چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - 1 Dec 2021
 
۱
۹

وقتی سریال‌های صداوسیما خیابان خلوت کن بود

جمعه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۴۵
کد مطلب: 763325
بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون اعتقاد دارد آن‌قدر سریالی مثل "مسافری از هند" طرفدار دارد که حتی بینندگانش دیدنِ این سریال را به کارهای جدید ترجیح می‌دهند.
وقتی سریال‌های صداوسیما خیابان خلوت کن بود
به گزارش جهان نيوز به نقل از تسنیم، با وجودی که نزدیک به 20 سال از پخش اولیه "مسافری از هند" می‌گذرد؛ اما این سریال همچنان اثری تماشایی و جذاب است که حتی در بازپخش‌های متعدد بعدی هم با استقبال مخاطبان مواجه شده. مسافری از هند این شب‌ها بر روی آنتن آی‌فیلم بود و به تازگی به پایان رسیده است، یکی از سریال‌های پربیننده‌ای به شمار می‌رود که زمانی خیابان خلوت می‌کرد. 

در سریال "مسافری از هند" مجموعه‌ای از بازیگران جوان و با سابقه حضور دارند که مجید مشیری یکی از آن‌ها است. مشیری در این سریال ایفاگر نقش منصور است؛ مردی که با دو همسر و فرزندانش در یک خانه زندگی می‌کند و البته دچار مشکلات فراوان در زندگی و برقراری ارتباط با اعضای خانواده‌اش است. مشیری داشتن چنین ویژگی و نقطه تمایزی را دلیل اصلی جذابیت این کاراکتر برمی‌شمرد.

به باور این بازیگر کهنه‌کار، منصور سریال مسافری از هند از آن کاراکترهای خاکستری است که برای هر هنرپیشه‌ای جذاب به نظر می‌رسد. او با اشاره به استقبال فوق‌العاده از مسافری از هند تصریح می‌کند موضوع سریال خیلی بکر و جذاب و حتی از زمان خودش جلوتر بوده است. مشیری همچنین اعتقاد دارد "مسافری از هند حکم سکوی پرتاب را برای بسیاری از بازیگرانش به خصوص جوان‌ترها داشته و حتی بازیگران جوانی که نقش‌های فرعی سریال را برعهده داشتند، در سال‌های بعد در تلویزیون و سینما تبدیل به ستاره شدند."

از جمله سریال‌های دیگری که مشیری در آن‌ها حضور داشته است می‌توان به میکائیل، معراجی‌ها، بچه‌های نسبتاً بد، دزد و پلیس، ارمغان تاریکی، کمکم کن، همسفر، پزشکان، سایه‌ای در تاریکی و پدر اشاره کرد. به بهانه پخش سریال قدیمی مسافری از هند از شبکه آی‌فیلم به سراغ این بازیگر رفتیم و لحظاتی با او به گفت‌وگو نشستیم که مشروح آن را می‌توانید در ادامه بخوانید: 

سریالی که خیابان خلوت می‌کرد/ بازیگرانی که ستاره شدند
* بگذارید از این‌جا شروع کنیم که سریال مسافری از هند با وجودی که در دهه 1380 ساخته شده و برای مخاطبان عمدتاً جوان است اما همچنان جذابیت خود را حفظ کرده و توانسته با نسل‌های بعدی تلویزیون هم ارتباط برقرار کند. دلیل این استقبال را در چه می‌بینید؟
تا جایی که می‌دانم هنوز هم سریال مسافری از هند مخاطبان زیادی دارد و بسیاری از مردم به تماشایش می‌نشینند. مسافری از هند یکی از بهترین سریال‌های تلویزیون در یکی دو دهه اخیر است. این سریال نه تنها در پخش اول در سال 1381 با استقبال فوق العاده مردم مواجه شد که در بازپخش‌های بعدی هم پربیننده بود. حتی بسیاری از بینندگان، این سریال را به مجموعه‌های جدید ترجیح می‌دهند.

مسافری از هند از آن سریال‌هایی بود که به خصوص در قسمت‌های پایانی خیابان‌ها را خلوت می‌‌کرد و همه دوست داشتند ببینند پایان قصه چه می‌شود. این سریال حکم سکوی پرتاب را برای بسیاری از بازیگرانش به خصوص جوان‌ترها داشت. حتی بازیگران جوانی که نقش‌های فرعی سریال را برعهده داشتند در سال‌های بعد در تلویزیون و سینما تبدیل به ستاره شدند.

بکر، جذاب و جلوتر از زمان خودش!
* چه دلایل و عواملی را در این موفقیت دخیل و سهیم می‌دانید؟
موضوع سریال خیلی بکر و جذاب و حتی از زمان خودش جلوتر بود. فیلمنامه سریال قوی و جوان‌پسند بود. کاراکترها جواب و جذاب بودند و شخصیت‌‌پردازی‌های خیلی خوبی روی آنها صورت گرفته بود. در مجموع، عوامل سریال همگی حرفه‌ای و کاربلد بودند.

چنین نقشی کمتر در تلویزیون دیده بودیم
* نقش خودتان هم در این سریال خاص و ویژه بود. تا پیش از مسافری از هند نقش مردی را که دارای دو همسر است و با همسرانش در یک مکان زندگی می‌کند، کمتر در سریالی دیده بودیم....
این نقش برای خودم هم جذاب بود. منصور کاراکتر جالبی بود که همسر اولش را طلاق نداده اما به نوعی رها کرده و به سراغ زن دیگری رفته بود و حالا با این دو زن و فرزندانش در یک خانه زندگی می‌کرد. همان‌طور که خودتان هم اشاره کردید چنین نقشی را کمتر در سریال‌های تلویزیونی دیده بودیم. منصور البته در ارتباط با فرزندانش هم چندان موفق به نظر نمی‌رسید و در مجموع، زندگی خانوادگی موفقی نداشت. او نه با همسرانش رابطه درستی داشت و نه با فرزندانش.

منصور را انتخاب کردم چون جای مانور داشت
* هرچند منصور در ابتدا یک شخصیت منفی به نظر می‌رسد، اما هر چه قصه سریال جلوتر می‌رود، تبدیل به یک کاراکتر خاکستری می‌‌شود و حتی در مقاطعی حس ترحم مخاطب را برمی‌انگیزاند...
وقتی فیلمنامه سریال را خواندم، خواستم تا نقش منصور را به من بدهند. احساس کردم این نقش فراز و فرودهای زیادی دارد و از قابلیت مانور زیادی برخوردار است. منصور در واقع یک بازنده است که چوب اشتباهات خودش را می‌خورد. او بالفطره انسان بدی نیست، بلکه خودش را در یک مسیر اشتباه قرار داده و هر چقدر تلاش می‌‌کند نمی‌‌تواند از شرایطی که در آن قرار دارد، خلاص شود. شاید در ابتدای سریال مخاطب او را بابت اشتباهات سرزنش کند؛ اما هرچه می‌گذرد و به خصوص وقتی تلاش‌‌های منصور را برای فرزندانش می‌بیند، نظرش درباره او عوض می‌شود و حتی در سکانس‌هایی برایش دل می سوزاند و همدردی می‌کند.

هر هنرپیشه‌ای حاضر نیست این نقش را بپذیرد
* به نظر می‌رسد این نقش برایتان خیلی جذاب بوده که روی آن نظر داشته‌اید؟
بله، نقش منصور را واقعا دوست داشتم و هنوز هم دارم. فکر می‌کنم نقشم در سریال مسافری از هند یکی از بهترین کارهایم در حرفه بازیگری باشد. منصور از آن کاراکترهای خاکستری است که برای هر هنرپیشه‌ای جذاب به نظر می‌رسد. البته شاید هر بازیگری هم حاضر نباشد چنین نقشی را بازی کند.

* خودتان فکر می‌‌کردید نقش منصور و در کل خود سریال مسافری از هند تا این حد دیده و پرمخاطب شود؟
فیلمنامه مسافری از هند را که خواندم مطمئن بودم که این سریال هم موفق خواهد شد. مسافری از هند و خط قرمز از جمله سریال‌های خیلی جذاب و موفق تلویزیون در آن سال‌ها بودند.

واکنش‌ها و نظرات مردم را در کوچه و خیابان می‌دیدیم
* پس به این ترتیب باید با واکنش‌های زیادی از سوی بینندگان سریال مواجه بوده باشید. به خصوص که در آن سال‌‌ها هنوز از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی هم خبری نبود...
یکی از حسن‌های کار در تلویزیون این است که می‌توانی خیلی زود نتیجه کارت را ببینی و از نظرات مخاطبان اطلاع پیدا کنی. سریال مسافری از هند در پخش اولیه به صورت هفتگی روی آنتن می‌رفت و مثل الان نبود که سریال‌ها هر شب پخش می‌شوند. هر هفته که قسمت جدید این سریال پخش می‌شد فردایش در کوچه و خیابان واکنش‌ها و نظرات مردم را می‌دیدیم.

اوایل شاید نظر مساعدی بر روی شخصیت منصور نداشتند؛ اما هرچه جلوتر رفتیم واکنش‌ها نسبت به او متعادل‌تر و منطقی‌تر شد. در مجموع، استقبال مردم از مسافری از هند فوق‌العاده بود و این سریال را واقعاً دوست داشتند.

به خاطر کرونا کمتر کار می‌کنم
* به عنوان سؤال پایانی خودتان سریال‌های قدیمی را می‌بینید و این روزها جلوی دوربین چه کاری هستید؟
من خودم جزو کسانی‌ام که از بازپخش فیلم‌ها و سریال‌های قدیمی استقبال می‌کنم و این حرکت را قابل تقدیر می‌دانم. اگر سرکار نباشم خودم هم سریال‌های مورد علاقه‌ام را از این شبکه دنبال می‌کنم. این روزها هم فعلاً به خاطر شرایط کرونا ترجیح می‌دهم کمتر کار کنم.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
متاسفانه خیلی وقت است که صدا و سیما دیگر برنامه های جذاب تولید نمی کند. یاد قدیم بخیر.
Iran, Islamic Republic of
وقتی صدا وسیما در دام گروهها سیاسی بیفتدو آشکارا گروهی را حمایت وگروهی را تخطئه کند اعتبار خود را از دست میدهد.
یوز پلنگ
الان که اینقدر مسابقه و سریال داره سریال هایش بالای ۸۰ درصد رای مثبت هستند برو تو گوگل نگاه کن تو که نمیبینی پس چرا نظر میدی
Iran, Islamic Republic of
مبادا مسافری از هند بیاد!!! کرونای هندی خیلی خطرناکه!!!
Romania
الان بهترین برنامه هاو برنامه های عید تمام شبکه های صدا وسیما این شده که یک مجری دو نفر را دعوت می کنه .......
Iran, Islamic Republic of
کت جادویی هم عالی بود اغلب سریال های اون موقع مخاطب رو جذب میکرد دلیلش هم مردمی بودن عوامل یک فیلم بود که این هم چند سال در شبکه خانگی اتفاق افتاد مانند سریال شهرزاد واقعا دوست داشتنی است اما دیگر این صدا وسیما مثل قبل نمیشه و کاملا میلی شده تا این که ملی باشه من ب شخصه مخاطبش نیستم
سریع
سریال هایشان که عالی و مردمی است همینطور مسابقه هایشان شما که نمیبینی چرا حرف اکی میزنی
Iran, Islamic Republic of
بازیگران بی حجاب را مجبور به پوشیدن چادر میکنند.... چرا از بازیگران واقعا چادری با سبک زندگی اسلامی استفاده نمیشود؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
اونا بابت کارشون پول میگیرن
کسی هم مجبورشون نمیکنه

اگه مشکل داشتن قرارداد امضا نمیکردن