شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - 3 Dec 2022
 
۰
۸
نخستین سفر استانی رئیس‌جمهور؛

آیت‌الله رئیسی: مردم خوزستان حق بزرگی بر ملت ایران دارند/ همه دغدغه‌ من حل مشکلات مردم با مشارکت خودشان است/ بازدید از بیمارستان رازی و کارگاه‌های فاضلاب اهواز/ خاطره رئیسی از دیدار با حاج قاسم در خوزستان +تصاویر و فیلم

جمعه ۵ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۵۵
کد مطلب: 774209
رئیس‌جمهور در نخسین سفر استانی در بدو ورود به خوزستان تاکید کرد: همه دغدغه من و دولت مردمی این است که مشکلات همه مردم کشور و به‌ویژه این استان مقاوم را با مشارکت خود مردم حل کنیم.
آیت‌الله رئیسی: مردم خوزستان حق بزرگی بر ملت ایران دارند/ همه دغدغه‌ من حل مشکلات مردم با مشارکت خودشان است/ بازدید از بیمارستان رازی و کارگاه‌های فاضلاب اهواز/ خاطره رئیسی از دیدار با حاج قاسم در خوزستان +تصاویر و فیلم
به گزارش جهان نيوز، آیت‌الله رئیسی رییس جمهور در یک سفر از پیش اعلام نشده صبح جمعه ۵ شهریور ۱۴۰۰ وارد اهواز شد.

جمعی از اعضای کابینه سیزدهم از جمله وزرای نیرو، کشور، جهاد کشاورزی، بهداشت و درمان و رییس سازمان برنامه و بودجه رییس جمهور را در نخستین سفر استانی همراهی می‌کنند. 

گفته شده با رئیس جمهور برای رسیدگی به مشکلات استان خوزستان و بررسی راهکار‌های فوری این مسایل این سفر که یک روزه خواهد بود، را انجام داده است.
* رئیس جمهور: رفع مشکلات کشور به ویژه مسائل خوزستان در دستور کار دولت قرار می‌گیرد
آیت الله رئیسی رئیس جمهور در این سفر در بدو ورود به استان خوزستان در فرودگاه شهید حاج قاسم سلیمانی اهواز گفت: بنده قصد سفر به خوزستان را زودتر داشتم که به دلیل کثرت امور به تعویق افتاد اما امروز توفیق شد که به این استان سفر کنم.
وی با بیان اینکه مردم خوزستان مردمانی بسیار خوب و شایسته‌اند که بر گردن تمام ملت ایران حق دارند، گفت: این مردم با تمام ظرفیت خود در طول هشت سال دفاع مقدس از کشور دفاع کردند.

رئیسی تصریح کرد: ما نسبت به تمام مردم کشور وظیفه داریم اما در مقابل مردم خوزستان این وظیفه مضاعف است. مشکلات در این استان موجب رنجش همگان است که به تبع آن پیگیر رفع مسائل هستیم.

رئیس جمهور تاکید کرد: در این سفر، که سفری کوتاه است و امکان دیدارهای مردمی به شکل مناسب و کامل وجود ندارد اما سعی می‌شود در جریان مهم‌ترین مسائل خوزستان که مردمانش را رنج می‌دهد قرار گرفت و آن‌ها را مرتفع کرد.

وی افزود: مردم بدانند که در دولت عموما رفع مشکلات کشور و رفع مشکلات خوزستان را بصورت ویژه‌تر در دستور کار قرار خواهیم داد و بنظر می‌رسد با مشارکت خود مردم بسیاری از گره‌ها باز خواهند شد.

* بازدید رئیس‌جمهور از بیمارستان رازی 
 
 

 
رئیس‌جمهور که در اولین سفر استانی خود به خوزستان بعد از تشکیل کابینه دولت سیزدهم از بیمارستان رازی اهواز بازدید کرد.

رئیس جمهور در بیمارستان رازی اهواز از نزدیک با کادر درمان و بیماران گفت‌وگو کرد و در جریان مسائل و مشکلات آنها قرار گرفت.
 
