سه شنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - 17 May 2022
 
۲
۳۶
لاریجانی در نشست خبری:

مسائل ایران با سوپرمن بازی و کلید جادویی قابل حل نیست/ نباید کشور دست افراطیون و سازشکاران قرار گیرد

شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۵۲
کد مطلب: 763440
مسائل امروز ایران نه با اقدامات نمایشی پوپولیستی، نه با کلید جادویی و نه با سوپرمن بازی قابل حل نیست.
مسائل ایران با سوپرمن بازی و کلید جادویی قابل حل نیست/ نباید کشور دست افراطیون و سازشکاران بیفتد
به گزارش جهان نيوز، علی لاریجانی صبح امروز در حاشیه حضور در ستاد انتخابات کشور و ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره مساله امروز ایران اظهار داشت: قبل از پاسخ به این سوال، باید عرض کنم بدلیل پیچیدگی موضوع و چند بعدی بودن آن، ساده لوحی است که فکر شود با چند اقدام نمایشیِ پوپولیستی، مساله قابل حل است و یا کلید جادویی برای آن وجود دارد و یا با "سوپرمن" بازی و یا داغ و درفش می توان به راه حلی دست یافت. سعدی شیرازی می گوید سه چیز پایدار نماند؛ مال بی تجارت، علم بی بحث و مُلک بی سیاست.

وی با بیان اینکه امام خمینی، یک حکیم بود و رهبران صدر انقلاب اسلامی با عقلانیت، پایه های انقلاب اسلامی را ساماندهی کردند. پس چرا امروز وضع ما چنین است؟ افزود: چون عده ای اداره کشور را از مسیر حکمت و عقل خارج کردند و با سوار شدن به موج احساسات و پناه بردن به مسیرهای انحرافی و یا فراموشی آرمانهای امام، هزینه های گزافی برای زندگی مردم ایجاد کردند، و با صدای بلند، همبستگی ملت را مخدوش نمودند.

رئیس سابق مجلس تصریح کرد: به تعبیر شهید مطهری، فرصت طلبان آنقدر تند و افراطی شعار می دهند تا انقلابیون را کنار بزنند. به نظر من، تعبیر "علم بی بحث" سعدی، در عدم گفتگوی داخلی و تبدیل شدن اختلافات به دشمنی ها ظهور یافته. عده ای فقط دنبال تجزیه مردم هستند. این نهایت بی هنری است. هنر آنست که گامها در طریق وحدت بیشتر، و تحمل و مدارا در جهت ایجاد اراده قوی تر ملی برای حل مسایل کشور باشد. لذا یک مسئله مهم، ایجاد وفاق و وحدت و همبستگی ملی در کشور است که در نبود آن، توسعه فراهم نمی شود، ثبات و آرامش برای زندگی مردم ایجاد نمی گردد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: حل مسایل پیچیده بین المللی و منطقه ای است که طولانی شدن آن، به زندگی مردم لطمه می زند. هدف اصلی سیاست خارجی کشور باید تسهیل روابط خارجی در جهت توسعه اقتصادی کشور باشد. تجربه کشورهایی که در 20 سال اخیر جهش اقتصادی داشته اند نشان می دهد که سیاست خارجی و اقتصاد آنها، یک هدف را دنبال کرده اند و سیاست خارجی در خدمت توسعه کشور بوده است، لذا خیلی روشن عرض می کنم که جهش تولید و پرش اقتصادی داخل، نیازمند با ثبات سازی و تعادل بین المللی است، نه هر روز با اقدامی، مساله ای جدید ایجاد شود که هزینه آنرا مردم در زندگی خود بدهند.

وی افزود: برای گذر از صفت "مُلک بی سیاست"، باید کشور در دست افراطیون و سازش کاران قرار نگیرد. ملت به افراد رای می دهند که همین مشکلات نظیر مسایل پیچیده بین المللی را حل کنند نه آنکه درباره آن روضه خوانی سیاسی راه بیاندازند و نه اینکه با طرح مسایل فرعی و افزایش مشکلات ملت، نردبانی برای هوس های سیاسی ـ پوپولیستی خود تدارک نمایند. ضمنا، صحنه بین المللی با شعارهای تندِ غریزی آرام نمی گیرد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: هنر مدیریت صحنه بین المللی و انقلابی عمل کردن در این مقطع آنست که وجوه بلوکه شده ملت ایران را از دست کشورهای دیگر در بیاوریم، نه اینکه در داخل عده ای شعار بدهند و ما نفت را با زحمت زیاد بفروشیم، ولی پول آن در حسابهای خارجی بلوکه شود. خب چه نفعی برای زندگی مردم دارد؟ حکمرانی مطلوب، در گرو شعار کمتر و عقلانیت اثربخش تر است. با بی ارادگی در حل مشکلات کشور و توهمات نابجا، نمی توان آرامش مورد نیاز توسعه اقتصادی کشور را در صحنه بین المللی تدارک نمود. حل مسایل پیچیده بین المللی نیازمند افراد کاربلد است که بدون دستپاچگی و بدون تعلل، زمام امور دیپلماتیک را از دست بد اندیشان خارج کنند.

