دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - 5 Jun 2023
 
۲
۴۴
در نامه‌ای صورت گرفت؛

دعوت ۲۲۰ نماینده مجلس از آیت‌الله رئیسی برای نامزدی در انتخابات

يکشنبه ۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۳۹
کد مطلب: 761392
بیش از ۲۲۰ نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای، از آیت‌الله رئیسی برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری دعوت به عمل آوردند.
دعوت ۲۲۰ نماینده مجلس از آیت‌الله رئیسی برای نامزدی در انتخابات
به گزارش جهان نيوز؛ بیش از ۲۲۰ نماینده مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای خطاب به آیت الله سید ابراهیم رئیسی، با تشریح وضعیت و شرایط اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور و تبیین شاخص‌های رئیس قوه مجریه مطلوب آینده، از وی برای حضور و نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ خرداد دعوت به عمل آوردند.

متن این نامه به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آیت الله آقای سید ابراهیم رئیسی (دامت توفیقاته)

با سلام و تحیّت و آرزوی توفیق روزافزون برای جنابعالی و همه دلسوزان نظام مقدس اسلامی، طبیعتاً بنا به مسئولیت‌های کلان ملی، اطلاع و اشراف دارید که طی سالهای اخیر، به رغم تلاش‌های انجام شده در بخش‌های مختلف حاکمیتی و مردمی و کامیابی‌های قابل توجه در عرصه‌های علمی و فناوری، متاسفانه شاخص‌های کلان اقتصادی، صنعتی، اجتماعی و حتی فرهنگی کشور در شرایط مناسبی قرار نداشته و به ویژه در حوزه معیشت و زندگی مردم شاهد نابسامانی‌های جدی نظیر تورم و گرانی لجام گسیخته، رکود، کاهش قدرت خرید، بیکاری، افزایش سن ازدواج، گسترش آسیب‌های اجتماعی و بحران‌هایی چون تعطیلی کارخانجات و شرکت‌های تولیدی، تزلزل بورس و بازار سرمایه و … هستیم. بروز چنین شرایطی موجب شده تا فشارهای سنگینی بر طبقات محروم و مستضعف و حتی طبقات متوسط جامعه وارد آید که تداوم آن می‌تواند به تعمیق نارضایتی عمومی و کاهش سرمایه اجتماعی بینجامد.

اگرچه در تشدید برخی مشکلات اقتصادی، تاثیر تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی قدرت‌های سلطه جو قابل کتمان نیست اما بسیاری از کارشناسان و صاحبنظران به درستی بر این اعتقادند که نسبت تاثیر تحریم‌ها در شکل گیری این شرایط، در قیاس با سایر مولفه ها بویژه ناکارآمدی و بی برنامگی دولت و دستگاه اجرایی کشور بسیار کمتر است.

فی الواقع با وجود آنکه در بدنه کارشناسی و مدیریتی قوه مجریه، عناصر و نیروهای توانمند، متعهد و انقلابی و دارای دغدغه فراوانند، اما متاسفانه هسته مرکزی دولت کنونی، بواسطه ضعف بنیان‌های تئوریک، رخوت و خمودگی عملی و فقدان باورمندی به توان داخلی، طرح و برنامه و راهبرد کلانی برای پیشرفت و توسعه درونزای کشور بر مبنای بهره گیری از ظرفیت‌های داخلی ندارد و به طور روزمره با فرافکنی، منازعه گرایی، عملکرد جزیره‌ای و حاشیه سازی عملاً توان و سرمایه کشور را هرز می‌برد. مهمترین و شاید تنها ایده و وعده دولت یعنی رفع مشکلات از طریق مذاکره نیز همانگونه که قابل پیش بینی بود، از همان ماه‌های نخست پس از توافق هسته‌ای با بدعهدی و پیمان شکنی طرف مقابل رو به افول رفت و امروز کمتر کسی است که در شکست مطلق آن ایده، تردیدی در ذهن داشته باشد.

