يکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ - 29 May 2022
 
۵
۱۶

جلیلی: دعوت سعید جلیلی برای وحدت بر مبنای «پاسخ معتبر و مشترک» به مسائل مردم/ انتخابات بهترین فرصت برای عرضه پاسخ‌های مشترک جریان انقلابی به مسائل کشور است

دوشنبه ۲۳ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۴۰
کد مطلب: 759995
روز گذشته جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با حضور در دفتر دکتر سعید جلیلی به گفتگو پیرامون انتخابات سال ۱۴۰۰ پرداختند.
نخستین موضع‌ صریح جلیلی درباره انتخابات ۱۴۰۰
به گزارش جهان نيوز، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در این جلسه ضمن بیان نکات مهمی پیرامون مباحثی نظیر شکستن رکود سیاسی، اهمیت مشارکت حداکثری، مختصات وحدت گفتمانی و تجربه از انتخابات قبلی و همچنین نحوه پاسخ به مطالبات جامعه در انتخابات پیش رو، خواهان حضور حداکثری نیرو‌های انقلابی در صحنه انتخابات شد.

در ادامه مشروح مهمترین محور‌های سخنان سعید جلیلی در این جلسه را میخوانید:

بسم الله الرحمن الرحیم و صلی الله علی محمد و آله الطیبین الطاهرین.

تمام کسانی که در عرصه مباحث انقلاب اسلامی ادعایی دارند و در این مسیر برای کمک به انقلاب حرکت‌هایی را انجام می‌دهند، بدون شک در مقطع انتخابات نیز باید یک حضور فعال و موثر داشته باشند. به نظر من این تحلیل که حضور فعال و موثر تنها مربوط به کسانی است که نامزد انتخابات هستند، با نگاه انقلابی تعارض دارد. همه‌ی ما در مقطعی مانند انتخابات باید سعی کنیم حضور موثر داشته باشیم.

حالا عزیزان مجلس و به ویژه دوستان انقلابی که امکان بیشتری در ارتباط با آحاد مردم دارند، به نظر من باید سعی کنند تا در این عرصه حرکت فعالی شروع بشود.

در حالیکه نزدیک به ۷۰ روز به انتخابات باقی مانده، این حضور فعال و موثر را شاهد نیستیم و یک نوع سردی را در فضای انتخابات مشاهده می‌کنیم که این حتما به نفع انقلاب نیست. به همین خاطر همه‌ی ما وظیفه داریم این کار را با هم فکری و هم اندیشی کمک کنیم که به شکل موفق و موثری جلو برود. شاید چنین جلسه‌ای و چنین جمع‌هایی چه در اینجا و چه در جا‌های دیگر مهمترین ماموریت و وظیفه اش این باشد.

همه ما می‌دانیم که مشارکت بیشتر و حداکثری مردم در انتخابات چه تاثیر به سزایی در مسیر پیشرفت کشور دارد. اینکه اگر یک رقابت قوی در انتخابات شکل بگیرد و در عرصه این رقابت انتخاباتی، نیرو‌های انقلابی باید بتوانند حرف‌های خودشان را تحت عنوان یک پاسخ معتبر به موضوعات کشور بیان کنند، چقدر اهمیت دارد.

مردم امروز با برخی از مسائل و مشکلات مواجه هستند و از طرف دیگر انتظاراتی دارند تا در چهار سال آینده نه تنها باید به این مشکلات پاسخ داده بشود بلکه به تعبیر حضرت آقا در گام دوم، جهش نیز رخ بدهد و یک استفاده حداکثری از فرصت‌ها برای کشور بشود. اینگونه نشود که حالا رئیس جمهوری در این مقطع انتخاب شود و صرفا سعی کند با یک نگاه حداقلی کشور را اداره کند؛ نه، کشور باید بتواند یک موفقیت در تراز انقلاب و مردم داشته باشد و در چهار سال آینده پیشرفت خوبی را تجربه نماید. عرصه انتخابات بهترین فرصت است تا عرصه‌ای پرشور همراه با بحث‌های جدی و منطقی و علمی و درست داشته باشیم.

امروز خوشبختانه جریان انقلابی یک امتیازاتی و یک تمایزاتی دارد که این تمایزات و امتیازات کاملا قابل دفاع و عرضه است؛ در عرصه‌های مختلف، چه کارنامه‌ای که جریان‌های دیگر داشتند و چه امتیازات و تمایزاتی که جریان انقلاب امروز میتواند داشته باشد، هر دوی این‌ها زمینه را فراهم میکند برای اینکه یک حضور پر شور، موثر، فعال و انقلابی در این عرصه ظهور پیدا کند.

عرصه انتخابات، عرصه انتخاب مردم است و مباحث هر جریان فکری وقتی می‌تواند در انتخابات نتیجه لازم را داشته باشد که در اذهان مردم به یک باور تبدیل بشود. یعنی اولا این حرف‌ها به گوش مردم برسد و ثانیا باور کنند که این مباحث می‌تواند یک پاسخ معتبر برای مشکلاتی نظیر بیکاری، گرانی، مسکن و... باشد.

مردم سوالاتی در موضوعات مختلف فرهنگی، اجتماعی، عرصه سیاست خارجی و ... دارند که بالاخره کدام راه را باید طی کرد؟ امروز میتوان با توجه به تجربه گذشته و آنچه که تا امروز طی شده، پاسخ‌های دقیق و معتبری را ارائه نمود. بر این مبنا، کار در عرصه انتخابات، یک کار جبهه‌ای است و کار یک فرد نیست.

در انتخابات سال ۹۶ برادری به میدان آمد، اینکه فقط بگوییم ایشان را اصلح میدانیم و او را تایید میکنیم قطعا کافی نیست. در این عرصه وحدت هم شکل گرفت، اما چرا پیروزی لازم حاصل نشد؟ چرا ۱۶ میلیون اصلا در انتخابات شرکت نکردند؛ بنابراین یک کار اصلی، پاسخ به چنین سوالات مهمی است.

در کنار وحدت سیاسی، وحدت گفتمانی یکی از مهمترین لوازم موفقیت در انتخابات است. یعنی مردم ببینند جریان انقلاب یک پاسخ معتبر و واحد به سوالات و مشکلات آن‌ها دارد و حتی اگر نامزد‌های مختلفی در عرصه داشته باشد، برای تبیین آن پاسخ معتبر مشترک که بر مبنای مباحث انقلاب هست تلاش می‌کنند و تلاش‌های آن‌ها مکمل یکدیگر است. سعی میکنند آن پاسخ معتبر و مشترک را به گونه‌ای طرح کنند که مردم اقناع بشوند و این همان راه حل صحیح است. اما اگر شما غیر از این عمل کنید خب طبیعتاً این حرف‌ها پراکنده میشود و نمیتواند آن اقبال لازم را جلب نماید.

با توجه به این چند نکته‌ای که عرض کردم، امروز یک تقسیم کار جدی میان نیرو‌های انقلابی باید صورت بگیرد تا عرصه‌های مختلف باز شود؛ در این عرصه شما نمیتوانید وارد یک بحث‌های پراکنده مثل دانه‌های از هم گسیخته تسبیح بشوید که ارتباطشان با یکدیگر معلوم نباشد.

اگر میخواهیم این مباحث مورد قبول مردم واقع شود این ارتباط را باید به درستی به تصویر بکشیم. خصوصیات آن چیست؟ اولا اگر درباره مشکل یا مسئله‌ای پاسخ معتبر ارائه میکنید، این پاسخ باید با توجه به گذشته، حال و نگاه به آینده باشد؛ اینطور نیست که شما به تجربه گذشته نگاه نمی‌کنید، به موضوع امروز توجه نداشته و بدون چشم‌انداز آینده حرف‌هایی را میزنید.

ثانیا پیوستگی موضوعات نیز مهم است؛ اگر به ارتباط میان موضوعات اقتصادی نظیر بیکاری و گرانی با سایر موضوعات مثل سیاست خارجی یا فرهنگ سیاسی و اجتماعی توجه لازم نشود، مجددا اذهان جامعه نمی‌تواند آن قضاوت لازم را داشته باشد.

نمیتوان با یک نسخه و ادبیات به تمامی دغدغه‌ها و سوالات لایه‌های مختلف جامعه پاسخ داد. هر لایه‌ای پرسش‌های خاص خود را دارد و شما باید بتوانید ابتدا پاسخ صحیح و معتبر خود را به سوالات او برسانید و ثانیا این پاسخ‌ها او را قانع نماید.

اگر در روز‌های باقیمانده به انتخابات، همه‌ی جریان انقلاب کاری جدی و موثر در توجه به مجموعه‌ای از این مباحث صورت بدهند، ان‌شاءالله به نتیجه‌ای خواهیم رسید که آن نتیجه تازه نقطه شروع کار خواهد بود.

یکی از آن نکاتی که می‌تواند پاسخ جریان انقلاب را معتبر کند و اعتماد و اتکای مردم را جلب نماید این است که این اطمینان حاصل بشود که اگر جریان انقلابی در انتخابات پیروز شد، این‌ها از همان روز اول شروع به فعالیت پیرامون اولویت‌هایی خواهند کرد که مطالعات آن در چند سال گذشته انجام شده است؛ بنابراین وقتی امروز جریان انقلاب این امتیاز را دارد، باید با قدرت از آن در عرصه انتخابات دفاع نماید. این آن موضوع اصلی ما در جریان انقلابی است که امیدواریم با پیگیری چنین جمع‌هایی به نتیجه برسد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
پدیده انتخابات خواهد شد با رای بالا
Iran, Islamic Republic of
قطعا دکتر ظریف با رای بالا پدیده انتخابات خواهد شد.
سعید
Romania
فقط دکتر قالیباف
Iran, Islamic Republic of
جلیلی جان ، 4 میلیون رای تضمینی داره
Iran, Islamic Republic of
والا سوال من نوعی بیشتر اقتصادیه . تو این شرایط که حاصل جنگ در برابر دنیا شده وضع اسفناک اقتصادی مردم ، آقای جلیلی که مواضعی سخت تر هم نسبت به قبلی ها دارند چه تضمینی میدن که کلاً کشور از لحاظ اقتصادی نابود نشه ؟
محمد
Iran, Islamic Republic of
این شرایط که حاصل جنگ در برابر دنیا شده؟!!!!!! جنگ ؟!!! اون هم در برابر دنیا؟!!!! واقعا این طوریه؟!!!! و باز علت مشکلات اقتصادی اینه ؟!!!!
عجب تحلیلی!!!
عمار
Iran, Islamic Republic of
با هر دلیلی
رئیس جمهور جلیلی
Iran, Islamic Republic of
عزیز جان ، جنابعالی ومحسن رضایی اقبال مردمی ندارید ، مردم با چه زبانی باید با شما صحبت کنند.
عبدالله
Iran, Islamic Republic of
این به قول شما اقبال عمومی نداشتن، ساخته و پرداخته فکر و جریانی است که 30 سال دولت و امور اجرایی مملکت در دستش بوده و به سرعت از آرمان های انقلاب فاصله گرفته و وضع فعلی ناشی از رفتار اوست.
Iran, Islamic Republic of
عزیز ، تجربه چندین باره این را اثبات کرده ، چند دفعه باید آزموده را آزمود؟
Iran, Islamic Republic of
.مردم این هستند ونظراتش هم همینه
Iran, Islamic Republic of
دکتر جلیلی با برنامه ترین فرد در بین همه نامزدهای ریاست جمهوری هستن. .
مهدی
United States
با برنامه هست ولی رای مردمی نداره سال 92 فقط 4 میلیون رای داشت
Kardarblash
Iran, Islamic Republic of
سلام و صلوات خداوند بر سعید جلیلی
«در کنار وحدت سیاسی، وحدت گفتمانی یکی از مهمترین لوازم موفقیت در انتخابات است. یعنی مردم ببینند جریان انقلاب یک پاسخ معتبر و واحد به سوالات و مشکلات آن‌ها دارد...
Iran, Islamic Republic of
.
روی صحبتم با جریان دلسوز برای انقلاب،کشور و مردم است ...
دولت جدید مستقر در سال ۱۴۰۰ می بایستی بدون کوچکترین درنگی و در اسرع وقت نسبت به اصلاح امور ذیل اقدام نماید :
۱-حمایت واقعی و عملی از شرکت های دانش بنیان
۲- اصلاح نظام بانکی
۳-اصلاح نظام اداری
۴-اصلاح نظام مالیاتی
۵-اصلاح نظام گمرکات
مهدی
United States
رای ما سعید محمد