پنجشنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰ - 27 Jan 2022
 
۰
۶

پزشکیان: بنزین باید به قیمت بازار آزاد داده شود

دوشنبه ۲۳ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۰۱
کد مطلب: 759988
داوطلب کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری گفت: بنزین باید به قیمت بازار آزاد یعنی ۲۰ هزار تومان داده شود اما به هر ایرانی چندین لیتر سهمیه اختصاص یابد.
پزشکیان: بنزین باید به قیمت بازار آزاد داده شود
به گزارش جهان نيوز؛ مسعود پزشکیان، نماینده مردم تبریز در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی  در نشست تحول در حکمرانی، عدالت و کارآمدی که به همت اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل برگزار شد، در توضیح برنامه انتخاباتی خود برای انتخابات 1400  اظهار داشت: من معتقد به بازار آزاد و اخذ مالیات از مردم هستم. به نظرم باید سازوکاری تعیین شود که براساس کدملی، کدپستی و... واحدهای مالیاتی تشکیل دهیم و آن را به بانک ها متصل کنیم.

وی افزود: آنگاه لازم نیست دنبال مفسد بگردیم چرا که هر پولی که جابه جا شود رصد می شود. معتقدم که شفافیت چرخه مالی باید مشخص شود و به طور همزمان دولت موظف است کسری بودجه خود را جبران کند. ممکن است عده ای بگویند که مردم می توانند دارایی هایشان را به طور کامل ارائه نکنند. پاسخ این است که هر کس که دارایی اش را اعلام نکرد آن دارایی را از دست خواهد داد چرا که خودش اظهار کرده است که فلان ملک یا فلان ماشین را ندارد.

پزشکیان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا رصد اطلاعات مالی مردم، سرک کشیدن به زندگی خصوصی  افراد نیست؟ گفت: ما نمی خواهیم در زندگی مردم سرک بکشیم اما قانون دنیا این است. اگر فردی در یک کشور خارجی مالیات نپردازد، هنگامی که خانه اش آتش می گیرد آتش نشانان برای خاموش کردن خانه او اقدامی انجام نمی دهند چرا که پول خاموش کردن آتش خانه اش را نپرداخته است.

وی تصریح کرد: قرار نیست اطلاعات دارایی مردم را به دیگران بدهیم، بنا بر این است که یک سیستم با امنیت قوی وجود داشته باشد تا با رصد دارایی مردم، مالیات را به صورت پلکانی از مردم بگیرد.

این نماینده مجلس یادآور شد: زمانی فکر می کردم در کشور قانون نداریم اما زمانی که نایب رئیس مجلس شورای اسلامی بودم متوجه شدم که برای بسیاری از مسائل قانون وجود دارد. مثلا دو قانون جینف و کاداس برای تعیین دارایی افراد و قرارگیری منطقه ای آن ها وجود دارد.

وی با بیان اینکه به نظرم مملکت درست نخواهد شد مگر اینکه اختیارات بیشتری به استان ها تفویض شود، گفت:  مشابه ساختاری که در کشور ما وجود دارد در هیچ جای دنیا نیست. اگر بعضی اختیارات به استان ها واگذار شود، گشایش بیشتری در کار مردم صورت می گیرد. فرض کنید به آذربایجان، خوزستان، سیستان و بلوچستان و سایر شهرهای مرزی اختیارات اقتصادی بیشتری می دادیم. دست کم می توان گفت که در تأمین بسیاری از موارد مثل غذا، دارو و نهاده های دامی و کشاورزی مشکلی نداشتند.

این نماینده یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در خصوص اختیارات ریاست جمهوری گفت: در ایران معمولا مسئولان اختیار تام ندارند به همین خاطر مسئولان همیشه از نشدن ها حرف می زنند. به همین خاطر به نظر ما می رسد که همه دارند از زیر کار درمی روند. قوه قضاییه می گوید ما وظایف خود را انجام دادیم اما فلان اتفاق نیفتاد. مجلس می گوید که قانون نوشتیم و نظارت کردیم اما فلان اتفاق نیفتاد و دولت هم به همین ترتیب.

وی ادامه داد: به نظرم مسئله حکمرانی در ایران مسئله چگونگی تفویض قدرت از مراکز به واحدهای پایینی است. هم اکنون اختیارات در کشور ما جزیره ای است. نظر من این است که به هرکسی که می خواهید اختیار بدهید، حتی امام جمعه اما اول اختیارش به معنی قدرت واقعی باشد و دوم فرد مسئول پاسخگو باشد نه منتقد.

پزشکیان درباره ماجرای آبان 98 و افزایش قیمت بنزین گفت: بنده معتقدم که بنزین را باید به قیمت بازار آزاد یعنی 20 هزار تومان بدهند اما به هر ایرانی چندین لیتر سهمیه بدهند. اگر آن شهروند بنزین اش را مصرف کرد که کرد اما نکرد بتواند بنزین اش را در بازار آزاد بفروشد.

وی گفت: فرض کنید یک فرد روستایی ماهی 20 لیتر بنزین داشته باشد. می تواند بنزین اش را به قیمت 20 هزار تومان یعنی 400 هزار تومان بفروشد و اگر خانواده ای 5 نفره داشته باشد ماهانه یک میلیون و 200 هزار تومان گیرش می آید. روشی که در آبان 98 اتخاذ کردیم فقرا را فقیرتر و ثروتمندان را ثروتمندتر کرد. به همین خاطر مردم برای اعتراض به خیابان ها آمدند.

نماینده مردم تبریز در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی درباره تولید گفت: نظر شخصی من این است که قدم اول برای ایستادن جلوی رانت، فساد، رشوه و قاچاق این است که FATF داخلی داشته باشیم.

وی گفت: FATF خارجی به ما گفت که در کشور پولشویی داریم و راست هم می گفت. به شخصه معتقدم که اگر سازوکار FATF را اجرا می کردیم هزاران میلیارد اختلاس صورت نمی گرفت. FATF ساختاری شبیه فیفا دارد و اساسا نمی توانیم آن را اجرا نکنیم. پس دو راه داریم یا اینکه FATF داخلی و مطابق با استانداردهای خارجی داشته باشیم و یا اینکه سازوکارهای FATF خارجی را بپذیریم.

نماینده مردم تبریز در مجلس در خصوص اتفاقی که در سال 99 در بازار سرمایه برای مردم افتاد، گفت: من نمی توانم در مورد مدیریت بورس پاسخ های کارشناسی بدهم اما تا این حد می دانم که اگر جلوی کسری بودجه دولت گرفته شود، وضعیت بازار سرمایه بهبود پیدا می کند. برنامه ام برای بازار بورس در وهله اول شنیدن سخن کارشناسان طبق شواهد علمی و تصمیم گیری کارشناسانه در مورد این بازار است.

وی افزود: در خصوص ماجرای ارز نیز مخالف هر نوع ارز غیر آزاد هستم. ما در کشور تورم داشتیم و در عین حال دلار ثابت بود. این وضعیت یعنی هر کسی دلار می گرفت رانت ایجاد می کرد. ما به مسئله برابری ارز و ریال توجه نکردیم.

پزشکیان در خصوص یارانه ها گفت: اگر یارانه ها حذف شود و بازار آزاد شود و سوبسیدها به دهک های پایین تعلق گیرد، مشکلات اقتصادی حل خواهد شد. اگر هرکسی هم اکنون به شما نسخه ای برای بورس ارائه کند حرف بی خود گفته است. برنامه ام پیدا کردن کارشناسان خوب برای مشکلات است.

پزشکیان در پاسخ به این انتقاد که شما برنامه انتخاباتی ندارید، گفت: شما در این کشور هیچ حزب یا جریانی را پیدا نمی کنید که برنامه ای برای آموزش، بهداشت، اقتصاد و سیاست خارجی داشته باشد. چرا که اساسا در کشور حزب نداریم یا ساختارهای موجود اجازه فعالیت احزاب را نمی دهد.

وی افزود: در کشورهای پیشرفته که ساختار حزبی دارند معمولا دو یا سه نفر شاخص کاندید می شوند و در انتخابات شرکت می کنند اما در کشور ما ده ها نفر کاندید شدند و هیچ برنامه ای ندارند. من هم برنامه ای از پیش تعیین شده ندارم، اما تضمین می دهم که هیچ گاه از من چیزی نخواهید شنید که بتوانید به من بگویید به آن عمل نکرده اید. من دبه نمی کنم. بر اساس شواهد علمی عمل می کنم.

نایب رئیس دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در پاسخ به منتقدان خصوصی سازی گفت: این عزیزان باید به صورت علمی ثابت کنند که در کجای دنیا جمع کردن بساط خصوصی سازی موفق بوده است. بنده هم در مواردی به خصوصی سازی معتقد نیستم. مثلا اعتقاد دارم که حوزه بهداشت و درمان غیر قابل واگذاری به بازار است اما در بقیه حوزه ها بازار آزاد را قبول دارم.

پزشکیان خطاب به نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری 1400 گفت: نامزدها باید بگویند که می خواهند ما را شبیه کدام کشور کنند. باید بگویند که فلان تصمیم بر اساس کدام شواهد است و چه تجربه موفقی هول آن وجود دارد. وقتی این اتفاق نمی افتد نتیجه اش این می شود که همه کسانی که در ایران به دنبال منصب مدیریتی بودند می خواستند مشکلات را حل کنند اما نکردند.

وی درباره برنامه اش برای سیاست خارجی گفت: به نظرم مسائل خارجی عرصه چانه زنی است. نمی توانیم بگوییم باید اینگونه باشد یا نباشد. سیاست خارجی معامله است. در عین حال موضع من در سیاست خارجی موضع رهبری است. همزمان به حرف حضرت علی (ع) اعتقاد دارم که صلحی که دشمنت تو را به آن دعوت کند را باید پذیرفت. در عین حال در دوران پساصلح باید مواظب دشمن باشیم. اگر رهبری بگوید مذاکره نمی کنیم من حرف ایشان را اجرا می کنم. معتقدم که مملکت باید توسط یک نفر اداره شود چرا که برآیند نیروهای متقابل مساوی عدم تحرک است.

نماینده مردم تبریز در مجلس یازدهم در خصوص سند همکاری ایران و چین گفت: سیاست معامله با شرق سیاستی  درست است. آمریکا و اسرائیل هم از این موضوع ناراحت هستند. من نمی دانم چرا این سند غیر شفاف است اما به نظرم می رسد که مصلحت این بوده است، اعتقاد دارم که در شرایطی که افشای بعضی مسائل باعث سو استفاده دشمنان شود، می توانیم شفاف نباشیم.

پزشکیان در خصوص برجام اظهار کرد: دولت دوازدهم بر اساس همه منویات رهبری پیش رفت اما نه کاملا.

نماینده مردم تبریز در مجلس یازدهم درباره لغو همه تحریم ها و بازگشت به همه تعهدات گفت: به نظرم این شعار عملی نیست. چرا که آمریکا به منابع کشورهای دنیا نیاز دارد؛ در عین حال اگر شعار فوق برای رهبری است باید آن را انجام دهیم. من در مورد برجام نظری ندارم اما FATF را قبول دارم. اگر ما FATF را بپذیریم و با کشورهای منطقه تعامل کنیم آمریکا نمی تواند ما را تحریم کند. چرا که دیگر یک کشور نیستیم چندین کشوریم.

پزشکیان از ارتباط ایران با کره جنوبی انتقاد کرد و گفت: ما با کره جنوبی تعامل نداشتیم. برای آنها بازار فراهم کردیم. بازارهای ایران سرشار از اجناس کره ای است. در عین حال کره ای ها پول ما را بر نمی گردانند.

پزشکیان در خصوص ضرورت تصویب FATF در ایران گفت: هم اکنون اگر FATF را امضا نکنیم نمی توانیم با چینی ها مبادله بانکی داشته باشیم. حتی دیپلماسی منطقه ای هم بدون تصویب FATF به درد نمی خورد. چرا که آمریکا با بردن یک قطعنامه به سازمان ملل می تواند ما را فلج کند و تجربه نشان داده همه کشورها آن را امضا می کنند. حتی کشورهای منطقه و مخصوصا عراق که جان خود را برایش می دهیم. من متوجه بعضی مواضع نیستم. در مجلس دهم از آقای جلیلی سوال کردم که شما بگویید اگر برجام نباشد چه کار می کنید؟ و اگر برجام بد است چرا از آن خارج نمی شویم؟

پزشکیان در پایان سخنرانی خود مشارکت مردم در انتخابات 1400 را کمتر از مشارکت در انتخابات دوره قبل دانست و در بیان راهکاری برای افزایش مشارکت گفت: به نظرم شورای نگهبان باید کاری کند که مشارکت افزایش یابد. نمی دانم شورای نگهبان صلاحیت مرا تایید یا رد می کند اما به نظرم یکی از ابزارهای افزایش مشارکت که مطالبه رهبری نیز هست در دست شورای نگهبان است.

پزشکیان تاکید کرد که هنوز برنامه ای برای کابینه خود ندارد و شعارش «صدافت، عدالت و انصاف» است.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
آقای پزشکیان بنزین را با حقوق خود و سایر همکارانش مقایسه می کند؟!!!
بیتا
Iran, Islamic Republic of
.....
Iran, Islamic Republic of
......
Iran, Islamic Republic of
چند سال نایب ریس مجلس بودی خوب همین نظرات را اعلام می کردی ....؟!
Iran, Islamic Republic of
دقیقا درست گفته بنزین آزاد بشه > حرفی که مجلس زد و در حد حرف موند عملی بشه " به هر فرد ایرانی در ماه 30لیتر بنزین داده بشه و افراد بتونن مازد بنزین خود را سیستمی بفروشن " عالی می شه .
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
....