از دیگر سو، نیک می‌دانیم که بخش عمده و اساسی مدیریت‌های کشور در عرصه‌ها و حوزه‌های گوناگون در اختیار قوه مجریه و شخص رئیس جمهور است. اگرچه برخی جریان‌های سیاسی و حتی روسای قوه مجریه از جمله رئیس جمهور محترم کنونی برای لاپوشانی ضعف و قصورهای خود تلاش کرده و می‌کنند تا گستره اختیارات دولت و ریاست جمهوری را کوچک نمایی کنند، اما در عالم واقع بر همگان آشکار است که در ساختار کلان نظام سیاسی، این دستگاه عریض و طویل دولت است که دامنه اداری و تشکیلاتی اش تا کوچک‌ترین واحدهای جغرافیایی کشور امتداد داشته و تصمیمات هر بخش آن، مستقیماً بر زندگی روزانه میلیونها ایرانی تاثیر مستقیم دارد. به تعبیر دقیق و درست مقام معظم رهبری در سخنرانی نورورزی امسال «قوه قضائیه یا دستگاه‌های نظامی خب مدیریت‌هایی دارند، اینها در قبال مدیریت‌هایی که در قوه مجریه هست یک اندکی بالاتر از صفرند یا چند درصد مختصرند. عمده نزدیک به همه مدیریت‌های کشور که هزاران مدیریت است در اختیار رئیس قوه مجریه است».

جناب آقای دکتر رئیسی!
به زعم قاطبه کارشناسان از طیف‌های گوناگون، سیاست‌های کلان نظام در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی - ابلاغی از جانب مقام معظم رهبری - در زمره بهترین راهبردهایی هستند که مبتنی بر شرایط و ظرفیت‌های واقعی کشور تدوین و برای اجرا ابلاغ شده‌اند. تلاش‌های ارزنده‌ای که جنابعالی و همکارانتان در قوه قضاییه بعمل آورده‌اید و بسترهای قابل توجهی که جهت مقابله با فساد و گسترش عدالت ایجاد کرده‌اید هم برای آحاد مردم مشهود است. ما خادمان مردم در مجلس شورای اسلامی نیز طی حدود یک سال گذشته تمام مساعی خود را به کار گرفتیم تا با تصویب قوانین مورد نیاز و نیز اعمال نظارت‌های قانونی، در حد توان و اختیارات، ریل گذاری مناسبی برای حرکت کشور در مسیر برون رفت از مشکلات موجود ایجاد کنیم. اما بی هیچ تعارفی باید اذعان کرد همه این سیاست گذاری ها و بسترسازی‌ها در صورتی که همراهی، همدلی، همکاری و اراده معطوف به اقدام و عمل قوه مجریه و هسته مرکزی آن بویژه شخص رئیس جمهور را در کنار خود نداشته باشند، نمی‌توانند به فرجام مثبت و سازنده منجر شوند و چه بسا دیدن و شنیدن شعارها و وعده‌ها و تصمیمات و عدم انجام و اجرایی شدن آنها موجب دلخوری و دلزدگی مردم شده و از قضا سرکنگبین، صفرا بیفزاید!

پدیده‌ای که با کمال تاسف در سال‌های اخیر شاهد آن بوده‌ایم و به رغم تصویب و ابلاغ سیاست‌ها و قوانین و ایجاد بسترهای حقوقی و حتی فرهنگ سازی های لازم در بسیاری از عرصه‌ها، به واسطه فقدان اراده در هسته مرکزی دولت و عدم همراهی و حتی تخطی و چالش آفرینی آن، نتیجه چندانی حاصل نشده و در عرصه عمل، بسیاری مصوبات و ایده‌های خوب و ارزنده، روی زمین مانده‌اند. شاید به همین دلیل بود که در برخی حوزه‌ها بواسطه خرابی و ضعف سامانه‌های مرکزی دولتی، مقام معظم رهبری حکم به آتش به اختیاری نیروهای جوان و خلاق و مبتکر دادند. ناگفته پیداست که آتش به اختیاری در همه حوزه‌ها نمی‌تواند امری دائمی باشد و نهایتاً باید فکری به حال نقص و ضعف سامانه مرکزی کرد.

بنا بر آنچه بیان شد، بدون تردید یکی از مهمترین عوامل برون رفت از وضع موجود و مسیرهای فائق آمدن بر مشکلات و معضلات عدیده کشور در حوزه سیاست داخلی و خارجی بویژه رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی، اصلاح سامانه مرکزی دولت با انتخاب رئیس جمهوری است که علاوه بر شرایط و صلاحیت‌های عمومی، ویژگی‌های مصرّح در بیان مقام معظم رهبری برای اداره دستگاه عظیم اجرایی کشور و حرکت دادن آن در مسیر تعالی را داشته باشد.

جناب آقای رئیسی!
انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ خرداد عرصه یک آزمون بزرگ برای خواص و عوام و مقطعی تعیین کننده برای آینده کشور است. مطابق آنچه در سطور گذشته عنوان شد، خوب می‌دانیم با نابسامانی‌هایی که حاصل ناکارآمدی‌های سالیان اخیر است، دولت و رئیس جمهور آینده، شرایط دشواری پیش رو دارند و موفقیتشان مجاهدتی عظیم می‌طلبد. اما در عین حال، نیروهای انقلاب هیچ گاه اهل تنزه طلبی و عافیت گزینی نبوده‌اند. مردم و نظام اسلامی ایران در آینده پیش رو رئیس جمهوری می‌خواهند که بجای فرافکنی، مسئولیت پذیر باشد. به جای منازعه گرایی با سایر نهادها و قوا بر همدلی و وفاق تاکید داشته باشد. به جای تکیه بر وعده‌های پوشالی بیرونی، به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های درونی و داخلی اتکا کند. به جای تخطی و دور زدن قانون و نهاد قانونگذاری، بر مدار و در مسیر قانون حرکت کند. به جای روزمرگی، برنامه محور و آینده نگر باشد. به جای تئوری بافی بی حاصل، بر اقدام و عمل جهادی تمرکز کند.

اگرچه تصمیم گیر و انتخاب کننده اصلی رئیس جمهور و سکاندار قوه مجریه، مردم هستند و این آرای اکثریت مردم در روز انتخابات است که حرف اصلی را در این زمینه خواهد زد، اما از آنجا که کمک به انتخاب درست «معروف» تلقی می‌شود، آگاهی بخشی و بصیرت افزایی در این خصوص نیز یک وظیفه انقلابی و عقلایی است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی گرچه در جایگاه حقوقی قوه مقننه قرار دارند و طبیعتاً تصمیات و اقدامات آنها مستقل از قوه مجریه است اما برای آنها از مناظر مختلف، هم انتخابات ریاست جمهوری و هم مصداق رئیس جمهور آینده حائز اهمیت است. وکلای مردم به صورت روزانه با طبقات مختلف مردم در تماس و ارتباط هستند و در شرایط کنونی، دغدغه‌ها و نگرانی‌های مردم نسبت به آینده زندگی و معیشت خود نسبت به ادوار گذشته، بسیار بیشتر است و نمایندگان نمی‌توانند نسبت به این دغدغه‌ها بی تفاوت باشند. از این منظر، آگاهی بخشی و روشنگری در عرصه انتخابات و کمک به انتخاب درست و متناسب با شرایط، کمک به رفع مشکلات و نگرانی‌های های مردم و موکلان است.

از جانب دیگر، مجلس به تعبیر درست مقام معظم رهبری وظیفه ریل گذاری برای قوه مجریه را دارد. امروز یکی از دغدغه‌های عمده وکلای ملت، اجرای درست و دقیق قوانین آن توسط دستگاه اجرایی است. تصمیمات و مصوبات مجلس در صورتی درست و دقیق اجرا خواهد شد که رئیس جمهوری قانونمدار، توانمند و باانگیزه و مسئولیت پذیر سکان اداره دولت را بر عهده بگیرد. از این منظر نیز نمایندگان مجلس خود را موظف می‌دانند در جهت انتخاب چنین رئیس جمهوری به افکار عمومی و مردم کمک کنند.

جناب آیت الله رئیسی!
با توجه به مجموع مطالب و استدلال‌های پیش گفته، در شرایط کنونی، کشور نیازمند انتخاب رئیس جمهوری انقلابی، کارآمد، تحول آفرین، قانونمدار و وفاق گراست که ویژگی‌های برشمرده شده از لسان مقام معظم رهبری یعنی: «دارای مدیریت و کفایت، با ایمان، معتقد به جوانان، عدالتخواه و ضدفساد، امیدوار، معتقد به توانمندی‌های داخل و دارای عملکرد انقلابی و جهادی» را داشته باشد.

سوابق فکری، گفتمانی، اجرایی و مدیریتی جنابعالی در تمام سال‌هایی که مسئولیت‌های مختلف بر عهده داشته‌اید بیانگر آن است که سعی و تلاشتان استواری بر این شاخص‌ها بر اساس منویات حضرت امام خمینی (ره) و حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی) بوده است و بحمدالله در این مسیر توفیق فراوان داشته‌اید. تجربه اخیر حضور و مدیریت موفق شما در قوه قضائیه به عنوان یکی از ارکان عالی نظام اسلامی نیز نشان داد که با تکیه بر ظرفیت نیروهای جوان و انقلابی، توانمندی تحول آفرینی و کارآمدسازی و تولید سرمایه اجتماعی در سطوح کلان را دارا بوده و در تعامل سازنده با اجزا و بخش‌های مختلف حاکمیت، اراده جدی برای اصلاح امور را دارید.

بر همین اساس ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی امضا کنندگان این نامه، ضمن احترام به همه شخصیت‌های بزرگواری که برای حضور در عرصه انتخابات آتی ریاست جمهوری اعلام آمادگی کرده‌اند و اذعان به توانمندی‌ها و صلاحیت‌های آنها، بر این اعتقادیم که از منظر شمولیت شاخص‌ها و نیز توان اجماع سازی سیاسی و جذب آرای اکثریت مردم، جنابعالی نامزد اصلح و اولی به شمار می آیید. فلذا فارغ از جایگاه حقوقی و نیز با تاکید بر اصل استقلال قوه مقننه و اعمال کامل اختیارات نظارتی مجلس در قبال دولت آتی، از شما برای حضور در این عرصه خطیر دعوت بعمل می‌آوریم و اذعان داریم که در شرایط کنونی ورود به این عرصه، مجاهدتی عظیم به شمار می‌آید.

انشاء الله دعای خیر حضرت بقیه الله الاعظم (ارواحنا فداه) و خانواده‌های معزز شهدا و ایثارگران در این مسیر شامل حال جنابعالی باشد و در روز ۲۸ خرداد با بصیرت و درایت ملت عظیم الشان ایران و رای آگاهانه آنان، حماسه‌ای جاودانه رقم بخورد که نتیجه آن نوید بخش آینده‌ای روشن و فردایی بهتر برای این مرز و بوم باشد.

بعون الله و فضله
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
آقای رئیسی در قوه قضائیه موثر عمل کردند و این روند باید ادامه پیدا کند. لذا از این منظر بهتر است در قوه قضائیه تداوم خدمت داشته باشند. اما اگر تصمیم به کاندیداتوری ریاست جمهوری گرفتند حمایت خواهیم کرد.
Iran, Islamic Republic of
این نمایندها باید اسامیشون رو هم اعلام می کردند.
Iran, Islamic Republic of
نمایندگانی که در اعلام اسامی خود شفاف نیستن چگونه در خواست دولت ضد فساد دارن
محمد
Iran, Islamic Republic of
بدون تردید تصمیم کاندیداتوری یا عدم کاندیداتوری ایشان بر مبنای مصالح کشور خواهد بود.
متفکر
Iran, Islamic Republic of
اصلح بودن به رأی آوری و اجماع سیاسی و ... نیست بلکه به تجربه های اجرایی، مقبولیت و محبوبیت و توانمندی و اشراف به کلیه مسائل سیاسی اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی است که اقای رئیسی البته دارنداین شرایط رو
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
آقای رئیسی سابقه درخشانی دارند و اخیرا هم در پست ریاست قوه قضائیه محبوبیتشون در بین مردم بیشتر شده است......
Iran, Islamic Republic of
....
فاطمه
Iran, Islamic Republic of
ما خواهان دولتی انقلابی متعهد و با ایمان هستیم .
Iran, Islamic Republic of
رای ما جناب آقای رییسی
انشالله دولت قدرتمندی تشکیل بدن برای رفع مشکلات ملت و کشور
Iran, Islamic Republic of
آمدن آقای رئیسی اشتباه است، اشتباه است، اشتباه!.
طرماح
Iran, Islamic Republic of
آیت الله رییسی کاندیدای اصلح است.
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
آقاي رئيسي همين كه جلوي دزدان و غارتگران بيت المال را در هر لباس و كسوتي كه باشند بگيرد همه امور اصلاح مي شود .
حسین
Iran, Islamic Republic of
بله من هم معتقدم آقای رئیسی در کسوت ریاست دستگاه قضا اگر با فساد گسترده در کشور مبارزه کنند خیلی موثرتر خواهد بود زیرا هر دولتی بیاید با این همه حجم فساد اداری و اقتصادی کار چندانی نخواهد کرد.
Iran, Islamic Republic of
......
Iran, Islamic Republic of
به کوری بی بی سی / رای فقط رییسی
United States
تداوم حضور ایشان در قوه قضائیه و همچنین اقای قالیباف در قوه مقننه لازم است.
بهتر است یک چهره جدید انقلابی کاندید ریاست جمهوری بشود.
Iran, Islamic Republic of
با هر دلیلی. اصلح فقط جلیلی
عمار
Iran, Islamic Republic of
در صلاحیت اقای رییسی شکی نیست.
عباس م
Iran, Islamic Republic of
من هم با ماندن جناب اقای رئیسی در قوه قضائیه موافقم و قالیباف هم در مجلس و نظر شخص من هم کاندید ریاست جمهوری هم سعید محمد هست اما میزان رای ملت تعیین کننده است که چه کسی بر مسند ریاست جمهوری بنشیند . اگر رئیسی در قوه قضایی باشد دیگر مفسدان به سختی یا به ندرت و شاید هم به طور کلی نابود شوند چون میفهمند کسی هست که با انان برخورد کند
Iran, Islamic Republic of
کسی از شما نظر نخواست
Iran, Islamic Republic of
اینجا همه نظر شخصی خودشان را میدهند و محل اعلام نظر است... مهم نیست که کسی نظر بخواهد یا نه!! اگر مناسب باشد منتشر و اگر مناسب نباشد نقطه چین میشود...
Iran, Islamic Republic of
عده ای می گویند بهترین جا برای رئیسی قوه قضائیه است اما تجربه نشون داده اگر رئیس جمهوری نخواهد کار کنه نه قوانین خوب مجلس گره گشا است و نه قوه قضائیه توان برخورد با همه تخلفات را دارد پس اگر رئیس جمهوری فردی توانمند باشدقوانین مجلس را اجرا می کنه
نتیجه اینکه فردی مانند آیت الله رئیسی شایسته ریاست جمهوری است و من به نوبه خودم اگر کاندید شوند به او رای می دهم
.
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
با اقتدارترین محبوبترین عزیزترین فردبا اجماع و وحدت در کل کشور بعد از رهبری آقای رئیسی است که همه معترفند.
Iran, Islamic Republic of
سلام بر ابراهیم رئیسی
ولی
Iran, Islamic Republic of
......
Iran, Islamic Republic of
هم رئیس مجلس و قوه قضائیه افراد صالحی هستند ، انشاالله با انتخاب دکتر سعید محمد برای ریاست جمهوری این پازل تکمیل خواهد شد .
یک ایرانی
Iran, Islamic Republic of
با سلام بسیار عالی است امیدوارم آقای رئیسی در کرسی خدمت قوه مجریه قرار گیرند و تحول را در این ارگان ایجاد کنند همچنان که در قوه قضاییه ایجاد کردند به حول و قوه الهی.
من هم درخواست دارم که ایشان برای کاندیدا شدن آمادگی اعلام کنند.
محمد کرمی
United Kingdom
سلاام
به نظر من رئیسی بیاد اجماع صورت میگیره و یک انقلابی که امتحانشم پس داده میتونه برنده انتخابات بشه..
Romania
......
محسن
Iran, Islamic Republic of
آقایان مجلس لطفن موضوعات مهمتر ا بررسی کنید از کاندید شدن و کاندید کردن بیایید بیرون..
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
آقا یان تورا خدا قوه قضائیه کمتر از ریاست جمهوری نیست تازه قوه قضائیه داره سر و سامان میگیره اجازه بدین ایشان با مبارزه فساد را ریشه کن کنند
سجاد
Iran, Islamic Republic of
با سلام
در مقوله ی ریاست جمهوری، ان شاءالله با کاندیداتوری آیت الله رئیسی و قبولی ایشان، برای اولین بار شاهد یک رئیس جمهور ارزشی و در عین حال فقیه خواهیم بود؛ و به دنبال آن برای اولین بار شاهد شکل گیری یک دولت اسلامی خواهیم شد؛ دولتی که آموزه های دینی را وارد اقتصاد، سیاست، تعلیم و تربیت، خانواده و غیره خواهد کرد.
یک مستضعف انقلابی
Iran, Islamic Republic of
با شناختی که از شخصیت عالی و استثنایی حضرت آیت الله رییسی دارم قلبا به این موضوع اقبالی ندارند اما باتوجه به شرایط دشوارمردم مطمنم شخص مسولیت پذیری مثل ایشان مردم را بی پناه نخواهند گذاشت باتشکر از اقدام ایثاگرایانه نمایندگان محترم مجلس
سعید
Iran, Islamic Republic of
چطور دعوت میلیون ها نفر از مردم برای حضور احمدی نژاد را ندیدین!
Iran, Islamic Republic of
شما اون میلیونها نفر رو شمردی؟؟!!
عمار
Iran, Islamic Republic of
متاسفم براتون که نظرات رو منتشر نمیکنید
خودتون رو اصولگرا و انقلابی میدونید
نقی رحمانی
Iran, Islamic Republic of
حضرت آیت‌الله رئیسی درهمین مقام ،،قوّه قضائیه همانند
شهیدبزرگواردکتربهشتی کارمیکندواثربخشی اش بیشتر
است لذاءبرای این مقام برازنده تراست💙🌹💙
سعید
Iran, Islamic Republic of
یکی نیست به این نماینده ها.... بگه فرضا ایشون قبول کرد و اومد
فردا روز چطور میخواید وظایف نمایندگیتون که یکیش نظارت بر عملکرد قوه مجریه است عمل کنید
به نظرتون اونوقت دیگه کسی میتونه نظر مخالف بده یا اینکه همه باید تابع قوه مجریه باشن؟.
Iran, Islamic Republic of
تا بوده همین بوده.
Iran, Islamic Republic of
کار نمایندگان احساسی است .
Iran, Islamic Republic of
موافقم
کریم راوندی
Iran, Islamic Republic of
وقتی دولت سایه هست فرفی نمیکند رییس جمهور چه کسی باشد!!!!
Iran, Islamic Republic of
....