*  برنامه ریزی برای واکسیناسیون کامل مردم تا دهه فجر
بهرام عین الهی در حاشیه این بازدید اظهار کرد: لازم که مردم برای کنترل این ویروس و مقابله با آن با کادر درمان همکاری داشته باشند.
وی افزود: یکی از موثرترین راهکارهای مقابله با کرونا انجام واکسیناسیون است که مردم باید نسبت به دریافت هرگونه واکسن موجود و انجام واکسیناسیون خود به سرعت اقدام کنند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تخصیص سهمیه واکسن به خوزستان مطلوب است و تا ایام مبارک دهه فجر انجام واکسیناسیون کامل مردم کشور برنامه‌ریزی شده است.

*  بازدید از کارگاه‌های جمع‌آوری فاضلاب اهواز

آیت الله رئیسی همچنین از کارگاه‌های جمع‌آوری فاضلاب در منطقه ۳ اهواز هم بازدید کرد.
رئیس جمهور در این بازدید هم مسائل و مشکلات مرتبط با مشکل آب خوز ستان را مورد بررسی قرار داد.

وی در این بازدید برای تسریع در روند حل مشکل فاضلاب کلانشهر اهواز خطاب به وزرای نیرو و کشور و همچنین مسوولان استانی دستوراتی صادر کرد. 

افزایش تعداد کارگاه‌ها برای سرعت در اجرای عملیات، تعیین فرصت یکماهه به وزارت نیرو برای تحقیق در زمینه حل مشکل دفع آبهای سطحی و فاضلاب در خوزستان به صورت تفکیکی، اجرای طرح موقت برای برون رفت از مشکلات بارندگی‌های پاییزه مخصوصا در نقاط بحران‌زا، کوتاه کردن زمان به پایان رساندن پروژه‌های آب و فاضلاب اهواز و قرار دادن روز شمار برای پیش بینی به پایان رساندن پروژه‌های آب و فاضلاب اهواز از مهمترین دستورات رییس جمهور در این بازدید بود. 

* گلایه مردم از وضعیت بیمارستان‌های اهواز
در سفر رئیس جمهور  به خوزستان  مردم این استان از وضعیت نامناسب بیمارستان‌های اهواز گلایه کرده و از آیت الله رئیسی خواستند تا پیگیر حل مشکلات بیمارستان‌ها باشد.
 
*بازدید هوایی رئیس جمهور از هورالعظیم/ پروژه آبرسانی به روستاهای جفیر با حضور رئیسی به بهره‌برداری رسید
رئیس جمهور دولت سیزدهم در ادامه حضور در خوزستان بصورت هوایی از هورالعظیم بازدید و در جریان وضعیت فعلی آن قرار گرفت.

همچنین دقایقی قبل پروژه آبرسانی به روستاهای جفیر از خط انتقال آب غدیر با حضور آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی به بهره‌برداری رسید.

ساکنان روستا‌های جفیر یک و ۲ تاکنون از آب آشامیدنی سالم محروم بوده اند که با افتتاح این طرح از طریق خط انتقال آب غدیر، از این نعمت بهرمند می‌شوند.

در حال حاضر فاز دوم طرح آبرسانی به روستا‌های جفیر یک و دو در بخش اسماعیلیه دشت آزادگان با کارگذاری ۹ کیلومتر خط انتقال به پایان رسیده و آب آشامیدنی سالم در اختیار ۲۰۰ خانوار ساکن در این روستا‌ها قرار گرفته است.

* خاطره آیت الله رییسی از دیدار با حاج قاسم در مناطق سیل زده خوزستان
آیت الله رئیسی رئیس جمهور صبح امروز در جمع تعدادی از مردم خوزستان خاطره ای از دیدار با حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس در مناطق سیل زده خوزستان بیان کرد.
 
* وزیر جهاد کشاورزی: خوزستان در تولیدات کشاورزی رتبه یک را در کشور دارد و نگاه ویژه‌ای به این استان داریم
سید جواد ساداتی‌نژاد هم که امروز رئیس جمهور را در سفر به استان خوزستان همراهی می کرد در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: خوزستان یکی از مهمترین قطب‌های کشاورزی در ایران است. 

وی عنوان کرد: خوزستان در تولیدات کشاورزی رتبه یک را در کشور دارد که تقریبا در این استان یک و نیم میلیون هکتار اراضی کشاورزی وجود دارد. 

وزیر جهاد کشاورزی گفت: خوزستان سالانه 17 و نیم میلیون تن محصولات کشاورزی را تقدیم کشور می‌کند و بر همین اساس این منطقه از اهمیت خاصی برخوردار است.

ساداتی‌نژاد بیان کرد: نگاه ما در بحث کشاورزی به استان خوزستان نگاه ویژه و خاص خواهد بود چرا که این استان اهمیت نقش مهمی را در تامین منابع کشاورزی و غذایی کشور دارد. 

وی افزود: بر اساس تاکید رئیس جمهور ما در جهاد کشاورزی به صورت ویژه کشاورزی خوزستان را دنبال خواهیم کرد.

رفع مشکلات خوزستان نیازمند یک روحیه جهادی و بسیجی است/ نسبت به استفاده از مدیران پروازی باید تجدید نظر شود
آیت الله سید ابراهیم رئیسی جمعه شب در جلسه شورای اداری استان خوزستان درجمع مدیران استان، تعریف یک برنامه کوتاه مدت برای رفع مشکلات را ضروری و فوری دانست و اظهارداشت: مدیران استان باید پیش بینی کنند که چه اقداماتی باید انجام دهیم تا هرچه سریعتر مشکلات استان حل شود و در این راه مدیران باید کار را با جدیت دنبال کنند و به نامه نگاری با مرکز بسنده نکنند.
 
رئیس جمهور با بیان اینکه باید با تلاش شبانه روزی نسبت به جبران عقب ماندگی‌ها اقدام کنیم، تاکید کرد: این کار با یک روحیه جهادی و بسیجی شدنی است و باید مانند دوران دفاع مقدس برای رفع موانع و مشکلات عمل کنیم.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه حل مشکلات استان و انجام کار‌ها نیازمند این است که مدیران در استان مستقر باشند و با مدیران پروازی کار انجام نمی‌شود، گفت: باید درمورد مدیران پروازی تجدید نظر صورت گیرد.

آیت الله رئیسی در ادامه نظارت مداوم بر روند انجام امور را ضروری خواند و گفت: نظارت بویژه نظارت درون سازمانی با چشمان بینای مدیران استان باید همواره در دستور کار باشد.

رئیس جمهور همچنین ایجاد اشتغال و رفع مشکل بیکاری در استان خوزستان را از جمله موضوعات مهم و در دستور کار دولت عنوان کرد و گفت: از هر طرحی در راستای ایجاد اشتغال در استان حمایت می‌کنیم.

رییس جمهور با اشاره به ظرفیت‌های فراوان استان خوزستان در زمینه کشاورزی، اظهارداشت: این استان در بسیاری از بخش‌ها حرف اول را در کشاورزی می‌زند و باید نسبت به کشاورزی استان توجه خاص و ویژه‌ای شود و این بخش یکی از زمینه‌های مهم ایجاد اشتغال است.

آیت الله رییسی خاطرنشان کرد: در راستای توجه به بخش کشاورزی، صنایع تبدیلی و فراوری و بسته‌بندی محصول هم باید مورد توجه قرار بگیرد. بعنوان نمونه استان می‌تواند به عنوان یکی از مراکز کشور در زمینه خرما باشد.

رییسی فعال کردن بخش‌هایی از صنایع و ظرفیت خالی خطوط تولیدی را در راستای ایجاد اشتغال در استان مورد تاکید قرار داد و گفت: ظرفیت‌های خالی که در صنایع استان وجود دارد برای ایجاد اشتغال بسیار مهم است و باید این ظرفیت‌ها فعال شوند. البته مشکلات خیلی پیچیده‌ای هم ندارند و می‌توان سریعا آن‌ها را برطرف کرد.

آیت الله رییسی با اشاره به لزوم توجه به صنایع پایین دستی پتروشیمی در مسیر افزایش اشتغال، خاطرنشان کرد: صنایع پایین دستی پتروشیمی هم ارزش افزوده بالا و هم ظرفیت افزایش اشتغال دارد و باید تلاش کنیم در حوزه پتروشیمی، خام‌فروشی نکنیم و این یکی از ضرورت‌هایی است که باید در استان خوزستان تقویت شود.

