دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - 15 Aug 2022
 
۰

انتقاد قالیباف از خودتحریمی نظام اداری و اجرایی

دوشنبه ۱۶ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۳۳
کد مطلب: 759170
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سوء مدیریت و نظام بوروکراسی اداری و اجرایی به عنوان یکی از عوامل مشکلات کنونی کشور با تاکید بر این که حتی اگر مسئله تحریم حل شود بازهم باید برای رهایی از خود تحریمی نظام اداری و اجرایی فکری کرد گفت: بوروکراسی به اسب سرکشی تبدیل شده است به هیچکس پاسخگو نیست و مشکلات فراوانی را در مسیر کسب و کارهای خرد و حتی کلان ایجاد کرده است.
انتقاد قالیباف از خودتحریمی نظام اداری و اجرایی
به گزارش جهان نيوز، به نقل از خانه ملت، محمدباقر قالیباف که در نشست ارائه شیوه مطلوب حمایت از کسب و کارهای خرد و خانگی با تاکید بر شعار سال و در جمع کارشناسان، متخصصان و روسای کمیسیون های اقتصادی مجلس سخن می گفت، تصریح کرد: زنجیره اقدامات حمایتی از کسب و کارهای خرد در مجلس و در فضای اقتصادی متفاوت از یکدیگر و در عین حال به یکدیگر وابسته است. زنجیره تولید، ترویج، بازاریابی و مصرف باید به نحوی باشد که حمایت های هدفمند و اصولی صورت گیرد.

وی افزود: حمایت ها از کسب و کارهای خانگی باید مقید به زمان و مشروط به رشد باشد و اگر این اتفاق نیفتد، تجربه های تلخی که در صنعت خودرو و فولاد اتفاق افتاد و شاهد آن بودیم که حمایت های بدون ضابطه و بی بازده رخ داد، تکرار می شود و رانت ایجاد خواهد شد. همچنین باید مراقبت کرد تا سوداگری ها و کسب های بی زحمت و بدون پرداخت مالیات ایجاد نشود.

رئیس قوه مقننه کشورمان تاکید کرد: ما باید بدانیم که در شرایطی هستیم که منابع محدودی را در اختیار داریم و راهبرد خود را توسعه مبتنی بر این محدودیت ها قرار دهیم. این محدودیت ها، محدودیت هایی است که برخی مسائل نظیر تحریم و کرونا ایجاد کرده است و متاسفانه برخی مسائل نظیر خودتحریمی هایی که نظام اجرایی و اداری به ما تحمیل می کند، یکی ازمشکلاتی است که با آن مواجه هستیم و حتی اگر مسئله تحریم حل شود باید ببینیم با خود تحریمی نظام اداری و اجرایی چه می شود کرد. 

وی خطاب به کارشناسان، متخصصان و مدیران حاضر در این نشست گفت: زنجیره اقداماتی که در قوه مقننه و سایر قوا باید انجام شود، با اقدامات صورت گرفته در فضای کسب و کار متفاوت است و من از شما درخواست می کنم که به ما کمک کنید و بگویید که در این مسیر چه اقداماتی می توانیم انجام دهیم. ما در 5 تا 6 سال گذشته قوانین کافی در عرصه حمایت از کسب و کار و تولید به تصویب رسانده ایم که اگر بتوانیم با نظارت مطلوب آنها را به درستی اجرا کنیم، کفایت می کند.

قالیباف با انتقاد از بوروکراسی اداری حاکم بر کشور گفت: بوروکراسی به اسب سرکشی تبدیل شده است به هیچکس پاسخگو نیست و مشکلات فراوانی را در مسیر کسب و کارهای خرد و حتی کلان ایجاد می کند و حل این موضوع در چارچوب زنجیره اقدامات یکی از اموری است که باید به آنها توجه شود. همچنین مسئله اقتصاد دولتی که 80 درصد اقتصاد ما در حال حاضر شامل آن می شود و  باعث ایجاد کوه رانتی شده است، یکی دیگر از مشکلات است.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه پلتفرم ها در کسب و کارهای خرد و خانگی، عرصه جدیدی را پیش روی این کسب و کارها قرار داده است، گفت: این روش کسب و کار، رفته رفته فاصله کسب و کار خرد و کوچک و بزرگ را کم می کند و این تجربه را ما در پلیس + 10 و در نیروی انتظامی داشتیم و شاهد این بودیم که چند برابر شاغلان فعال در نیروی انتظامی در بستر پلتفرم ها مشغول کار شدند و یک درآمد پایداری نیز برای نیروی انتظامی ایجاد شد.

قالیباف تصریح کرد: این کار در حوزه قانونگذاری نیز تاثیرات مثبتی داشت و تا پیش از آن قانونگذار تاکید داشت که تنها افسران می توانند جریمه صادر کنند، اما بعد از آن شاهد استفاده از فناوری های نوین نظیر استفاده از دوربین های نظارتی ترافیکی بودیم که تاثیرات فرهنگی نیز در جامعه داشت و امروز دیگر همه پلیس 110 و پلیس + 10 را می شناسید ، چرا که اثرات فرهنگی و تسهیل گری اش را در جامعه گذاشته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: اگر فهم مشترک بین فعالان اقتصادی، کارشناسان و صاحب نظران و همچنین قوای مجریه و مقننه ایجاد شود، می توانیم اتفاقات خوبی را در عرصه حمایت از کسب و کارها و رونق اقتصادی رقم بزنیم و در مسیر خنثی سازی تحریم ها حرکت کنیم، ما در مجلس نیز بُعد نظارتی را در اولویت کار خود قرار داده ایم  و حتما در این جهت حرکت خواهیم کرد که تصمیمات گذشته در حوزه حمایتی به خوبی اجرا شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *