شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - 2 Dec 2023
 
۰

زنگ خطر ضد فساد بودن زاکانی به صدا در آمد

پنجشنبه ۲۱ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۶
کد مطلب: 772651
امروز برکسی پوشیده نیست که مسئله فساد در شهرداری ها تا چه حد حائز اهمیت بوده و وجود فردی پاکدست و قاطع دراین زمینه تا چه میزان موجب تغییر در این رویه خواهد شد.
زنگ خطر ضد فساد بودن زاکانی به صدا در آمد
به گزارش جهان نيوز به نقل از سراج24، تیتر خبری "زاکانی شهردار تهران شد" را می‌توان  از جمله جنجال برانگیز ترین بحث این روزها به حساب آورد.

گرچه عموم مردم زاکانی را از مناظرات انتخاباتی و افشاگری نسبت به عملکرد دولت دوازدهم می‌شناسند، اما کسانی که اهل رصد و تحلیل مباحث روز هستند، رد پای مبارزه با فساد او را در طی چندین سال مشاهده کرده اند.

البته رابطه زاکانی با دولت دوازدهم منحصر به روز های انتخاباتی هم نبود. به طور مثال در دوره نمایندگی مجلس رئیس کمیسیون ویژه برجام بوده و از مخالفان تصویب آن به شمار میرفت.مخالفتی که هرچند با تصویب بیست دقیقه ای برجام کار به جایی نبرد. اما بعد ها عکس اشک های مرحوم زارعی در کنار اقای زاکانی با مشخص شدن  نتیجه برجام در تاریخ رسانه ای کشور ماندگار شد.

افشای تخلفات آزمون دستیاری، ماجرای کرسنت، اعتبارنامه تاجگردون، تنها بخشی از عملکرد ضد فساد اقای زاکانی است.

امروز بر کسی پوشیده نیست که مسئله فساد در شهرداری ها تا چه حد حائز اهمیت بوده و وجود فردی پاکدست و قاطع در این زمینه تا چه میزان موجب تغییر در این رویه خواهد شد.

به نظر می‌رسد این ویژگی ضد فسادبودن در زاکانی زنگ خطر بزرگی را به هشدار در آورده است!

به طوریکه در این چند روز مورد اماج حملات و تخریب های رسانه ای در داخل و خارج کشور قرار گرفته است.

البته در این بین  برخی انتقادات، فارغ از بحث تخریب، نسبت به مدرک تحصیلی و سابقه اجرایی اقای شهردار نیز وجود دارد.

 مباحثی که شاید در نگاه اول منطقی و درست هم به نظر برسد، اما بررسی اینکه چه قدر قانون دراین زمینه انعطاف پذیری دارد، خود مبحث گسترده و نیازمند بحث کارشناسانه است.

 عده ای معتقدند که با اصلاح ایین نامه توسط وزارت کشور برخی رشته های تحصیلی، مانند رویه چندساله اخیر، درمورد بحث شهرداری ها اضافه خواهدشد و این امر تنها منحصر به تهران نبوده و بلکه چندین استانداری دیگر کشور نیز قابلیت اصلاح دارند و نیازمند این امر هستند.

 به هر حال به نظر میرسد این موضوع همه ماجرا نیست.

دیدگاه‌های مختلف دیگری  نیز در این باره وجود دارد؛ برخی تحلیل گران معتقدند مدیریت کلان در شهری مثل تهران، فراتر از رشته تحصیلی مربوطه می باشد.

آنها سابقه ۱۳ ساله نماینده مجلس بودن ایشان را مصداق همان مدیریت ارشدی که در ایین نامه درج شده است محسوب میکنند.

همچنین اعضا شورا شهر نیز برنامه جامعی که زاکانی برای اداره کلان شهر تهران ارائه کرده، جامع و مفید تشخیص داده و آن را از جمله دلایل انتخاب زاکانی بیان می کنند.

به هرحال با توجه به سابقه و عملکرد اقای زاکانی در مسئولیت های مختلف و شخصیت انقلابی ایشان ،فارغ از همه تحلیل های موجود امیدواریم روح جدیدی بر کالبد کلان شهر تهران دمیده شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *