سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - 7 Dec 2021
 
۰

ظریفیان: اصلاح طلبان در افول هستند

يکشنبه ۲۷ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۰۳
کد مطلب: 770114
در شرایط امروز به نظر می رسد اصلاح طلبان هم از منظر حاکمیت موجود و هم از نظر اقبال جامعه در شرایط افول هستند.
ظریفیان: اصلاح طلبان در افول هستند
به گزارش جهان نيوز، «غلامرضا ظریفیان»، تحلیلگر و فعال سیاسی اصلاح طلب، در گفت و گو با برنا، در رابطه با لزوم اصلاح سازمانی در جریان اصلاحات با توجه به کاهش پایگاه اجتماعی این جریان، گفت: همه جریانات سیاسی به دلیل تغییر شرایط و نوع عملکرد و شکست ها و پیروزی ها در معرض سقوط و افول هستند. فضای سیاسی و جریانات سیاسی امر ثابتی نیستند. تجربه چهل ساله ایران نشان داده که جریانات سیاسی بعد از مدتی کاملا به حاشیه رفته اند و مجددا مورد اقبال قرار گرفته اند این فراز و نشیب جزیی از ذات فعالیت های سیاسی است و به نوع عملکرد و درکی که جریان از پیرامونش برقرار می کند، وابسته است.
 
او افزود: اندیشه اصلاح طلبی در جامعه ما امری پیوسته بوده و از دیرباز از دوره عباس میرزا و امیرکبیر در ایران مطرح بوده است. مساله اصلاح طلبی هرگز در ایران فراموش نشده است. جریان اصلاح طلبی به عنوان جریانی مهم و قابل اعتنا همواره‌ زنده بوده و اصلاح طلبان در دوره های مختلف فراز و نشیب و افول و ظهور داشتند. در شرایط امروز به نظر می رسد اصلاح طلبان هم از منظر حاکمیت موجود و هم از نظر اقبال جامعه در شرایط افول هستند.

ظریفیان خاطرنشان کرد: یک جریان سیاسی در چنین شرایطی فرصت بازیابی خود را پیدا می کند و نسبت خود را با خودش و مردم و حاکمیت رصد می کند تا به مناسبت آن راهبردهای خوبی برای بازسازی نسبت خود با مردم و با عرصه سیاست کسب کند این جریان با توجه به ظرفیت هایی که در درون مایه خود دارد می تواند خود را بازیابی کند و مورد اقبال قرار بگیرد، باید ببینیم چقدر به بازسازی دست می زند؟!.
 
او در پایان گفت: به نظر من اصلاح طلبی به شرط توجه پیدا کردن به این مساله می تواند این ظرفیت را کسب کند چون درگیر رسیدن به قدرت در حاکمیت نیستند و می توانند با نگاهی نقادانه نسبت به آنچه در گذشته داشتند امر بازسازی را محقق کنند.

عرصه سیاست عرصه رشد و نمو و استفاده از فرصت ها و تبدیل تهدید، به فرصت است. تجربه نشان داده است که احزاب در ایران در دوره ای دچار فرسایش می شوند و اگر هوشمند باشند می توانند خود را بازسازی کنند.

درباره «اختلاف در جریان اصلاحات» بیشتر بخوانید:
جریان اصلاحات چگونه طی ۱۶ سال مضمحل شد؟!
نیازی نیست ما نگران نظام باشیم/ احزاب اصلاح طلب خانوادگی شده‌اند
وکیلی: همه ظرفیت ما خرج همتی شد، سقف رای او مشخص شد
حجاریان و اتهام قاتل بودن به بهزاد نبوی
زیباکلام: ۲.۵ میلیون رای همتی، تیر خلاص به شقیقه اصلاح‌طلبان بود اشرف بروجردی: فاصله‌ اصلاح طلبان با مردم زیاد شده
فائزه: من به خاطر بی ارادگی روحانی و اصلاح طلبان رای ندادم
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *