چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱ - 25 May 2022
 
۱
۲۲

جلیلی: باید از تقابل‌ها درون گفتمان انقلاب دوری کرد

چهارشنبه ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۵۴
کد مطلب: 760232
عضو شورای‌عالی امنیت ملّی با بیان اینکه یکی از موضوعاتی که بعضا خیلی سخاوتمندانه با آن برخورد می‌شود، مسئله زمان است، گفت: برخی کارها بسیار با کندی پیش می‌رود و این به ضرر کشور است. دولت منتخب باید از روز شروع مسئولیت، بسیاری از اقدامات اصلاحی خود را شروع کند.
جلیلی:  باید از تقابل‌ها درون گفتمان انقلاب دوری کرد
به گزارش جهاننیوز، سعید جلیلی عضو شورای‌عالی امنیت ملی در نشستی با جمعی از فعالان سیاسی و فرهنگی به تشریح عملیات گفتمانی برای انتخابات پیش رو پرداخت.

جلیلی با اشاره به اظهارات خود پس از انتخابات سال ۹۲ مبنی بر اینکه کار ما تازه از امروز آغاز می‌شود، گفت: برخی تصور کردند که این حرف نیز از تعارفات مرسوم فضای سیاسی است و بعد از آن، ما به دنبال کار خودمان می‌رویم، امّا این توفیق را یافتیم که متناسب با وسع خودمان، مسائل کشور را دنبال کنیم و برای یافتن پاسخ نیازهای جامعه تلاش کنیم.

وی در ادامه، انتخابات سرنوشت‌ساز ۲۸ خرداد را مور+0د اشاره قرار داد و گفت: در انتخابات باید ببینیم چه کنیم که آنچه پیش می‌آید در شأن انقلاب و مردم باشد و ‌پیشامدهای مثبتی داشته باشد و کشور روزبه روز شاهد تحولات مثبت باشد.
 
وی ادامه داد: این کار در خلأ صورت نمی‌گیرد. ما در فضای سیاسی- اجتماعی هستیم و مخاطب هم توده‌های مردم هستند. در اینجا مهم است که اذهان مردم معطوف به چه موضوعاتی شود. برآیند همه این‌ها نیز نتیجه انتخابات را تشکیل می‌دهد.

پاسخ نامعتبر به مسائل مردم، مسیر کشور را منحرف می‌کند
جلیلی با بیان اینکه نخستین موضوع مهم درباب انتخابات این است که مسئله مردم‌ چیست و آن‌ها چه چیزی را پاسخ معتبر برای حل مسئله خود می‌دانند، اظهار داشت: گاهی پاسخ نامعتبر به مسائل می‌تواند مسیر کشور را منحرف کند. در تاریخ هم داشته‌ایم که پاسخ غلط به یک موضوع سال‌ها و قرن‌ها ملتی را دچار آسیب کرده است؛ اینجاست که انتخابات اهمیت خود را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: اگر کسانی آمدند که برای مسائل مردم، پاسخ غلط ارائه دادند، این می‌تواند کشور را در مسیر غیرصحیحی قرار دهد و لطمات سختی را متوجه کشور کند. نباید موضوعات اصلی در کوران انتخابات گم شود و موضوعات فرعی جای آن را بگیرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، ارائه پاسخ معتبر به مسائل مردم را کاری غیرمقطعی دانست و با بیان اینکه این موضوع کار جدی و طولانی می‌طلبد، تصریح کرد: البته این حرکت باید در ایام انتخابات شدت بیشتری بگیرد.

جلیلی با اشاره به فاصله دوماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما در این انتخابات چند موضوع بسیار مهم داریم که موضوع نخست، مشارکت گسترده و حداکثری است. خود مشارکت و اینکه مردم بیایند نقش‌آفرینی کنند، موضوعیت دارد. کسی هم که انتخاب می‌شود اگر با پشتوانه رأی بالاتری انتخاب شود، مسیر مورد انتخاب مردم را بهتر پیش می‌برد.

سردی فضای انتخابات خوشایند نیست
وی، سردی فضای انتخابات را موضوعی نامطلوب توصیف کرد و گفت: اینکه هنوز فضای انتخابات گرم نشده باشد و مباحث به عرصه اجتماعات نیامده باشد، موضوع خوشایندی نیست. اگرچه در این زمینه مسئله کرونا قابل انکار نیست، اما برخی کم‌کاری‌ها نیز در سردی این فضا موثر است.
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در عرصه انتخابات موضوعات جدی مطرح است و پاسخ‌هایی که گاهی ارائه می‌شود، درست نیست، اظهار داشت: کافی نیست که بگوییم این پاسخ‌ها درست نیست. این عرصه، عرصه انتخاب مردم است. پاسخی می‌تواند منتخب مردم قرار گیرد که تبدیل به باور مردم شود و مردم آن را به عنوان پاسخ مشکلات‌شان باور کنند، و این موضوع نیاز به کار جدی دارد.

جلیلی در جمع‌بندی این بخش از اظهارات خود گفت: بنابراین اینکه مسائل مردم چیست، چه پاسخ‌های معتبری برای حل آن‌ها وجود دارد و اینکه چگونه مردم را نسبت به این پاسخ‌ها اقناع کنیم، مأموریت‌های بسیار مهم ما در عرصه انتخابات است که از کنار این‌ها به راحتی نمی‌توان عبور کرد.

اینکه مسائل مردم چیست، چه پاسخ‌های معتبری برای حل آن‌ها وجود دارد و اینکه چگونه مردم را نسبت به این پاسخ‌ها اقناع کنیم، مأموریت‌های بسیار مهم ما در عرصه انتخابات است که از کنار این‌ها به راحتی نمی‌توان عبور کرد.

وی در ادامه گفت: در اینجا وقتی از مردم سخن می‌گوییم باید بدانیم که به هر حال هر جامعه‌ای لایه‌های مختلفی دارد و هر لایه‌ای از جامعه، ادبیات خود را دارد و همچنین شبهات خاص خود را دارد. شما اگر نتوانید متناسب با ادبیات آن لایه، پاسخ مسائل آن‌ها را بدهید، حرکت شما بدون نتیجه خواهد ماند.

جلیلی با بیان اینکه امروز نیاز به افرادی داریم که توانایی اقناع جامعه را داشته باشند، تصریح کرد: این کار، یک کار جبهه‌ای است و هرکس باید بخشی از آن را به‌ عهده بگیرد، بخشی در کار محتوایی و بخشی دیگر در کار رسانه‌ای.

محتواهای تولیدشده به همه لایه‌های جامعه نمی‌رسد
عضو شورای عالی امنیت ملی، با اشاره به نتایج یک نظرسنجی‌ گفت: نتایج این نظرسنجی نشان می‌داد که برخی حرکاتی که از سوی جمع‌های اینچنینی صورت می‌گیرد، در لایه‌هایی از جامعه انعکاس لازم را ندارد و این یک ضعف و خلأ است.
 
وی با بیان اینکه امروز نادرستیِ نگاه‌های غیرانقلابی و کارنامه نامقبول آن بیشتر روشن شده است، افزود: گاهی مطلب مهم و درستی تولید می‌شود اما به گوش مخاطب نمی‌رسد. امروز جبهه انقلاب نیاز به حضور موثر در عرصه انتخابات دارد.

جلیلی افزود: اگر مدعی هستیم حرف‌های صحیحی در موضوعات مختلف داریم، باید تصویر جامع و منسجمی از آن را ارائه کنیم. اگر این حرف‌ها به مثابه دانه‌های پراکنده یک تسبیح باشد، فایده‌ای ندارد. همچنانکه در یک اثر هنری اگر اجزا و داده‌های مختلف نتواند در قالب یک تصویر زیبا، انسجام خود را نشان دهد، مورد توجه مخاطب واقع نمی‌شود.

وی تشریح کرد: در ارائه موضوعات و برنامه نیز پیوستگی بسیار مهم است؛ علاوه بر پیوستگی موضوعی، پیوستگی زمانیِ یک موضوع هم اهمیت دارد. یعنی اگر درباره یکی از مسائل مورد نیاز جامعه سخن می‌گوییم، باید بگوییم که گذشته این موضوع چه بوده، اکنون چه وضعیتی دارد و سوم اینکه ما در آینده آن را به چه نقطه‌ای می‌رسانیم. اینجاست که می‌توان مخاطب را اقناع کرد. باید تصویر و مسیری را به مخاطب ارائه داد تا به درستی و صحت آن اقناع شود.

اگر درباره یکی از مسائل مورد نیاز جامعه سخن می‌گوییم، باید بگوییم که گذشته این موضوع چه بوده، اکنون چه وضعیتی دارد و سوم اینکه ما در آینده آن را به چه نقطه‌ای می‌رسانیم. اینجاست که می‌توان مخاطب را اقناع کرد. باید تصویر و مسیری را به مخاطب ارائه داد تا به درستی و صحت آن اقناع شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، افزود: اگر تمام وقت‌مان را هم بگذاریم تا موضوعات اصلی و مهم را برای مردم بازگو کنیم، وقت کم می‌آوریم، چه برسد به اینکه درگیر مسائل فرعی و کاذب بشویم که حاصل آن هیچ فایده‌ای برای کشور و مردم ندارد.

جلیلی با تاکید بر جبهه‌ای بودن این فعالیت‌ها، گفت: نباید حضور فعال در انتخابات منحصر در فعالیت چند نامزد باشد. هرکسی در حد توان خودش باید در این عرصه ورود کند، چرا که نتیجه انتخابات مربوط به سرنوشت همه مردم در سال‌های آینده است.

وی، لزوم تقسیم کار برای ایجاد حرکتی با نشاط را مورد تأکید قرار داد و گفت: باید بحث‌های دقیق و منطقی شکل بگیرد و جریان انقلابی با منطق و اخلاق از آنچه حق می‌داند، دفاع کند و همچنین جریان انقلابی با اقناع مردم و پرهیز از اغوا نیز بحث ‌های خود را تبدیل به گفتمان غالب و مطالبه عمومی تبدیل کند تا هرکس که منتخب مردم شد این مطالبه عمومی را دنبال کند.
 
دولت منتخب از روز شروع مسئولیت باید اقدامات اصلاحی را شروع کند
جلیلی درباره پاسخ معتبر به نیازهای مردم گفت: دولتی که روی کار می‌آید، باید تا حد امکان مسائل را بررسی کرده باشد تا از روز اول شروع کار، اقدام‌های خود را بر اساس مطالباتی که فعلا به نتیجه رسیده است، شروع نماید.

جلیلی ادامه داد: یکی از موضوعاتی که بعضا خیلی سخاوتمندانه با آن برخورد می‌شود، مسئله زمان است؛ برخی کارها بسیار با کندی پیش می‌رود و این به ضرر کشور است. دولت منتخب باید از روز شروع مسئولیت، بسیاری از اقدامات اصلاحی خود را شروع نماید.

وی افزود: مثلاً اگر بحث پشتیبانی و مانع‌زدایی از تولید مطرح است، باید از قبل مشخص شده باشد که در قوانین چه موانعی وجود دارد و خود دولت چه اقداماتی را باید شروع کند. همچنانکه وظایف تولیدکننده‌ها و نحوه مشارکت و همکاری آنها باید از قبل تعریف شده باشد.

از ارائه‌های حرف‌های ضعیف و غیر دقیق باید اجتناب کرد
عضو شورای‌ ‌عالی امنیت ملی در بخش دیگری از سخنان خود، لزوم پرهیز از سطحی‌نگری و وارد شدن در مباحث زرد و حاشیه‌ای را مورد تأکید قرار داد و گفت: جریان انقلابی باید سطح مباحث را باید به‌گونه‌ای ارتقاء دهد که دیگران نیز سعی کنند مباحث خود را در آن سطح طرح کنند و به شدت از ارائه حرف‌های ضعیف و غیردقیق باید اجتناب شود.

ساحت سیاست، محل رویاپردازی نیست و با دیدن واقعیت‌ها باید به دنبال تحقق آرمان‌ها بود. صداقت جریان انقلابی اول باید در شعارهای آن ظهور داشته باشد. شعار نباید یک مسئله موهوم‌ باشد، بلکه باید دارای حقیقتی باشد که بتوان آن را محقق کرد و شاخصه‌های تحقق آن هم مشخص باشد

جلیلی با بیان اینکه ساحت سیاست، محل رویاپردازی نیست و با دیدن واقعیت‌ها باید به دنبال تحقق آرمان‌ها بود، اظهار داشت: صداقت جریان انقلابی اول باید در شعارهای آن ظهور داشته باشد. شعار نباید یک مسئله موهوم‌ باشد، بلکه باید دارای حقیقتی باشد که بتوان آن را محقق کرد و شاخصه‌های تحقق آن هم مشخص باشد.

وی دراین باره افزود: اگر جریان انقلابی صحبت از حیات طیبه می‌کند، حیات طیبه که به معنای زندگی گوارا و دوست داشتنی است، یک حقیقت قرآنی است که با دو مولفه ایمان و عمل صالح، شاخص‌بندی و محقق میشود.

فعالیت در این مرحله، گفتمانی است نه تبلیغ فرد
وی با بیان اینکه در این مرحله، فعالیت‌ها گفتمانی است نه تبلیغ بر روی یک فرد، گفت: در این مقطع تبلیغ بر روی فرد نه جواب می‌دهد نه درست است. تبلیغات هم طبق قانون زمان خودش را دارد و با اقتضائات خودش باید انجام شود.
 
باید از تقابل‌ها درون گفتمان انقلاب دوری کرد
جلیلی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر دوری از تقابل‌های درون گفتمان انقلاب گفت: هرچه جبهه انقلاب را با توجه به ارزش‌ها و آرمان‌های آن گسترده کنید، مطلوب است. چون در یک هماوردی قرار داریم که القاء می‌شود فکر انقلابی جواب نمی‌دهد.

وی تصریح کرد: اینجا اگر دیدیم نکته و بحثی را غفلت کرده‌ایم و فردی دیگری به آن پرداخته است، باید از آن حمایت کنیم و هرکس مباحث خوبی را در پاسخ به مسائل کشور مطرح می‌کند، باید به او کمک کنید و مطالب او را بازنشر کنید؛ نه تنها با نیروهای جبهه انقلاب تقابل نکنید بلکه از اقدامات و مواضع خوب آنها استقبال و حمایت کنید.

هرکس مباحث خوبی را در پاسخ به مسائل کشور مطرح می‌کند، باید به او کمک کنید و مطالب او را بازنشر کنید؛ نه تنها با نیروهای جبهه انقلاب تقابل نکنید بلکه از اقدامات و مواضع خوب آنها استقبال و حمایت کنید.

جلیلی در بخش دیگری از بیانات خود گفت: تصمیم‌سازی درباره مسائل این نیست که منتظر بمانیم دولت را به‌دست بگیریم تا درباره مسائل تصمیم‌سازی کنیم؛ بلکه فرایند تصمیم‌سازی برای موضوعات مختلف می‌تواند از قبل شروع شود و به دولت مستقر و دولت آینده ارائه شود.

جلیلی تصریح کرد: بسیاری از مسائل وجود دارد که به شکل همه‌جانبه مورد بررسی قرار گرفته و  همه ابعاد آن روشن شده است و فقط معطل یک تصمیم و اراده مدیریتی در سطح مدیریت‌های اجرایی است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: این دوماه را باید جدی بگیریم و بدانیم که بحث، بحث فرد نیست، بلکه بحث انقلاب است و همه دلسوزان انقلاب و آینده کشور باید مبتنی بر اخلاق اسلامی و پی‌جویی حقیقت در عرصه حضور داشته باشند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
حیف از اینکه ایشون اقبال مردمی نداره
محمد
Iran, Islamic Republic of
وقتی مردم عزیزمون درک درستی از برنامه ها و صحبتهای کاندیداها نداشتند و از روی تعصب یا تشخیص اشتباه یا هوای نفس یا هر علت دیگر به کاندیدای ( دل ـ خواه ) رای دادند، نتیجه اش می شود عدم اقبال به کسی که اصلح است... و این از ضعف کاندیدای اصلح نیست از تشخیص نادرست مردم است...
Iran, Islamic Republic of
مردم همه چیز را می فهمند .....
Romania
انقلاب متعلق به تک تک ایرانیهاست ، نیروهای جبهه انقلاب دیگه چه صیغه ایه؟
Iran, Islamic Republic of
نیروهای انقلاب یعنی کسایی که خالصانه از آسایش و رفاه خودشون میگذرن تا بقیه آرامش و آسایش داشته باشند بالاترین نمونش شهدا هستن.بله انقلاب برای همه است ولی قطعا همه افراد در ایثار در راه انقلاب و مردم یکی نیستند
علی
Iran, Islamic Republic of
البته که انقلاب متعلق به تک تک ایرانیهاست ولی نیروهای جبهه انقلاب میگویند برای رفع مشکلات کشور باید بصورت انقلابی و جهادی زحمت کشید و به امید مذاکره، صنعت و کشاورزی و امور رفاهی را به تعویق نیانداخت و به اقتصاد مقاومتی اهمیت ویژه داد. این طرز تفکر متاسفانه در همه مسئولین وجود ندارد.
Iran, Islamic Republic of
ولی در دکتر جلیلی وجود دارد. دکتر جلیلی سال ها با تلاش شبانه روزی و برنامه ریزی صحیح این رو ثابت کردن
Iran, Islamic Republic of
مگه ایشون گفت ایران متعلق به همه ی ایرانی ها نیست؟گفت باید از تقابل درون گفتمان انقلاب دوری کنیم این حرف کجاش ایراد داره؟بعلاوه همه ی مردم ایران انقلاب کردن پس همه ی مردم هم انقلابی محسوب میشن
محمدعلی
Iran, Islamic Republic of
از این صحبتها پیداست که ایشان دغدغه رسیدن به ریاست جمهوری ندارد بلکه بیشتر هدفش پیداکردن راهکار برای رفع مشکلات مردم است .
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
....
Iran, Islamic Republic of
دکتر جلیلی رای دارد
Iran, Islamic Republic of
اين نيروهاي انقلاب شامل دكتر احمدي نژاد هم ميشه ؟
محمد
Iran, Islamic Republic of
احمدی نژاد سال 84 تا 90 بعله
ولی احمدی نژادی که با ولایت فقیه زاویه پیدا کرد و به قهقرا رفت نخیر شامل ایشان نمی شود
France
من به جلیلی رای نمیدم فقط به محسن رضایی رای میدم
حسن سلیمی
Iran, Islamic Republic of
دلایل شما برای این عمل چیه؟
France
دلیلش خیلی ساده است نه تنها آقای جلیلی بله تمام کاندیداهای دیگر تشریف بیاوردند با آقای رضایی درباره مسائل کشور مناظره کنند.
Iran, Islamic Republic of
با همه احترام و ارزشی که به شخصیت دکتر جلیلی قائلیم و سال ۹۲ به ایشان رأی دادم، مطمئنا این بزرگوار اقبال عمومی نخواهد داشت. بهتر است یکی از دو شخصیت انقلابی یعنی آیت‌الله رئیسی یا دکتر سعید محمد وارد کارزار انتخابات شوند.
Iran, Islamic Republic of
......
Iran, Islamic Republic of
من بالای ۲۰ ساله فقط طرفدار اصلاح طلبان بودم و خیلی از این جلیلی خوشم نمی امد ولی وجدانا وقتی کارهاش رو دیدم و نظراتش رو شنیدم خیلی حس خوبی نسبت بهش پیدا کردم و فکر کنم خیلی وطن پرست و با ایمانه. شایدم اگر کاندید بشه بهش رای دادم
Iran, Islamic Republic of
بله درسته. بنده هم سال هاست ایشونو می شناسم انصافا با خیلی با تقوا و با ایمان و در عین حال متخصص و پر تلاشن. ان شاالله که رای بیارن
سپهر
Iran, Islamic Republic of
خدا خيرتون بده جناب جليلى ، كاش بقيه اصول گرا ها مثل جنابعالى بودند ! ...