کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

بیانیه شورای عالی هیئت ها؛

اجازه کم فروغ شدن مراسم ماه مبارک رمضان را نخواهیم داد

17 فروردين 1400 ساعت 21:21

دومین نشست شورای عالی شبکه هیأت و تشکل‌های مردمی کشور پس از دو روز در مشهد مقدس به کار خود پایان داد.


به گزارش جهان نیوز به نقل از عقیق؛ در این نشست حجت الاسلام محمدقمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و حجت‌الاسلام باباخانی مدیرکل تشکل‌های دینی و مراکز فرهنگی سازمان، مسئولین بخش‌هایی همچون کانون مداحان کشور، سازمان بسیج مداحان کشور، هیأت رزمندگان اسلام، شورای هیئات مذهبی کشور، مجمع کانون‌های فرهنگی و تبلیغی کشور، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش آموزان، مجمع شعرای آئینی، موسسه قدیم الاحسان حضور داشتند.

توسعه اقدامات هماهنگ فرهنگی در حوزه شبکه‌های مردمی، نظام‌مند کردن برنامه‌های اجرایی شبکه هیأت محور، پرهیز از موازی‌کاری، برنامه ریزی برای اقدامات موثر در ماه مبارک رمضان، برنامه‌ریزی و تشکیل کارگروه‌های تخصصی، تمهیدات لازم در مورد برگزاری محرم ۱۴۰۰ از جمله مباحثی که در این نشست مطرح و مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.

بیانینه این نشت درباره برگزاری مراسمات ماه مبارک رمضان به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم
وَالْعَصْرِ إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِي خُسْرٍ إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ

(اگر تواصی به حق بر پایه ایمان و عمل صالح بی فروغ شود همه ما دچار خسران خواهیم شد)

در راستای تاکید مقام معظم رهبری در خصوص حفظ زنجیره تواصی و با نزدیک شدن به بهار قرآن و معنویت ماه مبارک رمضان شورای شبکه های هیئت و تشکل های دینی مطالبات به حق جامعه متدین و انقلابی را از مسئولین محترم خصوصاً ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام می دارد.

۱. تجربه بیش از یک سال نجابت و هنجار پذیری تشکل های مذهبی نشان داد ، مجموعه های مردمی که در موج اول و موج های بعدی کرونا و سایر تهدیدات کشور با از خودگذشتگی خلق حماسه نموده و به کمک مسئولین آمده و نقش عمده در کاهش آلام مادی و معنوی مردم داشته و اقلام معیشتی را بدون تشکیل صفوف طولانی و با حفظ کرامت انسانی درب منزل نیازمندان رساندند بیشترین دغدغه را در حفظ سلامت جامعه دارند و در برنامه های گذشته نیز مورد تحسین مقام معظم رهبری و سایر مسئولین قرار گرفتند، مطالبه آن‌ها برای برگزاری مراسم نه تنها منافاتی با سلامت جامعه نداشته بلکه ضامن سلامت و نشاط روحی و روانی مردم خواهد شد کما این که تاکنون نیز چنین بوده و نسبت معکوس آمار بیماری های روانی، افسردگی و خودکشی ها و میزان معنویت جامعه گواه این مسئله است.

۲. سوال بی پاسخ ما اینست که چرا علیرغم تاکیدات مقام معظم رهبری به پرهیز از سفرهای نوروزی و همچنین پیگیری های مجدانه کارشناسان بهداشت و درمان در محدود نمودن سفر های نوروزی، این سفرها با کمترین درصد رعایت دستورالعمل ها بدون کمترین محدودیتی صورت پذیرفت اما مراسمات مذهبی که به گواهی مسئولین بهداشتی و نظارتی با بیشترین سطح از رعایت شیوه نامه ها و کمترین خطر ابتلا و شیوع ویروس کرونا بوده ، تعطیل میشود ؟ آِیا وقت آن فرا نرسیده که بعد از یکسال ، رویکردهای دوگانه حاکم بر تصمیمات دولتمردان خاتمه بیابد ؟ چگونه است که حضور در مراکز تفریحی و حتی مراکز ناسالم خارجی را آزاد گذاشته اما هیئات و مراسمات مذهبی در ماه مبارک را بدون کارشناسی واستفاده از نظرمجربان و حتی بدون تشکیل کارگروه تخصصی آن محدود نموده است ؟

۳. مردم شریف و متدین ایران اسلامی به نقش بی بدیل دعا و توسل و التجاء عمومی به درگاه احدیت در جلب رحمت الهی واقف هستند و به هیچ وجه راضی به کم رنگ شدن مراسمات معنوی، ختم جمعی قرآن، نیایش های شبهای با برکت قدر، مراسم اعتکاف و سایر جلسات ذکر و دعا نخواهند شد. همان‌طور که اجازه تعطیلی مراسم عزاداری محرم را ندادند قطعاً اجازه کم فروغ شدن مراسم ماه مبارک رمضان را نخواهند داد. به همین دلیل لازم است توصیه های رهبر فرزانه انقلاب در آُستانه شبهای قدر سال گذشته آویزه گوش مسوولان باشد و با بهره بردن متخصصان این عرصه هر چه سریعتر دستورالعمل های اجرایی و معقول برگزاری این مراسمات با همکاری متولیان برگزاری این مراسم معنوی و مذهبی در سراسر کشور تدوین و ابلاغ شود.

والسلام
۱6 فروردین ماه ۱۴۰۰
شورای شبکه های هیئت و تشکل های دینی کشور


کد مطلب: 759306

آدرس مطلب: https://www.jahannews.com/news/759306/اجازه-کم-فروغ-شدن-مراسم-ماه-مبارک-رمضان-نخواهیم

جهان نيوز
  https://www.jahannews.com