پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ - 2 Dec 2021
 
۱

بلایی که استرس کرونا بر سر بدن می‌آورد

چهارشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۶:۵۸
کد مطلب: 762343
«افسردگی و اضطراب باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود.» یک روانشناس بالینی با بیان این جمله گفت: هرقدر به لحاظ روحی تحت تاثیر کرونا قرار گرفته و دچار افسردگی و اضطراب شویم، این موضوع روی سیستم ایمنی افراد اثر می‌گذارد .
بلایی که استرس کرونا بر سر بدن می‌آورد
به گزارش جهان نيوز به نقل از ایرنا، حسین بهلولی با بیان اینکه یک سال و سه ماه از شیوع کرونا در کشور می‌گذرد، افزود: امروز نسبت به گذشته ترس و نگرانی درخصوص این بیماری و آسیب هایش تا حدی کاهش پیدا کرده و همین باعث می‌شود با بی احتیاطی برخی افراد در انجام پروتکل‌های بهداشتی، شاهد موج چهارم و پنجم این بیماری باشیم.

وی تصریح کرد: حال در شرایطی هستیم که کرونا جهش پیدا کرده است. در این میان افرادی که پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند با خبر‌های پی در پی در خصوص موج‌های کرونا، دچار شوک شده و ترس وجودشان را فرا گرفته است. همین باعث می‌شود پروتکل‌ها را با وسواس بیشتری رعایت کنند.

بهلولی با بیان اینکه نمی‌شود تاثیر اخبار را در بروز اضطراب افراد نادیده گرفت، تاکید کرد: این بالا و پایین شدن‌ها و خبر‌های بد، به لحاظ روانشناسی برای مردم آسیب زا و باعث به وجود آمدن اختلال اضطرابی شان شده است.

این روانشناس خاطرنشان کرد: از طرفی عده‌ای به خاطر از دست دادن عزیزانشان دچار اختلال سوگ می‌شوند و همین می‌تواند تاثیرات منفی در روحیه شان بگذارد.

بهلولی اظهار داشت: نتیجه اضطراب بالای افراد در نتیجه خبر‌های بد درخصوص این بیماری یا از دست دادن عزیزانشان یا ترس از ابتلا به این بیماری و... منجر به پیک افسردگی در جامعه می‌شود.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به نتایج قرنطینه بر روی روح و روان افراد ادامه داد: بدون شک این موضوع ازنظر خلقی بر روی افراد تاثیر می‌گذارد و ممکن است دچار افسردگی‌های کوتاه و بلندمدت شوند.

این روانشناس افزود: برای همین باید با آن‌ها کار شود. برای مثال بهتر است سازوکاری فراهم شود تا افراد مبتلا به کرونا، پس از بهبودی تحت نظر روانشناس مهارت‌های شادمانی را یاد بگیرد.

وی اضافه کرد: باید این افراد تخلیه هیجانی شوند، چراکه خیلی از آن‌ها دچار ترس از کرونا شده و بایستی تکنیک‌های ریلکسی را یاد بگیرند. حتی صحبت کردن فرد بهبود یافته با اطرافیان در جهت تخلیه هیجانی می‌تواند از میزان اضطراب و استرس وی کم کند.

این روانشناس با اهمیت نقش اطرافیان در کاهش اضطراب افراد مبتلا به کرونا، بهبودیافته یا آن‌ها که دچار ترس ابتلا به این بیماری شده اند، گفت: صحبت کردن راجع به این موضوع می‌تواند به افراد کمک خوبی کند. به همین دلیل اطرافیان مثل دوستان، خانواده، اقوام و...
بهترین فرصت است که جویای حال فرد مبتلا یا بهبودیافته از کرونا باشند یا کمک کنند با صحبت کردن از میزان ترس افراد از ابتلا به این بیماری کمک کنند.

بهلولی تصریح کرد: همین زنگ زدن ساده، تماس تصویری، ایجاد فضای شاد برای فرد مبتلا همه می‌تواند باعث افزایش روحیه افراد و کاهش اضطراب و استرس شان باشد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *