يکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ - 29 May 2022
 
۰

ویروس جهش‌یافته اولین بار کجا مشاهده شد؟

دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۳۰
کد مطلب: 756973
باید سال آینده مجلس بودجه اختصاصی برای زیرساخت‌ واکسن اختصاص دهد، زیرا شاهد هزینه‌های بالایی در این بخش هستیم.
ویروس جهش‌یافته اولین بار کجا مشاهده شد؟
به گزارش جهان نيوز به نقل از خبرگزاری دانشجو، نشست شورای فرماندهی ستاد مدیریت بیماری کرونا در تهران با محوریت واکسن کرونا با حضور محمدرضا شانه‌ساز، رییس سازمان غذا و دارو، علیرضا زالی فرمانده مدیریت مقابله با بیماری کرونا در تهران و حسینعلی شهریاری رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد.

در این نشست علیرضا زالی، فرمانده مدیریت مقابله با بیماری کرونا در تهران اظهار کرد: استان تهران یکی از اصلی‌ترین مراکز ارائه کننده خدمات بهداشتی درمانی در عرصه کرونا بوده است. بیش از ۱۹۲ هزار بیمار مبتلا قطعی کرونا در قالب ۱۳۸ بیمارستان طی یک سال شناسایی شده اند و یک میلیون و دویست هزار مراجعه و درمان سرپایی تا کنون داشته ایم.

زالی افزود: تاکنون ۹۸۰ هزار نفر به طور کلی به مراکز بهداشتی برای دریافت خدمات بهداشتی مراجعه کرده اند. همچنین بیشترین خدمات دهندگان خدمات درمانی در تهران هستند بنابراین برای دریافت واکسن در اولویت قرار دارند.

فرمانده مدیریت مقابله با بیماری کرونا در تهران بیان کرد: استان تهران از نظر اولویت گذاری و بیماری سنجی و همچنین تولید و تزریق واکسن و ارائه خدمات بهداشتی درمانی جایگاه متفاوتی دارد.

زالی در مورد مدل توزیع واکسن وارداتی گفت: استان تهران می‌تواند به عنوان یک الگوی ملی عمل کند و از ظرفیت نظر جمعی برای تزریق واکسن‌های خارجی نیز بهره‌مند شود.

فرمانده مدیریت بیماری کرونا در تهران تصریح کرد: ویروس جهش یافته باعث شده است تا خدمات و محدودیت‌ها نیز دستخوش تغییر شوند؛ بنابراین تولیدکنندگان واکسن باید به این جهش‌های جدید توجه داشته باشند. تهران اولین استانی بود که ویروس‌های جهش‌یافته در آن مشاهده شد.

زالی افزود: ۴۰ درصد از سهم بیمارستان‌هایی که در اختیار بیماران کرونایی قرار دارند بیمارستان‌های غیر از دانشگاه‌های علوم پزشکی است و در این میان، بیمارستان‌های زیر نظر نیرو‌های مسلح بیشترین همکاری را تا کنون داشته‌اند.

او گفت: ۱۲ هزار تخت از سپاه و نیرو‌های مسلح برای بیماران کرونا تامین شده است و بیمارستان‌های وابسته به نیرو‌های مسلح در تهران شکل‌های جدیدی از خدمات درمانی و خدمات پژوهشی را ارائه داده اند.

زالی بیان کرد: واکسن به یک دانش خاص و فوق العاده نیاز دارد، حتی در کشور‌های پیشرفته هم منوی مورد استفاده برای تولید واکسن محدود و مشخص است و ایران دستی پرتر در عرصه دانش فنی و پلتفرم‌های تولیدی واکسن نسبت به کشور‌های پیشرفته دارد.

او گفت: باید سال آینده مجلس بودجه اختصاصی برای زیرساخت‌های واکسن اختصاص بدهد، زیرا شاهد هزینه‌های بالایی که برای تولید بهترین نوع واکسن اختصاص داده شد، هستیم.

فرمانده مدیریت مقابله با بیماری کرونا در تهران در مورد اثر واکسن‌های تولید شده بر ویروس‌های جهش یافته گفت: دانشمندان داخلی می‌توانند با تکیه بر دانش‌های نوآورانه، تغییرات متناسب با جهش‌های واکسن را ایجاد کنند بنابراین باید تمرکز اصلی ما بر تولید داخلی واکسن باشد.

تاکنون ۳۲۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک وی وارد شده است
در ادامه حیدر محمدی، مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو اظهار کرد: مسیر تولید واکسن و تولید فرآورده‌های بیولوژیک به این شکل است که ابتدا درخواست اولیه تولیدکننده بررسی می‌شود، سپس محل تولید محصول معرفی می‌شود و پس از بررسی مستندات و تکمیل مستندات، کمیته پیش بالینی برگزار می‌شود.

او افزود: پس از آن پرونده پیش بالینی تایید می‌شود و نوبت به بررسی پروپوزال بالینی می‌رسد. پس از تایید پروپوزال بالینی کمیته اخلاق برگزار می‌شود و پس از صدور کد اخلاق، تولید صنعتی و ارسال نمونه آغاز می‌شود. بعد از صدور کد کارآزمایی بالینی، مطالعات بالینی آغاز می‌شود و کد CTD ارسال و رای کمیسیون قانونی اخذ می‌شود؛ در نهایت فرآورده ثبت می‌شود.

محمدی با بیان اینکه در مسیر تولید داخلی با چالش‌هایی روبه رو هستیم، گفت: اولین چالش، تهیه مواد اولیه است که باید در این زمینه شرکت‌های دانش بنیان همکاری‌های لازم را داشته باشند. همچنین محدودیت پرسنل آموزش دیده به دلیل افزایش حجم تقاضا از دیگر چالش‌هایی است که با آن مواجه هستیم.

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو تصریح کرد: تاکنون ۳۲۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک وی وارد شده که عملکرد خوبی در کشور‌های دیگر و از جمله ایران داشته است.

شرکت‌های داخلی نمی‌توانند واکسن مورد نیاز کشور را تامین کنند
روح الامینی نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه این نشست، اظهار کرد: دنیا در مورد تامین واکسن کرونا دچار بحران و کمبود شده است، زیرا تمام مردم جهان متقاضی این واکسن هستند.

او ادامه داد: ما می‌توانستیم چند ماه زودتر مسیر‌های رسیدن به واکسن چه تولید و بررسی داخلی و چه دریافت واکسن خارجی را آغاز کنیم، اما اکنون در شرایط خوبی هستیم و اقدامات خوبی انجام شده است.

این مقام مسئول گفت: شرکت‌های واکسن سازی رازی، میلاد نور وزارت دفاع و شفا، نمی‌توانند در حال حاضر ظرفیت ۱۰۰ میلیون دوز درخواستی کشور را تامین کنند. هیچ کدام از این شرکت‌های واکسن سازی زودتر از بهار و تابستان، امکان تولید انبوه واکسن را ندارند و بیشتر از ماهی یک تا دو میلیون دوز نیز نمی‌توانند تولید کنند.

روح الامینی بیان کرد: گروه صنعتی شفافارمد سایتی را آماده کرده که درحال آماده سازی خط اولیه است و در تا بهار می‌تواند تولید واکسن داشته باشد. همچنین با توجه به پیشینیه همکاری با کوبا؛ پایه تولید واکسن اولیه مستحکم است، اما مشکل این است که هر کدام از این‌ها صدهزار دوز بیشتر نمی‌توانند واکسن تولید کنند. باید ظرفیت مصرف داخلی و صادرات را افزایش داد، زیرا در آینده می‌تواند ضریب نتیجه بخشی برای کشور داشته باشد.

او افزود: در حال حاضر شرکت‌های تولید کننده واکسن شکایت و گلایه دارند که روند تایید شدنشان طول می‌کشد در حالی که ماه‌ها قبل آماده بوده اند. وزارت بهداشت و اتاق بازرگانی باید پیش بینی‌هایی جهت صادرات واکسن کرونا برای بازار کشور‌های اطراف داشته باشند تا دچار عدم صرفه اقتصادی نشویم.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *