دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - 15 Aug 2022
 
۰
۹

عراقچی: مطمئن نیستم مذاکرات وین به نتیجه برسد

دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۰۷
کد مطلب: 765175
معاون وزیر امور خارجه با بیان این که پیشرفت های خوبی تا الان در مذاکرات وین داشتیم، گفت: به موضوعات اصلی مورد اختلاف رسیدیم.
عراقچی: مطمئن نیستم مذاکرات وین به نتیجه برسد
به گزارش جهان نيوز، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیأت ایرانی شرکت کننده در مذاکرات وین به منظور احیای برجام امروز (دوشنبه) دهم خرداد ماه در اظهاراتی درباره روند مذاکرات جاری گفت: تقریبا یک هفته است که مذاکرات را در وین دنبال می‌کنیم. مذاکرات پیچیدگی‌های زیادی دارد و به موضوعات اصلی مورد اختلاف رسیدیم.

*  مسیر خوبی را طی کردیم
عراقچی با بیان این‌که پیشرفت های خوبی تا الان داشتیم و مسیر خوبی را طی کردیم، اظهار داشت: الان در نقطه‌ای هستیم که به اختلافاتی بارزی که وجود دارد، می‌پردازیم. 

وی که با خبرگزاری صدا و سیما گفت‌وگو می‌کرد، افزود: متن‌ها تهیه شده و مقدار زیادی متن‌های ما آماده است، ولی چند مورد اختلافی کماکان در دست بررسی است.جلسات فشرده‌ای را این روزها برگزار کردیم و امروز یک جلسه سه‌جانبه‌ای را با روسیه و چین داشتم و هماهنگی‌های خوبی بین ما و روسیه و چین وجود دارد.

به گزارش فارس، هیأت‌های چین و روسیه نیز ضمن ارائه برخی نظرات و توضیحات، بار دیگر بر حمایت کامل خود از مواضع ایران تأکید کردند. هر سه هیأت بر اهمیت تداوم کار به صورت جدی و به دور از هرگونه شتابزدگی یا تاخیر بی سبب تأکید کردند.

معاون وزیر خارجه اضافه کرد: جلسه‌ای هم با سه کشور اروپایی به صورت چهارجانبه داشتم و جلسات کارشناسی نیز برگزار شد.

* شخصا مطمئن نیستم که مذاکرات در این دور، به پایان برسد
عراقچی ادامه داد: به نظر من مسیر خوبی تا الان طی شده است. این که آیا در این دور از مذاکرات بتوانیم به جمع بندی برسیم، شخصا مطمئن نیستم.

این دیپلمات ارشد ایرانی تصریح کرد: به تلاش خود ادامه می‌دهیم. ممکن است لازم باشد یک بار دیگر هیأت‌ها برای مشورت‌های بیشتر به پایتخت‌ها مراجعه کنند، هنوز در این خصوص تصمیم قطعی نگرفتیم. ظرف دو‌ سه روز آینده کار را ادامه خواهیم داد، یا به جمع بندی خواهیم رسید که چگونه رفتار کنیم. 

وی یادآور شد: شخصا مطمئن نیستم که مذاکرات در این دور، به پایان برسد. 
رئیس هیأت ایرانی در مذاکرات وین درباره برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام نیز خاطرنشان کرد: معمول کار ما این است که همیشه با یک جلسه کمیسیون مشترک کار را شروع می‌کنیم و با یک جلسه کمیسیون مشترک جمع بندی کرده و خاتمه می‌دهیم. بحث‌ها و مذاکرات اصلی در جلسات دوجانبه، سه جانبه و چندجانبه صورت می‌گیرد و عنداللزوم در همه سطوح با هم ملاقات داریم و صحبت می‌کنیم ولی طبیعتا هر زمان قرار باشد به این دور از مذاکرات خاتمه داده شود، از طریق یک جلسه جمع بندی کمیسیون مشترک خواهد بود.

وی گفت: هنوز زود است که قضاوت کنیم در چه زمانی و مقطعی به این نقطه خواهیم رسید. تلاش برای این که هر چه سریع‌تر به جمع بندی نهایی برسیم، از نظر ما ادامه دارد و باید ببینیم چه خواهد شد.

به گزارش فارس، دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام ۱۳ فروردین ماه به صورت مجازی برگزار و پس از توافق حاصله مقرر شد روز سه‌شنبه ۱۷ فروردین این گفت‌وگوها به صورت حضوری و رو در رو دنبال شود و در نهایت هم این نشست برگزار و پس از آن توافق شد دو کارگروه در حوزه تحریم‌ها و هسته‌ای تشکیل و بررسی‌ها را انجام دهد. نتایج بررسی‌های این دو کارگروه به نشست کمیسیون برجام در روز جمعه ۲۰ فروردین منعکس و اعلام شد که هیأت‌های برای تنفس و مشورت‌ به پایتخت‌ها برمی‌گردند و مقرر شد روز چهارشنبه ۲۵ فروردین دوباره در وین گردهم بیایند. این نشست با یک روز تاخیر به دلیل ابتلای یکی از اعضای هیأت اتحادیه اروپا به کرونا در روز پنجشنبه ۲۶ فروردین برگزار و مقرر شد که نشست‌های کارشناسی به کار خود ادامه دهند.

نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام روز شنبه ۲۸ فروردین ماه در وین برگزار شد و در این چند روز رایزنی‌ها در سطوح کارشناسی و کارگروه‌ها ادامه داشت. نشست بعدی هم روز سه‌شنبه ۳۱ فروردین ماه در وین برگزار و هیأت‌های توافق کردند که دوباره گفت‌وگوها را از سر بگیرند که نشست مزبور سه‌شنبه هفتم اردیبهشت ماه در گرندهتل وین برگزار شد و عصر شنبه یازدهم اردیبهشت ماه نیز روسای هیأت‌های ایران و ۱+۴ در جلسه‌ای دوباره گردهم آمدند و بعد از آن به پایتخت‌ها برگشتند و مقرر شد دور جدید نشست روز جمعه ۱۷ اردیبهشت ماه برگزار شود که این نشست نیز برگزار شد و ۲۹ اردیبهشت ماه نیز مجدد کمیسیون تشکیل جلسه داد و توافق کردند به پایتخت‌ها بازگشته و پس از آن چهارم خرداد ماه در وین دوباره مذاکرات از سر گرفته شد که تاکنون ادامه دارد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
بعد از چند سال و یا بعد از چندماه مذاکره میگی تازه به موضوعات اختلافهای اصلی رسیدیم!!! پس اونجا دارید چیکار می کنید؟
دبیر
Iran, Islamic Republic of
بودجه این ملت مظلوم است آقایان حق ماموریت خودرا می گیرندودربین بهترین هتل ها اقامت دارند چی از این بهتر .
Iran, Islamic Republic of
در مذاکرات وین باز هم دولت حسن روحانی مقصر بوده است.
Iran, Islamic Republic of
مطمئن باش که به نتیجه نخواهید رسید .
Iran, Islamic Republic of
از رسیدن نتیجه ی مذاکرات شمابه خدا پناه می بریم
رر
Switzerland
به نتيجه نخواهد رسيد!
Iran, Islamic Republic of
اگر انتخابات 28 خرداد در کار نبود این آقایان حاضر بودند ماه ها که هیچ , سالها پای مذاکرات بی نتیجه و وقت تلف کن با غربیها بنشینند . خدا را باید چقدر شکر کنیم که این انتخابات در پیش رو را داریم
Iran, Islamic Republic of
مطمئن نیستیم معیشت درست بشه قفل ها باز نمیشه
مختار
Iran, Islamic Republic of
یه روز میگین تمام شد ،یه روز میگین مطمئن نیستیم
کار شما هم شده عین بورس داری دولت ،یه روز مثبت یه روز منفی!!