دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - 15 Aug 2022
 
۱
۲۴

دانشجویان دانشگاه آزاد بخوانید اما نترسید!

چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۴۵
کد مطلب: 765336
رئیس دانشگاه آزاد از احتمال افزایش ۲۵ درصدی شهریه دانشگاه آزاد خبر داد.!!
دانشجویان دانشگاه آزاد بخوانید اما نترسید!
به گزارش جهان نيوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اظهارکرد: دانشگاه آزاد اسلامی در این برهه با واقعیتی تحت عنوان معیشت اعضای هیأت علمی و کارکنان مواجه است که حاصل اقدامات دولت در حوزه اقتصاد و آموزش عالی است.

دولت در این دو سال و طی چند سال گذشته به صورت لجام‌گسیخته اجازه رشد به تورم را داده و از سوی دیگر نیز با قیمت‌گذاری و بالا بردن درآمد کارکنان دولت مبتنی بر ایجاد نقدینگی، حقوق را در بخش دولتی افزایش داده است.

از طرف دیگر با توجه به اینکه قیمت‌گذار شهریه دانشگاه آزاد اسلامی دولت است، سال گذشته تنها اجازه افزایش ۲۰ درصدی شهریه را داد و امسال نیز سخن از مجوز افزایش ۲۵ درصدی است.
 
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: بدین ترتیب اعضای هیأت علمی و کارکنان ما در شرایط سخت اقتصادی کشور، تحت فشار قرار گرفته‌اند.

سؤال این است که کارکنان و اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی چه گناهی مرتکب شده‌اند که باید تاوان تصمیم‌گیری آموزش عالی دولتی را بدهند؟

انتقاد طهرانچی از افزایش ۲۰ درصدی شهریه

طهرانچی به افزایش صددرصدی حقوق اعضای هیأت علمی در دانشگاه‌های دولتی اشاره کرد و گفت: زمانی که درباره افزایش دوبرابری حقوق در دانشگاه‌های دولتی سؤال می‌شود، وزرای مربوطه باید به عنوان عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به این قشر خدوم آموزش عالی حساسیت داشته باشند و چرا در تأیید تعرفه شهریه تنها ۲۰ درصد افزایش را مصوب می‌کنند؟

او اظهار کرد: متأسفانه عدم جامعه‌نگری و نگرش به ملاحظات واقعی، باعث شده که امروز به یکباره پس از بهم ریختن اوضاع اقتصادی کشور، همکاران خدوم و زحمتکش دانشگاه آزاد اسلامی که خواسته‌ای بحق تحت عنوان رسیدگی به معیشت دارند، دچار مشکل شوند. اتفاقاتی که طی یک سال گذشته در حوزه آموزش عالی غیردولتی افتاده و نیازمند بازنگری است.

عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه این دانشگاه در شرایط سخت کرونایی توفیقات زیادی داشته است، تصریح کرد: اگر برای شرایط کرونا که دولت وعده گشایش زودهنگام دانشگاه را داده بود، تدبیر نمی‌کردیم و ۱۳ اسفندماه ۱۳۹۸ بخشنامه آموزش مجازی را صادر نکرده بودیم، در سال گذشته با چالش بسیار پیچیده‌ای مواجه می‌شدیم، چرا که مجبور به حذف یک ترم می‌شدیم و در این صورت ضربه آموزشی به دانشجویان وارد می‌شد که بحمدالله با مشارکت و همکاری اساتید و همراهی دانشجویان، موفق به برگزاری ترم تحصیلی کامل شدیم.

افزایش ۱۰۰ درصدی دانشجو در خراسان شمالی

طهرانچی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان شمالی با مجموعه‌ای از معوقات و از دست دادن اعتبار و جایگاه خود مواجه بود که بحمدالله توانست معوقات را تسویه کرده و اعتبار را به این دانشگاه برگرداند، به طوری که اکنون شاهد افزایش ۱۰ درصدی دانشجویان در دانشگاه آزاد اسلامی این استان هستیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به برخی فضاسازی‌ها علیه این دانشگاه، تأکید کرد: عجیب است که در چنین شرایط سخت اقتصادی که کشور و به تبع آن دانشگاه آزاد اسلامی با آن مواجه است، بداندیشانی از خارج دانشگاه، اقدام به تزریق ناامیدی، اختلال در فرآیند‌ها و شکاف در یکپارچگی‌ها می‌کنند.

این جریان با دروغ‌پراکنی و خبرسازی، تلاش دارد به جامعه خدوم، زحمتکش و یکپارچه دانشگاه آزاد اسلامی لطمه بزند.

شرایط کنونی دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به گذشته بسیار بهتر و آینده آن روشن و پرامید است.

سال ۱۳۹۳ از مجموع ۲۶۰ واحد این دانشگاه، ۲۰۰ واحد دانشگاه آزاد اسلامی از ۵ روز تا ۵ ماه حقوق پرداخت نکرده بودند.