رییس جمهور درخصوص احیای ۵۵۰ هزار هکتار از زمین‌های استان که مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده، اظهارداشت: در رابطه با بخش قابل توجهی از این زمین‌ها هنوز اقدامی نشده است و از معاون اول دولت می‌خواهم در جلسه‌ای با مسئولین مربوطه، کار را عملیاتی و اجرایی کنند و سریعا طرح‌های مربوط به این موضوع پیگیری شود. این ۵۵۰ هزار هکتار، می‌تواند هم اشتغال بسیار وهم رونق جدی در رابطه با کشاورزی ایجاد کند و واقعا مشکلات استان را حل کند.

رییسی با اشاره به مشکل آب استان خوزستان، اظهارداشت: مشکل اصلی آب را مدیریت بهینه آن می‌دانم و حتما باید با دقت پیگیری شود در این زمینه شورای عالی آب می‌تواند مشکل بسیاری از مناطق را حل کند.

رییس جمهور افزود: در رابطه با این مشکلات، معتقدم که مدیران ما باید با مردم سخن بگویند، باید مردم را از خود حساب کنیم. برایشان تصمیم نگیریم که یک دفعه متوجه شوند تصمیمی گرفته شده است، باید نسبت به الگوی کشت با مردم و کشاورزان حرف بزنیم و باید برای مردم تبیین شود مسئولین مربوطه باید از ظرفیت اتحادیه‌های کشاورزی استفاده شود. اتحادیه کشاورزی یکی از بازوان دولت هستند این‌ها حتما باید در تصمیم سازی و تصمیم‌گیری‌ها مورد مشورت و توجه قرار بگیرند و خود این‌ها می‌توانند بسیاری از امور را دنبال کنند.

رییسی با اشاره به طرح آبرسانی و طرح فاضلاب در استان خوزستان به صورت عام و در اهواز به صورت خاص، گفت: این یکی از مسائل با اولویت ماست که باید با سرعت دنبال شود. باید زمان اجرای آن هم کوتاه شود. ۳ سال برای اجرای آن پیش‌بینی شده است که با توجه به مشکلات مردم استان، ضرورت دارد که زمان آن کوتاه‌تر شود. باید اعتبارات لازم تخصیص داده شود و تعداد کارگاه‌های موجود در این بخش افزایش یاید تا کار با قوت دنبال بشود که مردم با مشکل مواجه نشوند.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه نسبت به محصولات کشاورزی باید برنامه ریزی کنیم که دست دلالان در این رابطه قطع شود، گفت: اگر به زنجیره تولید و مصرف بطور دقیق نظارت شود دست دلال‌ها قطع خواهد شد و جریان دلالی در آن به حداقل ممکن می‌رسد. باید بگونه‌ای عمل کنیم که تولید محصول برای کشاورز ما صرف کند و مدیریت دولت در این رابطه یک ضرورت است تا به تولیدکننده و مصرف کننده، اجحاف نشود.

رییسی تصریح کرد: باید خسارت کشاورزان دنبال شود و با اینکه مدتی طول کشیده، ولی نباید بیشتر از این طول بکشد. باید اقدام و پیگیری کنیم که این کار توسط بخش‌های مربوطه پیگیری خواهد شد.

رییس جمهور گفت: تشکیل شورای راهبردی برای استان خوزستان که هم نمایندگان و هم مسئولین عالی رتبه استان و هم صاحب نظران در آن حضور داشته باشند برای پیگیری مسایل استان ضرورت دارد و این شورا کمک خوبی هم برای دولت است. ضمن اینکه زمینه‌های جذب سرمایه گذاری در استان هم حتما باید پیگیری شود.

رییس جمهور وضعیت کرونا در استان را خیلی را ناراحت کننده دانست و گفت: امروز در جریان بازدید و جلسات انجام شده، نیرو‌های مسلح وعده دادند تا در چند روز آینده، ظرفیت بسیار خوبی را فعال کنند که این ظرفیت به ظرفیت‌های فعلی استان ضمیمه می‌شود.

