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com