وی تصریح کرد: مساله سوم، توسعه اقتصادی کشور است. عدالت در توسعه اقتصادی، رکن است اما نه شعار عدالت! بلکه داشتن نظریه عدالت و تحقق آن. عدالت در زبان صاحب نظران اسلامی، ایجاد زمینه رشد استعدادهای آحاد مردم است و این امر، جز با رقابت متوازن همه افراد جامعه رخ نمی دهد. همانگونه که رهبر معظم انقلاب در سالهای اخیر نامگذاری فرمودند، به نظر من کشور ما نیاز دارد که حداقل دو دهه، اولویت اصلی خود را پیشرفت اقتصادی و منافع ملی قرار دهد و بقیه شئون کشور در خدمت آن قرار گیرند. نه اینکه ده هدف موازی تعریف کنیم که هر کدام کشور را به سمتی بکشانند.

رئیس سابق مجلس اظهار داشت: من سخنی از شهید مطهری برایتان نقل کنم.

ایشان که به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی ایدئولوگ نظام محسوب می شوند می گویند: ممکن است حکومتی، اهداف بسیار عالی را در نظر بگیرد اما اگر از اقتصادی سالم – یعنی اقتصاد ثروت زا – برخودار نباشد به هیچیک از آن اهداف متعالی نمی‌رسد. استقلال اقتصادی کشور، یکی از اهداف قانون اساسی است که با تکیه بر بنیه تولید داخلی و همراهی بین المللی در جهت توسعه صادرات، محقق می گردد. در این راه باید روحیه سیاست زدگی را در عرصه های مختلف توسعه اقتصادی بزداییم.

وی گفت: توسعه اقتصادی با محوریت عدالت، هم تئوری خاص دارد و هم ملزوماتی که یکی از آنها عدم دخالت دولت و سیاست زدگی در این قلمروهاست. امروز حتی در حوزه ورزش، سیاست مداران لباس مدیریت آنرا بر تن دارند تا چه رسد به بنگاه داری هایی که مانع رقابت مردم در اقتصاد می شود. این دخالتهای بنگاه های حکومتی، همان شرایطی را بوجود می آورد که سعدی شیرازی آنرا "مال بی تجارت" نامیده است. اگر پیشرفت اقتصاد، محور است یعنی تحقیقات دانشگاهی، فرهنگ، سیاست داخلی، سیاست خارجی و همه و همه باید در جهت تحقق آن باشند.

نماینده سابق مردم قم در مجلس تصریح کرد: تجارت، نظامات پایدار می خواهد. حوزه اقتصاد، نه پادگان است و نه دادگاه که با تشر و دستور اداره شود. سیاست روشن و ثبات در قواعد می خواهد و فعل و انفعالات طبیعی خود را می طلبد و با اقدامات نمایشی، مسایل پیچیده کشاورزان، بازنشستگان، کارگران، بیکاران و ... حل نمی شود. هر کسی وعده بهشت در این شرایط پیچیده کشور می دهد خلاف می گوید.

باید اول آتش جهنم اختلاف و لجبازی و افراطی گری و کارنابلدی را خاموش کرد. حل مشکلات کشور با هوسهای پوپولیستی و نردبان سازی از محرومیت ملت حل نمی شود، بلکه کشور برای تحققِ پیشرفتِ اقتصادیِ شتابان و مردمی، به همبستگی ملی در داخل، تعامل هوشمندانه با غرب، همکاری سازنده و پویا با شرق، و هماهنگی برادرانه با همسایگان نیاز دارد. و این امر احتیاج به علم و دانش و تجربه دارد.

وی افزود: باید سرنوشت ملت و آرامش زندگی مردم را به افراد کاربلد و جوانان با انگیزه سپرد. اینان، همت بلند و انگیزه های قوی دارند. امام علی (علیه السلام) فرمودند "تدبیرِ نیکو، سرمایه اندک را بالندگی می بخشد و مدیریت نادرست، سرمایه هنگفت را بر باد می دهد". وقتی جهان زیر آهنگ و فرهنگ ما قرار می گیرد که اقتصادی پویا و زندگی ای قابل پیش بینی برای مردم فراهم شود.

رئیس سابق مجلس خاطرنشان کرد: من به کسانی که فکر می کنند با شعار، مسایل اقتصادی مردم حل می شود عرض می کنم بجای متخصص بازی در دور زدن تحریمها، قدری از وقت خود را صرف فراهم نمودن شرایط آرام برای زندگی مردم بکنند که بتوانند برای زندگی خود و فرزندانشان برنامه ریزی کنند. باید برای حل مسایل سخت کشور، با شجاعت و از خود گذشتگی و ریسک در آبرو، به میدان گام نهاد.

وی گفت: صهیونیست ها و تروریست ها، بد اندیشان امروز هستند. به روح شهدای فلسطین و افغان درود می‌فرستیم و یاد دوست مجاهد، سیّدِ شهدای مدافع حرم، حاج قاسم عزیز را گرامی می‌داریم.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
مهم اين است که در به وجود آمدن مسائل امروز کشود چه کساني نقش داشته اند؟! آيا کساني که موجد اين مسائل هستند مي توانند آن ها را حل کنند؟
کلام حق
Iran, Islamic Republic of
ایشون درست میفرمایند ، مملکت به آقای لاریجانی نیاز داره تا مثل برجام 1 ، دیگر برجام های به زمین مانده مانند برجام 2 ، برجام 3 ، برجام 4 ، برجام 5 و ... ...بجای 20 دقیقه در عرض 2 دقیقه تصویب بشه!!!!؟؟
رضا
Iran, Islamic Republic of
.
با این جمله خودش را رد صلاحیت کرد!
Iran, Islamic Republic of
.
فقط رئیسی
Iran, Islamic Republic of
.....
معین
Iran, Islamic Republic of
رهبر معظم انقلاب فرمودند که کلید حل مشکلات کشور در لوزان و ژنو و نیویورک نیست بلکه داخل کشور است.
Iran, Islamic Republic of
جناب لاریجانی چرا آدرس میدهید؟.
سلامی
Iran, Islamic Republic of
لاریجانی با این همه تجربه با این افاضات ضایع کردی. فقط همین
امیر
Iran, Islamic Republic of
اخوی، سازش با صاحبان کلید خودتی که 20 دقیقه ای و هول هولکی برجام رو علیرغم اعتراض کسایی مثل رسایی و زاکانی و گریه ی خاطره انگیز نماینده مجلس فقید مرحوم علی اصغر زارعی تایید کردی!!
United States
.....
Iran, Islamic Republic of
آقای علی لاریجانی
دخترت چرا در ایران زندگی نمی کنه
حامد
Netherlands Antilles
.
دوست عزیز فرزندان بسیاری از مسئولان ایران نیستند!!!!!
حسنی
Iran, Islamic Republic of
خب این حرف را به همه باید زد ؛ مگر خارج زندگی کردن چیز عادی و مقبول و معقولی است ؛ بله اگر کسی برای یک هدف درست و برای زمانی نه چندان طولانی در جایی زندگی کرد حرف دیگری است.
Iran, Islamic Republic of
من اگه بچم ایران باشه برای ابادانیش بیشتر تلاش میکنم و برام آینده کشور اهمیت زیادی پیدا میکنه .
Iran, Islamic Republic of
فقط فرزندان مسئولانی که از نظر آمریکا تروریست نیستند در آمریکا زندگی میکنند .....!!!!
شهروند
Iran, Islamic Republic of
هر موقع هم احساس ارامش نداشتيد فرزندانتان را براي زندگي لابد سخت !به امريكا بفرستيد!
Iran, Islamic Republic of
به قول خودتان برجام چه آورده داشت.؟!!
Iran, Islamic Republic of
میگه با کلید نمایشی نمیشه کاری کرد! در حالیکه خودش بزرگترین یاور کلیددار بود
Iran, Islamic Republic of
......
United Kingdom
روحانی کت وشلواری هم بالاخره امد
Iran, Islamic Republic of
آقای لاریجانی راستی تصویب ۲۰ دقیقه برجام یادت رفته ...
Iran, Islamic Republic of
ایشان ادامه هاشمی،خاتمی وروحانی است .
Romania
لاریجانی دلاور...... کاندید شدی مبارک....
Iran, Islamic Republic of
. باید بگه مردم افغانستان!
افغان اسم پول ملیشونه
حامد
Netherlands Antilles
اقتصاد جای فلسفه بافی نیست آقای لاریجانی. ....
Iran, Islamic Republic of
ورژن ویرایش نشده دولت سوم روحانی.
Seychelles
مردم از شورای نگهبان انتظار دارند کسانی را که فرزندشان در خارج زندگی می کند یا حتی درس می حواند را رد صلاحیت کند.
Iran, Islamic Republic of
آقای لاریجانی و آقای جهانگیری شما دو تای در طول این هشت سال..... حداقل به عملکرد خودتان نگاه کنید به فرمایش آقا گذشته خودتان را نگاه کنید....
Iran, Islamic Republic of
..........
Iran, Islamic Republic of
نخواهیم گذاشت دولت سوم روحانی .....رایشان از آرا باطله بیشتر شود
محمد
Iran, Islamic Republic of
خداوند به این مردم رحم کرد .
هوشیار باشیم
Iran, Islamic Republic of
لاریجانی= حسن روحانی.
نوبر
Iran, Islamic Republic of
....
نوبر
Iran, Islamic Republic of
فکر کنم بودجه شما هم از اینها تامین مشود که نظرات راگزینشی درج میکنید
Iran, Islamic Republic of
.....
ج
Iran, Islamic Republic of
آقای لا ریجانی شما قبلا مقبولیت خودرا تجربه کرده اید