پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - 18 Aug 2022
 
۱
۳
شریعتی نیاسر:

خاموشی، مدیریت مصرف نیست

سه شنبه ۴ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۱۴
کد مطلب: 764451
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه نباید بار اصلی را بر دوش مصرف کنندگان خُرد و خانگی بگذاریم, گفت: خاموشی، مدیریت مصرف نیست.
خاموشی، مدیریت مصرف نیست
به گزارش جهان نيوز، مالک شریعتی نیاسر با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری یکشنبه شب شبکه دو سیما با بیان اینکه مشکل کمبود و قطعی برق و خاموشی مشکل فقط امسال نیست بلکه روندی چند ساله است، اظهار کرد: قانون برنامه ششم توسعه تکالیفی را برای وزارت نیرو تعیین کرده بود که اکنون در سال پایانی این برنامه هستیم.

به گفته وی، ماده پنجم قانون برنامه تکلیف کرده است که 5 درصد ظرفیت تولید برق کشور، تجدید پذیر باشد در حالی که حداکثر هزار مگاوات یعنی یک چهارم تکلیف قانونی را محقق کردیم. این‌ها نتیجه چند سال سیاست‌گذاری و برنامه ریزی است، زیرا صنعت برق، بلند مدت است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مجموعه‌ای از سیاست‌های قیمتی و غیر قیمتی، ما را به امروز رسانده است، عنوان کرد: در سیاست‌های قیمتی در سال 1392 برای اجرای یک سیاست بسیار خوب به نام افزایش پلکانی برنامه ریزی شد.

شریعتی نیاسر ادامه داد: حرف این سیاست این است که ما میان کم مصرف ها، افراد منطبق با الگوی مصرف و مصرف کنندگان پرمصرف، تفاوت قائل شویم. بر اساس این سیاست، میزان تعرفه‌ها را برای افراد پرمصرف و بالاتر از الگوی مصرف با جرایمی روبرو کنیم که این اتفاق نیفتاد و عملاً شیب افزایش قیمت برای پرمصرف‌ها در سال‌های گذشته به حدی بود که مستهلک و فاصله آن‌ها کم می‌شود.

به گفته وی اگر بخواهیم واقعاً این سیاست را دنبال کنیم اکنون باید تعرفه‌های بالاتر از 100 درصد و یا 200 درصد برای پرمصرف‌ها می‌داشتیم. در سال 1394 در زمان آقای چیت چیان، وزارت نیرو این کار را پیگیری کرد، اما متأسفانه با تصمیم سیاسی دولت، این موضوع کنار گذاشته شد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی معتقد است اگر این اتفاق از آن زمان آغاز شده بود اکنون بخش عمده‌ای از این مشکلات را در حوزه سیاست‌های قیمتی نداشتیم.

شریعتی نیاسر با اشاره به اینکه مشکل اصلی ما کمبود تولید برق است، گفت: بر اساس برآوردهای متخصصان، حداکثر، هزار مگاوات برق برای رمزارزها در کشور مصرف می‌شود.

وی افزود: با تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی، حدود هشت هزار مگاوات برای افزایش تولید، ظرفیت داشتیم.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صنایع بزرگ کشور، بسیار انرژی بَر هستند، تصریح کرد: آنها در افزایش شدت مصرف انرژی کشور نقش دارند که باید ملزم شوند تا فرایندهای انرژی بَر خود را اصلاح کنند.

شریعتی نیاسر با اشاره به اینکه نباید بار اصلی را بر دوش مصرف کنندگان خُرد و خانگی بگذاریم, خاطرنشان کرد: خاموشی، مدیریت مصرف نیست بلکه مدیریت یعنی این که صنایع بزرگی را که در افزایش شدت انرژی کشور نقش دارند ملزم کنیم تا خود را اصلاح کنند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
علت اصلی خاموشی در کشور، به خاطر بی توجهی دولت، دولتمردان، مسئولان و نمایندگان مجلس به مشکلات مردم و کشور بوده است.
Iran, Islamic Republic of
کم کاری وزارت نیرو، دولت، دولتمردان و کسئولان، کاهش تولید برق و مصرف بالای انرژی، سه ضلع مثلث خاموشی‌ها
و نمایندگان مجلس هم در خانه ملت تاکنون هیچ اعتراضی نمی کنند و سکوت اختیار کرده اند؟
Iran, Islamic Republic of
خاموشی های مکرر تنها وزیر نیرو مقصر نیست ...!!!