چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - 17 Aug 2022
 
۱
۸

«همتی» چطور مردم را از «صف انتخابات» به «صف مرغ» کشاند؟

سه شنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۵۶
کد مطلب: 765231
بنابر اظهار تشکل‌های مرغ و دام و دولتی‌ها، تعلل بانک مرکزی در تخصیص ارز نهاده دام در سال گذشته و امسال مهمترین دلیل کمبود و گرانی مرغ و ایجاد صحنه‌هایی زشت از صف‌های طولانی برای خرید ۲ مرغ شد تا در آستانه انتخابات مردم از حضور در صف رأی دلسرد شوند.
«همتی» چطور مردم را از «صف انتخابات» به «صف مرغ» کشاند؟
به گزارش جهان نيوز، طی چند ماه گذشته که کشور رفته رفته به انتخابات سرنوشت ساز ریاست جمهوری سال 1400 نزدیک می شد، در فرایندی مشکوک، مشکلات اقتصادی به ویژه گرانی‌ها هم رفته رفته بیشتر خود را نشان می داد و فشارهای معیشتی هم تشدید می شد که به نظر می رسید، دست هایی پشت پرده در حال فعالیت برای دلسردکردن مردم از حضور در انتخابات است و جالب اینکه برخی دولتمردان و مسئولان امر واکنش چندانی برای مقابله با این گرانی ها از خود نشان نمی دادند گویی که خیلی هم بدشان نمی آید.

یکی از این اتفاقات تلخ، کمبود شدید مرغ به همراه گرانی این محصول اساسی بود که متاسفانه شاهد صف های طولانی در جای جای کشور برای خرید 2 عدد مرغ با ارائه کارت ملی بودیم و صحنه های زشتی ایجاد شد که واقعا در شان ایران و ایرانی نبوده و نیست. ولی واقعاً مشکل کمبود و گرانی مرغ از کجا ناشی شد؟

عدم تخصیص ارز به واردات نهاد های دامی به مدت بیش از یک ماه در اوایل سال جاری و روند کند و پرمشقت اختصاص ارز به واردات نهاده های دامی در سال گذشته باعث شد که واردات نهاده های دامی در سال گذشته و امسال با مشکل مواجه شد.

این کمبود به بازار مصرف یعنی دامداران و مرغداران نیز منتقل شد و قیمت نهاده های دامی در بازار آزاد به چند برابر قیمت واقعی خود رسید تا در نتیجه این عدم اطمینان مرغداران از آینده وضعیت تامین نهاده ها، در سال گذشته میزان جوجه ریزی کاهش یابد و این کاهش نیز خود را با تولید کمتر و گرانی مرغ در بازار نشان داد؛ مردم برای خرید 2 عدد مرغ صف های طولانی را  در مراکز منتخب در شرایط کرونا تحمل کردند.
بنا بر گزارش تشکلهای بخش خصوصی مرغ  و دام و حتی مسئولان فعلی و سابق دولتی، گرانی مرغ و گوشت در بازار ناشی از تعلل بانک مرکزی در تخصیص ارز به واردات نهاده های دامی بود که کماکان  نیز این مشکلات قابل مشاهده است، به طوری که قیمت یک کیلوگرم مرغ در حال حاضر بیش از 30 هزار تومان و یک کیلوگرم گوشت بیش از 130 هزار تومان شده است.

بر اساس آمار سامانه جامع تجارت در سال گذشته نیز شاهد کاهش واردات نهاده های دامی بودیم به طوری که میزان  واردات جو نصف شد و در فروردین و اردیبهشت سال جاری  نیز  واردات نهاده‌های دامی 53درصد کاهش داشته است.

* آثار زیان بار و غیرقابل جبران وقفه در واردات نهاده ها
اتحادیه واردکنندگان نهاده های دامی در هفته اول اریبهشت ماه سال جاری با ارسال نامه سرگشاده به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به عدم تخصیص ارز برای واردات نهاده های دامی از هفته های پایانی اسفند سال 1399 هشدار داد و اعلام کرد: وقفه در پرداخت ارز حتی برای کوتاه مدت آثار زیان بار و غیرقابل جبرانی دارد.

* بی اطمینانی واردکنندگان  به بانک مرکزی برای دریافت ارز نهاده ها  
کیهانی رئیس اتحادیه کارخانجات خوراک دام در گفتگو با خبرنگار اقتصادی تسنیم در این باره گفت: از روزهای پایانی اسفند ماه سال گذشته تا پایان فرودین ماه سال جاری هیچ ارزی به واردات نهاده های دامی توسط بانک مرکزی اختصاص نیافت، درحالی که در سال گذشته نیز میزان واردات کاهش داشته است.

وی افزود: در حال حاضر  و در ماه های بعدی نیز شرایط واردات نهاده های دامی و اختصاص ارز توسط بانک مرکزی اطمینان بخش نیست.

رئیس اتحادیه کارخانجات خوراک دام ادامه داد: شرایط واردات اعتباری شده است و وارد کنندگان بر اساس اعتبار خود باید نهاده های دامی را وارد کنند و بانک مرکزی نیز تعهد می دهد که 2 ماه بعد پول آنها را پرداخت کند، اما تجار اعتماد لازم به بانک مرکزی ندارند زیرا این  واهمه وجود دارد  که به پول خود نرسند و این امر روند واردات را با مشکل روبه رو کرده است.

وی تصریح کرد: با این وجود بر اساس مصوبه دولت، وارد کنندگان می توانند 90 درصد نهاده هایی که در گمرک دارند به کشور وارد و بعد، ارز آن را دریافت کنند.
کیهانی گفت: بخش عمده نهاده های دامی تا ترخیص شوند 4 ماه در گمرک می ماند و محموله های برخی از وارد کنندگان  به مدت  6 تا 7 ماه و حتی یک سال  به دلیل مشکلات تامین ارز در گمرک باقی می ماند. 

وی اظهار داشت: حدود 3 تا 4 میلیون تن نهاده های دامی و کالاهای اساسی به دلیل همان عدم ترخیص ارز توسط بانک مرکزی در گمرک باقی مانده است.

* وزارت جهاد کشاورزی: بانک مرکزی همکاری خوبی برای تامین ارز نهاده های دامی در ابتدای سال نداشت
موضوع عدم تخصیص به موقع ارز توسط بانک مرکزی بارها توسط وزارت جهاد کشاورزی نیز مورد اعتراض قرار گرفت به طوری که اخیرا معروفان سرپرست دفتر خدمات بازرگانی معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرگزاری تسنیم در واکنش به داشتن تخصیص روان ارز توسط بانک مرکزی برای واردات نهاده های دامی اظهار داشت: در حال حاضر وضعیت تخصیص ارز بهتر شده است؛ در یک ماه ابتدایی سال همکاری خوبی برای واردات نهاده های دامی  وجود نداشت اما اخیرا تخصیص ها داده می شود.

* وزیر سابق صمت: مشکل از بانک مرکزی بود رسانه ها آدرس غلط به مردم دادند
این موضوع حتی صدای مهدی غضنفری وزیر اسبق صمت را نیز درآورد و درباره مشکل حجم کالاهای دپو شده در گمرک گفت: برای رهایی از مشکلات باید قواعد حکمرانی را فهم کنیم و بکار بگیریم. در غیر این صورت دچار مشکل خواهیم شد.

وی افزود: بنظر من بانک مرکزی روش درستی با صادرکنندگان در رویه تهاتری ارز ندارد و چون جریان تجاری را خوب نمی شناسد و با ارز صادراتی آشنا نیست به همین دلیل مخالفت می کند. تمام کمبودهای کالاهایی چون روغن و مرغ، به بانک مرکزی بر می گردد ولی متاسفانه رسانه ها نتوانستند آدرس درست به مردم بدهند و ریشه مشکلات را به مردم معرفی کنند و به سراغ وزارتخانه های واسط مثل صمت و کشاورزی رفتند. درحالی که این بانک مرکزی بود که  جلوی تهاتر را گرفت و نهاده های دامی در گمرک رسوب شد؛ متاسفانه بخشی از آن هم آتش گرفت و دچار خودسوزی شد.

درباره عدم به موقع اختصاص ارز توسط بانک مرکزی برای تامین نهاده دام و تاثیر آن بر چرخه های تولید مرغ، بارها توسط رسانه ها از جمله تسنیم، تشکل های مرغداری و انجمن جوجه یک روزه هشدار داده شد اما به نظر می رسد بانک مرکزی و شخص آقای همتی گوش شنوایی برای توجه به این امر نداشت.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


آجرلو
Iran, Islamic Republic of
من می‌ترسم؛ می‌ترسم این مردم، باز هم از گذشته عبرت نگیرند، به کسانی رأی دهند که باعث و بانی این وضعیت هستند. .!!
Iran, Islamic Republic of
نترس..
Iran, Islamic Republic of
اثرات تحریم است عزیز جان. پول نمی شود منتقل کرد
Iran, Islamic Republic of
تهاتیر چه ربطی به تحریم داره. صادر کننده کالای مازاد کشور را صادر کرده جاش نهاده های دامی وارد کرده ولی بانک مرکزی جلوی ترخیص این نوع کالا را گرفته و به صادر کننده می گه شما ریال به من بده برو چند ماه توی نوبت به مون من به فروشنده پول می دهم..!!
Canada
اگر روز انتخابات مرغ ۵ هزار تومان زیر قیمت توزیع کنند همان صحنه های پرشور صف مرغ در پشت صندوقهای رای تشکیل خواهد شد!!!
کلام حق
United States
با این مدارکی که شما ارائه میدید ،........
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
.........
Iran, Islamic Republic of
... اقای همتی در بانک مرکزی خوب درخشید ما هم یک نفر در امر مالی اقتصادی می خواهیم.