دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - 6 Dec 2021
 
۳
۱۲

پاسخ تلویحی قائم مقام دبیر شورای نگهبان به عدم احراز صلاحیت لاریجانی +جزئیات

چهارشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۲:۰۰
کد مطلب: 764569
قائم مقام دبیر شورای نگهبان گفت: حدود ۱۰ پرونده را ۲ بار بررسی و ۲ بار رای گیری کردیم و یک پرونده را سه بار رای گیری کردیم.
پاسخ تلویحی قائم مقام دبیر شورای نگهبان به عدم احراز صلاحیت لاریجانی +جزئیات
به گزارش جهان نيوز، سیامک ره‌پیک قائم مقام دبیر شورای نگهبان در برنامه گفتگوی ویژه خبری با موضوع بررسی صلاحیت‌ داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری، اظهار داشت: پرونده داوطلبان در شورای نگهبان به دقت مورد بررسی قرار گرفت و ما برای ریاست جمهوری ناچاریم که اصل ۱۱۵ مانند ایرانی الاصل بودن را مورد توجه قرار دادیم اما ۴ اصل رجل سیاسی - مذهبی و مدیر و مدبر بودن مورد توجه جدی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه قبل از اینکه پرونده داوطلبان به صحن شورای نگهبان بیاید، کارشناسان روی آن پرونده کار کرده‌اند، گفت: درباره یکی از نامزدها، حدود ۴ ساعت در شورای نگهبان بحث کردیم؛ تمام ۴۰ پرونده داوطلبان در صحن شورای نگهبان مطرح شده است.

ره پیک ادامه داد: حدود ۱۰ پرونده را ۲ بار بررسی و ۲ بار رای گیری کردیم و یک پرونده را سه بار رای گیری کردیم.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان اظهار داشت: صرف اینکه داوطلبی بستگان درجه یک او در خارج از کشور اقامت داشته باشند، نمی‌تواند دلیل عدم احراز باشد. دستگاه‌ها مکلف به پاسخ به استعلامات شورای نگهبان هستند؛ در بررسی‌ها به یک گزارش استناد نمی‌شود بلکه ما به چند گزارش استناد می‌کنیم.

وی افزود: ما در تعیین آن ۴۰ نفری که شرایط اولیه را دارا بوده‌اند نقش و دخالتی نداشتیم؛ در مرحله بعد هم، یعنی فرآیند بررسی صلاحیت چیزی به نام گرایش سیاسی نداریم بلکه ضوابط و قوانین مدنظر قرار می‌گیرد.

ره پیک با بیان اینکه ممکن است در مواردی، کسی که با این شرایط تطبیق می‌شود و احراز می‌شود، از سبد یک طیف و یا طیف دیگر باشد، گفت: اگر کسی ۷ رای در صحن شورای نگهبان بیاورد، تاییدصلاحیت می‌شود و اگر ۶ رای بیاورد، صلاحیتش احراز نمی‌شود.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان ادامه داد: عواملی که در مشارکت تاثیرگذار است، فقط تایید یا ردصلاحیت نیست بلکه عوامل متعددی دارد؛ عملکردها در حوزه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و ... هم موثرند و طبق نظرسنجی‌های متفاوت، سهم این عوامل در کاهش یا افزایش مشارکت خیلی بالاست.

گفتنی است علی رغم آنکه اقامت دختر یا دختران لاریجانی در کشورهای متخاصم ملت ایران دلیل عدم احراز صلاحیت او عنوان شده است اما موارد بسیار مهم دیگری دلیل عدم احراز صلاحیت رئیس سابق مجلس بوده است که حتی بعد از سه بار رای گیری هم آقای لاریجانی نتوانست میزان آرای لازم را برای تائید صلاحیت کسب کند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
فقیه شورای نگهبان و منصوب رهبری: «...در میانه این زمانه غریب و رفتارهای عجیب به خدا پناه می‌بریم و به محضر او عرضه می‌داریم: اعوذ بک مما استعاذ منه عبادک المخلصون»
سرور
United Arab Emirates
بقیه را هم بنده می گویم: الذی جعلته للمسلمین عیدا....
Iran, Islamic Republic of
همه فقهای شورای نگهبان، منصوب از ناحیه رهبری هستند. چطور شد رأی و نظر پنج فقیه شورای نگهبان را قبول ندارید؛ اما نظر یک نفر را ترجیح می دهید. .
Iran, Islamic Republic of
کار آقای آملی لاریجانی زشت بود...
حتی اگر حق با او هم بود باید بدور از جار و جنجال پیگیری میکرد. .
Iran, Islamic Republic of
......
یامهدی ادرکنی
Iran, Islamic Republic of
کار شورای نگهبان تحسین برانگیز است.
Iran, Islamic Republic of

تبریک به ملت ایران
Iran, Islamic Republic of
صرف نظر از همه حرفهای حاشیه‌ای، کارتون خوب و قطعا خداپسندانه بود.
Denmark
از اعضای محترم شورای نگهبان به خاطر این دقت بی نظیر که ان شاءالله نزد خداوند مآجور می باشند کمال تشکر را داریم .
شهروند
Iran, Islamic Republic of
با اينكه بعضي أوقات منتقد شوراي نگهبان بوده أم لأكن با رعايت أنصاف ميگويم اين تصميم يكي از عادلا نه ترين والبته شجاعانه ترين تصميمات در تاريخ عملكردي شوراي نگهبان است
Iran, Islamic Republic of
اگر 8 سال پیش و 4 سال پیش هم مثل امروز شورای نگهبان قاطعیت امروز را داشت دیگر نه خبری از برجام بی فرجام بود نه سه برابر شدن یک شبه بنزین بود نه بحث بیهوده fatf بود نه بر باد رفتن سرمای ها مردم در بورس بود و .....
Iran, Islamic Republic of
.....