همه باید تلاش کنیم که وضع فعلی استان حتما تغییر کند هیچ بیماری روی زمین خوابانده نشود به میزان نیاز تخت فراهم شود وهر آنچه نیاز هست از بخش‌های مختلف تامین شود.

آیت الله رییسی خاطرنشان کرد: رسانه ملی و بخش‌هایی که تریبون‌دار هستند نسبت به اقناع افکار عمومی فعال باشند تا مردم اصول بهداشتی را رعایت کنند.

رییس جمهور گفت: رفع مشکل پرسنل بهداشت و درمان یکی از اولویت‌های ماست که آقای وزیر آنرا دنبال می‌کنند. معوقه درمورد بهداشت و درمان و اینکه یک پزشک یا یک پرستار که در خط مقدم مجاهدت می‌کند، چند ماه حقوق عقب افتاده داشته باشند، معنا ندارد.

رییسی افزود: از ۲۰۰ تخت مورد نیاز استان، ۱۰۰ تخت آن طی فردا و پس فردا تامین می‌شود و ۱۰۰ تخت باقیمانده نیز با سرعت پیگیری خواهد شد تا کمبودی از جهت تخت بیمارستانی در استان نداشته باشیم.

رییس جمهور اهمیت لایروبی در استان را مورد تاکید قرار داد و اظهارداشت: از جمله کار‌هایی که آقای وزیر نیرو و مدیران‌شان در استان باید دنبال کنند مساله لایروبی است، لایروبی یک کار ضروری است که می‌تواند جلوی بسیاری از این تخریب‌ها و خسارت‌ها را بگیرد. باید در این زمینه از امکانات و ماشین آلات استان‌های دیگر استفاده شود تا کار لایروبی و رسوب‌زدایی و بازسازی و آماده سازی دستگاه‌ها به ویژه دستگاه تصفیه زودتر انجام بگیرد که مردم در فصل پاییز با مشکل مواجه نشوند.

رییسی با تاکید بر ضرورت سرعت بخشیدن به روند واکسیناسیون، گفت: این یک مساله بسیار جدی است باید واردات و تولید واکسن با سرعت و دقت انجام شود و کانال‌هایی که می‌خواهند واکسن را وارد کنند باید کاملا مورد اعتماد و تحت نظارت وزارت بهداشت باشند یعنی نظارت دقیق و کامل وزارت بهداشت حتمی است، چون این مساله جانِ مردم است و نمی‌شود با آن تعارف کرد؛ لذا انجام واکسیناسیون عمومی از اولویت‌های جدی است که باید حتما دنبال شود.

آیت الله رییسی گفت: به وزراء و مدیران استان تاکید می‌کنم که مسائل خوزستان مسائلی نیست که بخواهیم با تاخیر با آن برخورد کنیم، به هیچ عنوان هیچ‌گونه تاخیری در این قضیه جایز نیست و لازم است مدیران با انگیزه مضاعف کار را به صورت جدی دنبال کنند.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: مصوباتی که در جلسه داشتیم را دفتر ریاست جمهوری پیگیر خواهد بود، همه باید با دقت پیگیری کنند تا آثار این سفر و این نشست در زندگی مردم استان سریعا ظاهر شود و مردم احساس کنند که یک اتفاقی افتاده است.

آیت الله رییسی تاکید کرد: عملیاتی و اجرایی شدن وعده‌ها و مصوبات در دولت ما مساله مهمی است که مصمم هستیم گزارش اقدامات انجام شده را به مردم گزارش دهیم.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
سفر بدون اطلاع قبلی یعنی صرفه. جویی وجلوگیری از تملق واطلاع از اوصاع مردم از نزدیک خدا توفیق دهد این دولت مردمی وجهادی
علی
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
ان شاالله و با یاری امام زمان موفق باشی
ولی
Iran, Islamic Republic of
......
Iran, Islamic Republic of
سلام و درود بر آقای رئیسی
Iran, Islamic Republic of
ای کاش تعد اد زیادی مثل آقای رئیسی داشتیم!
United States
با مدیریت جهادی و انقلابی میتوان بر پاره ای از مشکلات فائق آمد.... احسنت.
Iran, Islamic Republic of
تکلیف مذاکرات و لغو تحریم را یکسره کنید , شرایط سیاسی دنیا ثبات ندارد