سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - 7 Dec 2021
 
۰

بعد از تزریق واکسن می‌توان خون اهدا کرد؟

چهارشنبه ۱۰ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۲۹
کد مطلب: 774730
به گفته مدیر کل انتقال خون استان تهران افرادی که واکسن اسپوتنیک وی و آسترازنکا تزریق می‌کنند، تا دو هفته از اهدای خون معاف هستند و بعد از دو هفته می‌توانند خون اهدا کنند، اما در مورد سایر واکسن‌ها معافیتی وجود ندارد افراد می‌توانند حتی در روز تزریق هم خون بدهند.
بعد از تزریق واکسن می‌توان خون اهدا کرد؟
به گزارش جهان نيوز، محمدرضا مهدی زاده در گفت‌وگو با میزان در خصوص وضعیت اهدا و ذخایر خون در استان تهران با توجه به پیک پنجم شیوع کرونا در کشور گفت: حدود یک‌سال‌ونیم است که در کشور از جمله استان تهران با شیوع این بیماری مواجه هستیم که قطعا این موضوع بر میزان اهدای خون تاثیرگذار بوده و سبب کاهش این کار خدا پسندانه شده است. به طور کلی در طول یک‌سال‌ونیم گذشته با کاهش ۸ تا ۱۰ درصدی اهدای خون نسبت به مدت مشابه رو به رو بودیم که این آمار در بسیاری از کشور‌های پیشرفته به ۳۰ تا ۴۰ درصد هم رسیده و این امر نشان می‌دهد که کرونا بر میزان اهدای خون موثر بوده، اما تاثیرش نسبت به بسیاری از کشور‌ها کمتر بوده است.

مدیر کل انتقال خون استان تهران افزود: ما در حال حاضر با پیک پنجم کرونا که نسبت به موج‌های قبلی شدیدتر است، مواجه هستیم و قطعا این موضوع در کاهش اهدای خون تاثیر بسزایی دارد و همچنین از آنجایی که به طور معمول میزان اهدای خون در فصل تابستان کمتر است، گرمای تابستان هم مزید بر علت شده و سبب کاهش اهدای خون شده است.

مهدی زاده با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت ذخایر خونی استان تهران پایدار است، اظهار کرد: از آنجایی که ۲۵ درصد از خونی که در کل کشور مورد استفاده می‌گیرد، مربوط به استان تهران است و ما باید خون مورد نیاز ۱۶۷ بیمارستان و مرکز درمانی را تامین کنیم، اگر مردم برای اهدای خون مراجعه نکنند، ممکن است این وضعیت پایدار، شکننده شود و هر لحظه به بحران نزدیک‌تر شویم و از این از مردم خواهشمندیم که در این روز‌ها اهدای خون را فراموش نکنند و برای انجام این کار خدا پسندانه به مراکز انتقال خون مراجعه کنند.

وی ضمن اشاره به اینکه ما دارای ۱۲ مرکز ثابت خونگیری در سطح استان تهران هستیم که آدرس دقیق آن‌ها در سایت اداره کل سازمان انتقال خون استان نوشته شده است، متذکر شد: نیاز به خون یک نیاز دائمی است، اعمال جراحی همچنان به قوت خود باقی هستند و حوادث هم همیشه وجود دارند، به علاوه یکسری از عزیزان هم نظیر بیماران مبتلا به تالاسمی و هموفیلی مصرف‌کنندگان دائمی فرآورده‌های خونی هستند و حیاتشان وابسته به تزریق مکرر آن‌ها است و این عزیزان در ماه به تزریق دو یا سه واحد خون نیاز دارند که این امر اهدای مکرر خون توسط هموطنان را می‌طلبد.

مدیر کل انتقال خون استان تهران با اشاره به اینکه افرادی که نذر اهدای خون دارند، می‌توانند تا پایان ماه صفر ضمن ادای نذر خود جان سه نفر را نجات دهند، توضیح داد: ما تمام شیوه نامه‌های بهداشتی را با حداکثر توان خود در مراکز انتقال خون اجرا می‌کنیم و پرسنل ما در این خصوص آموزش‌های لازم دیده اند و من این اطمینان خاطر را به مردم می‌دهم که با مراجعه به مراکز انتقال خون دچار هیچ مشکلی نمی‌شوند. برخی از مردم تصور می‌کنند که ممکن است بدنشان با اهدای خون دچار ضعف شود در حالی که چنین نیست و پزشکان ما قبل از اهدا غربالگری سخگیرانه‌ای را از مراجعه کنندگان انجام می‌دهند.

مهدی زاده با تاکید به تاکید بر اینکه سلامت اهدا کننده و دریافت کننده خون برای ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و به همین جهت غربالگری سختگیرانه‌ای انجام می‌دهیم و به هیچ وجه و از افرادی که واجد شرایط نیستند، خون نمی‌گیریم و این اطمینان را به مردم می‌دهیم که اگر شرایط لازم را داشته باشند، با اهدای خون دچار هیچ مشکلی نمی‌شوند، بیان کرد: کووید۱۹ از طریق فرآورده‌های خونی منتقل نمی‌شود و بهبودیافتگان این بیماری ۲۸ روز بعد از بهبودی می‌توانند، اهداکننده خون باشند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا قبل و بعد از تزریق واکسن هم می‌توان خون اهدا کرد؟، توضیح داد: افرادی که واکسن اسپوتنیک وی و آسترازنکا تزریق می‌کنند، تا دو هفته از اهدای خون معاف هستند و بعد از دو هفته می‌توانند خون اهدا کنند، اما در مورد سایر واکسن‌ها معافیتی وجود ندارد و افراد می‌توانند حتی در روز تزریق واکسن هم خون بدهند و قبل از تزریق واکسن هم اهدای خون هیچ مشکلی ندارد و تزریق کنندگان واکسن حتی چند ساعت قبل از دریافت واکسن هم امکان اهدای خون دارند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *