کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

دو تصویر از پایان اشغالگری آمریکا در افغانستان

فارس , 9 شهريور 1400 ساعت 14:25

نیویورک تایمز با انتشار عکس ترک افغانستان توسط آخرین نظامی آمریکایی و اشاره به فیلم‌های ورود نیروهای طالبان به فرودگاه کابل گزارشی درباره لحظات واپسین اشغالگری واشنگتن در افغانستان منتشر کرد.


به گزارش جهان نیوز، با پایان اشغالگری ۲۰ ساله واشنگتن در افغانستان، یک روزنامه آمریکایی با انتشار عکس «کریس داناهو» فرمانده لشکر ۸۲ هوابُرد آمریکا گزارشی با این عنوان منتشر کرد: «آخرین سرباز آمریکایی می‌رود و اولین جنگجویان طالبان وارد می‌شوند».

«کریس داناهو» فرمانده لشکر ۸۲ هوابُرد آمریکا آخرین نظامی این کشور بود که فرودگاه بین‌المللی کابل را ترک کرد.
نیویورک تایمز درباره پایان حضور نظامی آمریکا در افغانستان یادداشتی با این عنوان منتشر کرد: «آخرین سرباز آمریکایی می‌رود و اولین جنگجویان طالبان وارد می‌شوند».

در گزارش این رسانه آمریکایی آمده است: «آخرین لحظات اشغال افغانستان توسط ایالات متحده در دو تصویر به نمایش درآمد که دقیقا برعکس حمله بیست سال قبل آمریکا بود: خروج یک سرباز آمریکایی در حالی که جنگجویان طالبان کنترل اوضاع را به دست می‌گیرند».

اشاره نیویورک تایمز به انتشار عکس «کریس داناهو» فرمانده لشکر ۸۲ هوابُرد آمریکا و همچنین فیلمی از «نبیح بولوس» خبرنگار منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) روزنامه آمریکایی «لس‌آنجلس تایمز» است.

کریس داناهو آخرین نظامی آمریکا بود که فرودگاه بین‌المللی کابل را ترک کرد و فیلم «نبیح بولوس» هم لحظات ابتدایی ورود نیروهای طالبان به فرودگاه کابل را نشان می‌دهد.

نیویورک تایمز در گزارش خود نوشت: «فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) آخرین سرباز خروجی را ژنرال کریس داناهو فرمانده لشکر ۸۲ هوابرد معرفی کرد. او در آخرین پرواز از فرودگاه کابل سوار می‌شد. کمی بعد، لس آنجلس تایمز ویدئویی از نبیب بولوس  رئیس دفتر خاورمیانه خود، در حال ورود به فرودگاه با جنگجویان طالبان منتشر کرد.

تصویر سرگرد داناهو یک اسلحه گرم در دست راست او، که دوشنبه شب در هواپیمای سی-۱۷ سوار می‌شود، با رنگ سبز ناشی از دوربین دید در شب پوشانده شده است».

 
 
ورود نیروهای طالبان به فرودگاه کابل
 

طبق گزارش این رسانه آمریکایی، « اندکی بعد و در همان نزدیکی، فیلمی از تعداد انگشت‌شماری از جنگجویان طالبان منتشر شد که وارد آشیانه فرودگاه می‌شدند. این لحظه در یک ویدئوی ۳۰ ثانیه‌ای که نزدیک به دو میلیون بار در توییتر مشاهده شد توسط آقای بولوس ثبت شد».

در ویدئوی دیگری که توسط آقای بولوس ارسال شده است، سربازان طالبان با شلیک گلوله و تیرهوایی به جشن و پایکوبی می‌پردازند.

نیویورک تایمز در پایان گزارش خود نوشت: «این دو تصویر(خروج آخرین نظامی آمریکا و ورود نیروهای طالبان به فرودگاه کابل) یک انتقال قدرت بعید بین ایالات متحده بین ایالات متحده و طالبان را ثبت کرد؛ کشوری که در سال ۲۰۰۱ که به افغانستان حمله کرد و طالبانی که از آن زمان برای بازگشت به قدرت دست به یک کارزار خونین زده است».

نبیح بولوس خبرنگار ارشد لس آنجلس تایمز در توییتر خود درباره وضعیت جاری در فرودگاه کابل توضیحاتی هم داده و عکس‌ها و فیلم‌هایی منتشر کرده است.

وی در یک توییت نوشت: «هواپیماهای نیروی هوایی افغانستان شامل ای-۲۹ سوپر توکانو و بالگردهای ام‌دی ۵۳۰. برخی از (تجهیزاتی است) که بعد از خروج ایالات متحده در دست طالبان است. به نظر می‌رسد که بسیاری از آنها تخریب و از کار افتاده‌ باشند».

این خبرنگار آمریکایی همچنین تصویری از دوچره سواری یک «جنگجوی طالبان در فرودگاه طالبان» منتشر کرد.

دوچرخه سواری طالبان در فرودگاه کابل
 
بامداد امروز سه شنبه (به وقت تهران) مقام‌های ارشد آمریکایی شامل جو بایدن رئیس‌جمهور، لوید آستین وزیر دفاع این کشور در اظهارات و بیانیه‌های جداگانه از خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان بعد از بیست سال حضور اشغالگرانه در این کشور خبر دادند.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا هم با ترتیب دادن یک سخنرانی برای مردم این کشور و همچنین دیگر کشورها ضمن بیان برنامه‌های این وزارتخانه برای افغانستان، از انتقال سفارت واشنگتن در کابل به دوحه قطر خبر داد.


کد مطلب: 774659

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/news/774659/دو-تصویر-پایان-اشغالگری-آمریکا-افغانستان

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com