طهرانچی با بیان اینکه خوشبختانه با اقدامات دانشگاه آزاد اسلامی در سه سال گذشته، جمعیت دانشجویی ورودی این دانشگاه از ۳۲۰ هزار نفر در سال ۱۳۹۷ به ۴۹۰ هزار نفر در سال ۱۳۹۹ رسید، گفت: این توفیق حاصل نمی‌شد مگر با همراهی همه اعضای هیأت علمی، اساتید حق‌التدریس و کارکنان دانشگاه که نسبت به آموزش حساس بودند و در دوران کرونا کلاس‌ها را ساده نگرفتند.

این موضوع باعث رغبت بیشتر مردم نسبت به دانشگاه آزاد اسلامی شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: واقعیت این است که این دانشگاه در دوره جدید راهی را انتخاب کرده که این راه پاسخگویی به مطالبات اجتماعی مردم و مطالبات بحق مقام معظم رهبری است که بیش از همه به حوزه علم و فناوری در کشور واقف هستند.

خدا را شاکریم که ایشان در عرصه فرهنگی نمره قبولی به دانشگاه آزاد اسلامی دادند و در پیامی که به نخستین رویداد ملی رقابت تیم‌های دانشجویی در کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه آزاد اسلامی داشتند، مرقوم فرمودند که «اقدام عملی در راه‌اندازی کرسی‌های آزاداندیشی و رقابت گسترده گروه‌های دانشجویی، بی‌گمان در شمار افتخارات دانشگاه آزاد اسلامی ثبت خواهد شد و این سنت حسنه باید در این دانشگاه و دیگر دانشگاه‌های کشور ادامه یابد».

او تأکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی هستی و وجود خود را از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران گرفته و با عنایت مقام معظم رهبری، حضورش را معنا بخشید و از مردم حمایت گرفت.

جامعه ظرفیت افزایش شهریه را ندارد

طهرانچی تصریح کرد: در شرایط اقتصادی کنونی و برای افزایش حقوق کارکنان و اعضای هیأت علمی آیا می‌توانیم شهریه را دوبرابر کنیم؟ پاسخ منفی است، چرا که شهریه و تحصیل دانشجویان در جایگاه پنجم سبد خانوار قرار دارد و چه بسیار خانواده‌هایی که با افزایش شهریه‌ها، فرزندان خود را از مدارس غیرانتفاعی به دولتی برده‌اند؛ بنابراین جامعه ظرفیت افزایش شهریه را ندارد.

تلاش برای پرداخت بموقع پاداش بازنشستگی

طهرانچی با بیان اینکه عمده جذب نیروی دانشگاه آزاد اسلامی از سال ۱۳۷۰ صورت گرفته و در نتیجه تا دو سال آینده با حجم بالایی از بازنشستگی همکاران مواجه خواهیم بود، تصریح کرد: تلاش داریم پاداش بازنشستگی این همکاران خدوم بموقع پرداخت شود.

عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با طرح این سؤال که آیا بازار آموزش در ایران، کیفیت، مقبولیت و مزیت خود را از دست داده است، گفت: آموزش همچنان جایگاه مزیت رقابتی خود را دارد، اما دیگر مدرک دانشگاهی مزیت و جایگاه قبل را ندارد. شرکت ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار نفر در کنکور پزشکی گواه این است که آموزش همچنان جایگاه خود را دارد، اما آموزش باید تضمین‌کننده آینده شغلی باشد؛ بنابراین دانشگاه آزاد اسلامی اگر می‌خواهد باقی بماند، باید به آموزشی روی آورد که آینده شغلی جوانان را تضمین کند، چرا که دیگر آموزش‌های رشته‌محور پاسخگوی نیاز جامعه نیست.

او افزود: باید با اطلاع، برنامه‎‎ ریزی و استفاده از تجربیات موفق دیگر دانشگاه‌های جهان و منطبق با نیاز و آمایش سرزمینی، آموزش‌هایی که آینده جوانان را تضمین می‌کند، ارائه کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه متأسفانه این دانشگاه در گذشته سرمایه خود را به سرمایه فعال تبدیل نکرده بود، تصریح کرد: سرمایه واقعی دانشگاه آزاد اسلامی نیروی انسانی آن، اعتماد و اعتقاد مقام معظم رهبری به حفظ کیان این دانشگاه و در کنار آن، امکانات منقول و غیرمنقول آن است؛ بنابراین تلاش و برنامه‌ریزی داریم که در یک مسیر منطقی سرمایه و ثروت دانشگاه را به سرمایه مولد تبدیل کنیم.

به عنوان مثال در واحد اصفهان یک خانم عضو هیأت علمی با تأسیس شرکت دانش بنیان بذر توانست ۱۴۰ میلیارد تومان درآمدزایی داشته باشد. کدام دانشگاه می‌تواند تضمین کند که در ازای ۵ سال تحقیق چنین مبلغی پرداخت کند؟ این نشان می‌دهد که دانشگاه آزاد اسلامی آینده درخشانی دارد و راهی را که طی می‌کند، راهی است که دانشگاه‌های موفق دیگر کشور‌ها نیز طی کرده‌اند.

