چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - 17 Aug 2022
 
۰
۲

پیشگیری از کرونا در تهران صرفاً بازی با الفاظ است!

يکشنبه ۲۲ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۴۲
کد مطلب: 759819
آن چیزی که در حال حاضر در سطح شهر اعمال می‌شود مطلقاً با مبانی علم پیشگیری انطباق ندارد و بیشتر به نظر می‌رسد با الفاظ بازی می‌شود.
پیشگیری از کرونا در تهران صرفاً بازی با الفاظ است!
به گزارش جهان نيوز به نقل از تسنیم، علیرضا زالی، فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران، شنبه درباره آخرین وضعیت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران اظهار کرد: در 24 ساعت گذشته، هر 16 دقیقه یک شهروند تهرانی را بر اثر کرونا از دست داده‌ایم و حدود 70 نفر در این بازه زمانی فوت کرده‌اند.

وی تأکید کرد: تا زمانی که در کنترل اپیدمی از مباحث علمی تعبیرات سلیقه‌ای، غیرحرفه‌ای و غیر کارشناسی صورت بگیرد، وضعیت به همین شکل خواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه شهر باید لاک داون (قرنطینه) شود، افزود: وضعیتی که در حال حاضر در شهر مشاهده می‌شود ابداً به این شکل نیست و با توجه به مرگ‌ومیر بالایی که در هفته گذشته رخ داد و حجم بالای ابتلا تنها راه حل ممکن در تهران برای عبور از بحران فعلی لاک داون کردن شهر است.

استفاده روزانه 800 هزار نفر از مترو!
زالی تصریح کرد: گزارش‌ها نشان می‌دهد برخلاف آن چیزی که انتظار داریم ریتم شهر تغییر نکرده است و متأسفانه هفته گذشته علی‌رغم اعلام کردن وضعیت قرمز در تهران، روزانه بیش از 800 هزار نفر از مترو استفاده کرده‌اند.

کمبود نیروهای بهداشتی در پایتخت
وی با بیان اینکه با این روند بیماری کنترل نمی‌شود، افزود: در کل استان تهران 700 کارشناس بهداشت عمومی وجود دارد و این تعداد نیز دچار خستگی فراوانی شده‌اند و اگر قرار باشد با 700 نفر نیروی انسانی نظارت انجام شود و سایر دستگاه‌های مسئول به وظایف خود عمل نکنند کار بسیار مشکل خواهد بود.

فوت 70 بیمار در شبانه روز گذشته
زالی با بیان اینکه امروز در تهران 70 بیمار کرونایی بر اثر کرونا فوت کرده‌اند، افزود: اگر این روند تداوم یابد تا مدت‌ها روند مرگ‌ومیر در تهران رو به افزایش خواهد بود.

وی تأکید کرد: آن چیزی که امروز در سطح شهر مشاهده شد مطلقاً لاک داون نیست و فکر می‌کنم با شرایط فعلی امکان کنترل بیماری بسیار سخت خواهد بود.

زالی افزود: امروز متأسفانه برای اولین بار مجموع تعداد بیماران بستری از 6126 نفر گذشته است و با این نرخ رشد معلوم نیست تا پایان هفته چه وضعیتی در انتظار همکاران زحمت‌کش ما باشد.

پیشگیری از کرونا در تهران صرفاً بازی با الفاظ است!
وی یادآور شد: آن چیزی که در حال حاضر در سطح شهر اعمال می‌شود مطلقاً با مبانی علم پیشگیری انطباق ندارد و بیشتر به نظر می‌رسد با الفاظ بازی می‌شود.

درخواست تعطیلی ادارات خصوصی
زالی با بیان اینکه اگر قرار باشد یک سوم کارمندان در ادارات حضور یابند، طبیعتاً ارباب رجوع نیز حضور خواهند یافت، گفت: ادارات و بخش خصوصی باید تعطیل شوند.

وی ادامه داد: متأسفانه گزارش‌ها متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد برخی از دستگاه‌های ملی برای حضور یک سوم کارمندان حاضر به پذیرش مصوبات ستاد نشده‌اند و با این وضعیت کنترل اپیدمی بسیار سخت خواهد بود.

زالی تأکید کرد: کسانی که در این زمینه تسامح می‌کنند قطعاً جان مردم را به بازی گرفته‌اند و باید پاسخگو باشند.

وی تصریح کرد: تنها راه ممکن برای مهار بیماری ایجاد یک فرایند جدی برای تعطیلی و تغییر ریتم شهر است به‌گونه‌ای که مردم در تهیه خدمات ضروری دچار مشکل نشوند.

زالی افزود: اگرچه از دوشنبه هفته گذشته وضعیت قرمز اعلام ‌شده است تفاوتی در رفت‌وآمدها وجود نداشته است و نمی‌توان انتظار داشت که 700 کارشناس بهداشت محیط در کل استان تهران بتوانند به همه جای شهر سرکشی کنند.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران به جد از وضعیت موجود ابراز نگرانی کرد و گفت: طبیعتاً با این روش نمی‌توانیم بیماری را کنترل کنیم و تأکید می‌کنم مسیر طبیعی علمی کارشناسی قرنطینه که امروز مطالبه جدی همه کارشناسان حوزه سلامت است با آن چیزی که امروز در سطح شهر مشاهده شد مطلقاً تطابق و همخوانی ندارد.

وی افزود: اگر اداره‌جات حتی با یک سوم ظرفیت فعال شوند با وضعیت قرنطینه تطابق ندارد، زیرا در وضعیت لاک داون باید اداره‌جات تعطیل شوند. نظر ما این است که به‌جز مشاغل خدماتی ضروری مانند آتش‌نشانی، بهداشت و درمان و مواردی از این قبیل اداره‌جات تعطیل شوند. اگر با یک سوم کارمندان ارائه خدمت در ادارات صورت گیرد، امکان رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی کمرنگ خواهد شد، زیرا با ازدحام ارباب رجوع مواجه خواهیم بود.

زالی با بیان اینکه در صورت عدم تعطیلی اداره‌جات کارمندانی که در ادارات خصوصی و یا ملی کار می‌کنند، امکان این را ندارند که در ادارات حضور نیابند، بیان داشت: تضمینی برای حمایت از حقوق این کارمندان و شهروندان وجود ندارد.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران گفت: از 6126 بیمار کرونایی بستری در بیمارستان‌های تهران حدود 25 درصد یعنی بالغ بر 1577 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

وی ادامه داد: مجموع بیماران جدیدی که در 24 ساعت گذشته در تهران بستری شدند، حدود 1200 نفر است که حدود 90 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند.

زالی با بیان اینکه در 24 ساعت گذشته تنها 400 بیمار کرونایی از بیمارستان‌ها مرخص شده‌اند، افزود: نزدیک به 400 بیمار نیز در بخش‌های اورژانس آماده بستری هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تأکید کرد: وضعیت شهر در نخستین روز اعمال محدودیت‌ها مطلقاً رضایت‌بخش نبود و بخش زیادی از فعالیت‌های اجتماعی، بازرگانی، تجاری، اقتصادی، نهادی، مدنی و خدماتی در حال انجام است که با استراتژی قرنطینه شهر همخوانی ندارد.

زالی افزود: در وضعیت شهرهایی که به‌عنوان شهرهای قرمز اعلام‌شده‌اند از هفته گذشته تاکنون تغییر چندانی را شاهد نبوده‌ایم و امروز نیز با روزهای گذشته چندان تفاوتی نداشته است و کماکان مترو و مراکز عمومی مملو از جمعیت است.

وی در پایان تأکید کرد: در شرایطی که ویروس جهش‌یافته بی‌رحمانه حمله می‌کند، به نظر می‌رسد راه حل مقابله با بیماری در کلان‌شهری مانند تهران که جمعیت زیادی دارد باید به سمت قرنطینه شهر به معنای واقعی حرکت کنیم.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
...
تصمیم گیری واحدکه نباشه همین میشه!!!!
رضايي ع ر
Iran, Islamic Republic of
. ناتواني در كنترل كرونا قيمت ها و مديران زير دستش .... باعث اين وضع آشفته شده .