دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - 15 Aug 2022
 
۳
۸

هدیه خطرناک دولت روحانی به دولت سیزدهم/ به داد صندوق‌های بازنشستگی برسید

سه شنبه ۲۲ تير ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۳۰
کد مطلب: 769670
یک کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه کسری سنگین صندوق‌های بازنشستگی بخاطر اجرای طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان هدیه دولت و مجلس فعلی به دولت سیزدهم است، نوشت: اگر آینده کشور و صندوقها برایتان مهم است، لطفا جلوی تصویب پیش نویس لایحه دایمی سازی همسان سازی را بگیرید.
هدیه خطرناک دولت روحانی به دولت رئیسی
به گزارش جهان نيوز به نقل از فارس، داریوش ابوحمزه کارشناس اقتصادی در یادداشت کوتاهی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی، توضیحاتی درباره این موضوع که در همسان سازی مستمری بازنشستگان که در سال گذشته شروع شد چه اتفاقی افتاد، داده است که در ادامه می‌آید:

1. قرار شد هر بازنشسته فارغ از اینکه در زمان اشتغال خود چقدر حقوق می گرفته و حق بیمه داده، در بازنشستگی معادل 90 درصد ناخالص دریافتی شاغل مشابه خود بگیرد. (بر چه مبنایی؟ خدا می‌داند)
2. با توجه به اینکه از حقوق ناخالص شاغلین، مالیات و بیمه کم می شود، عملا دریافتی برخی بازنشسته ها از "خالص" حقوق شاغلین مشابه خود بیشتر هم می شود!
3. اجرای این سیاست طوری بوده که برخی بازنشسته ها که حقوق بالا هم داشتند، رشد حقوق بسیار بالایی نصیبشان شد (دامن زدن به اختلاف طبقاتی). 
4. این سیاست بار مالی سنگینی برای صندوقهای بازنشستگی (لشکری، کشوری و تامین اجتماعی) داشت. (در سال 99 بیش از 60 هزار میلیارد تومان)
5. تنها برای سازمان تامین اجتماعی این سیاست موجب شده که این سازمان ماهانه حدود 5 هزار میلیارد تومان کسری داشته باشد و از بانکها (بخصوص بانک رفاه) قرض کند. این قرض ها احتمالا خود را بصورت اضافه برداشت بانکها از بانک مرکزی نمایان خواهد کرد.
6. دولت و مجلس برای تامین مالی این تصمیم،  بجای دادن بودجه، یک سری دارایی عمدتا نقدناپذیر به صندوق ها دادند. لذا کسری صندوق ها کاملا پیش بینی پذیر بود. این کسری سنگین صندوقها هدیه دولت و مجلس فعلی به دولت سیزدهم است.
7. نهضتی که اخیرا برای افزایش حقوق اقشار مختلف کارمندان (با حمایت دولت) راه افتاده، افزایش مستمری مجدد بازنشستگان با شغل مشابه را در پی خواهد داشت (دومینو).
8. این تصمیم که از سال اول آن دارای کسری است، برای سالهای بعد کسری فزاینده خواهد داشت. آن وقت سازمان برنامه بیانیه داده که خرج تراشی برای دولت بعد نکرده!
9. دولت برای قطعی سازی این ضربه مهلک، در صدد تهیه و ارسال لایحه دایمی سازی همسان سازی است. اگر آینده کشور و صندوقها برایتان مهم است، لطفا جلوی تصویب پیش نویس لایحه ای با این بار مالی بسیار گسترده را در روزهای آخر حیات دولت بگیرید.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
وخامت معیشتی مردم ایران؛ ۷ دهک زیر خط فقر هستند!
Iran, Islamic Republic of
سرنوشت روحانی چه می شود؟
سرنوشت جهانگیری چه می شود؟
Iran, Islamic Republic of
نگران نباش برادر
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
كسري بودجه دولت سيزدهم بايد از اموال و دارايي هاي دولت هاي يازدهم و دوازدهم ..... جبران شود نه از جيب خالي مردم بيچاره .
Iran, Islamic Republic of
دولت جدید باید بدون مذاکره و بدون برجام و بدون مذاکرات وین مشکلات مردم و کشور را حل و فصل کند..
Iran, Islamic Republic of
کسانی که در زمان و موقع خصوصی سازی در رسانه ها، صدا و سیما و شبکه خبر شعار سر می دادند بخش خصوصی در کشور بسیار عالی است باید در مورد مشکلات کارمندان،کارگران، بازنشسته های، مردم و کشور پاسخگو و جوابگو باشند.
Iran, Islamic Republic of
کارهای دولت حسن روحانی باید در تاریخ ایران ثبت شود.!!
Iran, Islamic Republic of
جناب حاجی بابایی رییس کمسیون برنامه و بودجه با این طرح کاملا موافق است!!