طهرانچی با اشاره به اینکه برخی دانشگاه‌های خارجی نیز با مشکل کمبود بودجه ناشی از کاهش دانشجو مواجه بوده اند، اظهار داشت: بروز این مشکل به دلیل وابستگی دانشگاه به شهریه دانشجویان است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پایان با تأکید بر اینکه فعالیت‌های دانش بنیان سرمایه گذاری زودبازده نیست، گفت: یأس و ناامیدی از رحمت الهی بزرگترین گناه است و ما به آینده دانشگاه آزاد اسلامی امیدواریم.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
آقای طهرانچی چرا زمانی که حقوق شما بعنوان عضو هیات علمی دانشگاه دولتی شهید بهشتی دو برابر افزایش پیدا میکنه، صداتون در نمیاد ولی وقتی قراره حقوق اساتید تحت مدیریت شما در دانشگاه آزاد افزایش پیدا کنه صداتون درمیاد و آوار را سر دانشجو خراب میکنید؟؟؟؟
Denmark
هر چه زودتر به حضور مدیران دولتی در دانشگاه آزاد پایان داده شود...
اراز
Iran, Islamic Republic of
دانشگاه ازاد به اخر حیاطش نزدیکه
Iran, Islamic Republic of
تو برو فعلا یادبگیرند حیات اینجوری نوشته میشه نه حیاط منزلتون بعد بیا حرف بزن
Iran, Islamic Republic of
....
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
تا سرمایه شما به بار بشینه ما کارکنان دانشگاه آزاد کاسه گدایی دستمونه
سعید
United States
چرا باید تمام اتکای شما برای منابع مالی شهریه باشه.. دانشگاه آزاد با این همه امکانات و متخصص و دانشجو باید پیگیر تولید ثروت از طریق تولیدات دانش بنیان باشه
Ali
Iran, Islamic Republic of
خدایا شکر 🙏
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
چیزی جز خداحافظی از دانشگاه ب ذهنم نمیرسه دیگه
Canada
کی دیگه وقتشو تلف میکنه و ادامه تحصیل میده؟؟!!!
Iran, Islamic Republic of
ازمون ای پی تی دکتری رو بعد از شش ماه حضوری میخواهی یکماه دیگه برگزار کنی که یه ترم دیگه شهریه اضافه کنی به دانشجوها؟!!!!!
مهدیه
Iran, Islamic Republic of
من دانشجو پزشکی ورودی ۹۹ هستم دو برابره ورودی ۹۸ دارم فقط پول شهریه میدم اونوقت دوباره میخواید شهریه ها رو ببرید بالا ؟ کلی پول داریم میدیم بابت یه سری فیلم و فایل پی دی اف!!! تازه هزینه زندگی تو شهر دیگه رو هم اضافه کنید به این همه پول.
Iran, Islamic Republic of
آقای طهرانچی تو حالا اول این بخشنامه من درآوردی الفبایی را درست کن بعد ...
United Arab Emirates
چه خبره این همه افزایش شهریه کارکنان دانشگاه که دو سال می خوابن نه کلاسی نه دفتری به لطف کرونا.
Iran, Islamic Republic of
همچین میگن مگه کارکنان چه گناهی کردن انگار دانشجو ها گناهی مرتکب شدن
هر ترم به بهانه شهریه متغیر کلی اضافه میکنن حالا هم میخوان علنا بالا ببرن خیلی بی انصافیه .
Iran, Islamic Republic of
دانشگاه آزاد املاک مازاد زیاد داره مثل بقیه سازمانها بفروشه
United Arab Emirates
....
Iran, Islamic Republic of
ما که راضی نیستیم . حلال نمی کنیم
دانشجو
Iran, Islamic Republic of
همینجوریش صندلی های دانشگاه ها خالیه تواین وضعیت بی پولی شهریه هارم زیاد کنید دیگه کسی فکر دانشگاه رفتن هم نکنه
Iran, Islamic Republic of
به ضرر همه هست .افزا یش شهریه سطح سواد و ادامه تحصیل رو پایین میاره . و.............
Iran, Islamic Republic of
صلاح نمیدونم تا حالا به خاطر کرونا و وقت اضافه که داشتند ثبت نام زیاد شده بود و صندلیها پر شده بود . ولی بعد از کرونا ثبت نام با افزایش شهریه پابین میاد به صلاح نمیدونم عزیزان کمی هم به فکر مسائل دیگه جوونها هم باید باشیم .
Iran, Islamic Republic of
کشش نداریم
دانشجو
Iran, Islamic Republic of
نه تورا خدا،،بیایید شهریه را ۲برابر کنید..همونطور که دولت کسری بودجه اش را از جیب مردم بر طرف میکنه شما هم بیایید شهریه را ۲برابر کنید .
ناشناس
United Kingdom
چرا بررسی نمیکنی پولی که از دانشجو میگیری با چه کیفیتی داری به اون درس میدی ....