پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - 18 Aug 2022
 
۰
۲۱

چرا جنجال درباره انطباق مدرک تحصیلی زاکانی بی‌پایه است؟ +سند

چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۳۰
کد مطلب: 772510
پس از آنکه چند روز پیش اعضای شورای شهر ششم تهران، علیرضا زاکانی را به عنوان شهردار تهران انتخاب کردند؛ شبهاتی حقوقی درباره انطباق زاکانی با شرایط قانونی تصدی شهرداری تهران مطرح شد.
جنجال بیهوده درباره مدرک تحصیلی زاکانی +سند
گروه سیاسی جهان نيوز: پس از آنکه چند روز پیش اعضای شورای شهر ششم تهران، علیرضا زاکانی را به عنوان شهردار تهران انتخاب کردند؛ شبهاتی حقوقی درباره انطباق زاکانی با شرایط قانونی تصدی شهرداری تهران مطرح شد. با این حال به نظر می‌رسد این شبهاتی بیش از آنکه جنبه حقوقی داشته باشد، ریشه در تلاش برخی جریانات سیاسی برای جنجال‌آفرینی دارد.

به گزارش فارس، شرایط تصدی سمت شهرداری در «آیین نامه اجرایی شرایط تصدی سمت شهردار» تصریح شده است. در کنار شرایط عمومی تصدی شهرداری، طبق این آیین نامه شهردار تهران باید دارای «مدرک کارشناسی مرتبط» باشد. این آیین نامه تعیین رشته‌های تحصیلی مرتبط برای تصدی شهرداری را به وزارت کشور واگذار کرده است و وزارت کشور نیز طی بخش‌نامه‌ای رشته‌های تحصیلی مرتبط را برشمرده است.

تعیین رشته‌های مرتبط با وزارت کشور است
با این حال در انتهای این بخشنامه تصریح شده است: «تعیین و تشخیص رشته های تحصیلی جدید مرتبط و همچنین رفع هرگونه ابهام در مفاد این بخشنامه جهت احراز تصدی سمت شهردار با حوزه معاونت عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور می‌باشد.»
این بند از بخشنامه وزارت کشور حاکی از حصری نبودن رشته‌های تحصیلی مرتبط اعلام شده توسط وزارت کشور دارد، به این معنا که وزارت کشور می‌تواند در صورت صلاحدید رشته‌هایی جدید را به رشته‌های این بخشنامه اضافه کند.

سابقه تغییرات در «رشته‌های مرتبط» برای تصدی شهرداری
البته این موضوع تا کنون ۳ بار اتفاق افتاده و معاونت عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور دو مرتبه در سال ۹۸ و یک مرتبه در تیرماه امسال رشته‌هایی را به رشته‌های مرتبط برای تصدی سمت شهرداری اضافه کرده است.

این رشته‌های عبارتند از: علوم کامپیوتری، مهندسی کشاورزی، مهندسی مدیریت اجرائی و مرمت بناهای تاریخی، آمار، مهندسی پروژه، کلیه گرایش‌های مهندسی برق، رشته‌های علوم اجتماعی، اقتصاد، مدیریت، حقوق و جغرافیا.
 

 

 

به علاوه آنکه از آبان ۱۳۹۷، سعید طلوعی دارای مدرک دکتری از دانشگاه علوم پزشکی همدان، شهرداری کرمانشاه به عنوان یکی از کلان‌شهرهای کشور را به عهده داشته است.

انطباق مدرک تحصیلی زاکانی نیاز به تغییر قانون ندارد
با این اوصاف مشخص است که شبهه تغییر قانون برای انطباق مدرک تحصیلی شهردار جدید تهران با شرایط قانونی، بی‌پایه است. چراکه طبق قانون و رویه وزارت کشور امکان افزودن رشته‌های جدید به رشته‌های مرتبط وجود دارد. به علاوه آنکه هم‌اکنون نیز برخی شهرداران شهرهای کشور مدرک مشابه با مدرک شهردار جدید تهران را دارا هستند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


علی
Iran, Islamic Republic of
بقیه ادمهای خوب و فساد ستیزی نبودند ولی فریاد فساد ستیزی اقای زاکانی گوش همه را کر کرده. پس باید قانون مدار تر از همه باشند.
Iran, Islamic Republic of
بشدت از زاکانی می ترسند و کینه دارن برای همین دارن ایشون رو میزنن
Iran, Islamic Republic of
ایشان باید از همه قانون مدار تر باشند نه اینکه سایت متعلق به خودشان مرتب برای ایشان تبلیغ کند
Iran, Islamic Republic of
نجفی چرا اسلحه داشت؟ مجوز داشت؟
United Arab Emirates
اقدام سازمان بازرسی در این خصوص عجیب و قابل تامل است .
شجاع
Iran, Islamic Republic of
با اینکه که ایشان خیلی برای این شغل خوب هستند چرا اصرار بی خودی که تا 4 سال همیشه یک گزکی دست این و آن باشد آقای زاکانی بعنوان یکی از وزرا خیلی بهتر و موفق تر میباشند
نامعلوم
Iran, Islamic Republic of
بیخود خودتون رو خسته نکنید..!!
محمد
Iran, Islamic Republic of
سلام بحث جنجال نیست بحث قانون و قانونمداریه...!!
سوال
Iran, Islamic Republic of
مدرک کرباسچی حوزوی بود چرا مشکلی وجود نداشت ؟!
Iran, Islamic Republic of
دلیل مناسبی نیست. اصلاح طلبان خراب کردند. ما باید اباد کنیم
Iran, Islamic Republic of
اصلاح طلبان از پیشرفت شهر تهران بدست زاکانی نگران شده اند.
Iran, Islamic Republic of
کرباسچی لیسانس رشته ریاضی بود.
Iran, Islamic Republic of
آقایان سانسورچی بس است ارزش قلم را حفظ نمایید
United States
حالا شهردار شده.... به هر صورتی که هست.... مدعی هم هست که بهترین شهردار میشود...‌بگذارید کارش را بکند.... شاید از بقیه هم بهتر شد!!... خدا را چی دیدی؟؟!!!!
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
با اومدن زاکانی به شهرداری , لاتهای پایتخت باید غلاف کنند
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
9 سال سابقه ی کار اجرایی را چگونه می خواهید توجیه کنید؟
مطلع
Iran, Islamic Republic of
نمایندگی 3 دوره مجلس کار اجرایی محسوب می شود.
وحید
Iran, Islamic Republic of
اگر حداقل تا کلاس ششم درس خوانده ای، برو قانون را بخوان نوشته: 9 سال " مدیریت ارشد اجرایی"، نه نمایندگی مجلس که نقش" نظارتی " دارد.
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
جنجال انتخاب ایشان بود