چهارشنبه ۱۵ تير ۱۴۰۱ - 6 Jul 2022
 
۰

برنامه‌های شهرداری برای بازگشایی مدارس

دوشنبه ۱۵ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۰۵
کد مطلب: 775184
هنوز مشخص نیست مدارس چه زمان بازگشایی می شود.شهرداری تهران برنامه های در این زمینه از تعمیر اتوبوس ها تا اهدای ماسک و ضدعفونی کلاس های درس دارد.
برنامه‌های شهرداری برای بازگشایی مدارس
به گزارش جهان نيوز به نقل از فارس، هنوز مشخص نیست که مدارس از چه زمان بازگشایی می شود. برخی از مدیران اعلام کردند که احتمال بازگشایی مدارس از آبان‌ماه وجود دارد، اما هنوز قطعی نیست.

در ادوار گذشته قبل از شیوع کرونا هر ساله در این ایام شهرداری برای بازگشایی مدارس اقداماتی را انجام می‌داد. امسال هم طبق ادوار گذشته برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته است.

اعلام‌کردند آغاز سال تحصیلی از آبان است/در تلاش هستیم تا ۵۰۰ دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل و نقل اضافه شود
سیدمناف هاشمی معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران در خصوص اقدامات انجام شده در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید می‌گوید: با توجه به اعلامی که از سوی آموزش و پرورش و وزارت بهداشت صورت گرفته، آغاز سال تحصیلی جدید در آبان‌ماه خواهد بود و در تلاش هستیم تا ۵۰۰ دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل و نقل اضافه شود.

۳۰۰ دستگاه از اتوبوس‌های دوکابین و تک‌کابین هم در حال تعمیر و تجهیز هستند
وی تأکید کرد که قرارداد ۲۰۰ دستگاه اتوبوس انجام شده و تفاهم‌نامه آن با دو شرکت صورت و قرارداد آن به زودی منعقد می‌شود و همچنین ۳۰۰ دستگاه از اتوبوس‌های دوکابین و تک‌کابین هم در حال تعمیر و تجهیز هستند تا آماده به کار شوند. 

قرارداد با شرکت واگن سازی/تعداد بیشتری از واگن‌های تعمیرشده را به چرخه وارد و فعال می کنیم
هاشمی گفت: تعداد زیادی از واگن‌های قدیمی را نوسازی کرده‌ایم و قراردادی را شرکت بهره‌برداری مترو با واگن‌سازی تهران منعقد کرده تا تعداد بیشتری از واگن‌های تعمیرشده را به چرخه بیاوریم و فعال کنیم. درتلاشیم با این اقدامات بتوانیم شاهد بهبود حمل و نقل عمومی در آستانه سال تحصیلی جدید باشیم.

به گفته معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران، در بحث نوسازی تاکسی‌ها هم وام ۹۰ میلیونی به مالکان تاکسی‌ها داده می‌شود تا تاکسی‌ها نوسازی شوند. در تلاش هستیم تا پایان سال ۱۰ هزار خودرو نوسازی شوند.

رانندگانی سرویس مدارس نیز برای تزریق واکسن کرونا در اولویت قرار گرفته‌اند
هماهنگی‌های لازم هم برای ثبت‌نام رانندگان سرویس‌های مدارس صورت گرفته است. مرتضی ضامنی مدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور می‌گوید:

هماهنگی‌ها انجام شده و براساس اعلام وزارت بهداشت، رانندگانی سرویس مدارس نیز برای تزریق واکسن کرونا در اولویت قرار گرفته‌اند. 

فراخوان و ثبت‌نام شرکت‌های حمل و نقل درون‌شهری دانش‌آموزی بر بستر سامانه «سپند»
وی تأکید کرد که ثبت‌نام رانندگان سرویس مدارس برای سال تحصیلی جدید توسط شهرداری‌های شهرها انجام می‌شود، اما هنوز آموزش و پرورش برای بازگشایی مدارس اعلام نظر نکرده است. 

به گفته ضامنی، فراخوان و ثبت‌نام شرکت‌های حمل و نقل درون‌شهری دانش‌آموزی بر بستر سامانه «سپند» از مرداد آغاز شده است.

وی ادامه داد: در اجرای ماده ۵ دستورالعمل اجرایی آئین‌نامه حمل و نقل دانش‌آموزی مصوب هیأت وزیران به منظور ساماندهی، مدیریت و نظارت مستمر بر عملکرد دستگاه‌های متولی، استفاده والدین و همچنین امکان پایش برخط اطلاعات در سال ۹۷ در کارگروه ماده ۱۹ تصویب و توسط سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و به تبع آن اتحاده تاکسیرانی‌های شهری کشور، سامانه پایش ناوگان دانش‌آموزی سپند ایجاد شد. 

با توجه به شیوع ویروس کرونا و تغییرات ایجاد شده در آئین بازگشایی مدارس، دیگر امکان اجرای برنامه و فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی مانند هر سال وجود ندارد.

مجتبی دانشور مدیرکل آموزش شهروندی شهرداری تهران در این باره گفت: شهرداری تهران هر ساله به مناسبت ایام بازگشایی مدارس با هماهنگی آموزش و پرورش تهران مجموعه گسترده‌ای از فعالیت‌های عمرانی، حمایتی، آموزشی و آئین‌های مربوط به آغاز تحصیلی جدید را به مدارس پایتخت اجرا می‌کرد تا دانش‌آموزان در یک فضای شاد و پرنشاط و همراه با آرامش به استقبال سال جدید بروند. 

به منظور خدمت‌رسانی به دانش‌آموزان تلاش کردیم در بسترهای دیگر از جمله فضای مجازی برنامه‌های استقبال از مهر را دنبال کنیم
وی ادامه داد: اما امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا و تغییرات ایجاد شده در آئین بازگشایی مدارس، دیگر امکان اجرای برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی مانند هر سال وجود ندارد، لذا با توجه به مصوبه شورای شهر با عنوان استقبال از مهر، به منظور خدمت‌رسانی به دانش‌آموزان تلاش کردیم در بسترهای دیگر از جمله فضای مجازی این برنامه‌ها را دنبال کنیم. 

اهدای ماسک به تمامی مدارس ابتدایی دوره اول/صدعفونی کلاس ها وحیات مدرسه
به گفته دانشور، با توجه به شرایط موجود و احتمال بازگشایی مدارس در برخی از مقاطع تحصیلی اقداماتی از قبیل برگزاری برنامه‌ها، دوره‌های آموزشی و مهارتی در بستر فضای مجازی، اهدای ماسک به تمامی مدارس ابتدایی دوره اول، ضدعفونی کلاس‌ها، حیات مدرسه، سرویس‌های بهداشتی، بازپیرایی فضای بیرونی مدارس و احیای فضای سبز بیرونی و درونی مدارس توسط ادارات آموزش‌های شهروندی و زیباسازی مناطق انجام می‌شود. 

بحث نگهداشت اِلمان‌های ترافیکی شهر از موضوعات مهم است/شرایط خوبی در این زمینه نداریم
اعضای شورای شهر هم تأکید دارند که باید برخی از مشکلات برطرف شوند. سیداحمد علوی عضو شورای شهر تهران در این باره می‌گوید: مشکل و معضل پیش‌رو شروع سال تحصیلی در مهرماه است که امیدواریم معاونت حمل و نقل ترافیک برای برون‌رفت از این معضلات تدبیری کند. 

وی ادامه داد: بحث نگهداشت اِلمان‌های ترافیکی شهر از موضوعات مهمی است که اکنون شرایط خوبی ندارد که باید بخش عمده‌ای از مشکلات برطرف شود. 

وی ادامه داد: انتظار معجزه نداریم اما کمک می‌کنیم که ان‌شاءالله برای این پیک ترافیکی تدبیری صورت گیرد.

بالا بردن ظرفیت اتوبوسرانی در راستای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی/تعمیر اتوبوس های فرسوده
البته ناصر امانی عضو شورای شهر تهران هم در خصوص برنامه‌های شهرداری در آستانه مهر، گفت: ما باید برنامه‌ریزی کنیم که اگر مدارس باز شد مشکلی نداشته باشیم. 

وی ادامه داد: یکی از اقدامات، بالا بردن ظرفیت اتوبوسرانی در راستای نوسازی ناوگان است و باید اتوبوس‌ها را تعمیر و دوباره به چرخه برگرداند. 

براساس این گزارش، هنوز مشخص نیست که آغاز سال تحصیلی از چه زمان شروع می‌شود، اما مدیران شهری برنامه‌ریزی‌هایی برای این امر انجام داده تا مشکلی ایجاد نشود. هر ساله با آغاز سال تحصیلی شاهد پیک ترافیکی هستیم و باید برای این امر فکری صورت گیرد تا مشکلات به حداقل برسد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *