کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

۴ عادت بد که سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند

15 شهريور 1400 ساعت 13:06

کارشناسان می‌گویند رژیم غذایی سرشار از سدیم و غنی از غذاهای فرآوری شده می‌تواند منجر به التهاب در بدن شده و خطر بیماری‌های مزمن را افزایش دهد.


به گزارش جهان نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، متخصصان بر این باورند که مصرف بیش از حد قند در رژیم غذایی می‌تواند ایمنی را در طول زمان تضعیف کند، زیرا گلبول‌های سفید خون که در مبارزه با عفونت نقش دارند، با مصرف بیش از حد قند تأثیر منفی می‌گیرند، که ممکن است مانع مبارزه موثر آن‌ها با عفونت شود.

مصرف نمک زیاد
کارشناسان می‌گویند رژیم غذایی سرشار از سدیم و غنی از غذاهای فرآوری شده می‌تواند منجر به التهاب در بدن شده و خطر بیماری‌های مزمن را افزایش دهد.

نمک می‌تواند پاسخ‌های ضد التهابی را کاهش دهد و میکروبیوتای روده را که نقش کلیدی در عملکرد سیستم ایمنی بدن دارد تغییر دهد، بنابراین مصرف زیاد سدیم با تشدید بیماری‌های خودایمنی مانند بیماری کرون، کولیت اولسروز و بیماری سلیاک مرتبط است.

مصرف کم میوه و سبزیجات
به گفته متخصصان، یک فرد به مقدار کافی میوه و سبزیجات در رژیم غذایی خود برای حمایت از سیستم ایمنی بدن نیاز دارد، زیرا حاوی مقادیر بالایی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان‌ها هستند و این ترکیبات برای حمایت از واکنش‌های سیستم ایمنی بدن و مبارزه با آن‌ها ضروری است. میوه‌ها و سبزیجات همچنین حاوی مقدار زیادی فیبر محلول هستند که برای سیستم ایمنی بدن مفید است.

متخصصان توضیح دادند که فیبر محلول غذای باکتری‌های داخل روده است، جایی که یک میکروبیوم سالم با سیستم ایمنی بدن ارتباط برقرار کرده و از آن حمایت می‌کند تا بتواند به طور موثر با عفونت مبارزه کند.

کمبود ویتامین D
ویتامین D به دلیل خواص ضد التهابی که دارد، یکی از مهمترین مواد مغذی برای حمایت از سیستم ایمنی سالم است.


کد مطلب: 775225

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/news/775225/۴-عادت-بد-سیستم-ایمنی-بدن-ضعیف-می-کند

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com