دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ - 25 Sep 2023
 
۱
۸

فاویپیراویر و رمدسیویر تأثیری بر بیماران کرونایی ندارند!

جمعه ۲۹ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۲۶
کد مطلب: 773460
رئیس شبکه ملی تحقیقات بیماری‌های تنفسی با بیان اینکه داروی فاویپیراویر هیچ اثری بر کرونا ندارد، گفت: براساس تحقیقات، رمدسیویر یا تأثیر نداشته و یا آنقدر تأثیرش کم بوده که قابل اعتنا نیست.
فاویپیراویر و رمدسیویر تأثیری بر بیماران کرونایی ندارند!
به گزارش جهان نيوز به نقل از روابط عمومی برنامه «طبیب»؛ مصطفی قانعی با اشاره به این‌که در یک سال گذشته در شرایط بحرانی پول مملکت را صرف خرید داروهای بی‌اثری همچون "فاویپیراویر" و "رمدسیویر" کردیم، یادآور شد: یک سال فریادمان به جایی نرسید و پولی که باید صرف اولویت‌ها می‌شد هدر دادیم.

وی با اشاره به اینکه به محض اینکه فاویپیراویر به فرودگاه امام(ره) رسید من از آقای وزیر خواهش کردم که روی آن تحقیق شود، گفت: این دارو در 13 مرکز ایران بررسی شد و 80 نفر هم مشغول این تحقیقات شدند، نتایج آن در مقالات کووید آمده که نشان داده که هیچ اثری ندارد و حتی احتمال اینکه مرگ ناشی از کسانی که این دارو را می‌گیرند بیشتر شود هم هست و این در کمیته علمی چند ساعت بحث شد و همه به اتفاق نتایج ما را تأیید کردند.

وی ادامه داد: بعد ما آن را رسانه‌ای کردیم که مردم دنبال آن نباشند چون اگر اثر ندارد عوارض که دارد، وقتی که عوارض را بررسی می‌کنیم تب و ضعف عضلانی می‌دهد، آنزیم‌های کبد هم بالا می‌رود یعنی همه بلاهایی که کرونا سر افراد می‌آورد تشدید می‌کند، ضمن اینکه در بانوان باردار هم ممنوع است چون باعث مرگ جنین می‌شود، حالا این دارو با این همه عوارض را به چه دلیل باید تجویز کنیم که مصرف دو ماه اول مردادماه برابر شود با شش ماه سال گذشته.

رئیس سابق کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا همچنین تصریح کرد: در یک هفته گذشته معاون درمان وزرات بهداشت این دارو را از لیست داروها خارج کرد و پس از آن بیمه سلامت هم از پوشش خارج کرد، در حالیکه شواهد علمی منع استفاده آن از تیرماه سال گذشته موجود بود، از طرف دیگر سازمان بهداشت جهانی هم آن را برای کرونا تأیید نکرده، آمریکا هم آن را رد کرده و در کشور تولیدکننده یعنی ژاپن هم استفاده نمی‌شود و در چین هم که تولید انبوه دارد مصرف ندارد و ما شدیم شماره یک مصرف این داروی بی‌خاصیت که این همه هزینه به ما تحمیل کرد.

قانعی با تأکید براینکه توصیه من این است که همکارانی که این دارو را تجویز می‌کنند مجله علمی معتبر نیچر که خودش یک سند معتبر علمی است را مطالعه کنند که صراحتا اعلام کرده که این دارو هیچ تأثیری ندارد، عنوان کرد: بنابراین هیچ منبع علمی و سازمان و کشوری آن را تأیید نکرده و ما چیزی حدود هزار میلیارد در این شرایط برای آن هزینه کردیم، چون دیگر فرصتی نیست که از وزارتخانه طلب کمک کنیم از مردم تقاضا می‌کنیم که دنبال این دارو نباشید، بدون شک کاسبی پشت آن است.

وی همچنین افزود: نتیجه یک سال فریاد زدن این شد که هم منابع ما در این اوضاع تحریم رفت، هم مردم گرفتار شدند، من نمی‌دانم چه افتخاری است که بگوئیم وارد می‌کنیم، هیچ کشوری هم متقاضی آن نیست و اگر کشور مقتدری بود قطعا این دارو را از لیست داروها خارج ‌می‌کرد و پزشکانی که تجویز می‌کردند بازخواست می‌شدند، بهترین امر این است که اکسیژن بیماران را تأمین کنیم، یعنی اگر پولی در کشور داریم باید کاری کنیم که اکسیژن بیمارستان‌ها افت پیدا نکند، دوم؛ مراقبت کنیم که کلیه، قلب و کبد بیمار از کار نیفتد، بحث سوم کورتون درمانی و مورد دیگر جلوگیری از لخته شدن خون است.

این فوق تخصص ریه همچنین در خصوص داروی رمدسیویر نیز توضیح داد: رمدسیویر هم وقتی آمد یک اشتهای عجیبی برای آن پیدا شد، در ایران 14 مرکز این دارو را روی 400 بیمار بررسی کردند و نشان دادند که این دارو هیچ تأثیری روی سرانجام بیماران بستری شده نداشته، حتی مجلات معتبر جهانی نیز نتایج خود را منتشر و اعلام کردند که پس از تحقیق روی 11 هزار نفر، این دارو یا تأثیر نداشته و یا آنقدر تأثیرش کم بوده که قابل اعتنا نیست.

قانعی با اشاره به اینکه در کرونا 90 درصد بیماران خودشان خوب می‌شوند و 10 درصد مبتلایان بستری می‌شوند، اظهار کرد: در بیمارستان مجموعه‌ای از اقدامات روی بیماران انجام می‌شود که گروهی  به حساب رمدسیویر می‌گذارند یعنی اگر این دارو را تزریق نمی‌کردند هم بیمار بهبود می‌یافت، اما طبق تحقیقات علمی این دارو بی‌اثر است، در ایران کار ما به اینجا رسید چون گفتند ما آن را از روز اول می‌زنیم، این کار را مجله لنست انجام داد و تعداد ویروس‌ها را بررسی و اعلام کرد که روی 237 بیمار اثری روی ویروس نداشت، یعنی چه دارو می‌گرفتند چه نمی‌گرفتند فرقی نمی‌کرد غیر از اینکه 12 نفر دچار عارضه شدند و تحقیقات متوقف شد.

وی در ادامه یادآور شد: در بروشور آن هم آمده که هم نارسایی کبد و هم نارسایی کلیه می‌دهد و این جزء گرفتاری‌های کشنده طب است، در پزشکی همیشه می‌گوییم باید منافع را بر مضار بسنجید اما وقتی مجلات علمی جهانی و تحقیقات خودمان می‌گویند هیچ تأثیری ندارد پس ما دنبال چه خاصیتی می‌گردیم، نتایج فردی یا تجربه پزشکان دراین خصوص ملاک نیست، 6 هزار میلیارد تومان میزان فروش رمدسیویر در ایران بوده، ما مبتنی بر شواهد علمی صحبت می‌کنیم و جای مخالفت ندارد.

رئیس شبکه ملی تحقیقات بیماری‌های تنفسی همچنین عنوان کرد: 32 درصد افرادی که رمدسیویر می‌گیرند آنزیم‌های کبدی‌شان بالا می‌رود، 6 درصد نارسایی تنفسی می‌دهد، این عوارض توسط سازنده آن یعنی کشور آمریکا ذکر می‌شود، خود آنها این دارو را به عنوان راهکار آخر گذاشتند، درست است که مردم نگرانند و پزشکان هم نگرانند که نکند بگویند چرا بقیه تجویز می‌کنند شما تجویز نکردید، اما من تا به حال یکی از این داروها را برای بیمارانم تجویز نکردم واقعا هیچ تأثیری نداشته است.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


عباس
Iran, Islamic Republic of
خیلی از بیماران کرونایی در توسط قرص فاوپیراوریر و آمپول رمیدسیور از مرگ نجات یافتند. بیمارستان تخصصی مسیح دانشوری این موضوع را تایید میکنند .مستند ساز مشهور کشور آقای طالب زاده توسط قرص فاوپیراویرر نجات پیدا کردند.
عده ای از پزشکان فقط بلدند که بگویند کرونا را نمی شود درمان کرد..
Iran, Islamic Republic of
یعنی بیمارستان مسیح دانشوری بکطرف، بقیه دنیا یکطرف..کاش یکبار دیگر نوشته را بخوانید....اگر از این دارو استفاده نمی کردند هم معالجه میشدند....
Iran, Islamic Republic of
جهان سومی هستیم.....
Iran, Islamic Republic of
خوب که چی؟ چرا جلوی این داروها گرفته نمیشه؟ هرکی میاد یک چیزی میگه اما باز هم همون روال گذشته در حال انجامه!
Iran, Islamic Republic of
بقدری حرفای متناقض شنیدیم گیج شدیم
United Arab Emirates
...
United States
من خودم دیدم که یکی از اعضای خانواده ای که همگی به کرونا مبتلا بودند و آن شخص همیشه آنفولانزا های شدید و سخت میگرفت ولی سایر اعضای خانواده آنفولانزا هایشان عموما خیلی سخت نبود، با تزریق هر روزه ی رمدیسیور در یک بیمارستان از سایر اعضای خانواده از کرونا زودتر بهبود پیدا کرد.
Iran, Islamic Republic of
منم یقین دارم ک امریکا و ژاپن ممنوعش کردند ....