شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ - 27 Nov 2021
 
۱

تخت روانچی: دفاع حق مسلم فلسطینی‌ها است

دوشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۰۲
کد مطلب: 763666
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نشست شورای امنیت گفت که دفاع در برابر ظلم و تجاوز حق مسلم فلسطینی‌ها است.
تخت روانچی: دفاع حق مسلم فلسطینی‌ها است
به گزارش جهان نيوز به نقل از فارس، مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل طی سخنانی در شورای امنیت سازمان ملل که برای بررسی آخرین تحولات فلسطین برگزار شد، گفت: همزمان با این جلسه، نیرو‌های وحشی رژیم اسرائیل در حال ارتکاب یک قتل عام واقعی در فلسطین، به ویژه در نوار غزه، بزرگترین زندان باز جهان، هستند که طی آن تاکنون ۱۹۲ نفر، شامل ۵۸ کودک و ۳۴ زن به شهادت رسیده‌اند.

وی در تشریح این جنایات گفت: آن‌ها بزدلانه زنان بی دفاع را به قتل می‌رسانند، بیرحمانه نوزدان و کودکان را می‌کشند؛ وحشیانه خانواده‌ها را یک جا به قتل می‌رسانند؛ بی‌شرمانه به اماکن مقدس اهانت می‌کنند؛ ناجوانمردانه مناطق مسکونی، مدارس و تأسیسات بهداشتی و درمانی را بمباران و گلوله باران می‌کنند و دیوانه‌وار خانه‌ها را تخریب می‌کنند و در یک کلام: در حال ارتکاب همزمان و یک جای هر چهار جنایت اصلی بین‌المللی هستند.

تخت روانچی افزود: سؤال اینجاست، چرا نیرو‌های اسرائیلی مرتکب چنین جنایاتی می‌شوند؟ چون فلسطینی‌ها صدای خود را روی نیرو‌های اسرائیلی که می‌خواهند سرزمین‌های آباء و اجدادی آن‌ها در محله‌های فلسطینی در بیت‌المقدس شرقی، در شیخ جراح و سیلوان و دیگر مناطق را مصادره کنند، بلند کرده‌اند؛ به تخریب خانه‌هایشان که نسل اندر نسل در آن زندگی کرده‌اند، اعتراض دارند؛ در برابر اخراج اجباری از خانه‌هایشان مقاومت می‌کنند و به حمله نیرو‌های امنیتی اسرائیل علیه نمازگزاران مسلمان در مسجدالاقصی در ماه مبارک رمضان اعتراض کرده‌اند.

وی افزود: اشتباه نکنید: اگر شما یک فلسطینی باشید و در فلسطین و تحت سلطه یک رژیم نژادپرست و آپارتاید که بر اساس تجاوز، اشغال و ظلم تأسیس شده و علیه فلسطینی‌ها مرتکب جنایات شنیع می‌شود، زندگی کنید اینگونه اقدامات بزرگترین گناهان محسوب می‌شوند.

نماینده کشورمان افزود:، اما رژیم اسرائیل چطور با مصونیت کامل مرتکب چنین جنایاتی می‌شود؟ چون طی بیش از هفت دهه، شورای امنیت در برابر تمام اعمال غیرقانونی آن رژیم سکوت مرگباری اتخاذ کرده و این انفعال مطلق و غیرقابل توجیه، علاوه بر اینکه به کاهش اعتماد و اطمینان به این نهاد و همچنین بحران اعتبار و مشروعیت آن منجر شده، آن رژیم را به طور جدی جسور کرده است تا با وحشیگری تمام‌تر، جنایات بیشتری مرتکب شود.

وی افزود: به همین دلیل است که رژیم اسرائیل بدترین جنایات بین المللی، یعنی نسل کشی، جنایات جنگی، جنایت علیه بشریت و جنایت تجاوز را مرتکب شده است؛ بیش از ۱۵ جنگ به راه انداخته؛ خاک کشور‌های دیگر را اشغال کرده؛ بدون استثنا به تمام همسایگان خود حمله کرده، به کشور‌های منطقه و فراتر از آن در خاورمیانه تا آفریقا حمله کرده، به کسب انواع سلاح‌های کشتار جمعی مبادرت کرده است و این فهرست همچنان ادامه دارد.

نماینده کشورمان سپس در پاسخ به این سؤال که پس چرا شورای امنیت برای یک مدت بسیار طولانی در برابر اینگونه جنایات، تهدیدات و تجاوزات سکوت اختیار کرده است؟ گفت جواب ساده است: چون، به عنوان عضو دائم شورای امنیت، آمریکا، چه در زمان دموکرات‌ها و چه در زمان جمهوری‌خواهان، به صورت نظام‌مند از رژیم اسرائیل در برابر هر گونه اقدام شورای امنیت حمایت کرده و تاکنون ۴۴ پیش نویس قطعنامه شورای امنیت علیه اسرائیل را وتو کرده است.

وی اضافه کرد: دولت فعلی آمریکا نیز تصمیم به حمایت از رژیم اسرائیل گرفته و بی‌شرمانه از به اصطلاح «حق امنیت اسرائیل» سخن می‌گوید؛ از به اصطلاح «حق دفاع مشروع اسرائیل» برای توجیه جنایات آن استفاده می‌کند؛ و حق ذاتی فلسطینی‌های مظلوم، از جمله حق حیات، عزت، آزادی، دفاع مشروع، تعیین سرنوشت، و ایجاد دولت مستقل فلسطینی را انکار می‌کند.

تخت روانچی افزود: طی همین چند روز گذشته، آمریکا از صدور حتی یک بیانیه مطبوعاتی ساده شورای امنیت که خواستار پایان بمباران غزه توسط اسرائیل بود، جلوگیری کرد و نشان داد که از این رژیم اشغالگر و ستمگر، هر قدر هم که جنایاتش وحشیانه باشد، قاطعانه حمایت می‌کند.

نماینده کشورمان در واکنش به اظهارات امروز نماینده رژیم اسرائیل نیز گفت: وی با مظلوم‌نمایی تلاش کرد توجهات را از جنایات اسرائیل منحرف و گستاخانه از کشتار زنان و کودکان فلسطینی دفاع کند.

وی تأکید کرد: فلسطینی‌ها تحت اشغال و محاصره غیرقانونی رژیم اسرائیل قرار داشته و از حق ذاتی دفاع مشروع برخوردار هستند و جمهوری اسلامی ایران ضمن محکومیت شدیداللحن تمام جنایات آن رژیم علیه فلسطینی ها، حمایت خود را از آرمان بر حق آن‌ها و تحقق کامل تمام حقوق مسلم‌شان، به ویژه حق ذاتی آن‌ها برای تعیین سرنوشت و ایجاد یک کشور مستقل در سراسر فلسطین، به پایتختی قدس شریف اعلام می‌دارد.

تخت روانچی از شورای امنیت نیز خواست مسئولیت خود را جدی گرفته و رژیم اسرائیل را وادار کند به ماجراجویی نظامی خود در منطقه، به ویژه خونریزی و جنایاتش علیه فلسطینی‌ها پایان دهد؛ پاکسازی نژادی عمدی، نظام‌مند و گسترده فلسطینی ها، از جمله از طریق تغییر ترکیب جمعیتی فلسطین و هویت اسلامی و عربی قدس شریف را متوقف کند؛ محاصره غیرقانونی و غیرانسانی نوار غزه را لغو کند؛ به اشغال تمام خاک فلسطین، جولان اشغالی سوریه و بخش‌هایی از لبنان پایان دهد و همچنین آن رژیم را به خاطر ارتکاب شدیدترین جنایات بین‌المللی طی بیش از چند دهه مسئول بشناسد.

نماینده کشورمان در پایان تأکید کرد که مسئله فلسطین بدون اعمال دقیق اصول عدالت و حقوق بین‌الملل حل نخواهد شد. بنابراین، جامعه بین‌المللی باید به تعهد قانونی، سیاسی و اخلاقی خود برای حمایت کامل از تحقق حقوق ذاتی فلسطینی‌ها عمل کند. در این زمینه شورای امنیت مسئولیت ویژه‌ای دارد و اگر همچنان از ایفای نقش آن جلوگیری شود، باید مجمع عمومی سازمان ملل اقدامات لازم را علیه متجاوزان اسرائیلی اتخاذ کند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *