شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰ - 29 Jan 2022
 
۰

کدام بازیکنان خارجی می‌توانند به ایران بیایند؟

چهارشنبه ۳ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۲۲
کد مطلب: 774059
سازمان لیگ فوتبال دستورالعمل جذب بازیکن و مربی خارجی را در چهار بخش منتشر کرد.
کدام بازیکنان خارجی می‌توانند به ایران بیایند؟
به گزارش جهان نيوز به نقل از ایسنا، سازمان لیگ فوتبال ایران امروز (چهارشنبه) بالاخره دستورالعمل جذب بازیکن و مربی خارجی را اعلام کرد تا باشگاه‌های لیگ برتری از بلاتکلیفی خارج شوند. این دستورالعمل در چهار ماده "تسویه حساب آرای قطعی نزد فیفا و CAS"، "سوابق ورزشی جهت ثبت قرارداد بازیکنان و مربیان خارجی"، "ارائه ضمانت‌نامه برای بازیکنان و مربیان خارجی" و "مقررات ویژه" منتشر شده است.

* تسویه حساب آرای قطعی نزد فیفا و CAS
اگر باشگاه‌ها پرونده قطعی منجر به صدور حکم داشته باشند، باید بدهی و معوقه‌شان را پرداخت کنند و یا با شاکی به توافق برسند و در این صورت باشگاه‌ها پس از دریافت تاییدیه از دپارتمان بین‌الملل و کمیته تعیین وضعیت اجازه ثبت قرارداد بازیکن و مربی خارجی را کسب می‌کنند. در این بخش پرونده‌های در حال بررسی مدنظر نیست.

* سوابق ورزشی جهت ثبت قرارداد بازیکنان و مربیان خارجی

بازیکن حوزه آسیا و اقیانوسیه
۱. با ملیت ژاپن، کره‌جنوبی، قطر، امارات، استرالیا، عربستان، چین، ازبکستان، عراق، عمان، سوریه و نیوزلند: در دو سال گذشته منتهی به عقد قرارداد در سه مسابقه رسمی و دوستانه تیم‌های ملی امید یا حداقل دو مسابقه رسمی و دوستانه تیم‌ملی بزرگسالان بازی کرده باشد.

۲. با ملیت‌های دیگر آسیایی و اقیانوسیه: در دو سال گذشته منتهی به عقد قرارداد در چهار بازی رسمی و دوستانه تیم ملی بزرگسالان کشورش بازی کرده باشد.

۳. بازیکنان شاغل در لیگ‌های کشورهای بند یک به جز عمان و سوریه: باشگاه سابق بازیکن یکی از ۶ تیم برتر لیگ این کشورها باشد و بازیکن حداقل در هشت بازی رسمی لیگ و جام حذفی بازی کرده باشد.

بازیکن حوزه آفریقا
۱. با ملیت آفریقای جنوبی، کامرون، ساحل عاج، سنگال، تونس، الجزایر، مصر، نیجریه، مراکش و غنا: در دو سال گذشته منتهی به امضای قرارداد در سه بازی رسمی و دوستانه تیم‌ملی امید یا حداقل دو بازی رسمی و دوستانه تیم‌ملی بزرگسالان حضور داشته باشد.

۲. با ملیت‌های دیگر آفریقایی: در دو سال منتهی به عقد قرارداد حداقل در چهار مسابقه رسمی و دوستانه تیم‌ملی بزرگسالان بازی کرده باشد.

بازیکن حوزه کونکاکاف
۱. با ملیت آمریکا، مکزیک، کاستاریکا و جامائیکا: در دو سال منتهی به عقد قرارداد در سه مسابقه رسمی یا دوستانه تیم‌ملی امید یا حداقل در دو مسابقه رسمی یا دوستانه تیم‌ملی بزرگسالان بازی کرده باشد.

۲. با ملیت‌های دیگر این حوزه: در دو سال منتهی به عقد قرارداد حداقل در چهار مسابقه رسمی یا دوستانه تیم‌ملی بزرگسالان آن کشور بازی کرده باشد.

۳. بازیکنان شاغل در لیگ‌های آمریکا و مکزیک: باشگاه سابق بازیکن یکی از ۶ تیم برتر بالاترین لیگ سراسری این دو کشور باشد و در دو فصل منتهی به عقد قرارداد حداقل در ۸ بازی لیگ و جام حذفی حضور پیدا کرده باشد.

بازیکن حوزه آمریکای جنوبی
۱. با ملیت یکی از کشورهای آمریکای جنوبی: در دو سال منتهی به عقد قرارداد در مسابقات رسمی یا دوستانه تیم‌ملی امید یا بزرگسالان بازی کرده باشد.

۲. بازیکنان شاغل در برزیل و آرژانتین: در دو فصل گذشته حداقل در یک بازی لیگ اول و دوم سراسری این دو کشور بازی کرده باشد.

۳. بازیکنان شاغل در کشورهایی غیر از برزیل و آرژانتین: حداقل در هشت مسابقه رسمی باشگاه سابق در بالاترین لیگ سراسری و حذفی بازی کرده باشد.

بازیکن حوزه اروپا
۱. شاغل در کشورهای انگلیس، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا و آلمان: در دو فصل منتهی به عقد قرارداد حداقل در یک بازی لیگ ی جام حذفی بازی کرده باشند.

۲. شاغل در لیگ‌های پرتغال، بلژیک، دانمارک، سوئیس، کرواسی، هلند، اسکاتلند، سوئد، لهستان، اتریش، اوکراین، صربستان، ترکیه، روسیه، یونان، جمهوری چک، جمهوری ایرلند، ولز، رومانی، مجارستان، اسلواکی، نروژ، ایرلند شمالی، ایسلند، فنلاند و بوسنی و هرزگووین: در دو فصل منتهی به عقد قرارداد حداقل در هشت مسابقه رسمی بالاترین لیگ سراسری و جام حذفی بازی کرده باشند.

۳. شاغل در کشورهای دیگر اروپایی: باشگاه سابق بازیکن یکی از ۶ تیم برتر جدول نهایی بالاترین لیگ سراسری باشد و بازیکن در دو فصل گذشته هشت بازی در مسابقه رسمی در بالاترین لیگ سراسری و حذفی برای این باشگاه انجام داده باشد.

۴. با ملیت بند یک و دو: در دو سال منتهی به عقد قرارداد در حداقل یک بازی رسمی یا دوستانه تیم‌ملی امید یا بزرگسالان بازی کرده باشد.

۵. با ملیت‌های دیگر اروپایی: در دو سال منتهی به عقد قرارداد در حداقل چهار مسابقه رسمی و دوستانه تیم‌ملی بزرگسالان بازی کرده باشد.

مسابقات لیگ‌های قاره‌ای
بازیکنان خارجی که در بالاترین سطح مسابقات لیگ‌های قاره‌ای فصل گذشته و جاری بازی کرده باشند.

مسئولیت تهیه و ارائه مدارک مرتبط با سوابق بازیکن خارجی کاملا به عهده باشگاه‌هاست. این مدارک شامل قرارداد قبلی بازیکن با باشگاه سابق، نامه رسمی بازیکن از باشگاه سابق به یکی از زبان‌های رسمی فیفا، نامه رسمی فدراسیون فوتبال کشور مربوطه و یا شناسنامه فوتبال بازیکن مطابق با معیارهای فیفا است که باید ابتدا به تایید دپارتمان روابط بین‌الملل فدراسیون فوتبال برسد و سپس به سازمان لیگ ارائه شود.

بازیکن خارجی حاضر در لیگ برتر ایران
این بازیکنان شامل قوانین مربوط به سابقه بازیکنان خارجی نمی‌شوند و اگر بخواهند پس از پایان قرارداد با یک باشگاه ایرانی با باشگاه ایرانی دیگری قرارداد امضا کنند، باشگاه مقصد باید شرایط جذب بازیکن خارجی را داشته باشد.

سوابق ورزشی مربی خارجی
مدارک این مربیان قبل از آغاز هر فصل باید به تعیین کمیته آموزش فدراسیون فوتبال برسد.

*ارائه ضمانت‌نامه برای بازیکنان و مربیان خارجی
باشگاه‌های لیگ برتری باید مطابق با قرارداد بازیکن و مربی خارجی ضمانت‌نامه بانکی معتبر حداقل برای مدت ۱۲ ماه قبل از ثبت قرارداد بازیکن به امور مالی سازمان لیگ ارائه کنند و پس از تایید در این بخش، تاییدیه را به واحد نقل و انتقالات تحویل دهند.  اگر مدت قرارداد بازیکن از ضمانت‌نامه باشگاه تجاوز کرد، باشگاه برای دریافت کارت بازی بازیکن در فصل بعد باید ضمانت نامه جدید ارائه کند.

*مقررات ویژه
در صورت بروز هرگونه ابهام یا سکوت در این دستورالعمل و یا نیاز به تفسیر آن، هیات رئسیه سازمان لیگ تصمیم مقتضی را اتخاذ می‌کند و این تصمیم نهایی و غیر قابل اعتراض است.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *